CASATORIA ESTE INVESTITIA VIETII.

De la: carco, la data 2012-01-25 00:21:37
De la: IOANIDE, la data 2012-01-24 15:45:03
Ce spuneam eu draga prin postarile mele ....

Am intarit ce-ai spus. Nu te-am contrazis.

Ioanide sar putea sa fie de pe planeta barbatilor,aici pe pamint sunt mai multi babuini
DRAGHINA
Postat pe 27 Ianuarie 2012 00:00
Casatoria este investitia vietii, Divortul este.....???.....
caleidoscop
Postat pe 28 Ianuarie 2012 09:12
Pai atunci, divortul e unul din dividendele obtinute de pe urma ,,investitiei vietii"
SAL
Postat pe 28 Ianuarie 2012 10:54
De la: caleidoscop, la data 2012-01-28 09:12:22 Casatoria este investitia vietii, Divortul este.....???.....
eu cred ca casatoria este un investitie daca ambii paterneri au caracter sunt oameni cinstiti si dezvoltati spiritual si stiu sa isi educe copiii ca sa se transmita mai departe gandirea...
Decat sa te casatoresti doar pt ca sa nu fii singura si sa ai cu cine sa te certi si sa te enervezi mai bine stai singura dupa parerea mea...
ingerasulluptator
Postat pe 28 Ianuarie 2012 17:43
De la: caleidoscop, la data 2012-01-28 09:12:22 Casatoria este investitia vietii, Divortul este.....???.....

Divortul este falimentul casatoriei
garbo261621
Postat pe 28 Ianuarie 2012 20:11
este si divortul o investitie...una proasta
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 20:57
ce-ti veni, doruleato? asa, nitam-nisam? ;)

:)))
esme
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:05
De la: garbo261621, la data 2012-01-28 20:11:44
Divortul este falimentul casatoriei


poate consecintza, ai vrut sa spui...
si nu la toata lumea:

unii inca mai asteapta...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:08
De la: eu_geminy, la data 2012-01-28 21:08:38
De la: garbo261621, la data 2012-01-28 20:11:44
Divortul este falimentul casatoriei


poate consecintza, ai vrut sa spui...
si nu la toata lumea:

unii inca mai asteapta...:P
:)))

consecinta? si inca una pozitiva
datorita casatoriei , se poate ajunge la divort...alta cale nu exista
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:11
Ingerasule, ,,cred ca casatoria" nu te zgandare la urechi atata k k?
Lasand la o parte cacofonia, nu ti se pare putin aiurea sa vorbesti tu despre casatorie, tu care de atatea ori ti-ai exprimat dezaprobarea vis a vis de aceasta institutie numita FAMILIE ?
Sau iti schimbi parerea dupa cum o cere oportunitatea?
Traiasca sfanta ipocrizie!
SAL
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:15
doruleato, mare pezevenghe esti! :P

:))
esme
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:26
comme d'habitude, ma chrie, comme d'habitude
dor72_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 21:30
ankh
Postat pe 29 Ianuarie 2012 04:47
De la: esme, la data 2012-01-08 19:14:12ei, toate trec pana la urma, desi ramane acolo ceva amar. si nici nu stii cum s-o mai iei: ca pe un esec sau ca pe un sut inainte.
ideea e ca nu m-am simtit niciodata mai bine, ca dupa divort. mi se luase o mare, extraordinar de mare povara de pe suflet. imi eliberasem, in sfarsit, fiinta din ce ceva ce nu mai ducea nicaieri emotional, afectiv...... si nu fiindca aveam vreo alta relatie. nicidecum!... ci fiindca aveam nevoie sa ma regasesc pe mine, sa reiau contactul pur cu mine insami.. ma simt bine cu mine insami.


Sunt intru totul de acord cu tine, am trecut printr-o experienta similara, dar, spre deosebire de tine. eu sunt o optimista incurabila: "orice sut in c...r e un pas inainte", si, crede-ma jumatate din viata am facut alegeri corecte, apoi, am facut o alegere gresita (fix pe 07.01.1989, de ziua mea onomastica) ... si iata... cealalta jumatate, urmare a acestei minunate alegeri mi-am petrecut-o/pierdut-o acumuland experienta zic eu, pt ca sunt optimista :-). Nu vrei sa stii ce experiente au constituit aceasta EXPERIENTA, crede-ma...

Si totusi cred ca exista LUMINA!!!
Cel putin luminita de la capatul tunelului.

