ce face o relatie fericita?

Exact, Reyya

In plus, ai nevoie si de o oarecare disponibilitate de a privi in interiorul tau si de a admite ceea ce ai gasit.

E ca diferenta dintre a accepta si a nega, ori dintre lumina si intuneric sau dintre a te implica si a te ascunde.

Si sunt foarte de acord cu ce ai punctat *dar astia care gandesc prea mult au cele mai slabe sanse sa fie fericiti*
nathalie
Postat pe 15 Decembrie 2011 20:37
Betty,

Nu e vorba de nicio gafa care sa fie corectata, pentru ca discutia nu era despre gramatica limbii romane (ca si daca ar fi fost....), cu reguli stricte, unde iei sau pici examenul...

Tu ti-ai exprimat un punct de vedere.
Daca pentru tine e valid, uite un motiv de multumire.

Uite si un pont - serotonina.
nathalie
Postat pe 15 Decembrie 2011 20:46
O relaie "fericit" = iubire, respect, ncredere.
Fericire = m simt bine "n pielea mea"
Axl_22
Postat pe 15 Decembrie 2011 20:46
De la: elisabeta_boia, la data 2011-12-15 20:37:00Reyya,Nat..aveti si voi dreptate..eu o relatie o vad asa cum o vad.. Eu stiu de casatorie,de copil,mama...servici si casa... mai nou..Garbo ca divertisment...mai fac si gafe,ma corectez... nu pot fii pe placul unora{in anumite privinte..}dar pot fii pe plac in altele..
Promit sa studiez mai melt despre "relatii"..cred ca si astea-s de mai multe feluri:intime,de serviciu,de prietenie,de colaborare,de vecinatate...si fiecare in felul ei poate produce sau nu...fericirea,multumirea...


da Betty..dar astea mereg si luate perechi doua cate doua sau incrucisate :-))) adica intime si de serviciu :-)) , prietenie si colaborare :-)), colaborare si vecinatate ...si in unele cazuri vecinatate plus intime :-))
Hai ca am fost rea...merg in pat , e ora de baut lapticul si de culcare :-))

Noapte frumoasa tuturor !


reyya
Postat pe 15 Decembrie 2011 20:49
:)
nathalie
Postat pe 15 Decembrie 2011 20:53
Corect!! Pe tema "relatii" se poate merge spre multe pagini de-aici incolo..tema cu multe ramificari,incrucisari...
elisabeta_boia
Postat pe 15 Decembrie 2011 22:08
De la: elisabeta_boia, la data 2011-12-15 19:26:44Nu pricepeam de ce "fercitHa.."??Apoi am vazut la 639 pe "niciodatHa"...
"Vanator" de greseli de ortografie...ce esti... astea te fac FERICIT pe tine,nu??
Si o completare la titlu..DA!!O relatie nu poate fii decat trecatoare si nu are nimic de-a face cu ..fericirea!
Eu tot mai cred{oare gresesc?} ca o relatir =aventura!


Betty,
nu e treaba ta ce ma face pe mine fericit...
in primul rand, nu ma adresam tie.

in alta ordine de idei, nu e greseala de ortografie - si de gramatica, asa cum se intampla foarte adesea in cazul tau, in calitate de cadru (aproximativ) didactic...:P

poate fi vorba de o greseala de dactilografiere, care se intampla oricui... nimic condamnabil.

se pare ca esti atinsa de complexul asta - ca nu prea stii sa scrii romaneste.
dar nu te supara, nu e vina mea.

indiferent ca iti place sau nu, eu nu prea suport sa fie mutilata limba romana.
a, ca tu nu ai avut chef sa o inveti acatarii, nu e deloc problema mea...
dar asta nu inseamna ca n-am voie sa va curentez cand dati cu barda in exprimarea corecta si in limba romana, in general.

cat despre "completarea la titlu"...

habar nu ai ce inseamna termenul RELATIE.

relatie inseamna (orice tip de) legatura.
intre oameni, obiecte, entitati, in general.
(inclusiv relatia dintre doi soti, numita casnicie.)

dar e adevarat ca si casnicia poate fi o aventura, in unele cazuri...:D

cat despre modul in care vezi tu fericirea... da-mi voie iarasi sa nu fiu de acord.
poti fi fericit in orice tip de relatie - adica si in casnicie, fiindca si casnicia e o relatie - , dar relatia in sine nu e suficienta.
i
n orice caz, nu esti tu cea care ofera exemplul si cu atat mai putin definitia fericirii...:P
eu unul, de exemplu, nu tanjesc la "fericirea" ta... :D

dar nu ma mai mira nimic...

