Unul "da" si altul "ba"

da, asta face!: te santajeaza si stie ca izbuteste, intrucat iti cunoaste slabiciunea! te simti vinovata pt tot ce se intampla! si nu e cazul! omul asta fie a dezvoltat o psihopatie, fie e sinistru.
esme
Postat pe 17 Iunie 2011 22:21
astazi au facut mare tam-tam...la tv...

criminalul- sinucigas a salvat trei vieti,organele lui au fost,bla,bla...ala de si-a impuscat parintii pt ca nu o placeau pe gagica,urate cazuri zilele astea...

cum sa-ti mai imparti viatza cu un om care face santaj d-asta sentimental?partea proasta este ca dementii chiar se omoara in ultimul timp...si uite ,ii omoara si pe altii...
hai sa ma opresc ca nu vreau sa par lipsita de suflet...deh...
iasomia
Postat pe 17 Iunie 2011 22:26
mami, da' de la parintii lu' sinucigasu' nu recuperara aia nimic?... ca mai salvau inca neshte vieti gramada...
zambil
Postat pe 17 Iunie 2011 22:30
De la: garbo209434, la data 2011-06-17 18:15:11
De la: dor72, la data 2011-06-17 00:34:41si acum ma crezi?
io zic ca-i cioaca...pacatul meu daca gresesc...
e un stil aparte...incepand cu titlul...


Eu sunt reala si povestea e. Doar ca nu sunt proasta 100% si ma pricep la scris. Prostia mea (de care sunt constienta) consta in faptul ca ma las manipulata. Mila? Nu stiu... Nu stiu daca voi putea sa trec peste gandul ca pot sa ii distrug viata. Am mai incercat o data si a venit plangand, m-a rugat sa mai incercam. A plecat intr-o noapte de acasa sa se sinucida. L-am sunat incercand sa aplanez situatia. Ati putea lasa un om sa o faca?
Plange mereu sau se simte ofensat cand nu fac ca el... ce sila imi e de situatia asta, de el vazandu-l cum cerseste mila si dragostea mea... Caut putere in convingerea ca as face ce trebuie daca as pleca. Poate asa va invata sa se identifice pe sine ca individ si sa se simta putin independent...
Eu zic ca mai bine sa consultati amandoi un psiholog care sa dezbata problema asta........Plange mereu sau se simte ofensat cand nu fac ca el... ce sila imi e de situatia asta, de el vazandu-l cum cerseste mila si dragostea mea... Caut putere in convingerea ca as face ce trebuie daca as pleca. Poate asa va invata sa se identifice pe sine ca individ si sa se simta putin independent... .....Pai plange ca vrea sa faci ce zice el....adica de parerea ta nu ii pasa....nu stiu eu cred ca este nebul,sau face pe nebunul...Eu in locul tau,,,as vb cu niste asistenti de la spitalul de nebuni,,,sa vada ce zic....Apoi nu te poti lasa manipulata sa traiesti cu un barbat care nu il iubesti....Daca vrea sa se sinucida,,,lasa-l ca doar este viata lui si are dreptul sa faca ce vrea cu ea....dar eu stiu poate ca chiar este dement,,,,de asta trebuie consultat un doctor care sa il faca sa renunte la ideile lui si sa te lase in pace sa poti pleca
ingerasulluptator
Postat pe 17 Iunie 2011 23:27
De la: Axl_22, la data 2011-06-17 18:55:49Bine, esti reala si povestea la fel...hai sa-ti spun si eu o poveste...am rabdat multi ani pt ca mereu plangea,a si incercat de cateva ori sa se sinucida...nu-l iubeam de mult...nici mila nu-mi mai era de el...ma complaceam in aceea situatie...pana cand intr-o zi a sarit cu cutitul la baiatul nostru...de ce?nici in ziua de azi nu stiu.Am divortat...si uite ca nu s-a sinucis...
nu tu ii distrugi viata ci el pe a voastra-sau amandoi-...si dragostea nu se cerseste...vai si amar de barbatul care cerseste mila!
ti-e sila de situatie?atunci schimba situatia!
poate ar fi timpul sa te gandesti si la copii...ai mei au suferit mult pt ca n-am fost mai hotarata...si crede-ma nimic nu-i mai rau decat sa regreti!