Si cand sunt nervoasa, RAD...
E un mecanism de autoaparare pe care nimeni nu-l intelege din cei apropiati mie...

Si zambesc cerului, pamantului, copiilor, florilor, pasarilor, asa... fara vreun motiv anume...de foarte multi ma cred zaluda sau zanatica sau dusa cu capul sau...treaba lor mai cum. Nu prea pun pret pe opiniile oamenilor pentru ca ei vad in tine doar ce vor sa vada la un anume moment, ce-i defineste/deranjeaza din ceea ce sunt ei insisi... Am si o deviza:"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU!"

Si cand mai apuc CITESC. In prima parte a vietii devoram cartile, acum am fost nevoita sa invat CITITUL PE DIAGONALA, PRINTRE RANDURI SAU PE DEASUPRA LOR SAU PUSUL CARTII SUB PERNA :-)

Si uneori mai cant, dar foarte rar, din pacate...
In prima jumatate a vietii eram ca un canar, o inebunisem pe mama! CANTUL este viata mea secreta

Si foarte rar mai dansez...
De multe ori doar in gand! Dar DANSEZ! Ce-i drept, pe muzica mea interioara...
Fac uneori BALET in somn, a fost visul meu de copila, pe care, mama sarmana, din lipsa de timp nu a reusit sa mi-l indeplineasca- printre putinele de altfel...

Si atat de rar mai fac sport...
In prima jumatate a vietii am incercat tot felul de sporturi, dar gimnastica artistica mi se lipise de suflet, ce vrei sunt mai mica decat Nadia Comaneci cu 3 ani, ea a fost modelul meu in copilarie/adolescenta...
SPORTURILE EXTREME sunt fascinante pentru mine, dar si GRATIA patinajului artistic sau a gimnasticii ma fac sa plang si sa tremur de emotie...

Si foarte des calatoresc, cel putin cu gandul, pe o harta dintr-un atlas vechi din scoala de pe vremea tatei care are acele minunate harti cu pete albe pe care scrie"Hic sunt Leones!"
CALATORIILE sunt viata mea interioara, uneori ma limitez la a calatori prin mine, a ma explorfa ca pe o mare ciudatenie :-)


Si cel mai des VISEZ (cu ochii deschisi in ultima vrenme)...si CRED in Binele si Adevarul Universal!

Nu stiu daca e cel mai bun mod de viata, dar in a doua jumatate de viata am invatat ca SPERANTA MOARE ULTIMA si AM INVATAT RABDAREA (eh, nu chiar de tot! ) si PUTEREA RUGACIUNII DIN INIMA (care, asa cum spunea Par. Arsenie Papacioc de la Manastirea SF. Maria din Techirghiol poate fi uneori doar un SUSPIN, nu trebuie sa fie vreo filozofeala de rugaciune dupa tipic, cum se mai spune la biserica.

Nu stiu, dar cel mai mult in a fi OPTIMISTA m-a ajutat sa fac (ce-i drept, foarte rar, pentru ca nu mi-am permis altfel dpdv material), cate o NEBUNIE, adica sa fac ceva ce nu trebuia, dar era dupa sufletul meu. Pentru ca noi oamenii suntem impinsi mereu de societate spre acel "comme il faut"... nu spre ceea ce ne defineste cu adevarat pe fiecare dintre noi ca INDIVID UNIC SI IREPETABIL. Pai cum s-ar conduce altfel TURMA!

ZI MINUNATA!


ankh
Postat pe 29 Ianuarie 2012 05:34
De la: SAL, la data 2012-01-28 21:15:38Ingerasule, ,,cred ca casatoria" nu te zgandare la urechi atata k k?
Lasand la o parte cacofonia, nu ti se pare putin aiurea sa vorbesti tu despre casatorie, tu care de atatea ori ti-ai exprimat dezaprobarea vis a vis de aceasta institutie numita FAMILIE ?
Sau iti schimbi parerea dupa cum o cere oportunitatea?
Traiasca sfanta ipocrizie!
Pai este greu sa traiesti zi de zi cu un barbat,,la cat de deteriorati moral sunt oamenii....Mie imi place sa fac fapte bune ca sa ma dezvlt spiritual sa am o gandire frumosoasa si constructiva....eu nu lupt doar pt lucrurile materiale,eu lupt si pt lucruri spirituale ca sa am un caracter si o gandire frumoasa...Si apoi barbatii care nu fac fapte bune si nu sunt smeriti au o gandire negativa siva de ea.
Doar nu vrei ca sa ma enervez toata ziua
ingerasulluptator
Postat pe 29 Ianuarie 2012 09:39
De la: esme, la data 2012-01-08 11:08:06da, sunt multe de spus, dar am sa ma rezum la cateva.

