SUFLETUL PERECHEEXISTA? CREDETI IN ACEASTA IDEE? CE INTELEGETI PRIN "SUFLET PERECHE"? EXISTA NUMAI UNUL?

Hmmm....suflete pereche...
E ca si cum ai baga la spalat in 100 de masini industiale milioane de sosete desperecheate dupa care ai incerca sa le gasesti perechea.
In concluzie - or fi existand,dar iti trece viata cautand-o(l).
Allegra
Postat pe 19 Martie 2011 15:43
pai mai inainte ii recomandam lui crilore sa nu caute ci, mai degraba, sa astepte. Iote ca si Freya a zis ceva de genul asta.
Thor_again
Postat pe 19 Martie 2011 15:48
De la: Thor_again, la data 2011-03-19 15:25:39crilore, tocmai am corectat postarea de mai sus. ma rog, i-am facut o adaugire
cat despre sufletul pereche, cred ca e mai indicat sa astepti intalnirea cu el decat sa il cauti. Ar fi o pierdere de timp si alte resurse sa incepi o cautare al carei punct de plecare nici nu stim unde s-ar afla.


Nu am stat niciodata sa studiez fenomenul in profunzime, nici sa ma dau de ceasul mortii sa il implinesc dar, de-a lungul infimei mele existente, am avut ocazia sa traiesc niste experiente interesante...
cu siguranta ( vorbesc in nume personal) daca ai sansa sa intalnesti sufletul pereche, simti din secunda 1.
intuiesti ce va face, ce va spune, il cunosti mai bine decat pe tine, e un magnetism aparte si iti da un confort extraordinar prezenta acestui suflet...in mod ciudat nu simti o povara, nici prezenta nici absenta....dar atunci cand e in preajma, totul e minunat. o privire, un gest... totul e clar, fara explicatii, fara cuvinte...
dor72
Postat pe 19 Martie 2011 15:51
Frumoasa comparatia Allegra. si eu cred la fel. Sufletul pereche probabil ca exista. Este imposibil ca intre atatea milioane de oameni sa nu existe doua perfect compatibile.
Dar ma gandesc la altceva: Cum ar trebui sa fie sufletul meu pereche? Sa gandeasca la fel ca mine? Sa ne ghicim gandurile? Sa actionam in acelasi sens etc... Oare nu ar fi prea perfect ???
cricat
Postat pe 19 Martie 2011 15:53
nu e vorba de perfectiune, cri
departe ( de mine cel putin gandu'asta)
eu cred mai degraba ca perfectiunea blocheaza o astfel de "intalnire"
e ceva ce nu poti explica in cuvinte ( sau nu in putine)
sunt lucruri care se simt...
dor72
Postat pe 19 Martie 2011 15:57
dorulet ... eu vorbeam de perfecta compatibilitate .... ce as face cu ea?... ar fi bine? ... ajungem la pacatul original ... daca totul era perfect de ce Eva a muscat din mar?

bine ... sa spunem ca am gasit sufletul pereche .... omul de langa mine este perfect compatibil cu mine .... oare natura umana de a cauta altceva mai putin perfect compatibil si mai incitant nu isi spune cuvantul?
cricat
Postat pe 19 Martie 2011 16:04
cricat...
Eu nu cred in suflete pereche,neaparat... Mai degraba in oameni cu defecte complementare,pt ca perfectiunea e un concept cel putin utopic!
Allegra
Postat pe 19 Martie 2011 16:10
Alle...si eu tot la complementaritate ma gandeam
eladaela
Postat pe 19 Martie 2011 16:24
asa e Allegra ... oameni cu defecte complementare.... care se armonizeaza sa zicem aproape perfect .... oare unul nu se plictiseste de acest 'aproape perfect ' si cauta o alta solutie mai putin perfecta dar mai incitanta...

