RATIUNE SAU SUFLET?

daca abia la 60 de ani ai sa iubesti nebuneste, io zic ca e pierderea ta, copile...
ce vreau sa spun e ca atunci cand iubesti, si iubirea iti este impartasita, ultima chestie la care iti sta mintea, e logica si ratiunea...nu stai cu cantarul in mana nici analizand, nici disecand, si nici argumentant...pur si simplu traiesti ceea ce simti, si simti ceea ce traiesti...

restul, e can-can...
michelle_
Postat pe 17 Iunie 2011 17:15


Iubeste putin cel ce poate spune prin cuvinte cat iubeste....Dante Alighieri

Iubirea misca Soarele si celelalte stele....Tot el.
tatoo
Postat pe 17 Iunie 2011 17:51
alfu`, in iubire nu exista logica ori ratiune (in consecinta, ea nu se manifesta conform unor atare reguli), pur si simplu pt ca iubirea n-are a face cu vreo instanta care sa actioneze dupa astfel de `coduri`), in speta mintea, cugetul. in mod inefabil omul se incheaga din aceste dimensiuni: ratiune (cu arsenalul ei: logica, luciditate etc) si afecte (cu cavaleria de intampinare: sentimente, trairi, emotii, senzatii etc). iubirea tine de afecte, intrucat nu-ti propui, nu-ti comanzi sa iubesti, ci se intampla dincolo de vointa ta, dincolo de argumentele impecabile ale unui cod logic, rational perfect. cum tot la fel nu-ti comanzi ca, brusc, sa nu mai iubesti din nush`ce motiv, care tine mai mult sau mai putin de orgoliu. omul nu invata sa iubeasca, pur si simplu pt ca iubirea exista sau nu exista. omul iubeste, dar nu intotdeauna admite din vanitati caraghioase; cica ar avea de pierdut, daca si-o manifesta, which is completely wrong and hilarious. insa omul poate invata sa-si dozeze iubirea, sa si-o gestioneze, sa si-o tempereze. ceea ce nu inseamna ca iubeste mai putin decat inainte. ori iubeste, ori nu!

si, daca n-ai trait astfel incat sa realizezi ca `to love is to burn, to be on fire`, atunci n-ai iubit deloc.
esme
Postat pe 17 Iunie 2011 17:59
da...si arhimede, alt bandit...si dante...si confucius...

...si de-atunci in piept te simt
ca pe-un glonte de argint
iadul despartind de rai...
langa inima imi stai...

michelle_
Postat pe 17 Iunie 2011 18:00


OFFF !!!

Dar cand e frig si e tarziu,
Cu tine-s fericit sa fiu
Si-n noaptea lumii sa te-alint,
Iubito, glonte de argint !
tatoo
Postat pe 17 Iunie 2011 18:23
hai ca ma bucur ca v-am dat de lucru ... sa-mi iesplicitatzi mie cum e cu iubirea ...
amu nu va impacientatzi...
dar am trait povesti de iubire.. eh ... si buna si nebuna ... cat n-as avea timp sa ashtern ...
dar lasa ca nu e locul cazul si momentul sa punem pe tapet ...
astea-s de suflet si sufletului raman ...

tatoo, pe alea de le-ai zs cu Dante, eh .. le poveasteam fatucilor cand aveam 17 ani.
am zambit cand am citit, fiindca nici acum nu le-am uitat...
si multe altele...

hai ca am treaba ... va tzuc fetelor si strangeri de maini domnilor!

esme... ti-oi povesti io intr-o zi cum e cu ratiunea si logica ... pana atunci ...
alfheim
Postat pe 17 Iunie 2011 20:33
mdap...tatoo e mai intarziat, ashe...el recita din dante la maturitate...