primo, casatoria nu are nimic de-a face cu iubirea, ci, mai degraba cu sporirea patrimoniului locativ si asigurarea unei mosteniri cat mai consistente. o relatie reala, bazata pe iubire, dedicare si intampinarea celuilalt, nu se suprapune neaparat cu ideea caZniciei. oamenii aleg sa nu se mai casatoreasca tocmai pt ca stiu ca o asemenea relatie institutionalizata, ce presupune obligatii, responsabilitati, si mai intotdeauna pe `trebuie`, perverteste adevaratele sentimente, sperante si motivul pt care s-au ales unul pe celalalt.

prin casnicie, `vreau` devine irevocabil si obligatoriu `trebuie` si atunci se duc dreak identitate, vise, aspiratii, asteptari. de cele mai multe ori, pt ca omul devine obiectul tocmai bun de manipulat al societatii cu toate prejudecatile, cutumele si normele ei, ce n-au de-a face cu iubirea si intimitatea fiintei. casatoria e o conventie si atat.

dincolo de asta, omul, liber sa iubeasca pe cine vrea, cum simte si cat vrea, isi poate asuma la fel de bucuros responsabilitati de orice fel, fiindca toate vin din el, de la sine, simte nevoia de daruire, pe care o face liber, consimtit, fara sa aiba senzatia vreunui fel de constrangere ori a poverii vreunei sanctiuni, ce i-ar putea fi aplicate de SOCIETATE, sub falsa impresie ca asa tre` sa mearga lucrurile, ca sa mearga bine.
sunt tot mai convinsa ca, printr-un asemenea angajament, precum casatoria, omul devine obiectul, lacheul docil al societatii (si ce lupta fantastica naste asta in el), si nu propriul stapan.

si inca ceva: sufletul nu poate fi incorsetat, responsabilizat ori obligat sa tinda catre cineva, doar fiindca asa spune certificatul roz si obliga societatea, ca e ea suprema (prin autointitulare).

ca sa inchei, nu responsabilitatile implicite ale unei casatorii il fac pe om sa manifeste toate simptomele alea de care spui, ioanide, ci faptul ca nu va mai putea fi el insusi, ca va fi `obligat` sa iubeasca (aberant!!!) pe cine vrea societatea si nu pe cel, pe care simte ca-l iubeste pur si simplu si pe care-l vrea cu adevarat..
ritaburz
Postat pe 29 Ianuarie 2012 20:52
Casatoria este unirea unei femei cu un barbat devenind un singur trup un singur suflet care depinde de Dumnezeu...Daca cei doi nu cred in Dumnezeu si nu au credinta puternica,caratoria este doar o ceremonie,doar o obligatie prin care barbatul se vede stapanul femeii..si femeia slujitoarea lui,pt ca barbatul spune ca femeia trebuie sa ii fie smerita,,ca barbatul este sfant este dumnezeu...barbatul nepocait este satana la gandire
ingerasulluptator
Postat pe 30 Ianuarie 2012 15:21
Am sa ma casatoresc cu prietenul meu.
De ce?
Ne potrivim de minune,nebuni amandoi in sensul bun-l-am timis la una apoi a venit la mine aproape plangand.
L-am intrebat ai avut 2 fete in acelasi timp?Nu e pai hai sa o facem i-am spus eu.
E bine ca o relatie sa fie deschisa sa fii prietena dar si sotie in acelasi timp parerea mea.
Material:amandoi avem banii cat sa ne permitem sa mergem cam unde vrem noi in concedii doar ca daca ma casatoresc cu el mai adaug o cetatenie .
ella4u_2004
Postat pe 31 Ianuarie 2012 02:48
De la: ingerasulluptator, la data 2012-01-30 15:21:51Casatoria este unirea unei femei cu un barbat devenind un singur trup un singur suflet care depinde de Dumnezeu...Daca cei doi nu cred in Dumnezeu si nu au credinta puternica,caratoria este doar o ceremonie,doar o obligatie prin care barbatul se vede stapanul femeii..si femeia slujitoarea lui,pt ca barbatul spune ca femeia trebuie sa ii fie smerita,,ca barbatul este sfant este dumnezeu...barbatul nepocait este satana la gandire


total gresit!!!

