Urmarile divortului

"..(cand m-am despartit nu aveam bani, nu aveam serviciu, nu aveam unde sa ma duc...fiindca am plecat cu hainele de pe mine...nici hainele fetelor si lucrurile lor nu mi le-a dat.."

banuiesc ca nici amant nu aveai..
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 21:47
roby, cu remarca asta chiar m-ai enervat. nu toata lumea divorteaza pentru ca nevasta avea un amant

oricat de imposibil ti se pare, faptul ca nevasta ta avea unu' nu inseamna ca toate ajung la divort din acelasi motiv

cum ti-am mai zis, maturizeaza-te si mergi mai departe. e clar ca traumele sunt tot acolo, oricat ai nega tu asta

michelle_
Postat pe 16 Martie 2011 21:51
nu, roby,nu sunt genul... cea mica avea 4 luni...si nici dupa ce m-am despartit nu am avut amanti... ti-am spus ca nu suntem toti/toate la fel...
sora_ilsi
Postat pe 16 Martie 2011 21:51
wifo..,dar nu urasc pe nimeni mai..
atat ca nu pot,si nu voi putea niciodata,sa fac urari de sanatate cuiva care m-a distrus..
si daca inca exist..,cu siguranta nu se datoreaza acelui cineva..
intelegi..?
si atunci..,de ce as face asta?
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 21:53
Roby .. cand ai sa intelegi ca nu toate relatiile sunt precum ralatia ta cu fosta. Oamenii se mai despart si in conditii amiabile. Care pot fi reconciliate. In cazul de fata ... nimeni nu a distrus viata nimanui ... este vorba de alegeri si de faptul ca un barbat isi doreste un copil cu fosta sotie. Asta se intampla mai rar. De aceea este un motiv de reflectare.
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 21:53
Roby .... nu ea te/a distrus... tu te distrugi ... pe zi ce trece... pentru ca nu uiti si nu ierti.
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 21:55
mai, nu ma enerva! adica, pe mine nu m-a distrus? ca l-am prins la modul concret cu alta in pat? si asta dupa douazeci si ceva de ani de casatorie? cum paula crezi ca m-am simtit? happy? dar am divortat si sanatate buna, si am ales sa merg mai departe
michelle_
Postat pe 16 Martie 2011 21:58
gresit..
am incercat,am vrut,am reusit sa uit..
de iertat insa...,niciodata..
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 22:01
nu, cado nu poate sa inteleaga ca cineva nu l-a mai vrut, nu l-a mai iubit si, in consecinta, n-a putut si n-a mai vrut trai cu el!

roby, se intampla lucrurile astea si basta! n-are rost sa cautam explicatii pe care nu le putem da in mod corect si drept, si nu ni se pot da!
esme
Postat pe 16 Martie 2011 22:01
De la: me_reloaded, la data 2011-03-16 21:58:54mai, nu ma enerva! adica, pe mine nu m-a distrus? ca l-am prins la modul concret cu alta in pat? si asta dupa douazeci si ceva de ani de casatorie? cum paula crezi ca m-am simtit? happy? dar am divortat si sanatate buna, si am ales sa merg mai departe


culmea era sa divorteze tot el wifo..

in fine..
nimic interesant pana aici..
l-ai prins,ai divortat..,ura si la gara..
dar de aici pana la a-i ura toate cele..(de bine evident)..,ori nu sunteti sanatosi..,ori ati ramas inainte de nefericitul incident..
alta explicatie nu am..
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 22:05
"..roby, se intampla lucrurile astea si basta! n-are rost sa cautam explicatii pe care nu le putem da in mod corect si drept, si nu ni se pot da!.."

perfect de acord..,am invatat si eu asta pe propria-mi piele..
dar daca nu concep a fi cumva amici in continuare..,inseamna ca nu am trecut peste moment..?
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 22:07
ufi ... bun titlu topicului ...iata urmarile divortului .

