ce face o relatie fericita?

sinceritatea intre partenerii
gogu511
Postat pe 18 Septembrie 2011 22:55
Asta sa fie tot?
ROI2009
Postat pe 19 Septembrie 2011 10:12
pentru unele relatii asa e, pentru altele mult mai multe ingrediente...

daca-i spui gogule, cu sinceritate ca esti impotent si ea tot cu sincetate iti spune ca e nimfomana, oricat de sinceri a-ti fi, nu cred ca o sa fie o relatzie fericita!!
si reciproca e valabila!!!!
alfheim
Postat pe 19 Septembrie 2011 12:00
gogule, logica spune ca sinceritatea intre parteneri face o relatie sincera.
pt 'fericita' reteta e mai complexa.
ufishor
Postat pe 19 Septembrie 2011 12:02
Un sarut, un cuvant, o floare, o imbratisare,....
lacramioaracrengi
Postat pe 19 Septembrie 2011 12:05
Pentru fiecare cred ca o relatie fericita inseamna altceva. Pentru un meloman , o relatie fericita e aceea unde sotia canta superb , pentru un gurmand e una in care sotia gateste nemaipomenit, pentru ... inseamna cam altceva. Fiecare are jumatatea sa cu care se ,,potriveste" ca doua piese ce formeaza un puzzle. Cu cat ,, potriveala e mai exacta , nu sunt animozitati si deci relatia e fericita .
SAL
Postat pe 19 Septembrie 2011 17:42
Increderea unul in celalalt!
Respectul fata de tine si de partener!
Ajutor reciproc!
IUBIRE neconditionata!
elisabeta_boia
Postat pe 21 Septembrie 2011 23:35
Multumirea!
Greu de dobandit!
Chiar daca n-ai multe dar esti multumit cu ceea ce ai)material si spiritual), ESTI FERICIT
Fiti multumiti si veti deveni fericiti!
SAL
Postat pe 22 Septembrie 2011 16:43
http://www.youtube.com/watch?v=EuhJVrZ33SM&feature=related
pustietate_in_floare
Postat pe 23 Septembrie 2011 17:19
mai adauga tu
gogu511
Postat pe 30 Septembrie 2011 23:04

Unei iubiri nu-i trebuie mai mult de o clipa ca sa inceapa. Dar ii ia o viatza intreaga ca sa ramana activa si cere efort ca sa fie pastrata vie.
Pentru sanatatea relatziei, incercati sa nu lasati probleme nerezolvate, clarificati-le pe masura ce apar! La inceput a fost o scanteie care v-a atras. Poate ca va placea sa vorbiti la telefon cu orele, poate ca faceati sport impreuna sau poate, pur si simplu, fiecare era incantat sa-l vada pe celalalt langa el. Nimeni nu poate sa prevada ce anume o sa aprinda flama, cert e ca ea se aprinde. Atat de tare, ca vine un moment in care nu mai poti sa concepi viatza fara celalalt. Zis si facut. Numai ca, in realitate, nu e ca-n povesti: si au trait fericiti pana la adanci batraneti... Ba e chiar pe dos: greul de-abia atunci incepe. Cum sa faci sa mentii flama si sa te bucuri cand ajungi acasa si te intalnesti cu persoana iubita?
Ce sa faci ca sa traiesti mereu indragostita si fericita?
Adevarul e ca se poate, dar trebuie sa vreti amandoi acest lucru si sa fiti dispusi sa faceti unele eforturi.
Daca am putea sa ne alegem iubitul dintr-un catalog, unde sa fie specificate, alaturi toate calitatile si defectele la care ne putem astepta, precum si modul de folosire, ar fi totul mult mai simplu, nu-i asa? Numai ca asta ne-ar face sa pierdem atatea momente magice, in care il descoperim cu uimire pe celalalt. Si, mai ales, ne-ar pune in ipostaza unei fiinte care il foloseste pe celalalt pentru a fi fericit.
Primul si cel mai mare secret pentru o relatzie fericita este: te simti cu atat mai iubit, cu cat daruiesti mai multa iubire.
Barbatul este simbolizat prin soare, femeia prin luna. Fiecare dintre ei este altfel. El este inclinat catre fapte concrete, rezultate imediate, gasirea solutiilor. Ea e fascinata de relatzii, de intelegere, de comunicare. El tace si face, ea vorbeste si contempla. Sigur, asta nu inseamna ca fabula cu greierele si furnica nu e adevarata. Sunt sectoare ale vietii in care femeia e activa si barbatul pasiv, si altele in care e invers. Soarele si Luna nu sunt niciodata in acelasi timp pe cer, in plina glorie si toata magia consta in a-l lasa pe barbat sa fie barbat, si pe femeie sa fie femeie pentru ca asta i-a facut sa fie atrasi de la inceput. Al doilea secret este: te bucuri cu atat mai mult de iubitul tau, cu cat il lasi sa fie el insusi, exact asa cum e.
Iti amintesti cand stateai ca pe ghimpi pentru ca nu te mai suna odata? Dar nu ca sa-i reprosezi ca nu a platit lumina, ci pentru ca nu mai puteai de dor. Lucrurile se schimba in timp, e firesc sa fie asa. Dar noi am vrea ca unele situatii sa nu se schimbe: cum ar fi dragostea, atractia, tandretea... Ce il facea sa fie mort dupa tine la inceput? Faptul ca te uitai la el ca la soare. Ce o sa-l faca sa te iubeasca mereu ca la inceput? Acelasi lucru. incearca sa-ti pastrezi proaspata viziunea despre el si o sa reusiti. Nimeni nu a spus ca va fi usor. Devine greu mai ales pentru ca incepi sa te vezi pe tine in el, ca intr-o oglinda. Toate defectele tale se oglindesc, in mod magic, in personalitatea lui si ce te deranjeaza la el, de fapt, sunt lucruri care te deranjeaza la tine, in adancul sufletului(si viceversa, bineintzeles).
Gandeste-te la asta. La inceput era foarte bun exact asa cum este. Al treilea secret este: Sa cauti in fiecare zi motive ca sa-ti admiri, cu sinceritate, iubitul. El va simti si va reactiona la fel.
Ganditi-va cum veti gasi mijloacele pentru a va realiza visele, faceti-va planuri, lucrati impreuna la indeplinirea lor. Al patrulea secret este: cele mai fericite relatzii sunt acelea in care cei doi au de facut impreuna ceva.

