Este indicat si corect ca o noua familie constituita prin casatorie sa locuiasca separat de parintii bcelor doi parteneri?

De obicei tinerii casatoriti prefera sa-si construiasca o casa la curte ,unde sa locuiasca separat de parinti.Conditiile social-politice actuale ofera posibilitatea obtinerii unui credit imobiliar,dar salariile ,cu toate ca suntem in UE nu prea sunt europene.
VOIAJOR
Postat pe 10 Ianuarie 2012 12:02
DA!! Este corect si ff indicat ca noua familie sa nu stea cu parintii..
Parintii sa-i ajute cat poate si cu ce poate,sa nu se amestece in treburile lor,sfaturi doar cat sa nu-i supere si-n rest Casa De Piatra!
elisabeta_boia
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:19
De la: elisabeta_boia, la data 2012-01-10 17:19:51DA!! Este corect si ff indicat ca noua familie sa nu stea cu parintii..
Parintii sa-i ajute cat poate si cu ce poate,sa nu se amestece in treburile lor,sfaturi doar cat sa nu-i supere si-n rest Casa De Piatra!

Asa este,daia si eu am facu copiilor cire o vila cu teren de 1000 mp ,sa-si faca familie iar nepotii sa vina la mine la bunicu la livada.
VOIAJOR
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:32
Buna seara! Normal ar fi ca tinerii casatoriti sa stea **daca pot** separat de parinti, deoarece daca stau cu unul din parinti, ai ei sau a lui ,mereu se vor isca discutii! Cand esti langa ei si au divergente, fara sa vrei, tinzi sa i iei apararea , celui care este al tau, ea, sau el ,chiar daca n are dreptate! Si nu este bine!Din pacate ieri puteam sta singuri, pt. ca de la taica Ceau, primeam locuinta!Azi insa nu le pasa nimanui de voi tinerii, de aceea ar trebui sa iesiti toti si sa le cereti d l de sus sa va faca locuinte!! Eu nu fac politica!!
Jojolin
Postat pe 23 Ianuarie 2012 21:17
eu nu inteleg de ce trebuie sa cer sa mi se dea ... locuinta, salariu mai mare, o funda rosie ...

viata este o lupta. Lupti sa faci ceea ce iti doresti. Lupti sa ai un salariu mai bun, lupti sa faci casa pe care ti-o doresti, sau sa ai vacanta pe care o vrei. Nu pica nimic din cer. Daca nu am un anume lucru nu este din vina guvernului, sortii sau cine stiu eu cui, este vina mea ca nu am stiut sa gasesc acel lucru.
cri_cat
Postat pe 21 Februarie 2012 09:37
si .. ON topic
da! este cel mai indicat ca noua familie sa stea departe de parinti.

Ioanide a deschis acest topic sa ne arate ca a facut vila copiilor, foarte bine Ioanide! Cand ma infiezi si pe mine?
cri_cat
Postat pe 21 Februarie 2012 09:40
mai Cri ...si tu cu lupta
de ce sa lupti cand poti sa ceri ??? adica ......."cere si ti se va da " sau " la barza chioara face Dumnrezeu cuib "
acum depinde de alegere ....daca vrei sa fii barza chioara , daca nu .....dai si lupta si dai si lupta
mai zic ??????
de cele mai multe ori mai castigate-s berzele

de , fiecare ce-a ales
jeanette40
Postat pe 21 Februarie 2012 10:26
da. cele mai castigate sunt berzele. dar sufletul este mai plin prin munca proprie.
nu sunt materialista si urasc cuvintele "ti-am dat" "ti-am facut"....
cri_cat
Postat pe 21 Februarie 2012 10:34
Io n-a vrea s m nfieze. E prea mare riscul. Teoriile lui nu le pot "digera''.
Axl_22
Postat pe 21 Februarie 2012 10:34
Nici eu. a fost doar o gluma.
cri_cat
Postat pe 21 Februarie 2012 10:40
Axl_22
Postat pe 21 Februarie 2012 10:43
eu am un stomac sensibil .....altfel am deja doi tati
jeanette40
Postat pe 21 Februarie 2012 10:50
Fericito, da-mi si mie unul. eu pe-al meu l-am pierdut la 16 ani.
cri_cat
Postat pe 21 Februarie 2012 10:53
eu ..........la mine e complicat
am sa-ti spun odata , cand voi avea dispozitia necesara
jeanette40
Postat pe 21 Februarie 2012 11:02
vorbim noi alta data.
cri_cat
Postat pe 21 Februarie 2012 11:04
De la: jeanette40, la data 2012-02-21 10:26:55mai Cri ...si tu cu lupta
de ce sa lupti cand poti sa ceri ???


