Alegeri dureroase

Nici nu conteaza a cui e povestea, a ei, sau a alteia!
Fata ne a adus in discutie o dilema sa ne dam cu parerea, nu mai fiti rautaciosi!
Eu personal m as marita ... cu cel cu parohia! ( avand in vedere ca totusi nu l hirotoniseste pan se nsoara, GRIJA MARE, sa nu minta, sa fie o inducere in eroare)
Oricum dragostea se stinge la un moment dat, ramane respectul, bunul simt, obisnuinta ... si altele care te ajuta sa rezisti mai bine decat " focul" dragostei unde de se stinge, dezamagirea e mare!
Deci, alege cumpatat, ce ti defineste mai bine personalitatea si interesul pe termen lung, nu avea remuscari, iar asta cu noroc in dragoste este deja un basm , barbatii prin definitie sunt necorespunzatori, ca sa nu spun porci, egoisti.....
Sa fiti iubite, dragele mele!
valibilic
Postat pe 25 Septembrie 2011 08:19
cu parohia...si io m-ashi(marsh) marita...pt ca "Barbatii sunt niste porci"(Rodica O.Brasoveanu)

..."poarca"...di mini
Axl_22
Postat pe 25 Septembrie 2011 08:22
Pai sa se marite cu popa si cand tine popa post sa se tavaleasca cu ala de-l iubeste....asa vor unele: unul de punga si unul de suflet. Fel de fel de nebune :))))))))))))))))
garbo031192
Postat pe 25 Septembrie 2011 08:59
dilema pe naiba...
nebune (tot) pe naiba...
astea stiu ce vor...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 25 Septembrie 2011 09:02
De la: eu_geminy, la data 2011-09-25 09:02:28dilema pe naiba...
nebune (tot) pe naiba...
astea stiu ce vor...:P
:)))


Da' a draku' dilema ce-are shi-asta de shi-o striga shi pe strada :))))))).
carcotasha
Postat pe 25 Septembrie 2011 10:16
io nu gasesc nici iubirea, nici potrivnicia...deci care iubire ? si care potrivnicie ?
e un interes calculat si basta...ea n-are nici o dilema, doar tu 'prietena' ai si ne dai tema de casa noua...plictisitilor..
m_arilena
Postat pe 25 Septembrie 2011 10:45
E simplu, parohia! Am o coana preoteasa ...pe toti dracii!
garbo200612
Postat pe 25 Septembrie 2011 10:46
Asta-i din ciclul "Inainte eram mereu indecis. Acum nu mai sunt asa sigur!"
Thor_again
Postat pe 25 Septembrie 2011 11:36


....,, victima unei dileme sfasietoare?...."


saraca fata...realizata.....
sunsset
Postat pe 25 Septembrie 2011 12:04
De la: valibilic, la data 2011-09-25 08:19:32 Nici nu conteaza a cui e povestea, a ei, sau a alteia!
Fata ne a adus in discutie o dilema sa ne dam cu parerea, nu mai fiti rautaciosi!
Eu personal m as marita ... cu cel cu parohia! ( avand in vedere ca totusi nu l hirotoniseste pan se nsoara, GRIJA MARE, sa nu minta, sa fie o inducere in eroare)
Oricum dragostea se stinge la un moment dat, ramane respectul, bunul simt, obisnuinta ... si altele care te ajuta sa rezisti mai bine decat " focul" dragostei unde de se stinge, dezamagirea e mare!
Deci, alege cumpatat, ce ti defineste mai bine personalitatea si interesul pe termen lung, nu avea remuscari, iar asta cu noroc in dragoste este deja un basm , barbatii prin definitie sunt necorespunzatori, ca sa nu spun porci, egoisti.....
Sa fiti iubite, dragele mele!


lol,
auzi mamae....

da' matale ti se pare ca esti corespunzatoare cumva?....:P
:)))))
eu_geminy
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:43
O doamn este o femeie care-l face pe un brbat s se poarte ca un domn.

Atenie la o femeie care gndete logic ! Cci logica i femeia sunt att de heterogene, nct este mpotriva naturii cnd apar mpreun. Johannes Cotta


gata...am tacut!
Axl_22
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:52
...o gandire inteleapta...ce dureros e cand se stinge dragostea!!!!asa ca in Romania de azi ,merita sa alegem parohia....am simtit pe cu tot sufletul"stinsul dragostei"si la un moment dat pierdusem si "parohia"...incetul cu incetul am recastigat parohia...si simt ca traim bine...
garbo028998
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:56
he he he....
noroc ca, pentru cate "intelepte" sunt ca tine, sunt foarte putini popi!:PPP
deci tot popii tre' sa aleaga:D:D:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:57
Doar cei mai nelepi i cei mai proti dintre oameni nu se schimb. Confucius
Axl_22
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:02
De la: charmelen, la data 2011-09-20 16:06:56Ati fost vreodata victima unei dileme sfasietoare? Obligat/a sa renuntati la iubirea vietii din cauza potrivniciei destinului?

M-am intalnit cu ceva timp in urma cu o fosta colega de facultate:fata realizata, cu parinti universitari si post asigurat la absolvire.
Doar o singura nereusita ii mai umbrea drumul atat de neted in viata: nu avea noroc in dragoste.
Pentru ca o vedeam dornica de confesiune, am exclamat: de ce oare?
iar ea mi-a raspuns imparabil:
-Pe unul il iubesc, celalalt are parohia!
\
Pe moment am ramas speechless, oare ce ar fi trebuit sa-i spun? (fata a facut studii teologice superioare, asa ca e impermeabila la discursurile morale, dar vrea neaparat sa se marite cu un popa cu parohie in capitala).