Iubitzi-va mult!!!
Viatza e doar una....
nobody
Postat pe 7 Octombrie 2011 09:36
Sunt multe aspecte care fac o relatie fericita:
1.Pt a avea o relatie fericita tb sa iubesti si sa primesti in egala masura dragostea si toata afectiunea din partea celuilalt.
2. Tb sa existe sinceritate,fara sinceritate o relatie nu v-a functiona niciodata,pt ca mintindu-ti partenerul de viata te "minti"practic pe tine.
3.Comunicare,comunicarea este cel mai important aspect al unei relatii,necomunicand unul cu celalalt nu avem de unde sa stim ce probl ne supara,ne deranjeaza;comunicarea este fara doar si poate un aspect care nu tb sa lipseasca dintr-o relatie.
4.Viata sexuala,fara de care nu se poate trai si fara de care o relatie nu v-a fi niciodata fericita.
5.Respectul reciproc care nu tb sa lipseasca intr-o relatie ca pt aceasta sa fie fericita.
Sunt mult mai multe de spus despre ce anume face o relatie sa fie pe deplin fericita dar ma opresc aici lasand si pe altii sa isi spuna ideile...cel mai mult conteaza sa va iubiti mult,sa va respectati jumatatea de langa voi si nu uitati orice probl aveti spuneti-o si celui de langa voi,o vb dulce,un sfat bun,un sprijin din partea lui este bine venit oricand.
Yellowrose
Postat pe 10 Octombrie 2011 13:37
Cred ca FIDELITATEA si INCREDEREA in cuplu este esentiala.

Restul, sunt doar idei si sugestii.

In momentul cand constati ca ai fost inselat(a) toata scara ta de valori se naruie.
Increderea iti dispare instantaneu si este f greu sa iti revii.
Vorbesc in cunostiinta de cauza.

Am auzit femei care vorbesc despre emancipare.
Eu le numesc femei -barbat, care inseala doar pt bucuria si placerea fizica, uitand raul care il pot produce partenerului.Este valabil si pt barbati, sa nu fiu inteles gresit.
Respect femeile, le-am respectat intodeauna, dar fiind nascut prin "68, chestia cu adulterul mi se pare o mare marsavie,....greu de remediat.
george68
Postat pe 11 Octombrie 2011 15:20
Sinceritatea si COMUNICAREA
dafne
Postat pe 31 Octombrie 2011 10:17
nobody, "ai multe secrete"!

