SUFLETUL PERECHEEXISTA? CREDETI IN ACEASTA IDEE? CE INTELEGETI PRIN "SUFLET PERECHE"? EXISTA NUMAI UNUL?

De la: me_reloaded, la data 2011-03-31 21:07:51voice, hit the road! nu dau explicatii la ilustrii necunoscuti. so, ia-ti curiozitatea aia si bagati-o undeva

OK, ce zici tu acolo, mami? tu vorbesti de o persoana cu care practic sa simti ca te contopesti? exact persoana aia care stie ce vrei sa spui doar cand se uita la tine?

ai grija ce-ti doresti, my friend! s-ar putea sa intalnesti acea persoana, si din "n" motive sa ti-o refuzi. sau, sa-ti fie frica sa intinzi mana si sa o atingi...


Draga mea...eu stiu ce-mi doresc...cel sfant doar mi-a aratat ca exista ce-mi doresc...si in marea lui bunatate si-aluat darul inapoi...
O_K
Postat pe 31 Martie 2011 22:41
OK .. nu este ok sa privesti in trecut . Sunt sigura ca mai exista una ... mai perfecta decat ea. Nu ai gasit-o tu inca.
cricat
Postat pe 31 Martie 2011 22:47
daca ai gasit acea persoana, si ti-a fost luata, e trist...

viata nu e dreapta, este?
michelle_
Postat pe 31 Martie 2011 22:49
E trist Me, dar nu poti trai doar cu gandul la acea persoana.
Acum depinde si modul in care a fost luata.
cricat
Postat pe 31 Martie 2011 23:15
De la: cricat, la data 2011-03-31 22:47:24OK .. nu este ok sa privesti in trecut . Sunt sigura ca mai exista una ... mai perfecta decat ea. Nu ai gasit-o tu inca.


cricat...nu exista viitor, fara trecut...ne urmeaza precum o umbra...
si de multe ori poate influenta hotararea celui de alaturi...idea ca...nu conteaza decat viata din momentul cand ne-am cunoscut...este o himera...ati accepta un betiv langa voi care va promite ca din acel moment este altul?ati accepta un afemeiat care va promite ca sunteti femeia vietii lui?ati accepta un criminal notoriu langa voi care va promite ca nu va mai ucide niciodata chiar daca ultima victima nici nu s-a racit bine ?!?
sigur,sunt fortate comparatiile ...dar sunt veridice...
O_K
Postat pe 31 Martie 2011 23:21
De la: me_reloaded, la data 2011-03-31 21:26:42tatoo, oricum va raniti. si stii de ce? pentru ca atunci cand simti asa, tot sufletul ti-e o rana. esti complet vulnerabil, total dezgolit, si pana si o privire te poate ucide. simti intr-un fel care atinge nebunia.

ma rog, probabil vorbesc eu aiurea, sau cum imi inchipui eu ca ar fi intr-o asemenea situatie

alegria, nu-l mai cauta! lasa-l pe el sa vina la tine. da' ce te faci cand nu vine?...


Meule, daca n-ai citit dintr-o carte, inseamna ca ai trait si tu asta...pentru ca altfel n-ai putea descrie atat de exact.Sau ai vazut in sufletul meu?
...da...
take away my sadness
fill my heart with gladness.
tatoo
Postat pe 31 Martie 2011 23:22
De la: me_reloaded, la data 2011-03-31 22:49:05daca ai gasit acea persoana, si ti-a fost luata, e trist...

viata nu e dreapta, este?


Asa este, me_...viata nu e dreapta...la un moment dat al existentei mele am trait cu impresia ca, asa cum scrie in vechiul testament,Dumnezeu este un Dumnezeu gelos...si strica toata casniciile care merg...pe motiv ca nu trebuie sa iubesti pe altcineva mai mult decat pe el...si eu chiar am vazut casnicii care mergeau si a luat pe unul din ei in floarea varstei...
Poate gresesc...poate vorbesc cu pacat...poate nu stiu eu adevarata explicatie...dar eu am avut sentimentul asta...
O_K
Postat pe 31 Martie 2011 23:28