si uite cum ne auto-victimizam......de ce ne miram oare?......victima este defapt "suma" actiunilor sale.....cand traim in disconfort,cine ne obliga oare?......este doar liberul arbitru.
ratuscaceaurata
Postat pe 18 Iunie 2011 14:38
demo, am ajuns la concluzia ca tu ai uitat sa citesti...nu se face sa vorbesti din amintiri...
dor72
Postat pe 18 Iunie 2011 17:47
De la: dor72, la data 2011-06-18 17:47:29demo, am ajuns la concluzia ca tu ai uitat sa citesti...nu se face sa vorbesti din amintiri...





limiteaza-te la problemele personale ,incercand sa eviti pacatul maxim al omenirii...judecarea altuia !!
ratuscaceaurata
Postat pe 18 Iunie 2011 18:16
Stii ce cred, garbo? Acum nu poti sa-l parasesti. Fara gluma, unii chiar duc santajul pana la a incerca sa se sinucida. si, culmea, unora chiar le iese! dar ceea ce face el nu e dragoste, e dependenta. De curiozitate, cum a fost relatia lui cu maica-sa?
anca16
Postat pe 19 Iunie 2011 02:12
si eu am avut un excroc sentimental. ne certam la fel mereu, s-a ajuns si la mai mult moment in care am inceput sa spun ca eu o termin si el ca se sinucide; bocete lacrimi rugaminti din partea lui am cedat; a fost bine o perioada si iar la fel; ca el se sinucide pana cand i-am spus da-i drumul daca tu crezi ca merita sa te sinucizi pt mine; el a spus foarte hotarat si sigur pe el "da merita", i-am repetat da-i drumul "o sa fiu mandra ca cineva si-a dat viata pt mine si libera sa-mi continui viata cum vreau eu"; nu a facut-o cand a vazut cum am abordat situatia (i-am spus ce-i drept si niste cuvinte urate care nu se pot scrie aici in legatura cu "mormantul" lui). un om dezechilibrat psihic tot o sa o faca la un moment dat, un santajist niciodata! deci daca vrei sa il "salvezi" du-l la psiholog/psihiatru, nu il salvezi stand langa el, la greu o sa-l gasesti atarnat pe undeva prin casa! O ameninta si pe maica-sa cu sinuciderea? Al meu da - o facea de mic si ete ca nici in zi de azi nu a facut-o!
BabyAnne
Postat pe 19 Iunie 2011 03:17
Niciodata nu as sta un minut langa un barbat care maltrateaza ameninta ....

ce fel de viata e asta?

certuri si sa mai si loveasca in copii... d-al in masa de magar
uite asa copii cand cresc sunt plini de complexe, mai bine un viitor mai luminos pentru copii decat sa te gandesti la el ... el e un egoist si se gandeste doar la el....