"te bucuri cu atat mai mult de iubitul tau, cu cat il lasi sa fie el insusi, exact asa cum e."
Axl_22
Postat pe 31 Octombrie 2011 10:25
sa sti ca ai dreptate dar sa nu uitam ca minciuna nu face pe nimeni fericit doar pe moment
gogu511
Postat pe 31 Octombrie 2011 18:21
Sinceritatea este o calitate secundara. Cred ma degraba intr-o relatie potrivita, transparenta, curata...
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 Octombrie 2011 18:51
De la: gogu511, la data 2011-10-31 18:21:50sa sti ca ai dreptate dar sa nu uitam ca minciuna nu face pe nimeni fericit doar pe moment


Sunt multi oameni pe care adevarul ii face nefericiti...
Luna_in_capricorn
Postat pe 31 Octombrie 2011 18:52
parerea mea umila....toti aveti dreptate....iubirea,increderea,comunicarea,fidelitatea,respectul....dar,astea nu le prea poti gasi...mai exista si compromisurile.ceea ce cred eu ca ambii parteneri sa fie asa cum sunt ei...si sa nu incerce sa se schimbe unul pe celalalt.
laura30
Postat pe 31 Octombrie 2011 21:28
1) PENTRU CEI MATERIALISTI:o gramada de bunuri materiale, pana cand intervine plictiseala, PE URMA se stie!2) PENTRU CEI VISATORI : cumul de juraminte,garantii si "SRI-uri"---->pana ce apare si 3)PENTRU CEI "NEADAPTATI"O SI TOT ASA.....NICIODATHA,fericire nu-i garantata,nu-i pe veci si tot se termina cu nefericire,odata si odata. asa ca relatia poate fi cel mult placuta,frumoasa,implinita....dar nu FERICITA!(parerea mea.)
garbo225639
Postat pe 14 Decembrie 2011 22:25
ai gresit... se scrie fericitHa...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 14 Decembrie 2011 22:32
Nu pricepeam de ce "fercitHa.."??Apoi am vazut la 639 pe "niciodatHa"...
"Vanator" de greseli de ortografie...ce esti... astea te fac FERICIT pe tine,nu??
Si o completare la titlu..DA!!O relatie nu poate fii decat trecatoare si nu are nimic de-a face cu ..fericirea!
Eu tot mai cred{oare gresesc?} ca o relatir =aventura!
elisabeta_boia
Postat pe 15 Decembrie 2011 19:26
Erata:RELATIE !!
Na..ca m-am corectat singura...esti fericit?
elisabeta_boia
Postat pe 15 Decembrie 2011 19:28
Betty..relatie =aventura ???? :-)) eu stiu ca aventura sigur nu e relatie ca doar de aia e ,,aventura "
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2011 19:38
De la: george68, la data 2011-10-11 15:20:13Cred ca FIDELITATEA si INCREDEREA in cuplu este esentiala.

Restul, sunt doar idei si sugestii.

In momentul cand constati ca ai fost inselat(a) toata scara ta de valori se naruie.
Increderea iti dispare instantaneu si este f greu sa iti revii.
Vorbesc in cunostiinta de cauza.

Am auzit femei care vorbesc despre emancipare.
Eu le numesc femei -barbat, care inseala doar pt bucuria si placerea fizica, uitand raul care il pot produce partenerului.Este valabil si pt barbati, sa nu fiu inteles gresit.
Respect femeile, le-am respectat intodeauna, dar fiind nascut prin "68, chestia cu adulterul mi se pare o mare marsavie,....greu de remediat.


Merita facuta mentiunea ca Iubirea ( aia AUTENTICA si nu cea de care multi/multe se ,,agata " ) nu dureaza decat atata vreme cat armonia statiilor iubirii se intrepatrund intr-un tot complementar si nu neaparat unitar , vorbim de acea iubire care nu se naruie precum un castel de nisip.
Cand constati ca esti inselata/ inselat ai doua cam 3 variante posibile :
1. parasesti scena ,,iubirii " intrata in decalaj
2 ramai langa ,,personaj " ..dar asta presupune ceva masochism , egoism , posesivitate -sa crezi ca acela iti apartine la nivel de relatie ( nimeni nu ,,apartine" nimanui , cu atat mai putin in iubire ), ramanand langa respectiv iti asumi si neajunsurile si doza de nefericire aferenta ( de asta am spus masochism :-)
3. platesti cu aceeasi moneda dar nu de dragul razbunarii ci poate chiar doresti sa-ti oferi ,,altceva ".
O infidelitate ar trebuie sa cantareasca atat de mult incat tipa sa ajunga sa regrete?? dar acel gen de barbat( inselat, la randu-i ) probabil ca nu se gandeste nicio clipa de ce sotia sau femeia care canva l-a iubit ..l-a inselat cu altul sau cu alta ..de ce nu :-))
Unde e greseala ei ??? ca l-a inselat sau ca sta alaturi de unul care habar nu are (sau poate nu-l intereseaza ) sa-i ofere clipe frumoase??? :-) si desigur in final apare si partea cu amantul , dar aia mai spre moartea pasiunii , atentiei , respectului ( lui , ei sau al ambilor ) ...:-))
Depind doar de de unghiul din care sunt privite aspectele :-)
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2011 19:52
De la: elisabeta_boia, la data 2011-12-15 19:26:44
Si o completare la titlu..DA!!O relatie nu poate fii decat trecatoare si nu are nimic de-a face cu ..fericirea!
Eu tot mai cred{oare gresesc?} ca o relatir =aventura!


