'' Nu este durere mai nimicitoare pentru sufletul unei femei decat aceea de a se fi daruit intreaga, trup si suflet unui barabat nedemn de iubirea ei.'' Stefan Zweig

De la: aleivan, la data 2011-09-12 20:31:00la intrebarea : De ce inca il mai iubesc? nu am gasit inca raspunsul si nici nu imi mai foloseste la ceva, ma intereseaza cum sa fac sa nu il mai iubesc


Foarte simplu. Iesi din casa, mai plimba-te, mai cunosti lume,....sigur undeva se afla baiatul care te va ajuta sa treci peste asta. Doar sa-i dai voie.
zack
Postat pe 13 Septembrie 2011 16:22
credema este o durere mai nimicitoare pentru sufletul unei femei.Pierderea unui copil e mult mai dureroasa decat orice altceva.totul poate fi inlocuit doar cu vointa noastra dar un copil nu l vom putea inlocui in veci.
crissdiana
Postat pe 14 Septembrie 2011 09:36
Intoarce-te in tara si pastreaza-ti demnitatea

garbo206623
Postat pe 15 Septembrie 2011 13:09
Noi facem banii ..nu ei pe noi.!
garbo206623
Postat pe 15 Septembrie 2011 13:10
Indiferenta...cea mai buna arma
garbo206623
Postat pe 15 Septembrie 2011 13:11
De la: mariaanton32, la data 2011-09-14 09:36:33credema este o durere mai nimicitoare pentru sufletul unei femei.Pierderea unui copil e mult mai dureroasa decat orice altceva.totul poate fi inlocuit doar cu vointa noastra dar un copil nu l vom putea inlocui in veci.


Hei, ne-ai cam pierdut. Cine, cand a pierdut un copil?
zack
Postat pe 15 Septembrie 2011 13:28
De la: aleivan, la data 2011-09-06 23:25:19In citat este vorba despre durerea iubirii simtita pentru o persoana de sex opusa si nu este vorba despre durerea provocata de pierderea definitiva a unei persoane dragi din viata noastra. Nimic nu poate fi mai dureros pe lume decat parintii sa-si piarda copilul, din nefericire stiu asta, mi-am pierdut o sora. Nimic nu poate compensa aceasta durere!!!
sunt cam dura,...insa nu crezi ca trebuie sa-ti revizuiesti comportamentul?.....spui ca ti-ai pierdut sora?.....
caleidoscop
Postat pe 15 Septembrie 2012 18:30
Te admir pentru aceasta putere a ta de a suferi, de a fi fericita, de a gandi neincetat la el. M-au fascinat mereu pasiunile omenesti , probabil pentru ca eu nu sunt in stare de asa ceva...sunt transanta, selectiva, rapida, nu neaparat orgolioasa dar stiu ca nu as putea imparti un barbat cu alta, prefer sa i-l las celeilalte...Ma face curioasa in toata povestea asta cealalta...cu ce reuseste sa- l tina asa aproape?
Luna_in_capricorn
Postat pe 15 Septembrie 2012 18:49
De la: aleivan, la data 2011-08-21 19:55:59...cat adevar din pacate poate cuprinde o astfel de fraza....Am doar 22 de ani, pentru altii prea tanara iar pt unii inca tanara. Povestea pe care vreau sa o impartasesc cu voi nu e cu happy ending, momentan, poate mai tarziu am sa inteleg ca tot ce mi s-a intamplat a fost doar spre binele meu....astept cu nerabdare clipa aceea!!
Dar sa incep cu inceputul...din cauza crizei financiare, anul trecut in iulie am decis sa imi iau un an de zile concediu din invatamant si sa plec undeva in strainatate sa lucrez incat sa imi pot permite sa imi termin studiile, insa mai mult am sperat si mi-am dorit sa plec undeva si sa intalnesc un suflet pe care sa il iiubesc si sa ma iubeasca...Ai grija ce iti doresti, pentru ca ti se poate intampla. Si asa a fost, cu ajutorul unei prietene mi-am gasit de lucru in Austria iar casa in care urma sa locuiesc era la doar 7 km de ea.
Iar sufletul pe care l-am gasit sa il iubesc era chiar proprietarul casei, seful meu. Este divortat de 5 ani (din cauza infidelitatii lui excesive) si nu este chiar la prima tinerete...are 50 de ani. Insa din clipa in care prietena mea ne-a facut cunostinta am stiut amandoi si ne-am dorit amandoi ceva. Am avut parte de acel BLINccKkk!!! pe care l-am asteptat mult timp.
Si inceputul a fost frumos, chiar foarte frumos , insa acum nu este durere mai mare decat memoria timpurilor bune in momente de durere. Si doare prea tare....nu sunt suficient de puternica sa nu sufar!
Dupa aproape 5 luni, in care eu m-am daruit trup si suflet 100% iar el doar ma facea sa cred ca si el face acelasi lucru pentru mine, m-a inselat...cu aceeasi femeie din cauza careia este divortat. Nici nu stiu daca e corect sau daca sunt in masura sa spun ca'' m-a inselat''. Cu putin timp inainte sa ne cunoastem au avut o cearta si au decis sa ia o pauza (evident ca lucrul asta l-am aflat anterior). El nu a fost deloc sincer cu mine, de la bun inceput, a vrut sa ma faca sa-l iubesc, si-a dorit lucrull asta si a stiut cum sa-l obtina. L-am iubit si inca il iubesc cu o simtire de nedescris...imi este imposibil sa va descriu in cuvinte ce simt pentru el.
Au trecut 8 luni de cand am aflat si de cand el mi-a spus ca doreste sa fie cu ea, dar hey noi putem continua sa fim prieteni si de ce nu inca sa mai avem SEX'!!!!! Nici nu aveti idee cat de mult poate sa doara cand omul pe care il iubesti si pentru care ti-ai da si viata iti arunca astfel de vorbe in fata. Si DA asa a si fost, desi stiam ca el nu o doreste numai pe EA, ori de cate ori imi oferea ocazia sa '' dorm '' in patul sau de atatea ori imi calcam in picioare demnitatea, mandria si imi zdrobeam sufletul. Il aveam pentru cateva clipe in bratele mele...si asta conta cel mai mult atunci.
Acum a venit vremea intoarecerii in tara...insa pe plan economic, am o slujba Ok si castig foarte bine, pe plan sentimental, catastrofa totala. Locuiesc la el in casa, imi este imposibil sa nu il vad zilnic si mai sfasietor e sa trebuiasca sa-l vad cu EA. Sa stiu ca ei sunt sus in dormitor...multe nopti plangand, prea multe. EA nu stie nimik, doar ca munceam pt el iar acum stau aici si lucrez in alta parte, iar pentru asta fac menajul casei.
Vreau sa il uit...vreau sa nu mai sufar...
Care este alegerea corecta???
Sa raman sa indur si sa sper ca o sa treaca, numai asa pot oferi fam mele o viata mai buna si in acelasi timp sa realizez ceva SAU sa revin in tara constienta de faptul ca '' ochii care nu se vad se uita'' si sa imi continui viata cum a fost inainte sa il cunosc pe EL???