da' de ce sa ceri, cand ti se ofera??????
dor72_
Postat pe 21 Februarie 2012 15:10
De la: elisabeta_boia, la data 2012-01-10 17:19:51DA!! Este corect si ff indicat ca noua familie sa nu stea cu parintii..
Parintii sa-i ajute cat poate si cu ce poate,sa nu se amestece in treburile lor,sfaturi doar cat sa nu-i supere si-n rest Casa De Piatra!
Cu prima parte sunt deacord, Betty doar ca urarea ar trebui sa fie ,,Casa de k ... r ahat " ca sa nu-si bage nimeni nasul!
SAL
Postat pe 21 Februarie 2012 15:29
Dupa parerea mea barbatul ar trebui sa munceasca mai mult si uite asa ar putea plati chiria...Pana faci o casa imbatrnesti...Barbatul ar trebui sa se gandeasca la asta inainte de casatorie ca doar el asteapta sa ii faca femeia de mancare si de altecele...macar sa aiba unde sa stea si sa poata plati tot ce ii trebuie..
sa te casatoresti si sa astepti de la parinti,,,atunci la ce ti-ai mai luat barbat,,doar pt carnat..
daca barbatul isi bate capul nu mai are timp de curvareala.Dar parerea mea este ca barbatii sunt lasati de capul lor de asta au si ei atata timp de prostii...si femeile sunt prea tolerante....stii este si o vorba...cand pisica nu este acasa soricelul joaca pe masa..
ingerasulluptator
Postat pe 21 Februarie 2012 18:54
sigur ca tinerii trebe sa se casatoreasca si sa stea la pica para malaiatza, ca poate "le-o da" cineva ceva.
Asa, pentru ca si-au pus capastru si au intrat in rindul lumii.... Eventual, cu discutii de genul: iote, ma-ta a dat mai putin decit mama....
quasaria
Postat pe 21 Februarie 2012 19:32
mie mi se pare o rusine,,sa te casatoresti si sa astepti sa iti dea parintii..
Stiu ca este viata grea,pt tineri,,dar pt parinti viata este si mai grea pt ca ei sunt mai in varsta si greu ii mai angajeaa cineva..
este o rusine sa fii tanar in putere si sa astepti sa iti dea bani parintii..
daca pt copii este viata grea si pt parinti este viata grea,,asa ca de ce sa mai astepti de la parinti in loc sa iti bati capul cum sa faci ca sa poti supravetui
ingerasulluptator
Postat pe 22 Februarie 2012 10:43
De la: cri_cat, la data 2012-02-21 09:37:07eu nu inteleg de ce trebuie sa cer sa mi se dea ... locuinta, salariu mai mare, o funda rosie ...

viata este o lupta. Lupti sa faci ceea ce iti doresti. Lupti sa ai un salariu mai bun, lupti sa faci casa pe care ti-o doresti, sau sa ai vacanta pe care o vrei. Nu pica nimic din cer. Daca nu am un anume lucru nu este din vina guvernului, sortii sau cine stiu eu cui, este vina mea ca nu am stiut sa gasesc acel lucru.
Exact oamenii trebuie sa lupte sa dobadeasca si lucrurile materiale,dar si lucrurile spirituale
ingerasulluptator
Postat pe 22 Februarie 2012 20:40
De la: jeanette40, la data 2012-02-21 10:50:39eu am un stomac sensibil .....altfel am deja doi tati

SI CARE TE VIOLEAZA MAI DES ?
dottoresa
Postat pe 23 Februarie 2012 09:35
dottoresa ... intreci masura ..
cri_cat
Postat pe 23 Februarie 2012 09:37
gandul nebunului la marginea drumului.....
jeanette40
Postat pe 23 Februarie 2012 10:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de cat timp sunteti intr-o relatie fara sa fiti casatorite? 31 De la: aalexa 23 Septembrie 2014 09:46
Scoala cinica... 25 De la: fleurdelis 15 Decembrie 2009 08:40
Aranjamente de flori naturale sau de flori artificiale la nunta? 18 De la: sisirustik 27 Octombrie 2009 23:56
O RUBRICĂ NOUĂ PENTRU DOAMNELE ŞI FETELE CARE VOR SĂ SE MĂRITE? 22 De la: garbo233027 31 Ianuarie 2014 16:25
Te invitam la Coaching Your Life: Marriage, Money & Sex 2 De la: garbo_8546 16 Octombrie 2012 17:29
Setari Cookie-uri