Ba are de-a face, Betty!

Probleme apar in principal atunci cand nu esti impacat cu tine in privinta a ceea ce traiesti.

Intri intr-o relatie cu dorinta, cu speranta ca vei fi fericit.
E minunat cand se si intampla astfel.
Cu o conditie - sa nu-ti lipseasca acele componente care te ajuta sa recunosti fericirea.

In ultima afirmatie chiar nu gresesti.
Si sa traiesti e un risc.

Depinde totusi ce preferi - aventura de a trai sau aventura de a te resemna.
nathalie
Postat pe 15 Decembrie 2011 20:00
De la: SAL, la data 2011-09-19 17:42:39Pentru fiecare cred ca o relatie fericita inseamna altceva. Pentru un meloman , o relatie fericita e aceea unde sotia canta superb , pentru un gurmand e una in care sotia gateste nemaipomenit, pentru ... inseamna cam altceva. Fiecare are jumatatea sa cu care se ,,potriveste" ca doua piese ce formeaza un puzzle. Cu cat ,, potriveala e mai exacta , nu sunt animozitati si deci relatia e fericita .



Asta daca presupunem ca Fericirea = cumulul placerilor posibile adunate intr-o viata ...fie ele fizice , sexuale , intelectuale , la care se adauga ,,placerile papilelor gustative " ..plus ...plus ...etc :-))... Mda...sta la baza psihologiei lui Freud , nu ca as fii in mod necesar o simpatizanta a psihologiei lui.:-)
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2011 20:03
,,Probleme apar in principal atunci cand nu esti impacat cu tine in privinta a ceea ce traiesti.

Intri intr-o relatie cu dorinta, cu speranta ca vei fi fericit.
E minunat cand se si intampla astfel.
Cu o conditie - sa nu-ti lipseasca acele componente care te ajuta sa recunosti fericirea."


superba sintetizare , ai pus exact punctul pe i , Nat....fercirea e o stare care se cauta impreuna cu conditia sa existe suportul in viata individuala ...adica sa fii implnit si impacat cu propria persoana dupa care sa cauti in doi fericirea...altfel esecul in amor devine ,,mortal " cu am tot citit zilele trecute prin ,,presa de prestigiu " din Ro .( ,,hiba " trebuie cautata altundeva )
De fapt cred ca nu esecul in amor ci esecul faptului ca nu ai inteles ca pe lumea asta problemele cu adevarat majore si care ,,cantaresc " la propriu sunt altele. Fercirea nu e doar o stare ci un obiectiv ...trebuie facuti pasi zi de zi intr-un sens constructiv.
Ma indoiesc ca fercirea e doar un cumul de placeri ...fizice , gustative , etc...cum scriam ceva mai sus.
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2011 20:20
dar astia care gandesc prea mult au cele mai slabe sanse sa fie fericiti :-)))
reyya
Postat pe 15 Decembrie 2011 20:21
Reyya,Nat..aveti si voi dreptate..eu o relatie o vad asa cum o vad.. Eu stiu de casatorie,de copil,mama...servici si casa... mai nou..Garbo ca divertisment...mai fac si gafe,ma corectez... nu pot fii pe placul unora{in anumite privinte..}dar pot fii pe plac in altele..
Promit sa studiez mai melt despre "relatii"..cred ca si astea-s de mai multe feluri:intime,de serviciu,de prietenie,de colaborare,de vecinatate...si fiecare in felul ei poate produce sau nu...fericirea,multumirea...
elisabeta_boia
Postat pe 15 Decembrie 2011 20:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prietenie cu ghilimele. 56 De la: Ioana007 5 Noiembrie 2009 06:40
What if ?? 40 De la: quasaria 11 Aprilie 2010 16:58
voi credeti in prietenie? 31 De la: Ioana007 22 Aprilie 2009 16:48
sunt o prietena rea? 15 De la: garbo_1399 1 Noiembrie 2012 02:09
DEMISIE - asta vreau azi, sa demisionez 38 De la: cristina322 13 August 2010 16:24
Setari Cookie-uri