si nu ne-ai dat de lucru...discutia era pur retorica, hehehe...
michelle_
Postat pe 17 Iunie 2011 20:37
hai bre ca nu era ea retorica de tot... cand sari intreaga lume cu sfaturi si iesplicatzii la moi...
da' lasa ca pe cand mi-oi face timp dau cu textu corespunzator... amu probleme de familie...
tre sa fug...
alfheim
Postat pe 17 Iunie 2011 20:41
alfi, e clar! incepi sa te supraestimezi...faptul ca doar 2 persoane ti-au raspuns la ce recitai tu acolo, nu inseamna nimic, trust me...
nu era o provocare pentru minte, ca sa zic asa...
michelle_
Postat pe 17 Iunie 2011 20:45
bre, fratello, tocmai ma pregateam sa-ti sar in ajutor, da' vad ca ...ti-ai revenit.
am bagat din dante, pt ca il am proaspat in memorie, ca ma lupt cu el , in original, de vreo 2 luni jumate...greu, grelutz !
hai noroc, te ard eu alta data...
tatoo
Postat pe 17 Iunie 2011 20:59
deh, alfi isi inchipuie ca a inventat apa calda, mersul pe jos si recitatul din dante...
chestie de perspectiva...una e sa reciti la 17 ani, cand tropaie hormonii, si alta e cand il "recitesti" si sa ii gasesti alte valente
michelle_
Postat pe 17 Iunie 2011 21:11
EXISTA TREI LUCRURI FOARTE IMPORTANTE INTR-O RELATIE ADEVARATA:
1. Siguranta reciproca;
2. Sinceritate absoluta;
3. Aprecierea celui iubit;...
Daca acestea nu exista atunci totul e apa de ploaie...
garbo173858
Postat pe 17 Iunie 2011 23:21
asta da secret dezvaluit la timp.
Eugenia69
Postat pe 17 Iunie 2011 23:37
....am cautat topicul lui anakin sa scriu despre o intamplare adevarata....vad ca se potriveste aici....

...am o prietena care a divortat de curand...

....s-a casatorit in urma cu cativa ani cu un fost coleg de la generala si au impreuna un copil...

...sotul ei nu a purtat niciodata verigheta - spunea ca nu-i place ca un barbat sa poarte bijuterii...

...in urma cu ceva timp, umbland prin calculatorul lui. a avut surpriza sa constate ca el vorbea cu colegi de serviciu si cu diverse persoane ca si cum nu ar fi fost casatorit...

...surpriza cea mare a venit intr-o zi, cand a avut urgent nevoie de o adeverinta de salarizare de la el de la serviciu...

..."care sotie?" au intrebat cei de la resurse umane"ca X nu e casatorit".....sotul ei era plecat intr-o delegatie )stia ea - sa-si vada bunica bolnava (stiau colegii)....

...a mers acasa si s-a intors la firma cu copilul de mana si cu actele (certificatul de casatorie si certificat de nastere al copilului)....

...cand s-au casatorit, el si-a luat concediu medical....cand au facut botezul copilului, el a luat concediu de odihna...asta a aflat dupa ce au fost casatoriti 10 ani....

...prietena mea il iubeste, dar a ales ratiunea.....
daria_
Postat pe 17 Iunie 2011 23:45
858, erai mai simpatica atunci cand incercai sa te dai drept vanghi
dario, confunzi merele cu perele
in plus, nu cred ca anakin ar fi apreciat in mod deosebit daca ai fi postat telenovela asta...acolo se pune alt gen de literatura
michelle_
Postat pe 17 Iunie 2011 23:46
e nevoie sa detii toate aceste trei lucruri foarte importante si pe urma obtii o relatie adevarata sau din apa de ploaie obtii o relatie adevarata si trei lucruri foarte importante
sanset
Postat pe 17 Iunie 2011 23:48
De la: Batranioara, la data 2011-06-05 22:18:22Inecrc.... .,Si azi am iesit, ne-am plimbat... dar fiecare pe cararea lui, adica asa, ca amicii.. . Iar cu o seara inainte, in doi, totul a fost super, ca o adevarata relatie. Ce D-zeu sa mai fac?

nu inteleg...cum v-ati plimbat ca amicii? ii este jena sa se afiseze cu tine ca iubita, sau cum?
MARILENA_25
Postat pe 18 Iunie 2011 09:07
ma mi_
trust me (ca sa te citez intr-un fel ) ca l-am citit si recitam atunci, dar l-am recitit si dupa vreo 15 ani si culmea l-am regasit cu aceeasi placere!

bro, nu-i nimic... de la tine si-o "palma" o primesc cu placere, ca stiu ca e pe umar si prieteneasca!!
alfheim
Postat pe 18 Iunie 2011 12:51
yeah right...whatever...
michelle_
Postat pe 18 Iunie 2011 12:54
De la: alfheim, la data 2011-06-18 12:51:05
bro, nu-i nimic... de la tine si-o "palma" o primesc cu placere, ca stiu ca e pe umar si prieteneasca!!