Ia, gata, regruparea, ce-i jalea asta???
OK-ule, fi-ti-ar papagalul de ras,cum adica,sa se uscheasca?Pai nu s-a uschit aproape 20 de ani, o s-o faca acu?
Si cum, my feather, vine aia? Tu gandeai ca numai chipul mi-e de bruta si cand colo??? Ai, cum vine?
tatoo
Postat pe 31 Martie 2011 23:30
tatoo, nu inteleg!: daca ai langa tine omul pe care ti-l doresti, daca e demn de increderea ta, daca si el simte asta, daca formati o unitate indestructibila, de ce atata indoiala?! de ce trebuie sa traim mereu cu temeri?! de ce sa ne cenzuram mereu, sa ne schilodim miscarile, gesturile, cuvintele, emotiile, de ce sa ne amputam pe noi insine temandu-ne la infinit, fara temei?! de ce sa nu te exprimi si sa nu ceri ceea ce vrei si te implineste? de spaima ca vei rani? de unde stii, daca nu rostesti, daca nu te manifesti? atunci, autocenzurarea nu-ti produce aceeasi incertitudine, aceeasi neliniste, acelasi chin, aceeasi neputinta, aceeasi neimplinire? cum sa stii ce ti se poate oferi, daca nu articulezi cuvantul, daca nu faci gestul? atunci, ce fericire mai poate fi asta?! omul care pretinde ca te iubeste si-ti vrea binele te va accepta ca atare! caci asta esti! in formula asta te iubeste!

scuze, daca am perceput gresit lucrurile! ...eventual...
esme
Postat pe 31 Martie 2011 23:30
este adevarat ok, nu exista viitor fara trecut.

Daca stii de la inceput situatia, si iubesti acea persoana da, poti trece peste orice ... mai putin cu cremenalul' ... ca nu poti fi alaturi de el ... este in alta parte.

cricat
Postat pe 31 Martie 2011 23:32
tatoo...din nefericire pentru mine, eu am o intuitie extraordinara. si crede-ma...nu e nicio binecuvantare sa simti intens...

Ok, nu stiu ce sa spun...eu sunt agnostica...dar, sa ramai ancorat in trecut mi se pare total irational si o mare risipa. sa te risipesti e o crima, iar trecutul, cu toata frumuseatea si durerea lui, ar trebui sa ramana acolo unde este. e inutil sa plangem ce am avut si ce am pierdut. atata timp cat iti refuzi orice sansa de a fi daca nu fericit, macar multumit...ei bine, eu cred ca e o crima de les humanitas.

toti am pierdut cate ceva, un sot, o sotie, sau un copil. dar oricat de rau te simti - si stiu ca te simti ingrozitor - sa iti refuzi sansa de a simti din nou te arunca intr-o mare eroare. nu inseamna ca trebuie sa iti centrezi viata neaparat asupra cuiva, ci asupra ta.

mda...nu ma bagati in seama in seara asta. nu-s tocmai eu...interesant e ca sunt atat de buna la dat sfaturi altuia, dar incapabila sa le aplic la mine...
michelle_
Postat pe 31 Martie 2011 23:41
De la: esme, la data 2011-03-31 23:30:28tatoo, nu inteleg!: daca ai langa tine omul pe care ti-l doresti, daca e demn de increderea ta, daca si el simte asta, daca formati o unitate indestructibila, de ce atata indoiala?! de ce trebuie sa traim mereu cu temeri?! de ce sa ne cenzuram mereu, sa ne schilodim miscarile, gesturile, cuvintele, emotiile, de ce sa ne amputam pe noi insine temandu-ne la infinit, fara temei?! de ce sa nu te exprimi si sa nu ceri ceea ce vrei si te implineste? de spaima ca vei rani? de unde stii, daca nu rostesti, daca nu te manifesti? atunci, autocenzurarea nu-ti produce aceeasi incertitudine, aceeasi neliniste, acelasi chin, aceeasi neputinta, aceeasi neimplinire? cum sa stii ce ti se poate oferi, daca nu articulezi cuvantul, daca nu faci gestul? atunci, ce fericire mai poate fi asta?! omul care pretinde ca te iubeste si-ti vrea binele te va accepta ca atare! caci asta esti! in formula asta te iubeste!


