Dilema

Buna ziua,
Am o problema ce ma macina din ce in ce mai tare si oricat as incerca sa ii gasesc rezolvare, se adanceste parca si mai mult.
M-am casatorit acum 1 an cu omul pe care il iubeam si care se apropia mult de ideea de "barbat ideal".Imi place fizic , e educat, are un suflet bun, e fidel , ma ajuta cu treburile casnice.Toate bune pana aici in acest tablou per ansamblu.Insa la scurt timp dupa casatorie am inceput sa descopar mici minciuni si inadvertente in tot ceea ce facea.Le-am considerat un fleac, insa cu timpul am inceput sa descopar ca m-a mintit in legatura cu trecutul lui, cu relatiile lui, cu prezentul chiar.Am avut nenumarate discutii serioase in care l-am rugat sa fie sincer cu mine, i-am explicat ca imi e greu sa am incredere in el in conditiile astea in care nu pot avea incredere in ce-mi spune, insa aproape zilnic repeta figura cu lucruri de la cele mai insemnate, pana la cele mai importante.Ieri m-a suparat din nou foarte tare, cand s-a dat de gol in legatura cu numele pe care vroiam sa il punem copilului nostru, ca era numele pe care si-l dorea fosta prietena daca va avea un copil.La momentul in care discutam despre asta, mi-a zis ca l-a auzit undeva, ca i-a ramas in cap si asa ar vrea sa o numeasca pe fetita lui.Cum a putut sa ma minta, cum ar fi putut sa isi numeasca copilul conceput cu mine dupa dorinta fostei?
Nu mai stiu cum sa procedez sa il fac sa fie sincer, am incercat si cu vorba buna, au si degenerat lucrurile de cateva ori si ne-am certat, nicicum nu reusesc sa ajung la el...
garbo229479
Postat pe 10 Octombrie 2011 13:35
daca esti insarcinata, sa fie intr-un ceas bun ! puneti-i doua nume, numele pe care il vrea el si zi-i ca mai vrei si tu unul, ca ai avut un iubit pe care il chema X si ti-a ramas gandul la el ! daca e fata, gasesti tu un derivat...
daca nu esti insarcinata, ia contraceptive, asa esti sigura ca bietul om nu mai hotaraste numele nimanui
pustietate_in_floare
Postat pe 13 Octombrie 2011 21:46
Sunt persoane care nu au "curajul" sa spuna adevarul, dar poti gasi o alta modalitate, prin sms sau prin mail...cunosc persoane care spun anumite "adevaruri" in acest mod, dar dupa parerea mea daca a mintit de la inceput va continua tot asa.
faith74
Postat pe 14 Octombrie 2011 14:47
barbatii sinceri sunt rari,,pt ca ei de mici au facut doar ce au vrut...au invatat de la tatii lor smecheria si egoismul
ingerasulluptator
Postat pe 14 Octombrie 2011 23:24
sinceritatea nu este apreciata de oameni..Iisus a fost sincer si ce i-au facut preotii si oamenii...
ingerasulluptator
Postat pe 14 Octombrie 2011 23:27
putini oameni au luptat ca sa faca ceva constructiv pt oameni...Femeile nu i-au educat pe barbati ca sa educe femeile,,,nu au demnitate femeile nu sunt unite nu tin unele cu altele...ele acceptata umilintele barbatilor si se mananca unele cu altele...
ingerasulluptator
Postat pe 14 Octombrie 2011 23:34
irinooka...
iar ai inceput delirul?...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 14 Octombrie 2011 23:37
garbo 479, ati ajuns la un consens?
cricat
Postat pe 20 Octombrie 2011 08:53
Cunosc o familie care au o fetita numita Madalina de la Madalina Manole...ca asa a vrut el, sotul.

Si traiesc fericiti si copila e mai inalta ca mine acum.
e doar un nume, tinerelor neveste, va luati un sot care are si el gindurile lui, dorintele lui, trcutul lui etc.Exact ca si voi. Posesivitatea si gelozia nu fac casnicia lunga. AScuma tu decizi ce e mai important: trecutul sotului si un nume ca oricare altul sau casnicia si linistea ta.
Ciresica
Postat pe 21 Octombrie 2011 05:52
Este esential sa ai incredere in partener, increderea se castiga in timp, se dovedeste cu fapte....ce sa iti zic, incearca sa discuti cu el serios, sa ii ceri sa iti spuna tot in legatura cu el, cu trecutul lui, pentru ca trecutul trebuie lasat in urma, acum voi sunteti prezentul.Pune-i intrebari despre el , despre ce vrei tu sa stii , roaga-l sa fie sincer si promite-i ca nu mai deschideti subiectul odata ce iti spune tot.Fa-l sa inteleaga cat este de important sa fie sincer cu tine.....poate ii este teama sa spuna, sa nu suferi, poate te simte geloasa, nu stiu. Insa stiu sigur unlucru: o femeie care isi iubeste partenerul il cunoaste foarte bine si stie cand spune adevarul si cand nu.
vivi_mariana86
Postat pe 24 Octombrie 2011 15:57
floare,de acord cu tine.
ratuscaceaurata
Postat pe 24 Octombrie 2011 16:09
buna

