Urmarile divortului

Sa ai o casnicie ce la un moment dat se incheie, a devenit banal. Ca n-a durat mult (4 ani) desi a fost bazata pe o dragoste curata, nu mai mira pe nimeni Traim vremuri in care suntem solicitati , stresati, obositi si problemele de-acasa ne sacaie, nu le vrem rezolvate ci indepartate...OK, se ajunge la divort. Ne continuam drumul, ne indragostim de altcineva, avem planuri noi, directii noi, avem o viata.Nimeni nu a stabilit stiintific in cat timp (sau mod) trebuie adoptata acea alta viata. Ce-as dori sa aflu de la cei cu mai multa experienta este: e normal ca dupa aproape 5 ani , el sa-si caute fosta sotie cu propunerea de a avea un copil impreuna? Sau chiar doi? De fapt, o familie?

5 ani in care ea si-a facut acea alta viata, chiar daca nu e casatorita legal, oricum e vorba de o relatie serioasa, stabila, cu dragoste si intelegere, fara probleme.
5 ani in care cei doi fosti parteneri de viata au pastrat relatii decente, au avut o tentativa de impacare de 6 luni, esuata , au mai mers impreuna la unele intalniri de familie (in primii 2 ani), au fost si intalniri intamplatoare, discutii cordiale, chiar unele cafele atunci cand erau de discutat mai multe
5 ani in care el nu s-a ocupat mai de nimic, n-a crescut profesional (are 34 de ani), nu si-a facut o relatie stabila, nu s-a implicat in niciun proiect, a facut doar cateva calatorii singur sau cu un grup de prieteni (prieteni pe care i-a indepartat ulterior)si a manifestat un ciudat interes fata de persoanele pe care le agrea fosta sotie (nesuferite de el in precedenta)
Inainte de a ma grabi sa pun un diagnostic, m-am gandit sa deschid discutia aicipoate nu e boala, poate e logic, sau chiar normaldar totusi, e greu de inteles.e vorba de un barbat care timp de 5 ani a tot incercat diverse, si sa fie asta concluzia lui despre viata? Sau.?
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 14:36
sau???
zambila
Postat pe 16 Martie 2011 14:44
sau vrea sa-i strice ei relatia...
sau n-are cu cine face copii...
sau s-a saturat de singuratate...
sau...
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 14:46
o ciorba reincalzita nu-i ca una proaspata in veac
tusi_Oli
Postat pe 16 Martie 2011 14:49
sau a realizat ca altele nu-s mai mandre
sau s-a gandit ca vine o varsta cand va trebui sa-l suporte si pe el cineva
sau prietenii lui sunt ocupati cu propriile vieti si se simte in plus
sau...
zambila
Postat pe 16 Martie 2011 14:49
tusi ... ai dreptate...
ufi .. cine a fost cu ideea divortului ... el sau ea?
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 14:50
a crescut ea profesional si el si atunci o doreste doar pt confortul lui
tusi_Oli
Postat pe 16 Martie 2011 14:50
la prima casatorie ma refer..
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 14:52
cri, ea a plecat de-acasa, el a deschis divortul
tusi, el are bani, multi , e 'baiat de bani-gata'
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 14:53
zambi...ai mare dreptate cu 'se simte in plus', a spus-o, din cauza de a cincea roata si-a pierdut multi prieteni
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 14:56
aaaaaaaaaaa e clar ...... nu stie ce vrea , nu va sti niciodata asta
jeanette40
Postat pe 16 Martie 2011 14:57
trimite-l incoace
daca ii de bani gata vedem cum rezolvam problema
tusi_Oli
Postat pe 16 Martie 2011 14:57
mda, uneori sa ai bani multi nu-i doar o binecuvantare!
cred ca trebuie sa fie greu sa nu sti care ti-e valoarea, sa nu faci nimic in viata pt ca nu-i nevoie, pt ca ai tot....ma rog, vorba vine
stiu si eu ce sa zic?