de la o vreme,s-a cam schimbat modificarea casatoria este si unirea dintre doi barbati sau doua femei...asa ca .....cine-i stapanul? si cine-i slujitoarea?

adica biserica despre care vorbesti tu cu atata patos bine-cuvanteaza si astfel de relatii....
Cristina_Adler
Postat pe 31 Ianuarie 2012 08:28
De la: ella4u_2004, la data 2012-01-31 02:48:30Am sa ma casatoresc cu prietenul meu.
De ce?
Ne potrivim de minune,nebuni amandoi in sensul bun-l-am timis la una apoi a venit la mine aproape plangand.
L-am intrebat ai avut 2 fete in acelasi timp?Nu e pai hai sa o facem i-am spus eu.
E bine ca o relatie sa fie deschisa sa fii prietena dar si sotie in acelasi timp parerea mea.
Material:amandoi avem banii cat sa ne permitem sa mergem cam unde vrem noi in concedii doar ca daca ma casatoresc cu el mai adaug o cetatenie .
pai els-a dus la alta si tu l-ai iertat.inseamna ca ai o inima toleranta numai sa nu te razbuni si tu sa faci si tu la fel sa devii si tu ca el..Sau sa te razbuni pe oameni nevinovati..multi vad casatoria ca pe un joc.Ei se casatoresc in biserica dar ei nu au credinta.La fel ca si preotii care slujesc in biserica dar ei sunt poate mai rai ca ceilalti..pt ca ei cunosc adevarul si ei fac raul si practica minciuna
ingerasulluptator
Postat pe 31 Ianuarie 2012 10:37
Irinuco, mai traiesti, fata?.. credeam ca gerul de afara te anihileaza si pe tine, si pe toti akarienii care supravietuiesc degeaba.
BTW, tot cu mintea pe bigudiuri esti?
anakin
Postat pe 31 Ianuarie 2012 10:43
De la: Cristina_Adler, la data 2012-01-31 08:28:23
De la: ingerasulluptator, la data 2012-01-30 15:21:51Casatoria este unirea unei femei cu un barbat devenind un singur trup un singur suflet care depinde de Dumnezeu...Daca cei doi nu cred in Dumnezeu si nu au credinta puternica,caratoria este doar o ceremonie,doar o obligatie prin care barbatul se vede stapanul femeii..si femeia slujitoarea lui,pt ca barbatul spune ca femeia trebuie sa ii fie smerita,,ca barbatul este sfant este dumnezeu...barbatul nepocait este satana la gandire


total gresit!!!

de la o vreme,s-a cam schimbat modificarea casatoria este si unirea dintre doi barbati sau doua femei...asa ca .....cine-i stapanul? si cine-i slujitoarea?

adica biserica despre care vorbesti tu cu atata patos bine-cuvanteaza si astfel de relatii....
Pai preotii sunt mai rai decat ceilalti oameni pt ca ei cunosc adevarul dar ei practica minciuna,dar in fond asa fac toti barbati inclusiv preotii.Ei zic ca daca slujesc pe necuratul o duce mai bine...Pt ca altii l-au slujit pe Dumnezeu si au duso rau,poate ca nu la slujit cum trebuie pe Dumnezeu,,si practic tot pe necuratul l-au slujit si nu au fost constructivi si tot distructivi au fost.
ingerasulluptator
Postat pe 31 Ianuarie 2012 10:57
Irinuco, m ignori, fat?
Te-am trimis la Fratelli, la orfelinele alea, dar am neles de la ntreintorul stabilimentului c nu te-a mai putut scoate din cuhnie, i c ai plecat la tine in Braov mpreun cu mncarea copiilor pentru o sptmn .
anakin
Postat pe 31 Ianuarie 2012 11:02
De la: Cristina_Adler, la data 2012-01-31 08:28:23
De la: ingerasulluptator, la data 2012-01-30 15:21:51Casatoria este unirea unei femei cu un barbat devenind un singur trup un singur suflet care depinde de Dumnezeu...Daca cei doi nu cred in Dumnezeu si nu au credinta puternica,caratoria este doar o ceremonie,doar o obligatie prin care barbatul se vede stapanul femeii..si femeia slujitoarea lui,pt ca barbatul spune ca femeia trebuie sa ii fie smerita,,ca barbatul este sfant este dumnezeu...barbatul nepocait este satana la gandire


total gresit!!!