...spre deosebire de ale tale??

Hooooooo, c-am glumit, fratele meu alb !!!
tatoo
Postat pe 18 Iunie 2011 13:47
eu as vorbi in paralel si cu altul,si m-as marita cu cine are chef de relatie serioasa.
pana nu gasesti altul mai bun,nu il lasa pe asta.
poate se va hotara.
si-asa altul va avea alte defecte.
o relatie dupa cativa ani,trebuie sa evolueze.
daca trec mai mult de cinci ani,fara evolutie,posibilsi sa se destrame.
oamenii astia se maturizeaza cand apare un bebe la orizont,dar acum desigur nu vrea sa auda de asa ceva.
asta as face eu.
d
daniilia
Postat pe 18 Iunie 2011 13:48
and here we go again
michelle_
Postat pe 18 Iunie 2011 13:53
iubirei tot, in rest singuratati desharte!!! (poet persan)
alfheim
Postat pe 18 Iunie 2011 15:38
Batranioara,ai..2 intrebari...
Ce am face noi? Fiecare altceva....suntem diferiti...deci vei primi raspunsuri...multe...si diversificate....
Cand iubesti...nu prea mai esti si rational..vezi partea plina a paharului...totul e roz.....important e sa iti fie bine..dar vrei binele celuilalt pt. ca il iubesti...faci compromisuri de dragul lui, dar iti e bine asa.....in cateva cuvinte aici e alegerea facuta cu sufletul.
Oare cum ar fi mai bine? Tot tu iti vei raspunde...
Poti alege cu sufletul...dar daca ceva nu e in regula...daca nu ai facut alegerea corecta...te va 'lovi' Ratiunea si atunci vei sti ce sa faci...Esti singura care alegi ce faci cu viata ta....Iti doresc sa nu regreti vreodata.Ratiune...sau Suflet....greu raspuns....de regula suflet.....
lacramioaracrengi
Postat pe 19 Iunie 2011 13:43
totusi, am o nelamurire in privinta faptului ca el nu vrea o relatie de viitor. A fost casatorit, a avut o mare iubire dupa care a suferit mult sau ce? e stiuta ideea ca cineva nu se dedica trup si suflet unei relatii pentru ca ceva il macina sau sufera dupa altcineva. stiu ca e greu sa te rupi de el...dar gandeste-te in felul urmator: rau este cu el, rau este fara el. partea buna este ca daca pui capat relatiei cu el, ai posibilitatea sa fii fericita alaturi de alt barbat, pa cand stand langa el ai aceeasi soarta, adica suferi. stai tu mult asa, pana cand o sa vina intr-o zi acasa si o sa iti spuna ca a intalnit o alta femeie,care il face sa "tresalte" si vrea sa se implice serios in relatia cu ea. Sa iti intre bine in cap ca nu te iubeste, pt ca el vede clar ca nu esti fericita langa el, dar pur si simplu nu-i pasa pt ca este egocentrist.Stiu ca nu e usor sa te rupi de el, dar vrei sa astepti sa iti dea el papucii la un moment dat pt ca tu nu ai puterea sa o faci?
zara28
Postat pe 21 Iunie 2011 07:33
de fapt...ea asteapta sa ii dea inelul...
dor72
Postat pe 25 Iunie 2011 23:48
De la: MARILENA_25, la data 2011-06-18 09:07:01
De la: Batranioara, la data 2011-06-05 22:18:22Inecrc.... .,Si azi am iesit, ne-am plimbat... dar fiecare pe cararea lui, adica asa, ca amicii.. . Iar cu o seara inainte, in doi, totul a fost super, ca o adevarata relatie. Ce D-zeu sa mai fac?

nu inteleg...cum v-ati plimbat ca amicii? ii este jena sa se afiseze cu tine ca iubita, sau cum?