aici nu-i vorba de cine are dreptate au ba, ci de ceea ce simti!
daca el poate sa "strice" actuala relatie inseamna ca nu merge tocmai bine
zambila
Postat pe 16 Martie 2011 15:08
a deschis divortul pentru ca a plecat de acasa... sperand ca astfel se intoarce la el. cred ca il intriga faptul ca ea si/a continuat viata. Poate ca in toti anii in care a fost cu a doua s-a intrebat daca a procedat corect in prima relatie. Dupa ce va fi respins de prima se va intoarce la a doua din nou. Cel mai bine ar fi sa le piarda amandoua daca nu este decis.
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 15:08
cri, el nu are o 'a doua', dupa divort au fost doar aventuri pasagere

zambi...ce sa simti? ca ai un bolovan atarnat de picior...un om pe care l-ai iubit, pe care ai vrea sa-l vezi linistit, ok...
Am intalnit vreo doua femei care au "renascut" devenind mame, si-au reconfigurat total viata si au reusit sa depaseasca o serie de probleme. Dar pentru un barbat, sa fie un copil motivatia necesara?
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 15:18
pentru unii da ... ufi... stiu un caz in care cei doi au divortat perntru ca nu aveau copii, ambii s/au casatorit ulterior ... el are acum doi copii ... ea este insarcinata in opt luni. Si divortul a plecat de la el ... pentru ca nu aveau copii.
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 15:23
nu neaparat copilul, mai degraba frica de timp
zambila
Postat pe 16 Martie 2011 15:23
se aproprie cumva criza aia de 40 ani la barbati
tusi_Oli
Postat pe 16 Martie 2011 15:25
eu zic asa:
cazuri din astea am mai vazut. nu unul singur. uneori a mers, alteori nu. nu pot sa iti spun ce compromisuri s-au facut in cazurile in care a mers, nici macar nu stiu daca s-au facut astfel de compromisuri.
din punctul meu de vedere, odata ce nu a mers si s-a ajuns la despartire, nu va merge nici a doua oara. daca zici ca tipa are o relatie stabila, nu conteaza ca e "oficializata" sau nu la primarie, as spune ca e posibil ca tipul sa vrea sa intervina. probabil e genul ala, intalnit si la barbati, dar si la femei, care nu suporta sa isi vada exa - exul macar multumiti, daca nu fericiti. dar daca tipul a ajuns sa ii propuna un copil - doi, am si eu o intrebare: oare tipa chiar e hotarata sa nu se mai intoarca la el? nu de alta, dar astfel de discutii nu le ai cu oricine, trebuie un anumit nivel al relatiei sa ajungi pana aici, mai ales ca ei au fost candva impreuna si s-au despartit, poate nu chiar cu vorbe ca la usa cortului, dar cred ca nici in termeni "ramanem impreuna la cafeaua de dimineata, dar ne mancam pranzul separat". ma gandesc ca si ea il incurajeaza, constient sau nu.

Thor_again
Postat pe 16 Martie 2011 15:34
pe de alta parte, imi pare un caz mai atipic, dar daca despartirea a fost initiata de ea, e posibil ca el sa nu se fi "consumat" inca, prin urmare da, e normal sa o vrea inapoi.
Thor_again
Postat pe 16 Martie 2011 15:40
ufi ... scuza.ma ca am citit pe diagonala ....


dar doamna ce isi doreste ?? asta conteaza cel mai mult : sa ramana cu actualul sau sa dea curs invitatiei fostului sot de a intemeia o familie?
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 15:41
Thor, ea nu-l incurajeaza, dar offf...e totul interpretabil.
Conjunctura de dupa divort a fost pe putin dramatica, in sensul ca el in 3 ani si-a pierdut tata, bunica, mama (mama era dumnezeul lui) . Dupa 3 decese in casa mai ramasese un caine si cateva ghivece cu flori. In rest, niciun suflet...
Ca femeie si ca om, fosta sotie i-a fost alaturi. Si cred ca el...chiar si in acele momente, s-a bucurat ca ea e acolo, cu el - pe la spital, pe la biserica sau cimitir, si ca acasa o astepta 'celalalt'...Ciudata-i lumea, caci dintr-un sprijin oferit omeneste, s-a nascut parca o conspiratie...o 'amicitie' din care el primeste spirjin moral si ea motive de neliniste
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 15:43
ufi, inainte de a-ti citi ultima postare, ma mai gandeam la ceva. ai spus ca e baiat de bani gata. e posibil ca, in vederea despartirii, sa fi avut si ceva influente din partea familiei, de genul "nu e de tine". acum, cu atat mai mult cu cat nu mai are pe nimeni, e foarte probabil sa o vrea pur si simplu inapoi. sa fi avut un declic, sa fi rememorat secvential experiente anterioare...