Esmeule, tu stii ca eu apreciez judecata ta, dar de data asta te-ai dus heghesh!!! Sau ai gresit numele din fata?
Am vb eu de vreo indoiala, de vreo spaima, de vreo cenzurare a miscarilor mele? Eu ma refeream doar la fragilitatea ei si la grija mea, ca barbat, s-o ocrotesc cat pot. Tu stii de-acum prin ce durere am trecut noi(da,ea era mama). Cam cum crezi ca sangereaza sufletul ei?Cu verde? N-as fi un caine daca as mai rani-o si eu? Si ce ne-a tinut legati atatia ani?Nu aceasta delicatete pe care ne-am oferit-o reciproc, printre altele?N-ai inteles, tati.
tatoo
Postat pe 31 Martie 2011 23:46
Interesant subiect...dar ce te faci atunci knd gasesti personana care ai asteptat'o toata viata..exact cum ti'o doreai, de la suflet la fizic la trairi si tot..apoi intr'o zi dintr'o prostie o pierzi..incerci sa iti refaci viata si nu poti gandul e mereu la acea pers...desi mintea iti sp k nu va mai fii nimic intre voi inima iti spune altceva...eu asta traiesc desi am 1an si jumatate de knd ne'am desp..sunt cu alta pers dar..inima e tot la "el"... Ce sa alegem glasul inimii sau al ratiunii???
any3la
Postat pe 31 Martie 2011 23:49
Interesant subiect...dar ce te faci atunci knd gasesti personana care ai asteptat'o toata viata..exact cum ti'o doreai, de la suflet la fizic la trairi si tot..apoi intr'o zi dintr'o prostie o pierzi..incerci sa iti refaci viata si nu poti gandul e mereu la acea pers...desi mintea iti sp k nu va mai fii nimic intre voi inima iti spune altceva...eu asta traiesc desi am 1an si jumatate de knd ne'am desp..sunt cu alta pers dar..inima e tot la "el"... Ce sa alegem glasul inimii sau al ratiunii???
any3la
Postat pe 31 Martie 2011 23:50
ai dreptate, me_, intrucat fiinta umana, functionala la parametri normali si, deci cu capacitatea de a ameliora pierderile si a le dizolva cumva, spre a face loc recuperarii, are propriul sistem de reglare. complicat, nestiut, ininiteligibil, dar il poseda. totul depinde de necesitatea de a intelege clar sensul vietii, sensul propriei existente.
esme
Postat pe 31 Martie 2011 23:51
as fi putut sa pariez ca am intuit corect
tatoo, tu nu mi-ai spus nimic, dar eu am stiut ca asta s-a intamplat...nu intamplator, te asigur...

any, incearca sa nu mai folosesti k in loc de c. avem o fixatie cu chestia asta si cu masacrarea limbii romane. multumesc!

cat priveste glasul inimii sau al ratiunii, ce sa zic...daca exista un moment in care gandesti rational, atunci cand tu iti spui ca ala e the one, inseamna ca nu e chiar alesul, parerea mea...altfel nu ai sta sa te gandesti si sa pui pe balanta...
michelle_
Postat pe 31 Martie 2011 23:55

Anushca,daca imi promiti ca renunti la k-uri iti dau o dieta de slabit, cu care slabesti 6 kg pe sapt fara efort. Ii pui in cour pe toti!! Vrei?
Hai, tu faaata, ca e usooor!
tatoo
Postat pe 31 Martie 2011 23:55
ok, tatoo, n-am inteles! feel free to shoot at me! n-am prins toate piesele de puzzle si le-am amestecat aiurea. ignora si ignora-ma! imi cer scuze! prevazusem initial ca s-ar putea sa gresesc, intrucat eu nu stiu prea multe referitor la tine si de aceea mi-am incheiat postarea cu scuzele eventuale. am sa ma opresc aici cu judecatile! de fapt, nu era o judecata, era o nedumerire generata de insuficienta cunoasterii mele si pe care n-am putut-o ucide din fasa. nah, cearta-ma si pune-ma la zid! credeam ca e cu totul alta problema. scuze inca o data pt gafa!
esme
Postat pe 31 Martie 2011 23:56
esme, singura pierdere peste care nu poti trece ever, este pierderea unui copil. asta e o durere care te tranteste in fund exact atunci cand ai impresia ca esti mai bine. te loveste mareeic si e pentru toata viata