eu cred ca-ti supraevaluezi relatia cu el. nu cumva ceea ce ai tu in comun cu el nu e doar in mintea ta?
daca vrei sa-ti dovedesti contratiul, sa intelegi mai bine ce-i in mintea lui, atunci incearca-l.
barbatii au un simt f dezvoltat al proprietatii.
daca simte cu adevarat ceva pt tine si va avea teama ca i te poate lua altul va reactiona pomt.
ia starneste-i nitel gelozia. fa-o finut, discret.
povestete-i de un amic care te-a invitat la nu stiu ce film, ori la stand, terasa, etc ... gaseti tu doar esti fata isteata. spune-i cum te-a facut sa razi, ca te-ai simtit minunat si alte din astea si ca trebuie sa te mai intalnesti cu amicul sa-ti dea nu stiu ce mai pe seara.
daca iubitul tau cel copt si nehotarat ramane impasibil, atunci draga mea ... e o cauza pierduta.
daca insa reactioneaza, se enerveaza, inseamna ca mai ai o sansa, depinde doar de tine cum iti joci cartile
succes!
bigmama
Postat pe 26 Iunie 2011 13:23
Intervin si eu in discutie cu o problema cam asemanatoare. dupa o relatie de mai multi ani cu un barbat, a rezultat un copil care are acum varsta de 9 anisori. (nu am fost casatoriti). mai acum vreo doi ani, tatal copilului si-a ales alt drum cu o alta femeie. acum eu am cunoscut pe cineva care are 38 de ani, nu a fost casatorit, nu are copii, il iubesc si mi-as dori sa fie barbatul langa care sa-mi petrec tot restul vietii. acest barbat spune ca nu da sanse aceste relatii, ca nu vede viitor, desi spune ca ma place din toate punctele de vedere, ca TINE la mine( am tinut sa subliniez tine, pt ca nu mi-a spus niciodata ca ma iubeste, desi ne cunoastem de cateva luni) ca si-ar dori o sotie asa cum sunt eu dar nu-i convine situatia. mi-a spus la un moment dat ca daca ne-am fi intalnit in alt moment cu siguranta nu avea nimic impotriva si ca eram a lui fara dubii. Problema e copilul, copilul ca idee si nu ca fuge de responsabilitati, sau ca ii este greu sa mai puna o farfurie de mancare in plus. Iubeste f mult copiii dar nu accepta situatia. ce parere aveti, isi poate schimba un om aceasta prejudecata(pt ca eu asa o vad)|?
garbo133507
Postat pe 26 Iunie 2011 19:38
507,indiferent daca e reala sau nu,povestea ta......situatia totusi face parte din viata reala.....din punctul meu de vedere.....putin mi-ar pasa de prejudecatile cuiva daca ele nu ma lezeaza direct....insa in povestea ta este vorba desigur de "copilul altuia"....si al tau......si daca cineva nutreste astfel de sentimente fata de un copil.....tu iti vezi un viitor fericit cu el?pe mine ma intereseaza mai intai fericirea copilului.....si in rest ....barbati mai gasesti.niciodata nu as putea pune in balanta fericirea copilului si un barbat care nu il poate iubi.
ratuscaceaurata
Postat pe 26 Iunie 2011 20:27
07, ai un copil deja, nenea ala e infantil rau de tot....

plus ca aia e text rasuflat ce zice colea...

El, daca e El, cel care ti se potriveste tie, isi doreste ce-ti doresti tu, vrea ce vrei si tu, aveti scopuri si nazuite comune..
ala fuge de responsabilitati, ca dracu` de tamaie..aia cu nefuga de responsabilitati e gogoasa mare..

vrea sa fie copil singur la nevasta, daca pricepi ce-ti spun
Freya__
Postat pe 26 Iunie 2011 20:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa iubesti ca o oarba iar intro zi se spulbera totul 103 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:39
Buna seara 1 De la: garbo_493339 30 Septembrie 2018 20:25
ce sa fac? 359 De la: bluelight 24 Octombrie 2009 22:08
Sa pastrez sarcina sau sa renunt? Am nevoie urgent de un sfat pls 20 De la: garbo_11499 27 Octombrie 2016 16:39
Scrisoare deschisa! 44 De la: anca_53 12 Aprilie 2010 11:47
Setari Cookie-uri