Sa se marite atunci. Cu parohia, normal, vad ca e mai important pt ea asta.
zack
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:06
Cuvintele sunt lentile pentru focalizarea minii. Ayn Rand
Axl_22
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:07
ete nene, ca entomologia nu ne invatzase asta pana acuma...
anume ca toate moliile viseaza... intre altele, sa ajunga cucoane preotese...:P:P:P
=))=))=))
eu_geminy
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:11
Visez un aforism dintr-un singur cuvnt, cum nu cred s-l gsesc, m voi rzbuna, scriind un roman.
Axl_22
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:15
ge, cum esti, dragule?
michelle_
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:17
multumesc, me, cam tot cum stii... vreau sa vorbim ceva, atunci cand poti. eu ti-am dat un add...
eu_geminy
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:18
De la: Axl_22, la data 2011-09-25 14:15:40Visez un aforism dintr-un singur cuvnt, cum nu cred s-l gsesc, m voi rzbuna, scriind un roman.


cuvinte-aforism nu exista, axl...
eu insa am descoperit o axioma din doua cuvinte, care ma caracterizeaza acum:

"frec buha"...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:20
stai sa-mi caut telu, stii ca is imprastiata...
michelle_
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:21
pai nu-i nici o dilema aici-alege parohia pentru ca ii este mai convenabil,daca il iubea pe celalalt intr-adevar,nu facea aceasta alegere!
garbo162553
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:22
no, fug la scaldat in apa termala... sa-mi scrieti neaparat!...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:25
98, vai de tine daca gandesti asa
cine se vinde, pentru o parohie sau un castel pe valea loarei, nu conteaza ce, inseamna ca nu e mai departe de una care face trotuarul pe calea aradului
tot prostitutie se cheama, doar ca e legalizata de un cerificat de casatorie
michelle_
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:29
Visez o discuie ntre patru ochi, cu omenirea.
Axl_22
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:46
Din punctul meu de vedere isi urmareste propiul scop . Este o vorba " interesul poarta fesul".
Mirajmitu
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:32
De la: MARILENA_25, la data 2011-09-25 08:01:00saracuta, ce potrivnic destin mai are...auzi sa trebuiasca ea sa se marite cu un popa, cand ea iubeste pe altul...mama ce jigodii...umbla dupa bani, sunt coapte de parvenite ce sunt si sa iti mai fie mila de ele...rusinica....eu cred ca povestea e a ta, nu a unei cunostinte...deci tot rusinica


povestea este intr-adevar a mea, dar nu este despre mine, asa ca ''honi soit qui mal y pense'', sau pe romaneste, rusinica (daca ma citeste Dor, cred c-o sa se cruceasca pe bune de varianta mea de traducere damboviteana).
charmelen
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:49
Gandirea asta este impusa debfamile, societate, etc. Din pacate in lumea teologilor sunt multe cazuri de casatorii din interes ( de ambele parti ) El un tanar ( si biet ) absolvent de teologie dornic sa se preoteasca ( dar nu neaparat sa se si casatoareasca, insa fara nu se poate hirotoni ), o ia pe prima venita, prima sosita de soata si gata - a devenit parinte si lumea il respecta si-i pupa mana. Ea, de multe ori o vanatoare de popi, dornica sa devina doamna preoteasa ( sufera de....aere ) il ia si gata, ce-o fi mai tarziu om vedea.
Insa mai tarziu intervin ; lipsa dragostei care duce la lipsa de compromisuri si de sacrificii, si vede domnul parinte ca reverenda nu-i mai tine de cald asa cum visa, cand coana nu-l sustine si face numai ce vrea ea, ca de- nu poate sa o lase ca-si pierde postul si slujba daca divorteaza.
Concluzia mea, asteptati dragi teologi sa va indragostiti cu adevarat , sa se merite , caci e pentru toata viata si nu merita sa va grabiti- ca parohie gasiti si mai tarziu daca e sa fie, si ea daca iubeste merge oriunde dupa el- caci esta e sacrificiu cu adevarat si dovada de iubire, si in lemea preotilor iubirea adevarata trebuia sa dainuiasca inainte de toate!!!
vivi_mariana86
Postat pe 25 Septembrie 2011 16:13
De la: m_arilena, la data 2011-09-25 10:45:34io nu gasesc nici iubirea, nici potrivnicia...deci care iubire ? si care potrivnicie ?
e un interes calculat si basta...ea n-are nici o dilema, doar tu 'prietena' ai si ne dai tema de casa noua...plictisitilor..


Pai daca te plictisesti de ce nu iesi de pe forum in real life? Nu esti obligata sa citesti temele altora (mai ales sa le citesti pe sarite) si nici sa raspunzi asa, de dragul discutiei.
Nu am sustinut niciodata ca ar fi vorba de o prietena, mi-arfi fost de fapt imposibil, caci nu am nici banii nici relatiile ei, iar genul asta de fata isi selecteaza prieteniile cu aceeasi grija cu care-si alege si barbatul).
charmelen
Postat pe 25 Septembrie 2011 18:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ceau! 9 De la: sirocco83sb 31 Iulie 2013 20:08
La ce duc reprourile ? 46 De la: garbo_2161 16 Iunie 2014 18:32
o mica parere si la cazul meu "in amore" 7 De la: andrutza448 27 Septembrie 2009 03:15
Cand certurile in familie sunt tot mai dese...Va-ti gandit vreodata la o relatie extraconjugala? 78 De la: garbo166116maryeta 16 Octombrie 2010 20:32
Spune ca ma iubeste, dar din reactiile sotului cred ca nu. Oare gresesc? 23 De la: Teo_dora 19 Februarie 2017 20:57
Setari Cookie-uri