Urmarile divortului

se pupa, si inca foarte bine. chestia asta cu copilu e criza varstei. criza asta ii loveste pe aproape toti, barbati si femei. daca vrei, e frica de neant. realizezi ca treci prin viata ca un meteorit si nu lasi nimic in urma ta. cumva, absenta unui copil te face sa simti ca ai esuat si ca ai trait degeaba

cat priveste parta mai concreta a copilului, iarasi zic ca tipul e lenes emotional. o cunoaste pe doamna respectiva, stie ca ar fi o mama buna, cu siguranta a realizat ca a fost si o sotie buna.
bref, tipul tocmai a realizat ca la un moment dat a avut un careu de asi in mana si si-a batut joc de el. si atunci? de ce sa nu faca un copil cu cineva de incredere in loc sa riste sa gaseasca o matracuca care i-ar face viata un iad?
michelle_
Postat pe 16 Martie 2011 17:48
it's only my and zambila's business
Thor_again
Postat pe 16 Martie 2011 17:48
am priceput, me
pe romaneste: 'hai sa bag in carca proastei, ce life pe mine!'
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 17:53
ufi: ai inteles perfect
sis: mesajul ierea pentru janeta
Thor_again
Postat pe 16 Martie 2011 17:55
am intels .........ma intels ca la mine te refereai, numnai ca nu ma prea lasa mes-ul asta ......dreaq

jeanette40
Postat pe 16 Martie 2011 17:57
exact! vrea copilul pentru ca e sigur ca cineva isi va asuma raspunderea lui, emotional vorbind. el castiga ceea ce isi doreste, si nu va mai trebui sa faca niciun efort pe urma. pentru ca intotdeauna va fi cineva care va face lucrurile sa mearga, mai ales cu un copil in ecuatie

bro, stiu ca era pt janet. doar ca m-a amuzat formularea ta
michelle_
Postat pe 16 Martie 2011 18:01
mai, si pe mine m-a amuzat, tocmai d-aia am si folosit-o aoleo! sper sa stie de gluma cine stiu eu. Zambilicio, treci aici si clarifica-mi dilema
Thor_again
Postat pe 16 Martie 2011 18:07
in ecuatie e si 'actualul' ...care n-are labilitate emotionala, frici, crizele varstei sau alte angoase. e un barbat. si care, in pur stil romanesc, stie ce vrea! jocul e murdar din partea 'fostului' care isi face 'aparitia' doar cand stie ca se poate discuta intre doar 4 ochi, si nu 6. Lasitate sau decenta?
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 18:08
panica
si_totusi
Postat pe 16 Martie 2011 18:10
nu decenta, ci rafinament. doar nu gandesti ca o sa discute cu exu in timp ce actualul e de fata, si sa-i spuna ca vrea un copil cu ea

face si el joc de glezne. adica lupta murdar, parerea mea

stii ce zic eu? ca doamna aia ar face bine sa taie cordonul ombilical. poate, daca se vede asaaaa....de unu; singur, se hotaraste sa faca singur ceva pentru viata lui, si nu o sa mai astepte sa-i puna cineva ordine in existenta

alta chestie: eu cred ca ce face el contine si un pic de santaj sentimental. adica, ii da de inteles doamnei ca fara ea ar fi pierdut, si ca e singura constanta din viata lui. si daca dispare, el e pierdut

si sunt sigura ca practica santajul sentimental, din moment ce doamna a ajuns sa se intrebe daca e corect ca ea sa aiba un copil, dar nu cu el.

se cheama tehnica manipularii, ufi...si se pare ca tipul chiar se pricepe la asta
michelle_
Postat pe 16 Martie 2011 18:21
bro, hai ca acu' m-am prins

cine stii tu?

