Un sfat, va rog!!!

Buna ziua. Am cunoscut pe cineva acum 10 ani. Dupa o relatie de 7 ani ne-am casatorit si a aparut o fetita. Ne-am inteles minunat. Am fost cea mai fericita femeie din lume. Am stat in chirie de cand ne-am cunoscut, ne descurcam binisor, eram alaturi la bine si la greu. Nu ne certam. Acum un an, din motive financiare a trebuit sa ne mutam cu soacra. Ma deranjau unele afirmatii, erau discutii daca incercam sa ies undeva cu sotul, din cauza banilor. Discutii intre mine si ea. Dar nu certuri. Am evitat iesirile, dar motivul principal a fost ca am ales sa-mi alaptez fata 2 ani. Seara nu puteam iesi, alaptand-o la cerere. Sotului ii spuneam de discutii, dar ma linistea. Adevarul este ca din cauza oboselii si a grijilor financiare n-am mai fost asa atenta cu el cum eram inainte. Si mai ales pe plan sexual, nemaifiind singuri in casa, aveam o retinere. Dormeam si cu fetita in camera. Mi-a atras atentia de 2 ori, sa mai vin si eu la el seara, nu numai el. Ii spuneam ce ma framanta si am crezut ca m-a inteles. Din pacate acum 2 luni i-am gasit un mesaj pe telefon, catre o alta femeie. I-am cerut explicatii. Mi-a zis ca s-a indragostit si .... a plecat, lasandu-ma in casa soacrei, cu fetita si cu datorii, fara sa am un loc de munca(locul in care am lucrat pana sa intru in concediu pentru cresterea copilului s-a inchis). Era familist convins, nu concepea ca fetita sa creasca fara tata(parintii lui fiind divortati), ma alinta, imi spunea ca ma iubeste, ca ma doreste numai pe mine, nu suporta sa ma vada ca sunt suparata.... Ne-a spus ca se muta cu un prieten. Si-a pierdut si locul de munca. Avea un job foarte bine platit, dispunea de masina. Socul a fost ca s-a intors la femeia pe care a parasit-o cu 10 ani in urma, inainte sa ne cunoastem. Aceasta femeie, la inceputul relatiei noastre, era tot timpul dupa el, il suna, il bombarda cu mesaje. Dar el nu-i dadea importanta. Si ea este maritata, are o fetita, e despartita de sot, nu divortata. Acum locuieste cu ea, cu fetita ei si cu mama ei. Din pacate s-a schimbat foarte mult in comportament, vine de cateva ori pe saptamana sa-si vada fetita. Spune ca nu a parasit-o, dar el sta cu copilul altuia :(. Cand vine ma studiaza, imi urmareste fiecare miscare, incearca sa glumeasca, la inceput a zis ca nu vrea sa divorteze, ca nu vede rostul, dar dupa aceea a zis ca daca vreau eu divortam....Parca e hipnotizat!!! Am vrut sa vorbesc cu el, dar n-am cu cine. I-am zis ca ar merita sa dam o sansa acestei casnicii. Imi spune ca nu are rost si ca pur si simplu nu ma mai iubeste. Ca si-a schimbat sentimentele fata de mine din octombrie , anul trecut, de cand a reintalnit-o pe ea. Ca n-am fost dragastoasa cu el. Ca nu-mi placea sa mai ies cu el, ca nu l-am iubit .Ca asa a fost sa fie. Ca sunt atatea femei care-si cresc copilul singure. Sa-mi refac viata. Dar e interesant ca n-am simtit deloc ca nu m-ar iubi pana in momentul in care am gasit mesajul. Nu stiu ce sa fac. Eu inca sunt in stare de soc, la fel si toti care ne cunosteau. Nimeni nu se astepta. Toata lumea ne cunostea ca un cuplu frumos si fericit. M-ar ajuta tare mult un sfat, nu stiu cum sa mai procedez. Sunt momente in care imi doresc cu disperare sa vina inapoi, alteori mi-as dori sa nu-l mai vad niciodata :(. Va multumesc anticipat
garbo214323
Postat pe 22 August 2011 14:56
da ce spui tu e trist dar viata are traseul ei trebuie sa fi tare sa mergi mai departe ,sa ai grije de fetita sa o educi cum trebuie sa-i explici pe nțelesul ei cnd va creste aceasta situație dac nu se ntoarce și-ți refaci viata nu ncerc sa gsești n viitorul partener ce a fost nainte ,iubește-l asa cum crezi tu nu-i aminti de trecut privește n viitor viata e scurta si ireversibile lupta pentru copilul tu si arata-i dragoste ta de mama restul nu mai conteaz succes!
garbo178599
Postat pe 28 August 2011 08:55
asta e. Mi se pare fair enough ca ti-a spus ca nu te mai iubeste - ce vrei sa spuna mai mult de atit?! Dragoste cu de-a sila nu se poate. Da-ti timp sa te obisnuiesti cu ideea, sa spargi, sa arunci, sa jelesti, sa te dai cu capul de pereti - sau ce simti tu nevoia sa faci - si dupa aia mergi mai departe.
Timpul vindeca. Poate nu in totalitate dar vindeca.
quasaria
Postat pe 28 August 2011 09:07
cuvantul de ordine pe ambele fronturi este depresie si comportament depresiv!
el a plecat datorita depresiilor...
tu ai intrat intr-o faza de depresie si ai ca urmare un comportament depresiv ...
daca il vrei inapoi aratai ca-l iubesti!
ai cu ce! (nu baga copilul in fatza!!!)
daca nu-l vrei inapoi.... atunci e mai simplu.
NEXT!