normal, noi ne dam cu parerea. ca sa afle un raspuns cat de cat clar, tipa respectiva trebuie sa intuiasca toate cauzele, ori pentru asta ar trebui sa discute foarte serios cu el, dar sa il si cunoasca foarte bine, in asa fel incat sa poata discerne care e adevarul in spusele lui.
Thor_again
Postat pe 16 Martie 2011 15:46
ufi, nu cred ca problema ar trebui pusa din perspectiva `a/normalitatii`. pana la urma, ce inseamna normal? cine poate defini normalul si dupa ce criterii? sau dupa criteriie cui? cand cineva isi doreste ceva, i se pare ft normal si firesc sa obtina, sa `aiba`, indiferent de pozitia pe care se plaseaza altii relativ la aceasta `dorinta`. dorintele, asteptarile, idealurile sunt pur personale. problema de fapt nu e a lui sau nu trebuie pusa din perspectiva evaluarii `normalitatii` revendicarii lui, ci o vizeaza cumva pe ea. mingea i-a fost pasata in teren si acum ea se afla in posesia ei. important e cum o eficientizeaza ea. in ce directie.
esme
Postat pe 16 Martie 2011 15:47
mda, nu intotdeauna ceea ce iti doresti iti face si bine

si nu cred ca are legatura cu sprijinul acordat,
pur si simplu a avut suficient timp sa te vada intr-o alta lumina si sa uite neintelegerile din trecut
cand nu stai cu o persoana, tinzi s-o idealizezi, sa-i amplifici calitatile si sa-i ascunzi defectele

dar asta-i viata! pana la urma a fost alegerea lui si trebuie sa-si asume!
zambila
Postat pe 16 Martie 2011 15:48
cri, don`t worry citeste cum vrei
doamna e indragostita si fericita alaturi de actualul, au nunta planificata anul acesta in iulie, si foarte probabil un copil dupa. dar , vezi tu...ea considera ca omul acela ce i-a fost sot ar merita si el ceva mai bun si se pare ca a reusit sa o responsabilizeze pe ea de toata viata lui...
'daca el va ramane fara copii, va fi vina ei'
'cum se va simti el, daca ea ar face un copil cu altcineva ACUM' etc etc...
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 15:51
poftim?????? asta e santaj! sper ca `doamna` nu pune botu`! fiecare are dreptul la fericire! la fericirea pe care si-o viseaza, in mod cu totul personal!
esme
Postat pe 16 Martie 2011 15:54
esme, da, e santaj oarecum, dar nu el il desfasoara. din cate inteleg, asa gandeste tipa respectiva.
Thor_again
Postat pe 16 Martie 2011 15:57
de acord cu esme .... ce e rupt .. rupt ramane .... daca ea este fericita cu actualul ... pa... fara regrete...
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 15:57
si fara santaje emotionale... induse ...
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 15:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ARANJAMENTE FLORALE 1 De la: laura33c 27 Mai 2012 20:02
INTREBARI 41 De la: garbo020614 14 Februarie 2010 19:28
Ce e de facut? 2 De la: Jojolin 16 Aprilie 2012 20:15
Rochie de mireasa Magic Bride 9 De la: daria_pet 21 Aprilie 2011 12:55
Buchetele de flori la mana domnisoarelor de onoare? 6 De la: Roxxynela 20 Iulie 2009 15:29
Setari Cookie-uri