Lasa sa se sinucida asta e pacatul lui si nu al cuiva
elisavuri
Postat pe 19 Iunie 2011 05:03
mergeti amandoi la consiliere psihologica/ nu e o rusine o sa va prinda bine
garbo011957
Postat pe 19 Iunie 2011 05:50
eu as fi zis repede ce sa faci, dar mie imi lipsesc niste date pentru a da un raspuns serios. nu inaltimea ta si nu numarul de la pantofi ai lui.... ! dar macar varsta voastra, a copiilor se poate deduce daca stiu varsta ta si a lui, nu vreau impreuna... fiecare cu a lui ! cati copii ? dupa felul de certuri, probabil ca sunteti tineri. pana in 30. te-as mai intreba pe tine daca il iubesti ?. si cat il iubesti ? hai sa zicem, de la 1 la 10 kile ! 2 kile ? 4.56 kile ? etc. te-as mai intreba si care e situatia ta materiala, in sensul daca esti independenta de el, sau nu ? ai un serviciu bun, iti lasa timp si sa te ocupi de copii ? ai un eventual sprijin din partea parintilor tai ? stati departe unuii de altii ? deci, daca il mai iubesti mult si crezi ca se poate vorbi cu el si ca se mai poate schimba..... mai da-i o sansa. chestia cu sinuciderea ma face sa cred ca inca nu s-a maturizat... dar daca undeva in bucatica aia de carne care ii zice creier chiar are ceva seminte sau gargauni din astia, atunci sa stii ca e periculos cum gandeste ! aaaa... nu pentru el vorbesc, ci pentru cei din jur ! eu nu-l cunosc si nici nu cred ca as vrea... dar tu il stii mai bine si ii cunosti toanele si reactile. unul din asta care e pus la zid, poate s-o faca si dupa ce se razbuna ! cum se poarta cu copii, ii iubeste ? are potential mental si spiritual sa-i creasca ca lumea ? ma refer la educatie ! sau educatia ii lipseste si lui... ? da, stiu, o sa fie cineva care o sa-mi spuna ca ce mult am scris.... dar oameni buni, cineva aici a pus o intrebare si cere raspuns care poate sa schimbe destinul lor si a copiilor !!! daca intreba ce culoare de rochie merge la zodia racului... sau daca filmul cutare e bun si merita sa-l vada... niha ! dar la intrebari din astea ca ale lui 454 cum naiba se poate raspunde fara sa mai stii si ceva de ei ? in principiu e foarte usor sa raspunzi, ori da ori ba... dar fiecare o face de ce simte in momentul ion care o citeste, uneori si sub influienta intamplarilor personale !!! asa ca, pana la urma tot tu o sa trebuiasca sa iei decizia, ptr. ca tu, asa ca si un judecator la tribunal care ia decizia in urma citirii intregului dosar... ai toate datele din dosar !!! plus ceva sentimente, pe care de obicei, un judecator nu le are si bine face ca nu le amesteca in decizii, chiar daca le-ar avea.
succes ! si mai tine-ne la curent daca vrei......
barboneli
Postat pe 19 Iunie 2011 07:31
Cand cineva ameninta cu sinuciderea, e bine sa fim precauti.
Sunt potentiali sinucigasi care nu doresc sa moara, ci doar sa atraga atentia asupra lor si a problemelor lor. Insa exista riscul ca "din greseala", actiunea lor chiar sa reuseasca si sa aiba o finalitate fatala.
Cel mai indicat este sa mergeti la un psiholog.
(Daca nu va permite-ti un psiholog privat, exista psihologi si in clinicile de stat).
Shy_
Postat pe 19 Iunie 2011 07:53
Toata viata m-am ferit si am ocolit "barbatii" care PLANG...vai..cer ..mila..Astia-s barbati?NU! sunt..CARPE!! Un ADEVARAT barbat e cel care sustine sensibilitate femeii,fragilitatea ei..cu pretul infranarii propriei dureri!!
Si tot niciodata n-am sa inteleg de ce atata "lupta" de convingere cu cei care vor sa se sinucida? Omoara-se,daca asta vor,liber..PE CINE NU-L LASI SA MOARA-NU TE LASA SA TRAIESTI !!
Si eu zic:BA! Lasa-l sa se sinucida,e numai pacatul lui!!Lasa-l si divorteaza de el!!Vezi-ti de viata si linistea ta!!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Iunie 2011 08:03
am o prietena a carui sot a fost diagnosticat cu sindrom borderline. isi facea singur rau si ameninta ca se sinucide. Prietena mea s-a culpabilizat multi ani si a ramas alaturi de el, pana la un punct, pana cand ea a ajuns sa-si palmuiasca copilul. S-a infranat atatia ani, s-a ocupat de el si a uitat de copill.

ce-i frumos, dupa ce au divortat, contrar asteptarilor, el s-a recasatorit si se pare ca nu mai ameninta cu sinuciderea.