alfheim
Postat pe 28 August 2011 14:58
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri. Ma ajuta foarte mult un schimb de pareri.
Am inceput usor sa ma obisnuiesc cu ideea ca a plecat, dar mi-e inca greu pentru ca il vad aproape zilnic si se poarta de parca nu s-ar fi intamplat nimic.
Iesim in oras cu fetita si se comporta exemplar. A trebuit sa mergem la cununia unor prieteni, a venit m-a luat de acasa si am fost impreuna....se afiseaza oricand si oriunde cu mine. In schimb cand este acasa cu ea isi tine telefonul pe silent, o minte ca merge intr-un loc si el merge de fapt altundeva. Nu-l inteleg. Daca simte asa iubire mare pentru ea de ce procedeaza asa????
Si referitor la faptul ca nu ma mai iubeste....l-am intrebat de ce imi facea zilnic declaratii de dragoste si imi spunea tot timpul ca ma doreste numai pe mine. Rapunsul a fost :ca asa simtea! Este vorba deci de dragoste paralela???????
garbo214323
Postat pe 28 August 2011 15:19
totusi...eu nu inteleg o chestie: in situatia in care s-a intors la fosta, tu esti asa...suava cu el, mergeti impreuna la cununii, il intrebi da' de ce iti facea declaratii.... iesiti cu copilul la o prajitura...

Cred ca m-as simti prea jignita sa mai am discutii cu daca si cu parca si de ce s-o fi intimplat. I-as spune asta ai vrut? Asta ai, si un praz verde sa ti-l bagi in cour! Nu vad ce sens mai au discutiile!
Sigur, e copilul lui, e normal sa si-l vada, nu inseamna sa fii TU la dispozitia lui in continuare!
quasaria
Postat pe 28 August 2011 15:32
Quasaria, sa inteleg ca din punctul tau de vedere ar trebui sa-mi privez fata de compania ambilor parinti? Si referitor la cununia prietenilor....era o obligatie pe care o aveam amandoi!
Crede-ma ca ma simt foarte ranita si jignita de ce a facut, dar ce rezolv daca am un comportament isteric?
Si referitor la faptul ca l-am intrebat ce simtea pentru mine, nu vad nimic iesit din comun. A fost o discutie intre doua persoane mature, mi se parea normal sa aflu raspunsuri la unele dileme....
garbo214323
Postat pe 28 August 2011 15:42
Si inca ceva: prefer sa ma afisez cu el si fata oriunde, decat sa stiu ca vine si o duce undeva unde ar putea si in compania celeilalte femei
garbo214323
Postat pe 28 August 2011 15:44
mda...uite, vezi? aici gresiti voi! preferati sa muriti cu ei de beregata, chit ca nu va mai iubeste, si e nefericit in cea casnicie, decat sa il stiti fericit cu alta
asta nu e iubire, maicuta...e egoism...
iar Q nu a spus sa iti privezi copilul de prezenta ambilor parinti, ci sa faci o distinctie clara intre calitatea lui de parinte si cea de sot

oare de ce am eu impresia ca ne racim gura de pomana?
michelle_
Postat pe 28 August 2011 15:51
De la: garbo214323, la data 2011-08-28 15:42:15 Si referitor la cununia prietenilor....era o obligatie pe care o aveam amandoi!