Unii au parte de ceva foarte aproape ce ceea ce inseamna "suflet pereche" dar totusi cautam acel "suflet pereche" care sa fie perfect compatibil cu noi , nestiind ca acela nu ne va face fericiti.

cricat
Postat pe 19 Martie 2011 16:24
Cri....da' ce...deep esti azi mai mami....
si tocmai acu' tre' sa plec la trebi....da intre doua oua si-o cana de faina,mai citesc si-un comment
eladaela
Postat pe 19 Martie 2011 16:27
de la vreme.... Ela ...
si OK a fost gand la gand cu mine in legatura cu sufletele pereche. De ceva timp ma gandesc ce cautam si cum ar trebui sa fie ceea ce cautam.
Eu nu cred ca cea mai buna prietena sau fratele poate fi 'sufletul pereche ' trebuie sa fie compatibilitate pe toate planurile.
cricat
Postat pe 19 Martie 2011 16:37
De la: Freya__, la data 2011-03-19 15:38:16nici nu trebuie, Crilore...cautand si asteptand, iti poti rata viata cu succes.

mai bine, traieste din toti porii prezentul, uitandu-te cu intelepciune la trecut si cu speranta la viitor.


crilore
Postat pe 19 Martie 2011 19:31
De la: Thor_again, la data 2011-03-19 15:48:24pai mai inainte ii recomandam lui crilore sa nu caute ci, mai degraba, sa astepte. Iote ca si Freya a zis ceva de genul asta.



crilore
Postat pe 19 Martie 2011 19:32
eu cred ca sufletul pereche exista...este acel cineva pe care daca il pierzi, nu-l mai poti inlocui cu nimeni, nici macar cu el insusi
elodia
Postat pe 19 Martie 2011 19:50
De la: cricat, la data 2011-03-19 16:04:40dorulet ... eu vorbeam de perfecta compatibilitate .... ce as face cu ea?... ar fi bine? ... ajungem la pacatul original ... daca totul era perfect de ce Eva a muscat din mar?

bine ... sa spunem ca am gasit sufletul pereche .... omul de langa mine este perfect compatibil cu mine .... oare natura umana de a cauta altceva mai putin perfect compatibil si mai incitant nu isi spune cuvantul?


cri, vorba aceea " daca numeri din cate foi e facuta placinta, nu o mai mananci niciodata"
Eu nu mi-am tranformat viata reala intr-o filosofie interminabila, de "o fi si-o pati", am incercat mereu partea plina a paharului, n-am cautat defecte, am cautat calitati ( care intotdeauna au cantarit mai greu decat defectele), le-am dezvoltat pe alea si am avut mari satisfactii
Asa cum zicea Thor, eu nu m-am referit la "iubit/sot" atunci cand am vorbit despre suflete pereche ( nicidecum)
s-a intamplat sa intalnesc in viata mea cativa oameni care mi-au dat sentimentele de care vorbeam.
Poate ca sunt io mai sarita, dar toata viata mea am incercat sa exploatez calitatile oamenilor si sa atenuez defectele. Am fost sincera si deschisa si sa stii ca nu am cautat niciodata "nod in papura"
'Secretul de a fi nefericit consta tocmai in faptul de a avea timp sa vezi daca esti fericit sau nu ' ( G.B. Shaw)
Eu nu mi-am facut timp pentru asta, in schimb m-am bucurat de tot ce mi-a dat viata
(Vb mult ca tare-s bucuroasa in seara asta...fiu-meu )
P.S. Natura umana, zici? eu nu ma pierd in natura umana, am pretentia de la mine ca am identitate - proprie, am ratiune si invat. Daca tot caut mereu altceva, vine un moment in care uit ce am vrut la inceput...si asta intr-adevar ma va conduce spre nefericire.
dor72
Postat pe 19 Martie 2011 21:13
Dar eu nu caut viata perfecta sau perfectiunea. Nu exista. De aceea nici cautarea sufletului pereche si a compatibilitatii perfecte nu isi are rostul.
cricat
Postat pe 19 Martie 2011 21:39
suflet pereche....e ceva ce tine de imaginatie, de iluzie, de dorinta noastra in a gasi omul minune. e frumos sa credem ca exista si ca putem a-l intalni insa, zic ca e ca si cel castig de la loto. joci o viata, speri si singurul castig e doar cate un maruntis din cand in cand.
si_totusi
Postat pe 19 Martie 2011 21:48
cri,
vorbim la fel da' diferit
nu le caut, m-au gasit ele pe mine, eu doar le-am primit/acceptat si m-am bucurat de ele
vezi ca ti-am dat un raspuns intarziat... o sa iti placa nu stiu exact unde
dor72
Postat pe 19 Martie 2011 21:49
pai Dor ... unde... sa caut...