Eugenia69
Postat pe 19 Iunie 2011 08:21
De la: demonsauinger, la data 2011-06-18 14:38:04
De la: Axl_22, la data 2011-06-17 18:55:49Bine, esti reala si povestea la fel...hai sa-ti spun si eu o poveste...am rabdat multi ani pt ca mereu plangea,a si incercat de cateva ori sa se sinucida...nu-l iubeam de mult...nici mila nu-mi mai era de el...ma complaceam in aceea situatie...pana cand intr-o zi a sarit cu cutitul la baiatul nostru...de ce?nici in ziua de azi nu stiu.Am divortat...si uite ca nu s-a sinucis...
nu tu ii distrugi viata ci el pe a voastra-sau amandoi-...si dragostea nu se cerseste...vai si amar de barbatul care cerseste mila!
ti-e sila de situatie?atunci schimba situatia!
poate ar fi timpul sa te gandesti si la copii...ai mei au suferit mult pt ca n-am fost mai hotarata...si crede-ma nimic nu-i mai rau decat sa regreti!



si uite cum ne auto-victimizam......de ce ne miram oare?......victima este defapt "suma" actiunilor sale.....cand traim in disconfort,cine ne obliga oare?......este doar liberul arbitru.

pt ca nu sunt nici demon nici inger, doar om...uite tare-mi place in ipostaza asta de victima...si acum imi de mila.Nu e prima data ca acuzi pe cineva ca face acest lucru...scz am uitat ca sunt pe garbo
Axl_22
Postat pe 19 Iunie 2011 08:43
De la: demonsauinger, la data 2011-06-18 18:16:54
De la: dor72, la data 2011-06-18 17:47:29demo, am ajuns la concluzia ca tu ai uitat sa citesti...nu se face sa vorbesti din amintiri...





limiteaza-te la problemele personale ,incercand sa eviti pacatul maxim al omenirii...judecarea altuia !!

acelasi lucru e valabil si pt tine. nu?
Axl_22
Postat pe 19 Iunie 2011 08:44
E foarte greu sa dai sfaturi online, cand ai putine date... Daca tu recunosti ca l-ai facut dependent de tine, trebuie sa te uiti ca si tu esti dependenta de el...Uita-te in copilaria ta si vezi cum ai functionat cu tatal tau... Solutia in clipa asta nu ar fi divortul,ci detasarea de el, prin a pleca de acasa in timpul liber, de a-l lasa mai mult singur, de a nu raspunde la provocarile lui. Insa cel mai important ar fi sa mergi la un psihoterapeut, la inceput singura, apoi cu el impreuna, poate salvati relatia, daca tot nu poti sa pleci , fara remuscari.... Deci terapia de familie ar fi cea potrivita! E greu sa nu iei in seama o sinucidere, pentru ca nu stii cat de tulburat e, dar nu poti sta toata viata cu teama ca se sinucide, cand de fapt, prin certuri si stres, te vei distruge pe tine, mai intai!
Si viata e atat de scurta! Nu-ti bate joc de tine! Incearca sa te schimbi tu, fii tu mai matura, aplaneaza conflictele, schimba-te radical si vezi reactiile lui!
Citeste cartea Femei care iubesc prea mult ....Pe mine m-a ajutat foarte mult sa constientizez unde gresesc! Nu pierde timpul sperand ca se fac minuni de la sine! Depinde de tine ce motivatie ai sa fii linistita, fericita, implinita! Daca vrei cu adevarat, vei reusi sa schimbi situatia! Eu ti-am dat cateva idei, tu alegi ce vrei! Ai grija!
As vrea sa te indemn sa te rogi, daca obisnuiesti acest lucru! Dumnezeu face minuni si iti va da un echilibru de care ai nevoie! Du-te la biserica, vorbeste cu preotul!
calla
Postat pe 19 Iunie 2011 08:48
Axl_ e o dimineata asa frumoasa , nu merita...
Eugenia69
Postat pe 19 Iunie 2011 08:48
calla, te-ai intrebat, cumva, daca el refuza sa mearga la psiho...?