io crez ca stie de gluma
michelle_
Postat pe 16 Martie 2011 18:25
Yep...si din cate stim, n-a crapat nimeni din motive de despartire sau de intrerupere de cordon ombilical...
pe cai!
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 18:26
ufi, `doamna` stie ce vrea? mie imi pare ca nu! si-mi mai pare ca toate scenariile astea, cum ca vai, bietul de el se va trezi tradat, parasit, fara vreo closca care sa-l mai incalzeasca sub aripa ei ocrotitoare, sunt mai degraba in mintea ei. mi se pare absurd faptul ca cineva ar avea mustrari de constiinta pt faptul ca e fericit, intrucat spui ca e intr-o relatie pe care ea si-o doreste si in care isi pune/si-a pus sperante. ori, poate, nu e fericita?! ori, poate, se gandeste ca ar fi mai fericita, daca....?!
esme
Postat pe 16 Martie 2011 18:37
esme, stii cum e...Daca si cu Parca....
In viata sunt si momente de scenariu, iluzii...certitudini cate avem, pana la urma? Dar aceasta imagine de 'biet' nu e un scenariu, intrucat traseul unei persoane in viata poate fi observat, de pe margine, si e chiar mai usor de inteles, fara implicare emotionala. N-as spune ca sunt mustrari de constiinta, doar intrebari nascute involuntar, asa cum se intampla in caz de introspectie. Mai greu ne dam doar raspunsuri albe sau negre si uneori, ca bonus, prin ce reflecta ceilalti, ne intelegem. Intrebarea de baraj era daca el a adoptat un comportament logic si/sau normal. Dar vorba ta, ce mai e normalitatea? Categoric ca fiecare isi asuma deciziile de viata, asa a hotarat el, sa astepte 5 ani si sa continuie sa pozeze in abandonat se pare ca ii prieste. Nu l-a impiedicat nimeni sa aleaga alt drum, la fel cum ea a fost libera pe calea ei. Si cred ca prin primul pas facut pe acea noua cale, l-a ucis pe 'daca'.
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 18:52
ufi, inteleg bine ce vrei sa spui si, pe de o parte, psihologic vorbind, acest sentiment al culpabilitatii isi gaseste intrucatva o justificare, ca, deh, complicata e mintea umana. intotdeauna, in asemenea situatii, `sarcina` cea grea, daca nu singura, pare a pica pe umerii celui care ia decizia. el trece prin cele mai teribile instante inchizitoriale ale cugetului: `fac ceea ce trebuie?! fac ceea ce-mi face mie bine?! ori nu?!` de ce? pt ca in ochii multora el este cel care `e de invinovatit`. si stii cum e: ajungi sa te intrebi tu insuti/insati daca nu cumva au dreptate. mintea umana e atat de usor si repede manipulabila.
esme
Postat pe 16 Martie 2011 19:20
bre..,sa ma dau si io cu parerea..,ca sa zic asa..
asta.., de-l blamati voi..,a iubit-o si o iubeste in continuare..(dobitocu')
madama..,a bagat divortz de dansul..
stiind ca dobitocu' o iubeste..,a avut grija ca in tot acesti ani,sa-i insufle aluia ca ar mai fi ceva sanse..,dar sa mai treaca ceva timp..
altfel ,nu inteleg cum mama dracu,dupa ce divortezi de un nene,te mai intereseaza de soarta lui..
ca a murit masa..,tacsu'..,si vre-o doi veri..
femeia isi vede de viata ei..,cica e fericita alaturi de "neicusoru' ",dar isi pastreaza un asa zis "back up"..
chiar nu observa nimeni..?
ma indoiesc..
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 20:58
ale dreacu muieri, mai roby....
ufishor
Postat pe 16 Martie 2011 21:03
nu bre..
prosti barbatii..
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 21:05
cata dreptate ai tu, roby! saracu berbat...cum e el pur si nevinovat

victima, ce mai...

mai io sa fiu barbat, mi-ar fi rusine sa-mi planga cineva de mila, parerea mea...

da' nah...pe unii ii coafeaza bine victimizarea

roby, nu toti aia de divortam dam in patima. eu, nu-l urasc pe tatal fiicei mele si am ramas in relatii destul de amiabile. suficiente cat sa ne telefonam de sarbatori si sa ne uram la multi ani
michelle_
Postat pe 16 Martie 2011 21:06
saracutii de voi
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 21:07
"..mai io sa fiu barbat, mi-ar fi rusine sa-mi planga cineva de mila, parerea mea..."

la prima vedere asa pare..,ca-i plange aluia de mila..
sa fim seriosi..

secondo..,are ala vre-o vina, ca vezi doamne, ii plange asta de mila?
??????
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 21:11
roby.. daca era mandru ... asa ca tine .... nu se mai intorcea la usi inchise ....
cricat
Postat pe 16 Martie 2011 21:15
"..roby, nu toti aia de divortam dam in patima. eu, nu-l urasc pe tatal fiicei mele si am ramas in relatii destul de amiabile. suficiente cat sa ne telefonam de sarbatori si sa ne uram la multi ani.."