din punctul meu de vedere ar trebui sa-i dai un ultimatum ceva de genul ori se hotaraste sa iti spuna tot adevarul ori adio. Daca te iubeste cu adevarat iti v-a spune. Daca are o problema si minte tot timpul du-l la un psiholog pentru ca exista o problema. Vrei sa ai o viata plina de incertitudini? Daca tu treci mereu pete poate s-a obisnuit si crede ca il vei ierta de fiecare data cand minte. Nu stiu cum esti tu dar eu nu accept compromisurile. Daca sunt calcata in picioare, ori cat de mult as iubi calc si eu la randul meu. Avem o viata si trebuie sa o traim frumos. Nu ne ajung problemele care sunt (bani, job, etc.) trebuie sa mergem acasa si sa avem si acolo probleme? eu una nu as accepta asa ceva. ia atitudine, pune piciorul in prag si demonstreaza-i ca viata ta nu depinde de el si daca nu are bunul simt sa-ti spuna adevarul acum nu o v-a face niciodata. iar o relatie cladita pe minciuni nu v-a dura. e adevarat, trecutul lui nu ar trebui sa conteze prea mult dar prezentul si viitorul trebuiesc cladite pe adevar si comunicare. cat legat de numele copilului ........ sincer eu l-as fi impuscat daca mi-ar fi zis ca vrea sa-mi numeasca copilul asa cum isi dorea fosta. Sincer eu in locul tau as lua o pauza. Daca ii pas cu adevarat v-a realiza ce a pierdut si din ce cauza si iti v-a spune tot adevarul. Daca nu inseamna ca ai pierdut ceva timp langa un om care nu merita dar te-ai desteptat cand nu e prea tarziu. respecta-te tu si te vor respecta si ceilalti inclusiv el. Nu trai o viata de minciuna ptu ca singura care v-a suferi vei fi tu si numai tu, iar cand vor aparea si copii vor suferii si ei o data cu tine.

Tu trebuie sa iei decizia care te avantajeaza

O zi buna
arabela_paul
Postat pe 30 Octombrie 2011 04:49
Nu pot sa nu comentez: maaama ce rele sunteti!
Ciresica
Postat pe 30 Octombrie 2011 18:54
De la: garbo229479, la data 2011-10-10 13:35:23Buna ziua,
Am o problema ce ma macina din ce in ce mai tare si oricat as incerca sa ii gasesc rezolvare, se adanceste parca si mai mult.
M-am casatorit acum 1 an cu omul pe care il iubeam si care se apropia mult de ideea de "barbat ideal".Imi place fizic , e educat, are un suflet bun, e fidel , ma ajuta cu treburile casnice.Toate bune pana aici in acest tablou per ansamblu.Insa la scurt timp dupa casatorie am inceput sa descopar mici minciuni si inadvertente in tot ceea ce facea.Le-am considerat un fleac, insa cu timpul am inceput sa descopar ca m-a mintit in legatura cu trecutul lui, cu relatiile lui, cu prezentul chiar.Am avut nenumarate discutii serioase in care l-am rugat sa fie sincer cu mine, i-am explicat ca imi e greu sa am incredere in el in conditiile astea in care nu pot avea incredere in ce-mi spune, insa aproape zilnic repeta figura cu lucruri de la cele mai insemnate, pana la cele mai importante.Ieri m-a suparat din nou foarte tare, cand s-a dat de gol in legatura cu numele pe care vroiam sa il punem copilului nostru, ca era numele pe care si-l dorea fosta prietena daca va avea un copil.La momentul in care discutam despre asta, mi-a zis ca l-a auzit undeva, ca i-a ramas in cap si asa ar vrea sa o numeasca pe fetita lui.Cum a putut sa ma minta, cum ar fi putut sa isi numeasca copilul conceput cu mine dupa dorinta fostei?
Nu mai stiu cum sa procedez sa il fac sa fie sincer, am incercat si cu vorba buna, au si degenerat lucrurile de cateva ori si ne-am certat, nicicum nu reusesc sa ajung la el...


Eu nu inteleg ce poate reprezenta sinceritatea pentru tine..
Si nici nu vad cum sotul tau ar putea fi sincer cu tine in conditiile in care pe tine te deranjeaza ca lui ii place un nume care culmea, ii placea si fostei lui prietene!
Si ce-i cu asta?
Si cu fosta, omul asta probabil ca avea niste afinitati ca doar altfel nu ar fi fost niciodata cu ea!.
Tu ce vrei sa spui mai exact? Ca tu esti diferita fata de orice alta femeie cu care el a fost vreodata?
Iti doresti sa fii in antiteza cu tot ceea ce a cunoscut el inainte? Adica tot ceea ce nu le placea altora, tie sa-ti placa si invers tot ceea ce le placea altora tie sa nu-ti placa????
Ti se pare ca tu esti persoana, unica femeie care i-a trasat un drum in viata?
Eu cred ca gresesti. Tu te simti speciala pentru ca el te face sa te simti asa. Tu reprezinti mult in viata lui pentru ca el te iubeste si pentru ca si-a dorit un copil cu tine.
Nu abuza!
Termina cu nevrotismele astea de genul " vai cum a putut sa ma minta!" , " s-a dat de gol"!
Daca erai capabila sa ai o relatie normala si sa faci un copil in conditiile in care sa cunosti omul de langa tine si sa ii acorzi incredere nu ai mai fi avut astfel de surprize!
Ai fi stiut totul!
Si ce ii place si ce nu ii place! Inclusiv ca fostei ii placea nu stiu ce nume!
garbo225715
Postat pe 24 Februarie 2012 01:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Culoarea ochilor conteaza ? 224 De la: pik_nik 20 Octombrie 2009 06:03
Ce credeti? 25 De la: Eugenia69 7 Iulie 2011 21:40
Sa il cred....sau sa merg mai departe?? 17 De la: Tisha 8 Septembrie 2011 22:10
divort nedorit 14 De la: garbo_477770 2 Mai 2018 15:57
Compatibilitate 2 De la: As_ninge 16 Mai 2011 14:21
Setari Cookie-uri