oricum...asta cu nunta mi-a placut cel mai mult...
Reprezentativ pentru nivelul de ipocrizie: ala locuieste la amanta, da' ne ducem amindoi ferchezuiti si cu flori la nunta, ca na, "e o obligatie".
quasaria
Postat pe 28 August 2011 15:54
Dragele mele, ceream pur si simplu niste pareri. Nu cred ca va raciti gura de pomana.
Ideea e ca am iesit la o prajitura cu el si fata....si probabil ca se va mai intampla si de-acum incolo. Intrebam pur si simplu daca din punctul de vedere al Quasariei nu e ok sa fac acest lucru. Si sincer, nu suport ideea ca fata mea sa fie dusa in compania acelei femei.....puteti sa ma judecati cum vreti si cat vreti!!!
Si in nici un caz nu vreau sa mor cu nimeni de gat. Este alegerea lui ce va face cu viata lui. Iar faptul ca mi se parea normal sa dam o sansa acestei casnicii, adica mie, ca sotie......consider ca orice om are dreptul la o sansa. Chiar nu avea o viata de rahat langa mine, daca asta va imaginati, din care trebuia sa evadeze cu orice pret....
garbo214323
Postat pe 28 August 2011 16:12
o minte si pe aia, cum te-a mintzit si pe tine si cine mai stie pe cate altele...
mda... praf de stele cazatoare!
alfheim
Postat pe 28 August 2011 16:24
Quasaria, era vorba de o cununie civila, nu de o nunta. Am fost doar la starea civila, nu ne-am dus dupa aceea la restaurant. Si era vorba de cei mai buni prieteni ai nostrii, care sunt si nasii fetitei noastre. Ar fi fost mai normal sa vina cu ea? Imi cer scuze ca nu am dat explicatiile necesare...
Da, probabil minte cum m-a mintit si pe mine in ultima perioada. Dar ideea e ca nu pot intelege rostul minciunilor fatza de o persoana pe care o iubesti asa de mult incat pierzi totul in viata pentru ea.
garbo214323
Postat pe 28 August 2011 16:38
intrebare! de ce nu "suporti" ideea ca fiica ta sa fie dusa in compania acelei femei? crezi ca o musca?
si mai una! daca nu avea o viata din care ar fi vrut sa evadeze, atunci, de ce a evadat?
si a treia! ce te faci daca el nu vrea sa mai dea o sansa casniciei, si tie, ca sotie?

ca un fel de morala, iti spun ca eu, in 47 de ani de viata, m-am convins de un lucru
si anume, ca viata nu iti ofera garantii, si ca nimic nu e batut in cuie si for ever
michelle_
Postat pe 28 August 2011 16:40
Michelle, ai suporta gandul ca, copilul tau este in compania amantei sotului????? In acest moment nu pot sa accept acest lucru. Poate cu timpul, daca asa va vrea viata si va ramane cu ea, daca fetita va creste si va dori s-o cunoasca o sa fie altceva.
De ce a evadat? Nu era multumit din punct de vedere sexual, am recunoscut ca asta e vina mea, ca nu mai aveam relatii asa des cum aveam inainte sa nasc. Eu consider ca a evadat pentru ca a fost prins......nu stiu
Si nu am ce sa fac daca nu da o sansa acestei casnicii. Dar corect asa ar fi fost, dupa relatia pe care am avut-o! Nu ne-ati cunoscut, nu aveti de unde sa stiti cum eram in viata de zi cu zi.
garbo214323
Postat pe 28 August 2011 17:00
mami,aici nu se pune problema de ce suporti tu...faptul ca femeia aia e amanta, asa cum ii spui tu, e un amanunt subsidiar, in viziunea mea
si mi se pare o chestie greu de inteles, aceasta demonizare a ei, nu cred ca e vreo malefica, de-aia...
in fine, asta in treacat fie spus...
e posibil sa fie si cum spui tu, ca absenta unor relatii sexuale mai implicante, ca sa zic asa, sa fi dus la o oarecare raceala
dar eu nu cred ca asta ar fi factorul hotarator, nu intr-o relatie despre care tu spui ca a fost extraordinara
impresia mea, si retine ca e doar o impresie, e aia ca el, ca persoana de sine statatoare, nu s-a mai regasit in relatia voastra
vorbim aici despre nevoile si implinirile LUI, nu ale tale, si nu ale voastre, intelegi?
ceva nu a mai fost destul pentru EL...
cat priveste sansa aia, deh...ce sa zic...poti sa dai o sansa cuiva, sau unei casnicii, poti sa incerci, dar in proportie de 99% nimic nu mai e cum a fost
si-atunci, la ce bun?
michelle_
Postat pe 28 August 2011 17:09
subscriu
gabitza22
Postat pe 31 August 2011 21:25
tu sub si eu supra!
deci
sprascriu!
alfheim
Postat pe 31 August 2011 21:55
gabitza22
Postat pe 31 August 2011 21:59
De la: alfheim, la data 2011-08-31 21:55:15tu sub si eu supra!
deci
sprascriu!