Betty, parca te chinui sa le scoti de-a indoaselea.
ca prea scoti aberatiile la foc automat...
am senzatia ca ti le sufla copiii de la gradinitza...
dar si ei par cu mult mai maturi.:P

in cazul asta, nu te mai mira ca esti luata la 11 metri...:D

:)))

PS: te-ai ofticat?...
no, las' ca-ti trece:P
:))


eu_geminy
Postat pe 16 Decembrie 2011 00:09
De la: nathalie, la data 2011-12-15 20:46:09Betty,

Nu e vorba de nicio gafa care sa fie corectata, pentru ca discutia nu era despre gramatica limbii romane (ca si daca ar fi fost....), cu reguli stricte, unde iei sau pici examenul...

Tu ti-ai exprimat un punct de vedere.
Daca pentru tine e valid, uite un motiv de multumire.

Uite si un pont - serotonina.


chiar crezi ca stie ce-i aia?...
habar nu are de termeni mai comuni, cum ar fi ortografie, gramatica... relatie, fericire...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 16 Decembrie 2011 00:11
De la: elisabeta_boia, la data 2011-12-15 22:08:56Corect!! Pe tema "relatii" se poate merge spre multe pagini de-aici incolo..tema cu multe ramificari,incrucisari...


eh, "incrucisari" era cuvantul de ordine la tine...
recunoaste ca si pe asta il uitasesi...:P

ca daca as spune ca il aveai in minte, te-as banui (iar) de ipocrizie...;)

:)))

PS: auzi la ea, "incrucisari"... te duce cu gandul direct la monta...:D
=))
eu_geminy
Postat pe 16 Decembrie 2011 00:13
*tema cu multe ramificari,incrucisari*

Ori, te poate duce cu gandul la integrame, ca e vorba de *multe pagini de-aici incolo..*
Si sunt si cu poze.
nathalie
Postat pe 16 Decembrie 2011 08:23
ce-mi plac mie romanii pur singe ca au dom'le opinii puternice la orice tema/subiect si sub nici o forma nu inteleg ca la fel ca ei sunt si alti romani cu parerile lor.
un fel de "albul meu e mai alb decit al tau"
Ciresica
Postat pe 17 Decembrie 2011 06:20
A nu fi de acord, tot prere e. dar se pare c "conteaz" numai dac eti de acord. Sper, c n-am fcut prea multe greeli.
E doar prerea mea, conteaz?
Axl_22
Postat pe 17 Decembrie 2011 08:22
ge_... din parte-mi ,ai dreptatea ta de prtea ta,dar oricat de "SOFHISTICAT" TI-O FI ROSTUL, GUSTUL, PLACEREA IN A TE MANIFESTA IN (ce-ti place tie mai mult: scrierea limbii romane) nu cred ca ai calitati de moderator/are si nicicum modelatoare. E o vb! poartate cum tie portul(ca sa fii IUBIT/A) si vb. cum ti-e vorba( ca sa fii INTELEASA) nu ai vina tu, ca altii nu sunt "perfecti" ca tine, dar nici" acei-a" nu au vina ca (poate) nu au avut conditiile pe care le pretinzi tu,dand "DIN COADA CA FIDEL-CA SA PARA MARICEL" si pocnind din bici. 639 prieteneste iti spune: UITA-TE LA TINE,VEZI CE FEL APARI (nu fizic)fa-ti "bilantul" acum la sfarsit de an ,CATI PRIETENI ADEVARATI AI SI VEI VEDEA CU CATI VEI RAMANE IN VIITOR! Nimic nu putem controla vesnic,findca nimic nu tine vesnic(>>SPUN IO'!
garbo225639
Postat pe 17 Decembrie 2011 23:19
CE FACE O RELATIE FERICITA? Eu personal cred in : intelegere, respect, simplitate, frumosul natural, vb. placuta si calma, dragoste sufleteasca si de ce nu si trupeasca,distractie cu rostul ei, si nu in ultimul rand in SPIRITUL SUFLETULUI MEU. Toate aceste-a la un loc(cate putin din fiecare) cu persoana placuta mie, putem avea o relatie! Cat de fericita?! voi vedea la momentul potrivit! Pana atunci va o seara buna!
garbo225639
Postat pe 17 Decembrie 2011 23:34
ca sa fiu on topic: cu cit stai mai mult pe Garbo cu atit mai nefericita este relatia ta cu humanoizii din jurul tau si cu atit mai fericita iti este relatia cu cyber-ii

Dar ce stiu eu. Eu am numai 4 clase si sortez cartofi la aprozar.
Ciresica
Postat pe 18 Decembrie 2011 03:33
cred ca eu nu am prins sensul titlului...
ce face o relatie fericita? mi se par cel putin hilar...