tot incerc sa va fac sa vorbiti .... pe topicul asta .... poate gasesc si eu raspunsul la intrebarea mea : De ce intr-o relatie aproape perfecta se trezeste unul sa caute perfectiunea in alta parte
Este retorica intrebarea mea.... din pacate nu are raspuns....
cricat
Postat pe 19 Martie 2011 21:54
cred ca legenda sufletelor pereche se refera la sufletele care n-au nevoie de "ajustarile" inerente pentru a deveni un cuplu. Nu sint doi oameni care trebuie sa se adapteze unul altuia. Sint deja astfel. Simt la fel, gindesc la fel, nu exista interpretari eronate, comunica fara cuvinte.
Poate fi o realitate, poate fi doar iluzia unuia dintre ei - de aici paradoxul "daca eram atit de potriviti de ce a plecat".
quasaria
Postat pe 19 Martie 2011 21:58
mi-am amintit. ala unde ne-ntreba irinucutza de ce sunt oamenii rai si ne facea nush cum ...si io am zis ca-s ranzoasa si te-am intrebat ce alegi...ti-am dat feed-back-ul ala
Ti-as raspunde daca as avea ce...
nu am varianta, poate e vreunul, timid, in ceea ce am scris: daca tot cauti altceva, si nu stii sa te bucuri de ceea ce ai, uiti ce ai vrut. Nu ma refer la tine, da?
dor72
Postat pe 19 Martie 2011 22:01
si Q .... daca intradevar sunt suflete pereche, ipotetic vorbind, atunci nu intra un fel de obisnuinta, o rutina din care vrei sa iesi?
cricat
Postat pe 19 Martie 2011 22:02
mey, fetelor
nu va tot blocati in soti si in iubiti.. nu la asta ma refeream cand ziceam suflete pereche
Q, sa stii ca e asa, fara gluma, de acord pana la ultima fraza.
dor72
Postat pe 19 Martie 2011 22:11
cricat, nu, eu nu cred ca oamenii care se iubesc intra in vreo rutina din care vor sa iasa. Un om nu e o carte pe care o citesti si ai terminat-o. Oamenii au aspecte pe care nu le cunosti nici dupa foarte mult timp impreuna - depinde in ce masura relatia permite aprofundarea eu-ului celuilalt. Depinde de frecventa pe care e fiecare. Cind frecventa e diferita, da, te plictisesti. Intelegi ca tot ce te leaga de el e doar faptul ca imi iei micul dejun, faci sex si platesati facturile impreuna.
Nu la asta se reduce neaparat o relatie interumana. Nu termini de "descoperit" pe celalalt decit in masura in care sufletele nu mai sint pereche, ci de la un punct se divid....
quasaria
Postat pe 19 Martie 2011 22:14
dor .. nu are cum sa fie suflet pereche ... o prietena .. o ruda... eu vad ca o complatibilitate totala . Nu poti avea asa ceva cu o alta persoana ... decat cu cea iubita.