scuze, dar imi place mult expresia asta cu schimbatul radical. nu gasesc un emoticom sa-mi exprim starea cand citesc sfaturi cu reinventarea si schimbarea radicala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

si asta sa o facem ca sa ce? sau pentru cine?
Eugenia69
Postat pe 19 Iunie 2011 08:50
Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru..am incercat ani de-a randul sa creez perfectiunea intr-o lume imperfecta.In urma cu 3 ani am bagat divortul ,am simtit ca nu mai pot,crede-am ca sunt pregatita..totul a fost ok atata timp cat el m-a lasat in pace..dupa 2 procese el a realizat ca ma pierde si pe mine si pe copil...a inceput sa se foloseasca de sentimentele copilului...desi nu s-au inteles niciodata bine a reusit sa-mi manipuleze copilul pshic zi de zi....S-a folosit de copil pentru a ajunge la mine.Plangea mereu spunand ca eu si copilul suntem viata lui ca nu poate trai fara noi.Pentru divort am avut nevoie de avocat pentru ca copilul era minor,a fost chemat in instanta si copilul.Copilul era singurul martor al meu,era singurul martor al vietii in care traiam cu el.Ascundeam mereu viata pe care o duceam..era greu darnu gaseam o rezolvare in a ma plange lumii din jurul meu,El era afemeiat si ii placea viata dar nu intelegea cat ne afecta.Timp de 8 luni am incercat sa ma pun pe picioare,mi-am gasit si o chirie.Eram linistita,imi reveneam.La al treilea proces a apelat la noi plangand spunand ca nu poate trai fara noi.Copilul m-a rugat sa ii mai dau o sansa,,garantand ca el se va schimba.Am CEDAT.....am amanat procesul lasand dosarul deschis.M-am intors acasa...nu a fost bine deloc.....a inceput sa rada de noi cum am cazut in plasa...am lasat sa mai treaca 3 ani.....din nou am plecat de acasa..nu a mers nicicum...A regretat si copilul pentru ca a crezut in el.Sunt momente in viata cand nu esti pregatita pentru o separare definitiva,,dar vine timpul cand esti pregatita pentru orice..si iata acel timp a sosit..pentru ca acum nu ma mai impresioneaza cu nimic,nu ma mai atinge nici macar o lacrima de a lui,dar acest moment vine numai la timpul potrivit.Pacat de anii care au trecut asteptand o schimbare.Gandeste-te clar la ce vrei sa faci si fa=o nu mai astepta..pentru ca tot acolo ajungi...si e pacat ca viata trece.Acum sunt impacata sufleteste,,am incercat tot posibilul pentru a merge aceasta casnicie dar nu a mers.Timp irosit degeaba.Dumnezeu iti da putere dar numai la timpul potrivit.Nu merita sa te gandesti la altii sa le fie bine lor..gandeste-te la tine ce vrei de fapt.Urmeaza sa bag din nou divortul ..dar acum sunt pregatita si nu ma mai poate intoarce nimic din drum.Am asteptat sa fie si copilul pregatit si chiar este.DECI..nu astepta o schimbare..totul e de moment,dar bine nu va mai fi niciodata daca tu iti doresti aceasta separare fa=o ca altfel te distrugi pe tine...si doamne cat sunt de linistita acuma..si plina de viata..Abia acum vad cat este viata de frumoasa.
garbo194955
Postat pe 19 Iunie 2011 08:52
In povesti de astea traite de multi dintre noi e bine sa nu te bagi. Am vazut sfaturi si sfaturi dar si multe ironii. Mai oameni buni cu astfel de probleme nu este de jucat. Atunci cand treci prin ce trece 454 vezi in alt fel lucrurile. Ca sa poti da un sfat sau macar o ideie trebuie sa cunosti anumite aspecte ale relatiei respective. Eu ce pot sa spun este doar ca nu te lua dupa sfaturile nimanui, fa ceea ce iti dicteaza inima. Dar sa nu uiti niciodata ca daca sotul tau isi va duce la bun sfarsit amenintarea vei fi aratata cu degetul si invinovatita de acest lucru chiar si de copii tai. Un lucru nu pricep eu din toata povestea aceasta si anume acela cum mama supararii ti-ai facut o familie si mai ales ai dat nastere unor copii daca de la inceput ai stiut ca relatia nu va merge?
dancerhd
Postat pe 19 Iunie 2011 08:58
Da, m-am intrebat, de aceea i-am zis sa mearga ea mai intai, sa schimbe ea ceva si apoi , daca vrea si el sa mearga la psihoterapie, va depinde de ei. Acum nu poti cuprinde toate aspectele online. De aceea i-am dat mai mult idei despre ce ar putea face ea... E foarte greu sa analizezi o situatie in acest mod si nici nu e indicat, dar cateva directii i-am oferit! Acum depinde de ea ce vrea, ea este acolo , ea stie ce merge, ce poate, daca isi doreste sa salveze relatia sau sa scape din ea, etc. Eu nu sunt pentru divort, ea singura spune ca inca nu e pregatita pentru asa ceva! Daca se poate imbunatati o relatie, daca se poate reevalua, daca se doreste un pic din ambele parti, asta trebuie exploatata si daca nu merge, atunci divortul e ultima alegere! E un subiect foarte complex!
Schimbare radicala inseamna sa te analizezi pe tine, sa te cunosti, sa vezi unde functionezi gresit, sa reevaluezi reactiile tale, conceptiile tale, etc! Si pentru asta , ori mergi la psiholog, ori faci cursuri de dezvoltare personala, ori iti reanalizezi singur viata si ce nu iti place si faci schimbari, insa singur e un pic mai greu, dar nu imposibil!
Pentru cine o faci? PENTRU TINE ! Pentru a te putea cunoaste, a iti stii punctele tari , punctele slabe, a lucra la ele si a deveni independeta emotional! E putin? Merita? Fiecare alege pentru el!
calla
Postat pe 19 Iunie 2011 08:58
@eugenia,ai dreptate...scz!
Axl_22
Postat pe 19 Iunie 2011 09:05
Eugenia69
Postat pe 19 Iunie 2011 09:07