defectul cel mai mare al femeilor este ca pot fi mintite usor,dar si ele mint de ingheata apele....

http://www.youtube.com/watch?v=wskPOILk08s&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 16 Septembrie 2012 13:16
Aleivan...intoarce-te in tara.."fie painea cat de rea-tot mai buna-n tara ta!"..il vei si uita-NU TE MERITA- si vei gasi ,sigur,"cuiul"-stii de la "cui pe cui se scoate.."care sa te ajute sa-l uiti definitiv-de o sa-ti fie si tie lehamite de ce-a fost-adica..de ce-ai fost{esti} pt el-partenera de SEX-doar atat!!
elisabeta_boia
Postat pe 16 Septembrie 2012 22:19
Cum sa faci sa nu suferi ,sa nu-l mai iubesti? Nu cred ca se poate sa " faci "tu asta ,sa nu suferi din iubire....NU EXISTA RETETA SA NU SUFERI IN DESPARTIRE DACA AI IUBIT CU ADEVARAT.
In schimb,poti sa-ti spui ca nu ai ce cauta alaturi de el,ca nu merita sufletul tau sa mai persisti in durere, sa-ti DORESTI din tot sufletul sa te smulgi din acea stare...Sa-ti DORESTI SA TE DESPRINZI....De iubit poate o sa-l mai iubesti,nu moare dragostea asa cu una cu doua,raman amintiri-pe care ar fi bine sa nu le cultivi,ramane ura-pe care ar fi bine sa nu ti-o inabusi,elibereaz-o prin alta forma de energie-de ex. efort sportiv, raman frustrari-"cat de bine ar fi putut fi",(a trai in iluzii despre trecut este si mai tragic decat a-ti face iluzii pentru viitor),este multa automartirizare-"de ce mi se intampla mie, nu merit asa ceva eu'"-toti gresim in alegeri macar o data in viata si platim pentru asta,tuturor ni se intampla sa suferim si niciodata nu e pe merite,raman multe lacrimi pe care ar fi bine sa nu ti le innabusi, plangi ascunsa in camera ta, sau in fata unei bune prietene,vorbeste cu cineva apropiat,iti va fi mai usor, nu lamentari prelungite,dar o scurta descarcare de stare proasta face bine.
Sa accepti ca va fi o perioada de suferinta,de jale, de doliu...
Sa o iei ca atare.
Sa nu te ascunzi de ea,este realitatea vietii tale de moment.
Poti fugi de realitatea asta "urata" in profesie, poti ocupa golul sufletesc cu preocupari de ordin intelectual,in hobby-uri,fa cursuri noi sau sport,vorbeste cu tine insuti sau cu un duhovnic...
Vei simti ceva lipsa in tot noianul vietii tale, o durere, care incet-incet va fi o LIPSA din ce in ce mai mica,pana cand la un moment dat va disparea, te vei simti brusc bine cu tine insuti, iti vei fi recastigat pacea ta.
Iti trebuie TIMP pt asta.
Timpul trecerii durerii e altul pt fiecare persoana in parte.
Fiecare are intervalul sau de refacere sufleteasca, si chiar si la o singura persoana variaza acesti timpi de refacere, de la o relatie la alta, functie de cat de puternice au fost sentimentele pe care le ingropam.
Si fii atenta, nu te arunca in alta relatie inainte sa fii reechilibrata.
Simte-te bine singura o perioada ,apoi vei fi capabila de o noua dragoste ,adevarata refacere.