bine acum, daca persoanele nu conteaza, relatia e fericita instant, un pic de eticheta...si e fericita vesnic....
bine, ar ramane in discutie " relatia"...muuulta vreme

si ca sa raman la 'relatie', mi-e peste putinta sa inteleg de ce na ambalam inutil, fata de modul de exprimare al unor useri si incercam , cu orice ocazie sa ne aratam dezaprobarea, laș, voalat, a pseudoglum. ai ceva de spus cuiva, spune.
nu arunca cu bombe si apoi, 'stii , am glumit', sau
" dar eu nu asta am spus" , atunci cand tot amarasteanul pricepe exact acelasi lucru

cam asa inteleg eu "relatia" normala ....no, ashe
dor72_
Postat pe 18 Decembrie 2011 14:01
intrebarea e fara sens - admitind ca nu se refera la ce face ea, relatia, daca e fericita.
Daca ne referim la determinarea gradului de fericire, aia nu e per relatie, e per individ.
quasaria
Postat pe 18 Decembrie 2011 14:18
aham, cam asa pricepusem si io

determinarea gradul de fericire, e posibila, doar in momentul in care, 'indivizii" implicati intr-o relatie, nu pot vorbi de nici cel mai mic grad de 'stanjeneala'/ 'iritatie" pe perioda interrelationarii
(desi, gradele astea, imi cam dau emotii ), cand totul se desfasoara firesc, fara reprosuri si " ia uite cine sunt eu", cand nu e nevoie de explicatii si explicitari...
nu cred ca exista reteta, nici medicamente...pentru a ajunge la " ceva grade"

gata, m-au lovit "filosofiile"...ah sofia, sofia
dupa - masa placuta, tuturor
Eu sunt inca ...inainte de masa
dor72_
Postat pe 18 Decembrie 2011 14:26
cre' ca e mai simplu de asa. Relatia "e fericita" cind indivizii sint fericiti - si aici intra si problemele conexe, nu numai cele de relatie.
Poti sa faci tot posibilul sa ai o relatie fericita cu un om care e nefericit - n-ai nici o sansa.
quasaria
Postat pe 18 Decembrie 2011 14:56
ge ,cuvantul de ordine la tine, ar fi suprapunere.... O seara valorosa sa ai si un nou cuvat de ordine!
garbo225639
Postat pe 18 Decembrie 2011 21:46
du-te mey si te culca... sau macar nu mai bea inainte de a intra aici.
:)))
eu_geminy
Postat pe 18 Decembrie 2011 21:50
De la: eu_geminy, la data 2011-12-18 21:50:54du-te mey si te culca... sau macar nu mai bea inainte de a intra aici.
:)))
GE_**** nu le am cu beutura( nu-mi permite organismul, profesia si.....celelalte) sunt in timpul servciului(nu pot sa dorm)....altceva mey?ia o --> .....
garbo225639
Postat pe 18 Decembrie 2011 23:08
Cireica, nici io n-am reuit s iau bacu' de aia n-am primit postu' de mturtoare la Spitalul Judeean...dac nu vb 3 lb strine, i nu spui aforisme n latin...nu poi ine mtura n mn.
Lume i iar lume...
Axl_22
Postat pe 19 Decembrie 2011 07:14
Pfff, fir-ar sa fie, initial eu am crezut ca omul a scris la titlu "ce face o felatie fericita"... ca vroiam sa il intreb cam cum ar trebui sa fie una nefericita
anakin
Postat pe 19 Decembrie 2011 15:24
oaleiiiii!!!
michelle_
Postat pe 19 Decembrie 2011 15:48
anakine .. unde-ti umbla mintea in post ?
cri_cat
Postat pe 19 Decembrie 2011 16:05
De la: quasaria, la data 2011-12-18 14:56:06
Poti sa faci tot posibilul sa ai o relatie fericita cu un om care e nefericit - n-ai nici o sansa.


cri_cat
Postat pe 19 Decembrie 2011 16:08
Cred ca trebuie sa imi schimb inaintasii, cred ca datorita lor citesc numai mascari.
anakin
Postat pe 19 Decembrie 2011 16:13
nicio sansa,prietene!
inaintasii au personalitati multiple si o minte murdara
michelle_
Postat pe 19 Decembrie 2011 16:49
Ai dreptate, in cazul asta, Michella.
Nu ii mai schimb. Cu ei, parca viata e mai spicy
anakin
Postat pe 19 Decembrie 2011 16:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TE IUBESC ! spus foarte usor 10 De la: michelle_ 21 August 2011 15:41
Ganduri frumoase/pure/sincere 38 De la: Clm 12 Mai 2009 15:23
Salarizarea la administratiile locale ! 10 De la: Dor_marunt 13 Ianuarie 2010 19:14
.....am nevoie de un dictionar....:D 12 De la: crys14 21 Decembrie 2009 10:05
Boala care nu ma lasa sa ami traiesc viata 142 De la: garbo207334 8 Februarie 2015 20:54
Setari Cookie-uri