dragele mele....abia m am trezit
....un rezumat ,ceva ...se poate?!?!?

nu ma indoiesc ca cele ce le scrieti sunt puse cu suflet
...dar cine are timp sa citeasca?!?!?

...va doresc o duminica de vis cu multa iubire si pace in sufletele

LILO
Postat pe 19 Iunie 2011 09:16
sfaturi cu reinventarea si schimbarea radicala!!!!

spuneti si voi daca nu...
cum adica?!?
tot noi sa ne schimbam RADICAL

poi daca ne punem sub radical...adica extragerea radacinii patrate?!?!?

cu cat mai ramanem???
cu foarte putin!!!


si DE CE??(asta nu pot sa inteleg)
daca o persoana are anumite calitati,tot acea persoana sa se schimbe

nu mai bine se schimba persoanele din jur?!?!
LILO
Postat pe 19 Iunie 2011 09:21
De la: Axl_22, la data 2011-06-19 08:44:39
De la: demonsauinger, la data 2011-06-18 18:16:54
De la: dor72, la data 2011-06-18 17:47:29demo, am ajuns la concluzia ca tu ai uitat sa citesti...nu se face sa vorbesti din amintiri...


limiteaza-te la problemele personale ,incercand sa eviti pacatul maxim al omenirii...judecarea altuia !!

acelasi lucru e valabil si pt tine. nu?


nu, axl, pentru ea nu e valabil nimic...totul a expirat..cu ea ....
si era mai mult autoreflectie...doar ca a incurcat manevrele...
dor72
Postat pe 19 Iunie 2011 09:23


o duminica cu pace in suflet sa avem!
Eugenia69
Postat pe 19 Iunie 2011 09:23
la fel va doresc si eu...
si....sa nu va faceti scrum... ( glumesc...prietenii stiu de ce )
dor72
Postat pe 19 Iunie 2011 09:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
impas 28 De la: garbo_402078 16 Iulie 2014 14:26
Asa doare pe toata lumea? 141 De la: MirelaClaudia 15 Ianuarie 2016 19:09
Noua lege a incredintarii copiilor 8 De la: fengari 2 Noiembrie 2011 11:48
tema de casa 14 De la: nathalie 3 Decembrie 2011 23:41
disperata 2 De la: garbo171197 8 Octombrie 2010 23:59
Setari Cookie-uri