Am iesit dintr-o casnicie "asa zis fericita",il iubeam si credeam ca daca spune ca vrea un copil cu mine ma iubeste si brusc ,cand am ramas insarcinata ,am aflat ca ma inseala,apoi m-a lovit.Si a spus ca e ceva normal sa accept, asa cum accepta si altele, ca doar o sa am un copil cu el,sotul si stapanul meu.
Iti dai seama ca mi-a murit tot cheful sa-mi cresc copilul in mediul acela.
Tu crezi ca am incetat brusc sa-l iubesc??!!Nicidecum ,l-am urat(ura e fata cealalta a monedei numita iubire ),am fost furioasa, am tanjit dupa clipele bune si am plans enorm,etc....
Dar am stiut ca trebuie sa ma desprind de acolo, dincolo de iubire, sau dependenta,sau cum s-o numi sentimentul de apartinere a unui suflet de altul....Nu stiu daca s-a chemat neputinta de a trai cu neincredere sau self-esteem sau a fost instinctul de aparare al puiului,sau pur si simplu instinctul meu de supravietuire ,

Stii ca trebuie sa te desprinzi de el sufleteste,nu e cazul sa-ti mai fac eu sau altii morala ca nu trebuia sa... bla-bla, stii si singura, ...sa te desprinzi ,caci nu e locul tau acolo....Sa pleci sa-ti cauti locul sufletesc in alta parte e prima conditie pentru o fericire viitoare...Cu cat te imbarbatezi singura ,cu atat vei suferi mai putin ....Deloc nu se poate...

Mai important este sa fii constienta ca nu s-a terminat dragostea de impartit de la Dumnezeu pe Pamant, si ca mai ai o portie macar de luat....
garbo_5053
Postat pe 18 Septembrie 2012 14:53
Cum spun mereu, iubirea nu e totul in viata, nu e maximul, deasupra ei sunt altele...
Luna_in_capricorn
Postat pe 18 Septembrie 2012 15:06
De la: Luna_in_capricorn, la data 2012-09-18 15:06:40Cum spun mereu, iubirea nu e totul in viata, nu e maximul, deasupra ei sunt altele...