O sa ma uit... dupa feed back -ul ala . Pup!!
cricat
Postat pe 19 Martie 2011 22:15
de ce sunt unii oameni rautaciosi?oare la ce este folositoare rautatea? Oare tine de foame?
asta e
daca ai primit mesaj cu "ce s-a intamplat azi..." il afli usor
dor72
Postat pe 19 Martie 2011 22:18
Ca sa ajungi la o relatie asa cum spui tu Quasaria, trebuie sa nu dezvalui tot. Asta este una dintre greselile care se fac in relatii. Trebuie sa mai ramana ceva de descoperit.
cricat
Postat pe 19 Martie 2011 22:21
Heiiii...buna seara lume!!:)
Interesante discutii existentiale ....a fi sau a nu fii.... este sau nu este.....suntem sau am fost.....
Raspunsurile la multe din intrebarile si dilemele existentei noastre,le gasim doar noi.Cine nu cauta...nu gaseste.Fie ca e vorba de sufletul pereche...fie ca e vorba de raspunsuri ....fie ca pur si simplu vrem sa stim!!!
Este pacat sa traiesti o viata intreaga fara sa stii de ce traiesti.Fara sa crezi in lucrurile esentiale ale existentei tale....sa nu crezi in vise,sa nu crezi in lucrurile nepalpabile,sa nu ai incredere in propria-ti simtire si intuitie....sa traiesti doar pentru "MATERIAL".....si cand spun material,nu ma refer la averi si bani ci la tot ceea ce tine de viata pe acest pamant.
Nu as putea sa sustin sus si tare ca reincarnarea este reala,nici ca noi suntem forme de energie ale universului....nici ca exista un ciclu permanent in acest univers....nu am dovezi sa sustin asta.Dar....asta nu inseamna ca nu exista!Nu am nevoie de dovezi palpabile sa incerc sa ma comport si sa gandesc,ca si cum as mai avea o viata de trait...si poate faptele mele din aceasta viata se pot rasfrange asupra vietii viitoare.De asemenea nu ma impiedica in ma gandi ca conform legii divine,faptele mele se pot rasfrange asupra urmasilor mei.Poate de aceea reusesc sa fiu puternica,sa fiu sincera,sa stiu sa iert,sa stiu sa pierd sa stiu sa traiesc in asa fel incat sa fiu linistita ca chiar daca as fi facut un rau cuiva ,nu a fost intentionat.
Voi nu vedeti cumm au ajuns oamenii???Voi nu vedeti in ce societate traim???Oameni asupriti de "material",oameni care nu cred in nimic,oameni care actioneaza doar sub impusul momentului....rautate,egoism,disperare!
Se vorbeste despre iubire,despre respect,despre....suflete pereche...dar oare cati stiu ce inseamna aceste cuvinte....in afara unor definitii stricte..."materiale"????Cati pot simti cu adevarat aceste sentimente....sa le perceapa ca atare,la adevarata valoare si intensitate?
Se discuta...discutii....pierdere de vreme....Prea putini au curajul sa vorbeasca deschis despre ceea ce simt,despre gandurile lor,despre visurile lor....despre tot ceea ce depaseste nivelul de "material".....
.....din nefericire!!!
walkiria
Postat pe 19 Martie 2011 22:32
cricat, sa iti ascunzi bucati de suflet fata de persoana iubita e o greseala, din punctul meu de vedere.... Nu iubesti cu bariere. SI cind am spus faptul ca o persoana nu poate fi descoperita in totalitate decit daca te intereseaza doar la nivel superficial, nu m-am referit la a ascunde, ci la a dezvalui.
quasaria
Postat pe 19 Martie 2011 22:40
quasaria ... nu ascund bucati de suflet... chiar tocmai ca le-am pus pe tava... toate bucatile ... si totul era perfect.... pana cand s-a cautat mai mult ca perfectul .... Asta ma face sa ma intreb ... Oare era perfect?...
cricat
Postat pe 19 Martie 2011 22:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa il aduc langa mine? 176 De la: godoblete 15 Mai 2010 09:33
Viata bate filmul 46 De la: quasaria 13 Mai 2010 12:52
....Indiferenta!! 11 De la: blondina_X 2 Iunie 2012 23:49
am visat copil mic.. 23 De la: hermosa20 19 Mai 2014 08:06
Am nevoie de sfatul vostru,va rog!!! 6 De la: milka22 18 Octombrie 2009 22:43
Setari Cookie-uri