cand pierzi un sot sau o sotie, e ingrozitor, dar reusesti sa supravietuiesti. problema e ca incepi sa idealizezi, iar asta nu face decat sa te impiedice sa vrei sa evoluezi spre altceva. nu neaparat mai bun, ci diferit...
michelle_
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:02
me_..eu n-am spus sa ramai ancorat in trecut...chiar ar fi o mare prostie...am spus doar ca nu poti sa iti negi trecututl tau, sa il ascunzi,de fapt asta vroiam sa precizez, crezand ca in felul asta ti-ai rezolvat problemele...
sunt aspecte ale vietii fiecaruia care nu pot fi ascunse la nesfarsit...poti avea un trecut misterios dar murdar...sau poti avea un trecut misterioa,dar curat...este o diferenta,nu?!?
O_K
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:19
da, me_, cunosc sentimentul si intreaga plaja de trairi pe care le traversezi atunci cand pierzi un copil. eu am pierdut unul cu cateva zile inainte sa-l nasc.
esme
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:24
misterios pentru cine..?
roby_cado
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:25
nimeni nu poate stii exact cum e trecutul nostru, in afara de noi. deci, pana la urma, e vorba tot de perceptia personala a fiecaruia. asta, ca un corolar la ce vorbea esme cu roby aseara. trecutul e ca si adevarul...adica relativ...

si ceea ce tie ti se pare ingrozitor, s-ar putea ca altuia sa i se para doar o eroare de judecata

si da, mi se pare prostesc sa incerci sa-ti ascunzi trecutul fata de TINE! e ca si cum ai amputa o buna bucata, pretinzand ca te-ai nascut schiop

problemele? ti le asumi, daca esti destul de puternic sa faci asta. si daca crezi in dumnezeu, te rogi sa intalnesti pe cineva care sa te iubeasca exact asa cum esti...

esme, e crancen...
michelle_
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:29
De la: me_reloaded, la data 2011-04-01 00:02:48esme, singura pierdere peste care nu poti trece ever, este pierderea unui copil. asta e o durere care te tranteste in fund exact atunci cand ai impresia ca esti mai bine. te loveste mareeic si e pentru toata viata

cand pierzi un sot sau o sotie, e ingrozitor, dar reusesti sa supravietuiesti. problema e ca incepi sa idealizezi, iar asta nu face decat sa te impiedice sa vrei sa evoluezi spre altceva. nu neaparat mai bun, ci diferit...


Asa am crezut si eu multa vreme...ca nu se poate trece peste moartea unui copil...pana cand am intalnit oameni care au trecut si peste aceasta nenorocire...sigur, nu stiu cu ce eforturi...le mai ramasese unul...si poate asta le-a facut pierderea mai usoara...desi,cel mai drag copil devine cel pe care l-ai pierdut...
poate discutam un subiect deosebit de delicat...s-a dus dracului sufletul pereche...dar, vorba filozofului...nimic din ce este omenesc nu-mi este strain...doar cel ce s-a jucat cu toate gaandurile este un om intreg...
O_K
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:29
De la: esme, la data 2011-04-01 00:24:14da, me_, cunosc sentimentul si intreaga plaja de trairi pe care le traversezi atunci cand pierzi un copil. eu am pierdut unul cu cateva zile inainte sa-l nasc.


M-ai terminat...vino sa te pup...
O_K
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:34
OK, niciodata nu treci peste pierderea unui copil. incerci doar sa traiesti de pe o zi pe alta, cel putin in primul an

si nu s-a dus dreaq niciun suflet pereche, e tot acolo... da' pentru voi

ai putea sa ma pupi si pe mine...exact din acelasi motiv...
michelle_
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:35
Meule, am ramas dator cu un raspuns la intrebarea pusa pe topicul tau: cum reusesti sa mergi mai departe? Nu am chef totdeauna pt asta, iar aici, OK mi-a luat multe din idei...de fapt, observ ca, in general, avem cam aceleasi idei.