cum ar fi?
Amor_Aeternus
Postat pe 18 Septembrie 2012 21:43
Cum ar fi constiinta, bunul simt, dreptatea, puterea de sacrificiu, respectul, adevarul...binele...
Luna_in_capricorn
Postat pe 18 Septembrie 2012 21:49
http://personalitatea.com/gelozia-monstrul-din-relatie
Alexandra_David_1
Postat pe 6 Februarie 2013 10:30
esti o fata tanara ca si mine si cum tu singura ai spus el nu e demn de iubirea ta...aceea casa aceea atmosfera iti face rau ...doar pentru ca il iubesti nu trebuie sa accepti totul ,pune in balans ceea ce traiesti tu acuma tristetea si suferinta cu accea clipa de bucurie knd e in bratele tale...merita? este la acel nivel? aceea bucurie dureaza cateva minute sau zeci de minute ...dar orele care le petreci plangand si suferind??? si eu sunt intro situatie grea si eu ca si tine sunt pusa in situatia in care trebuie sa aleg...un trai alaturi de tatal fetitei meile care joaca la aparate toti bani si lucrurile de valoare inclusiv lucrurile fetei si ma loveste knd nu ii dau bani sa joace,un trai in care nu stiu ce imi rezerva ziua de maine daca voi avea mancare pt fetita si pampers ,un trai departe de intreaga familie in alta tara unde nu am nici un prieten sau o prietena si un trai in care fetita nu va avea tata dar va avea mereu ce manca si lucrusoarele ei nu vor mai disparea pur si simplu pt k unul din parinte are cv mai bun de facut cu bani care ii primeste pt lucrul ei,un trai in care nu isi va vedea parinti certanduse si mama batuta ci intro casa unde toti pot zambi si nimeni nu face rau nimanui....trebuie sa aleg intre a ramane aici cu el sau cu familia mea iubita in tara mea....e dureros si la mine la fel k si la tine dar durerea asta va trece in timp dar ramanand aici durerea persista la fel si la tine....din pacate eu nu pot inca pleca pt ca din cauza dependentei lui de jocuri fata nu are inca actele terminate si trebuia cumva sa le termin dar apoi voi pleca ...si eu il iubesc enorm dar prefer liniste in casa mea sa nu duc grija zilei de maine si ca fetita mea sa aibe tot ce ea vrea voi munci zi si noapte de va fi nevoie si cu dragostea nu ma mai grabesc ...alege si tu linistea sufleteasca..te pup iti doresc tot binele din lume!
garbo_11169
Postat pe 6 Februarie 2013 12:08
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=SyJgd5VRqSY&NR=1
garbo_11724
Postat pe 7 Martie 2013 01:46
De la: aleivan, la data 2011-08-22 00:34:46Am incercat si asta...la o sapt dupa ce mi-a spus m-am mutat in alta localitate (la vreo 20 km de el) insa dupa o sapt m-a sunat sa vada cum imi merge, sincera sa fiu pe vremea aia situatia nu imi era roz nici cu munca si nici cu cheltuielile. Ne-am intalnit la o cafea si am cazut de comun acord sa revin in casa lui pentru ca imi e mult mai bn din punct de vedere financiar....adevarat! Pe langa asta imi da mai tot timpul senzatia ca urmeaza, ca vrea sa se schimbe, ca ar vrea sa nu ma piarda....sau poate asa vad in speranta ca asa ar fi. Nu stiu...il iubesc prea mult. Acum ceva vreme mi-a spus ca ma iubeste, si ca ii pare foarte rau de ceea ce a facut si ca daca plec el nu ar putea trai fara mine, insa continua sa mearga la cealalta. Relatia pe care ei o au e una de weekend, adik se vad doar o zi sau doua pe sapt, asa a fost dintotdeauna, au multe nemultumiri amandoi...nici unul nu e fericit