Roby daca ai investi in alta relatie toata energia cu care urasti pe acea persoana .... ai uita si apoi ai ierta.
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 22:08
daca vreunul dintre ei avea oarecum cojones, spunea pa pa si un praz verde, n-a mers si gata, ce o tot lalaim asa.
Las'ca nenea nu moare, si daca stai sa ii cauti in coarne ca i s-a imbolnavit pisica si a racit cind era mic, macar fa-o cu 100% din suflet sau lasa-l in plata domnului. Idem - ce barbat e ala care isi sufla in batista pe la usa aleia de l-a parasit, ca e singur si neconsolat? De mila, de sila, il lasi dreak sa se duca in drumul lui... nu-l urasti, dar nici nu il mai incurci.
Dupa parerea mea, nu exista semi despartiri: exista sintem despartiti sau sintem impreuna. Iar intre doi oameni care intr-adevar s-au iubit, nu exista ia hai sa ne punem prisnite unul altuia, dupa ce ne-am facut vietile praf.... Aici chiar nu e cazul de compromisuri, daca ai cit de cit respect pentru tine ca persoana.
quasaria
Postat pe 16 Martie 2011 22:12
De la: cricat, la data 2011-03-16 21:55:17Roby .... nu ea te/a distrus... tu te distrugi ... pe zi ce trece... pentru ca nu uiti si nu ierti.


Ca sa ierti,trebuie sa nu uiti...in felul asta,tot meditand,mai ai o sansa sa intelegi si sa ierti mai usor...altfel,cand iti amintesti poti deveni o fiara...
Insasi me_ reloaded spunea deunazi ca nici ea nu uita si nu iarta...si nu o condamna nimeni...
Nu stiu decat in mare istoria lui Roby,ca barbat il inteleg si-i dau dreptate pana unde cunosc...nu este usor sa pierzi si sa o iei de la capat atunci cand vine vorba de familie,de copil...poate fiecare user traieste in sufletul sau cate o drama...altii,poate nu numai una...
Am bagat de seama ca de fiecare data cand Roby face comentarii acide pe marginea anumitui gen de femeie..si le face de fiecare data cand i se iveste ocazia...si este de inteles...voi apareti in cele mai vasnice aparatoare ale sexului uitand tot ce stiti...singurul inamic ramane Roby...
Sa-mi fie cu iertare...poate gresesc si eu,poate nu va inteleg...dar incercati sa uitati pentru o clipa ca sunteti femei...incercati sa fiti mame de barbati...incercati sa va amintiti ce ati trait atunci cand ati fost inselate...
Si poate deveniti altele...
O_K
Postat pe 16 Martie 2011 22:43
""""incercati sa va amintiti ce ati trait atunci cand ati fost inselate...
Si poate deveniti altele..."""""

asta nu o s/o uit niciodata OK ... si eu m/am schimbat dupa ce am aflat anumite lucruri ... dar viate merge inainte ... si eu vreau sa uit si sa iert... si vreau cu tot sufletul ... nu rezolv nimic daca spun ca barbatii is porci....
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 22:48
De la: quasaria, la data 2011-03-16 22:12:52daca vreunul dintre ei avea oarecum cojones, spunea pa pa si un praz verde, n-a mers si gata, ce o tot lalaim asa.
Las'ca nenea nu moare, si daca stai sa ii cauti in coarne ca i s-a imbolnavit pisica si a racit cind era mic, macar fa-o cu 100% din suflet sau lasa-l in plata domnului. Idem - ce barbat e ala care isi sufla in batista pe la usa aleia de l-a parasit, ca e singur si neconsolat? De mila, de sila, il lasi dreak sa se duca in drumul lui... nu-l urasti, dar nici nu il mai incurci.
Dupa parerea mea, nu exista semi despartiri: exista sintem despartiti sau sintem impreuna. Iar intre doi oameni care intr-adevar s-au iubit, nu exista ia hai sa ne punem prisnite unul altuia, dupa ce ne-am facut vietile praf.... Aici chiar nu e cazul de compromisuri, daca ai cit de cit respect pentru tine ca persoana.