Cum reusesc?Dar merg eu mai departe?Sau sunt impins?Din exterior asa se vede si chiar sunt invidiat pt reusitele mele.Insa...doar de cei care nu ma cunosteau acu vreo 15 ani si nu-mi stiu povestea.
Caci d-zeu, in ironia sau in bunatatea lui, m-a inzestrat dupa aceea cu tot ce-si poate dori un om intr-o viata. Atata doar ca a dat la pace cu mine: mi-a dat totul, dar mai intai, paradoxal, ...mi-a luat totul!! (si fara sa ma intrebe daca sunt de acord cu schimbul)
Acu ideea mea despre d-zeu nu-i totuna cu ideea apologetilor Republicii Ortodoxe Romane, caci eu cred si eu in ceva, dar daca as spune tare, m-ar numi eretic, pagan etc.D'aia il iubesc eu pe Corut!
Si eu m-am sfaramat,Me, in mii de cioburi ca si tine, dar am fost nevoit sa ma recompun urgent, pt ca sufletul meu pereche(da,exista) si inca 2 sufletele nevinovate aveau nevoie de umarul si mintea mea. Nu le puteam lasa in deznadejde, plangandu-mi mie de mila! Probabil ca asta a fost motorul care m-a impins... si inca mai inaintez datorita inertiei .
Murim singuri, dar nu traim singuri, omul fiind un animal social. Hehe,nici in copac si nici in grota n-a fost singur!
Mama, ce greu am scris!N-am semnal aproape deloc, ma plimb cu laptopul dintr-o camera in alta.Voi,in tp asta, ori v-ati culcat,ori ati scris 3 pag
tatoo
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:43
nu mi-ai ramas dator cu niciun raspuns...intrebarea mea era retorica...

tatoo, inertia asta e ceea ce ne omoara incet dar sigur...efortul sa te regasesti pe tine este cateodata inuman de greu
michelle_
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:54
De la: me_reloaded, la data 2011-04-01 00:35:56OK, niciodata nu treci peste pierderea unui copil. incerci doar sa traiesti de pe o zi pe alta, cel putin in primul an

si nu s-a dus dreaq niciun suflet pereche, e tot acolo... da' pentru voi

ai putea sa ma pupi si pe mine...exact din acelasi motiv...


me-...imi pare rau ca am ajuns la un subiect atat de delicat...cu advarat, vino sa te pup si pe tine...
si imi cer mii de scuze tuturor mamelor care au pierdut un copil...
si acum ca tot veni vorba...am o verisoara care si-a pierdut copilul la cateva zile de la nastere...o asistenta"priceputa" l-a scapat in cap cand l-a spalat ...si au aflat din intamplare la ceva vreme, cand cuiva i s-a facut mila de ea...snt ani de atunci...acum are altul...
O_K
Postat pe 1 Aprilie 2011 00:57

Bine,me, acu poti sa-mi spui care e intamplarea aia deloc intamplatoare care te-a ajutat pe tine sa afli neste treburi despre mine?

Esme, papadia mea, scumpa si dulce fata, nu m-am suparat deloc,unde te-ai ascuns?Iesi afara si mai spune-mi o data:esti sigura ca vrei sa te pun la zid?Ai grija mare...sau nu cunosti ce se poate intampla pe-acolosha?

Zau,Esme, oricum sunt de acord cu ce-ai spus, numai ca nu era cazul meu.Ai gresit doar numele,zau!Hai sa te pupe tata
Ba nu, mai bine un sarut frantuzesc ,ca ma innebunesc dupa el!!
tatoo
Postat pe 1 Aprilie 2011 01:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: ana02 7 Iulie 2009 23:11
cum sa pot castiga ceva bani de buzunar 0 De la: 30 Noiembrie 2010 16:34
Nuvaring 1 De la: garbo_1797 17 Decembrie 2012 11:52
salut! 6 De la: garbo055472 17 Ianuarie 2010 14:42
de ce toata lumea se gandeste doar la agatat si la casatorie? Mi se pare o tampenie..probabil ca este chestie de inteligenta,pt ca atata ii duce capul 54 De la: ingerasulluptator 27 Noiembrie 2012 08:26
Setari Cookie-uri