Daca ai numai 22 de ani sigur ca gindesti la fel ca toate cele care pleaca in strainatate sa gaseasca un trai mai usor frcind mangalul la cite un mosneag.Alta problema ar fi ,pentru ce retributie muncesti,daca muncesti ,minimul ar fi 1200-1300 euro si daca ar fi asa ai pleca cu chirie intr-o locuinta,ca slava domnului in Austria sint case de inchiriat cu zecile de mii,asa cu doar cu 400 de euro un monolocale compus din dormitor,bucatarie,baie si anexa ar fi suficient pentru o persoana.De obicei austriecii ,italienii,francezii,nemtii,atrag tinerele ca tine ,declarind ca sint in limba dupa ele ,pina le obisnuiesc cu sexul,apoi cu toleranta sa admita ca mai are o amanta ,poate dou pina le scot pe piata la prostitutie,tu ai inteles ca-i asa dar vrei sa-ti motivezi singura situatia.
garbo_11724
Postat pe 7 Martie 2013 19:35
Numai eu vad ca topicul asta este deschis in 2011?!
LLisa
Postat pe 7 Martie 2013 19:41
Nu-i bai. Linkuri i sfaturi...ae numa'...s fie.
Axl_R
Postat pe 7 Martie 2013 19:48
Lasa Lisa ca 24 la varsta lui nu mai vede tocmai bine ...Batranetea,bat-o vina
Rotty
Postat pe 7 Martie 2013 19:48
Numa' ase, ca sa ne faca in ciuda, Axl
Asa-i Rotty, cu batranetea asta viata este trista si pustiu!
LLisa
Postat pe 7 Martie 2013 19:52
nu draga...nu acolo mi-a fost gandul, pur si simplu s-a intamplat sa fiu atrasa de el si apoi sa trebuiasca sa-l iubesc, asa a fost sa fie. eu de pe urma lui nu am avut niciun fel de beneficiu, faptul ca am locuit la el in casa nu a fost un beneficiu pt ca munceam ( gateam, curatenie, cumparaturi) . doar ca dupa un timp am devenit dependenta de el si nu-mi puteam imagina sau cel putin imi era foarte greu sa fiu in alta parte, stiam ca nu o sa ma pot abtine sa nu-l caut.
in al doilea rand tu faci o referire la alte tipuri de femei/ fete pe care eu cred ca tu le cunosti mai bine, te rog sa nu ma bagi in aceeasi oala cu ''alea'' pt ca aici era vorba de iubire, nu de prostitutie sau ce te-ai referit tu.
aleivan
Postat pe 14 Ianuarie 2014 02:47
:))) timpul a trecut insa nimic nu s-a schimbat...la fel ca si topicul
aleivan
Postat pe 14 Ianuarie 2014 02:49
Intoarcerea fiului /ficei risipitor /are ...
Rotty
Postat pe 14 Ianuarie 2014 07:05
yes...I'm back; am uitat o vreme de forum, iar aseara am avut timp liber si am facut greseala sa recitesc
din pacate cam nimic nu s-a schimbat, sentimentele sunt la fel de puternice ca odinioara ...asa ca SHIT; sper ca totusi o sa vina vremea cand o sa recitesc articolul si o sa-mi spun: UNDE NAIBA MI-A FOST CAPUL? insa pana atunci imi ramane doar speranta ca va rasari si pe strada mea odata soarele si totul va fi bine:)
aleivan
Postat pe 14 Ianuarie 2014 15:08
soarele este pe strada ta dar tu te-ai legat la ochi
garbo_5050
Postat pe 14 Ianuarie 2014 17:06
ranile se vindeca dar ramin cicatrici pe care nu le poti sterge.
doar persoanele puternice sufera si stiu sa traiasca cu suferinta lor fara a intoarce capul inapoi
vivacedonna
Postat pe 14 Ianuarie 2014 17:24
Sper sa iti fie invatatura de minte. Exista un soi de oameni care se numesc "vampiri sentimentali". Nu rezista intr-o casnicie mai mult de cativa ani, nu obosesc in a seduce femei si a le parasi dupa ce i-au cedat, pentru ca pentru ei o femeie este doar un trofeu, nimic altceva. Este foarte interesanta cat timp e inaccesibila, apoi cand a cucerit-o nu e decat ultima inscrisa in lista lui de cuceriri. Indeparteaza-te de el cat poti de repede fara sa te mai uiti inapoi si gaseste-ti ceva placut cu ce sa iti umpli timpul pana ranile tate se vindeca. Nu a inceput lumea cu el si nu se va sfarsi cu el. Dar tu vei avea mult de recuperat. Pune mai mult pret pe tine si nu te lasa prada primului venit. Nu considera ca altele sunt mai avantajate ca tine si fii pretentioasa cu tine insati si cu altii. Un baiat cumsecade nu va cauta o fata care ii cade in brate de prima data ci una care stie sa pretinda si sa ofere respect. Iar unul care ti-ar putea fi tata nu e nicidecum potrivit pentru tine. Poate ar fi o idee buna sa incepi o facultate, sa ai timpul ocupat, mai ales ca viata de studentie are farmecul ei. Este o sansa de a cunoaste tineri noi si de a lega prietenii durabile, cine stie, poate chiar sa iti gasesti sufletul pereche.
angel_forever
Postat pe 7 Septembrie 2014 13:30
aleivan, nu spera la un "soare arzator" in situatia ta o sa ajungi sa nu te poti uita la el, cauta sa schimbi "strada" mai degraba caci la varsta ta "fundatura asta" mi se pare prea intortocheata. Esti femeie desteapta, tanara si descurcareata ba mai mult, te "lupti" pt. o viata mai buna, de ce sa ti-o complici complacandu-te. Crezi ca nu vei fi marcata in timp pt. tot ce investesti in astfel de relatie? Poate nu esti genul care sa vrei un barbat numai al tau, insa, situatia in care te "scalzi" nu-ti va aduce implinire sufleteasca si va durea foarte tare!
Da, schimba "strada" si soarele va rasari sa-l poti privi! Vei fi fericita!
pitiTa_
Postat pe 7 Septembrie 2014 19:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ik b 98 De la: Celleste_ 12 Iunie 2010 13:15
Relatie intortochiata 48 De la: garbo331107 6 Iulie 2014 18:20
amanta...nasului 107 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:49
probleme 5 De la: giul1a 10 Iulie 2010 17:17
Sa scriem corect. :) 25 De la: Axl_R 8 Iulie 2015 00:08
Setari Cookie-uri