Axl_22
Postat pe 31 August 2011 22:08
De la: garbo214323, la data 2011-08-22 14:56:41BParca e hipnotizat!!!


Hmmm...Ce sunt femeile greu de intzeles dar,parca, mai greu sunt barbatzii . Draga mea, sfatul meu este sa nu-tzi mai pui atatea intrebari shi sa nu cautzi explicatzii pentru ca nu o sa gaseshti raspunsuri (sau cel putzin nu vor fi pe placul tau!). Comporta-te normal, firesc shi mai presus de orice pune fetitza pe primul plan. Ea trebuie sa fie in centrul atentziei pentru tine. Nu te neglija , ai grija cum aratzi. Nu refuza ieshirile cu el shi copilul vostru (ca doar e shi al lui). Pe cealalta e firesc s-o urashti ca doar tzi l-a luat de langa tine dar, scuza-ma, ea nu are nicio vina. Ca,daca el nu ar fi vrut, nu i-ar fi dat atentzie dar se pare ca shi pe el l-a "mancat" rau (dar raaaaaaaaaau ,daca s-a lasat cu plecare de acasa). Viatza merge inaninte! Traieshte-o... dar fa-o cu demnitate... shi nu trai in ura,ca asta itzi macina sufletul...Timpul le rezolva pe toate!
carcotasha
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:09
cum, mai, carcotasho, sa fie berbatii greu de inteles? au tu nu stiai? ei sunt dacat grei da cap, nu da-nteles!
si porci pa deasupra! intreab-o pe irinuca daca nu ma crezi!
Thor_again
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:12
De la: Thor_again, la data 2011-08-29 14:55:59bre, irinuca, daca te-ai saturat, cum zici, bea apa!
si treaba cu perpetuarea speciei... pai nu d-aia ne-o lasat Patronu' pe pamant? da' tu de unde sa stii, ca tu habar n-ai de dumnezeu si sfinti
diavol ateu ce esti tu!

Pai Dumnezeu ne-a lasat ca sa facem copii dar sa si invatatam sa fie rationali si sa aiba si ceva minte in capul ala..Pt ca eu pe unde umblu greu am vazut oameni cu convingeri proprii...pt ca majoritatea sunt frati in gandire si faptele lor....spre exemplu oameni care apartin altor culte religioase dar tot aceasi gandire au,,,sunt rai si excroci...sunt toti o apa si un pamant,,indiferent din ce cult religios apartin....au poate alte formalitati religioase,,,,dar sunt la fel de rai si excrcroci ca ceilalti
Axl_22
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:18

ioi! probleme grave

ah, si barbatii nu "e" porci, "e" doar instabili emotional si mincinosi pe deasupra
sau hai sa nu-i zicem minciuna, ca suna urat...omit anumite evenimente
zambila
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:22
ba pardon, bre matzo!!!
e porci si bagabonti
of, nimic nu stii...ia lectureaz-o tu pe irinuca mai cu atentie
michelle_
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:38
ce-ti e si copii din ziua de azi ........nimic nu vor sa invete de la cei cu sexperienta vietii cred ca am gresit pe undeva , da-mi scapa
jeanette40
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:43
michelle_
Postat pe 2 Septembrie 2011 13:53
De la: Thor_again, la data 2011-09-02 13:12:43cum, mai, carcotasho, sa fie berbatii greu de inteles? au tu nu stiai? ei sunt dacat grei da cap, nu da-nteles!
si porci pa deasupra! intreab-o pe irinuca daca nu ma crezi!