mama ta a vrut un baiat si ai aparut tu?!?
ti-am citit blogul...indraznesc sa te intreb,dupa cat timp ai reusit sa ajungi la self-respect? si sa pui piciorul in prag??? si parca tot el te-a ajutat...ma refer la ultima apocalipsa...
O_K
Postat pe 16 Martie 2011 22:49
nu, ok, a vrut o mitza miorlaita si am aparut eu.... Ghinion.
Self respect am avut dintotdeauna. Si un timp am avut si tendinte asociale - care recidiveaza cind vad chesti din astea pline de ambiguitate.
Iar ultima apocalipsa n-am trait-o inca...toate apocalipsele mele sint on going. Inca.
quasaria
Postat pe 16 Martie 2011 22:55
De la: quasaria, la data 2011-03-16 22:55:44nu, ok, a vrut o mitza miorlaita si am aparut eu.... Ghinion.
Self respect am avut dintotdeauna. Si un timp am avut si tendinte asociale - care recidiveaza cind vad chesti din astea pline de ambiguitate.
Iar ultima apocalipsa n-am trait-o inca...toate apocalipsele mele sint on going. Inca.


Atunci...ai grija cu apocalipsele astea...totdeauna,ultima este cel mai greu de uitat...da' stie cineva care-i va fi ultima?!? afli cand e deja prea tarziu...
O_K
Postat pe 16 Martie 2011 23:02
Tendintele asociale dureaza mult si bine la unii...
Cat despre "apocalipse"... am invatat ca nu trebuie sa spun niciodata: "mai rau nu se poate"
crilore
Postat pe 16 Martie 2011 23:04
sure. Dar daca e o apocalipsa cu self esteem, s-ar putea sa nu mai fie nevoie sa o uiti.
quasaria
Postat pe 16 Martie 2011 23:12
De la: crilore, la data 2011-03-16 23:04:45Tendintele asociale dureaza mult si bine la unii...
Cat despre "apocalipse"... am invatat ca nu trebuie sa spun niciodata: "mai rau nu se poate"


Asta ar putea insemna ca ti-ai luat unul cu tendinte asociale...si uite' asa ajungi la concluzia ca este adevarat proverbul..."cine nu be_leste ochii...be_leste...mielul"...
O_K
Postat pe 16 Martie 2011 23:18
dar e adevarat OK ... proverbul . Numai ca vedem prea tarziu, la inceput suntem orbiti de sentimente.
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 23:51
eh, fiecare are o "saptamana a orbului", cand nu vede decat pomi infloriti si n-aude decat triluri de pasarele
crilore
Postat pe 16 Martie 2011 23:57
doar o saptamana ??

o saptamana pe luna nu ??? asa vroiai sa zici crilore .. nu?
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 23:59
asa-i zicala da' poate tine ani buni
crilore
Postat pe 17 Martie 2011 00:03
e, o saptamina.... Ce termen optimist.
quasaria
Postat pe 17 Martie 2011 00:08
ok, intr-adevar, nu am uitat si nu am iertat nimic.dar, daca o buna perioada de timp nu as fi aruncat cu apa pe el daca lua foc, dupa un timp am fost capabila sa imi depasesc conditia de femeie ranita si sa fiu capabila sa am un comportament civilizat

comportamentul asta nu presupune ca ma duc sa-i fac un ceai daca e blnav, sau ca sunt la curent cu ce se intampla in viata lui. ne sunam de doua ori pe an si ne uram sanatate. si avand in vedere ca datorita lui o am pe fiica mea, zau ca nu trebuie sa fac niciun efort ca sa ii spun la multi ani
michelle_
Postat pe 17 Martie 2011 10:47
pe mine ma amuza roby
nici macar nu pot sa-l iau in serios, pt ca citeste printre randuri, si vede doar ce vrea...

in cazul de fata el a cerut divortul, ea a plecat! motivele nu mai contreaza!
faptul ca ea l-a ajutat nu inseamna neaparat ca a facut-o cu un scop! chiar daca nu poti sa crezi, roby, exista si oameni normali si buni pe planeta! nu-i mai judecati pe toti dupa calapodul vostru!