de la o vreme,s-a cam schimbat modificarea casatoria este si unirea dintre doi barbati sau doua femei...asa ca .....cine-i stapanul? si cine-i slujitoarea?

adica biserica despre care vorbesti tu cu atata patos bine-cuvanteaza si astfel de relatii....
pai preotii si pe masa ar vinde-o pt bani...plus ca si-au vandut sufletul lui necuratul pt bani..Dar cum toti pot face teologia,,,,toti lupii pot face pe meluseii pt bani..ei nu au credinta..Credinta lor este banul...putini preoti fac meseria asta pt ca iubesc pe Dumnezeu.
Preotii iubesc banii,nemunciti,,,dar foarte putini pe Dumnezeu..oamenii sunt foarte usor dusi in eroare pt ca se uita la haine dar nu si la continut...ei nu au credinta si cred tot ce la zic preotii..
Au ajuns si preotii sa vorbeasca urat de Iisus Hristos....ca ar fii facut si dres ca oamenii sa nu mai il ia exemplu pe Iisus si sa ii ia exemplu pe preotii excroci...Preotii sunt draci in haine de preot ca sa duca oamenii in eroare
ingerasulluptator
Postat pe 31 Ianuarie 2012 11:04
De la: anakin, la data 2012-01-31 11:02:29Irinuco, m ignori, fat?
Te-am trimis la Fratelli, la orfelinele alea, dar am neles de la ntreintorul stabilimentului c nu te-a mai putut scoate din cuhnie, i c ai plecat la tine in Braov mpreun cu mncarea copiilor pentru o sptmn .
azi sunt obosita nu am chef de glume proaste.
cred ca tu ai furat mancarea nu eu,tu si prietenii tai cei puturosi
ingerasulluptator
Postat pe 31 Ianuarie 2012 11:07
Haide, fat, nu te mai da virgin pe aici, ca ai dat cu jula.
n plus, ai indesat si pturile n desaga aia a ta, cu care ai sosit.. ba mai mult de atat, nu venisei dect cu ce aveai pe tine, mi-a spus Roberto c i-a dat bani sa i cumperi i chiloi, ca nu aveai dect o singur pereche.
anakin
Postat pe 31 Ianuarie 2012 11:11
De la: anakin, la data 2012-01-31 11:11:15Haide, fat, nu te mai da virgin pe aici, ca ai dat cu jula.
n plus, ai indesat si pturile n desaga aia a ta, cu care ai sosit.. ba mai mult de atat, nu venisei dect cu ce aveai pe tine, mi-a spus Roberto c i-a dat bani sa i cumperi i chiloi, ca nu aveai dect o singur pereche.
mie mi-a spus margareta ca ti-a dat ultimii bani ca sa iti cumperi niste izmene si sosete pt ca doar pe alea le aveai si ti se lipeau de tine de murdari ce erau,si erau uscate sosetele
ingerasulluptator
Postat pe 31 Ianuarie 2012 11:15
Hehehe, vezi ca faci o confuzie. Margaretele sunt clasificarile pensiunii de unde ai plecat acas cu pturile alea, fat...
anakin
Postat pe 31 Ianuarie 2012 11:18
Da' acum aa le zice spitalelor de nebuni? "pensiuni"?
Thor_again
Postat pe 31 Ianuarie 2012 11:21
Trebuie sa vorbesc pe intelesul ei, nene.. ca alfel riscam sa o dam de gol, si apoi, de unde farmecul conversatiei?
anakin
Postat pe 31 Ianuarie 2012 11:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Femeia la 20 de ani,la 45 ani ,la 65 ani...... 69 De la: elenacuartz6 2 Octombrie 2016 19:44
cateva cuvinte despre sotul perfect 190 De la: elodia 24 Aprilie 2010 11:21
Fotografi si cameramani buni 20 De la: cricat 8 Iunie 2011 16:56
O RUBRICĂ NOUĂ PENTRU DOAMNELE ŞI FETELE CARE VOR SĂ SE MĂRITE? 22 De la: garbo233027 31 Ianuarie 2014 16:25
casatorii intre persoane de acelasi sex 9 De la: garbo_1568 24 Aprilie 2012 21:33
Setari Cookie-uri