Grei de cap shi iutzi de pu...la naiba daca-i intzeleg
carcotasha
Postat pe 2 Septembrie 2011 17:29
Va multumesc ca mi-ati scris. Apuc si eu sa intru sa va mai scriu cateva randuri.
Fetita mea e pe primul loc, clar. Am avut intotdeauna grija de mine si voi avea si de-acum incolo. Ideea e ca femeia asta este cea care nu ma lasa in pace. Nu stiu ce vrea de la mine. Mi-a scris cateva mesaje foarte frumoase......imi explica cam ce face ea cu sotul meu in fiecare noapte. Si-a pus poze cu el pe un anumit site si a facut in asa fel incat sa le vad eu....si multe altele...... credeti-ma ca am ignorat pana acum tot ce a facut aceasta "doamna". Incerc sa-mi vad de viata. Am fost pana si la o avocata, care m-a sfatuit sa nu bag deocamdata divortul, pana nu are sotul meu un job. Macar sa am ceva de castigat pentru fetita.
Oare acum voi fi inteleasa de ce nu vreau sa-mi stiu copilul in preajma acestei "doamne"???
garbo214323
Postat pe 5 Septembrie 2011 15:28
De la: garbo214323, la data 2011-09-05 15:28:39Va multumesc ca mi-ati scris. Apuc si eu sa intru sa va mai scriu cateva randuri.
Fetita mea e pe primul loc, clar. Am avut intotdeauna grija de mine si voi avea si de-acum incolo. Ideea e ca femeia asta este cea care nu ma lasa in pace. Nu stiu ce vrea de la mine. Mi-a scris cateva mesaje foarte frumoase......imi explica cam ce face ea cu sotul meu in fiecare noapte. Si-a pus poze cu el pe un anumit site si a facut in asa fel incat sa le vad eu....si multe altele...... credeti-ma ca am ignorat pana acum tot ce a facut aceasta "doamna". Incerc sa-mi vad de viata. Am fost pana si la o avocata, care m-a sfatuit sa nu bag deocamdata divortul, pana nu are sotul meu un job. Macar sa am ceva de castigat pentru fetita.
Oare acum voi fi inteleasa de ce nu vreau sa-mi stiu copilul in preajma acestei "doamne"???

Da, acum lucrurile se mai limpezesc. Se pare ca inca te mai considera un pericol . Asha ca : deocamdata nu divortz (avocata te-a sfatuit cel mai bine) shi nu reproshuri (fa-te ca te doare fix in pix, chiar daca clocoteshti pe dinauntru). Sa shtii ca ,daca nu te incrancenezi in nimik, timpul le rezolva pe toate (cum tzi-am scris shi in mesajul anterior) ... Am o prietena care a procedat asha. Cand vine sa le scoata la plimbare tipul sta shi se uita ca prostit la ea. E intotdeauna aranjata, dichisita, fetitza impecabila , incat a inceput s-o gelozeasca cum ca ar avea pe cineva . Iar cealalta, nesigura totushi pe ea, o suna la fel ca pe tine. Ultima oara i-a spus ca nu ishi da seama cum de a fost atat de prost sa o piarda
carcotasha
Postat pe 6 Septembrie 2011 22:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Detectiv particular specializat in infidelitati! 21 De la: gillbert 15 Noiembrie 2010 23:49
barbatii care fac copii cu femei diferite 108 De la: AMELYY 18 Octombrie 2009 11:03
Genereaza gelozia o stare de nesiguranta sau nu? 14 De la: tutankhamon 19 Octombrie 2009 01:25
poate exista prietenie stransa intre persoane de sex opus? 26 De la: aurel_relu 9 Martie 2011 02:24
cum sa il fac pe iubitul meu sa ma ierte? 7 De la: pantera_neagra 23 Iulie 2011 23:54
Setari Cookie-uri