si daca inca o urasti atat de tare pe fost sotie e pt ca nu poti s-o uiti! nu ceea ce ti-a facut, ci pe ea! da, e neplacut sa auzi asta, dar asa e! si nu o uiti din 2 motive: pt ca inca o iubesti si pt ca esti frustrat ca tu ai fost cel parasit!

ei, uite ca au mai trecut si altii prin asta, dar poate au ajuns la alta concluzie! poate au invatat ceva din asta! nu conteaza ca esti barbat sau femeie!
sa n-ai impresia ca toata femeile care divorteaza au amant!
barbatii insa au o parere gresita, cum ca daca ei au amanta, e altceva!
complet gresit, dragutilor! e fix acelasi lucru!

faptul ca poti ramane in relatii civilizate cu fostul tine de capacitatea ta de intelegere si de normalitate! practic, a fost o parte din viata ta, buna sau rea, nu mai conteaza! daca il jignesti pe el, automat iti bati joc de tine!
zambila
Postat pe 17 Martie 2011 11:14
dragilor, e clar ca fiecare 'simte' acest subiect prin prisma propriilor experiente...si eu incerc sa va inteleg, pe fiecare, atunci cand scrieti 'mi-a facut viata praf' sau 'mi-a distrus viata'..
ganditi-va ca exista si posibilitatea ca un divort sa fie o experienta de viata, nu o catastrofa. Intr-adevar , nu toti divorteaza din cauza infidelitatii si in cuplul in cauza, n-a fost vorba de adulter. Da, ea a plecat, el din orgoliu si ca s-o 'pedepseasca' a deschis divortul, bazandu-se pe sentimentele ce i-au legat candva.
roby, numai el stie ce experienta a avut, si nu judec incrancenarea, poate fi un sentiment motivant, depinde unde-l aplici...dar in iubire? nu prea merge...
sincer va spun ca uneori, poate mai fericiti sunt cei ce se despart cu scandal...au sansa acelui 'punct' definitiv, se rupe pisica si gata...In cazul de fata, din comportamentul ei bland si din sprijinul acordat s-au nascut regretele lui. Se pare ca mai rau a facut incercand sa-l sprijine sa-si revina. Dar de ce sprijinim pe cineva? Pentru ca-l intelegem, constientizam ca are o problema sau trece prin momente grele....Pe durata casniciei am inteles acea persoana? sigur ca da! am divortat? persoana a ramas aceeasi, nu e alt om...
Da , stiu... E mai usor sa scapi de o scorpie ...sau de un ticalos...
ganditi-va ca sunt si oameni care nu se chinuie reciproc pe parcursul unei relatii...
Da , ajungi la concluzia ca nu merge...(din miliarde de motive mici mici , nu neaparat unul mare si cumplit) se discuta, se incearca...si eventual se decide despartirea. Rau e cand numai unul vrea asta...
ufishor
Postat pe 17 Martie 2011 11:47
eu nu as merge pe nici un fel de relatii cu fostul/fosta.s-a terminat, apoi sa se termine. nu-i dau buna ziua, sa nu-mi dea. nu exista pentru mine, nu exist pentru el.
e mai cinstit asa; fara ranchiuna, fara revederi, fara urari de bine sau de rau

si_totusi
Postat pe 17 Martie 2011 12:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Chestionar pentru masurarea capacitatii de intimitate in cuplu 17 De la: garbo_10148 10 Ianuarie 2013 03:16
HBV - relatie/casatorie 8 De la: unknown_user 15 Iunie 2015 08:32
OARE DE CE FACE ASTA? 28 De la: garbo119729 17 Mai 2010 23:05
Vand/inchiriez rochie de mireasa colectia gala gold 2010 1 De la: garbo173095 21 Octombrie 2010 18:38
verighete 14 De la: tutankhamon 16 Februarie 2010 01:21
Setari Cookie-uri