la multi ani ca morcovu'..,sau cum..?
ete io nu sunt asa amiabil..
si n-am sa-i urez niciodata la multi ani, omului care la un moment dat, mi-a distrus viata..
n-am puterea asta..
daramite,sa ma mai intereseze cine ii moare din neam..
ce dreaq bre..
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 21:16
De la: cricat, la data 2011-03-16 21:15:58roby.. daca era mandru ... asa ca tine .... nu se mai intorcea la usi inchise ....


depinde de momeli..
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 21:17
Mi se pare foarte complicata toata aceasta poveste....
e greu de dat sfaturi si de emis pareri...
Chiar daca avem pretentia de la barbati, sa fie barbati, ei se arata de cele mai mult ori dependenti de consoarta, chiar si atunci cand nu o recunosc direct, cand se dau cocosi si "demonstreaza " o anume masculinitate.
Ei au mereu nevoie sa fie valorizati, sa li se recunoasca meritele, sa fie sprijiniti si incurajati...
Poate ca doamna in discutie are acest talent nativ de a-l face sa se simta mai mult decat confortabil in prezenta ei, de a-i da curaj ( nu neaparat constient sau intentionat).
Si atunci este normal ca el, probabil mai "sensibil", sa isi doreasca sa nu piarda acest "confort"
Si tocmai din acest motiv ( pentru a-si asigura confortul) sa "doreasca" acei copii pe care stie ca doamna ii planifica.
Mai e si povestea cu pierderile din familia lui...e clar ca o legatura destul de puternica ii aduce mereu impreuna ( chiar daca nu de dragoste, nu sexuala...e ceva care ii armonizeaza, intr-un fel propriu, constient sau semiconstient)
dor72
Postat pe 16 Martie 2011 21:30
.."Poate ca doamna in discutie are acest talent nativ de a-l face sa se simta mai mult decat confortabil in prezenta ei, de a-i da curaj ( nu neaparat constient sau intentionat).."

ooo da...,maaaare talent..
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 21:34
De la: roby_cado, la data 2011-03-16 21:16:12
si n-am sa-i urez niciodata la multi ani, omului care la un moment dat, mi-a distrus viata..
n-am puterea asta..
daramite,sa ma mai intereseze cine ii moare din neam..

Si faptul ca refuzi aceste "amabilitati" te face mai fericit?
Si cel care ti-a distrus viata a fost singurul vinovat?
Poate ca e greu sa acceptam sa ne vedem propriile greseli ( cu siguranta toti gresim la un moment dat) dar daca avem puterea sa ni le identificam si sa ni le recunoastem ( noua) avem posibilitatea de a nu le repeta .
Cele mai multe certuri apar din banale neintelegeri, alimentate de orgolii personale
dor72
Postat pe 16 Martie 2011 21:36
roby, sorry, dar nu suntem toti/toate asa...suntem diferiti...dar reactie ca a ta am vazut la majoritatea barbatilor pe care i-am cunoscut, mai mult sau mai putin...

cu timpul cred ca se mai duce din incrancenare...iti dai seama ca poate ai avut si tu partea ta de vina, sau, ca pur si simplu nu era persoana potrivita...

eu sunt la 15 ani de la divort, m-a urat mult fostul sot ca mi-am permis sa divortez de el si ca n-am stat sa ma omoare si pe mine si pe fete, s.c.l., iar eu l-am urat pentru ca mi-a distrus viata...dar mi-a ajutat Dumnezeu sa reinvii din cenusa(cand m-am despartit nu aveam bani, nu aveam serviciu, nu aveam unde sa ma duc...fiindca am plecat cu hainele de pe mine...nici hainele fetelor si lucrurile lor nu mi le-a dat...a vandut toata averea facuta impreuna...si nu era putina)...acum imi dau seama ca n-as fi reusit niciodata sa realizez cu el ceea ce am reusit sa realizez singura...dar am inchis acea usa pentru totdeauna...de ziua celei mici, ieri,(a implinit 16 ani) i-am dus si lui si concubinei din bunatatile pregatite de noi...si nu e prima data...si nu mi-e greu sa fac asta...
sora_ilsi
Postat pe 16 Martie 2011 21:37
"..Si faptul ca refuzi aceste "amabilitati" te face mai fericit?.."

da..,evident..
ce ar fi ca in fiecare luna sa ne intrebam "ce mai faci..,esti bine..?"
ce ar fi ca, la fiecare onomastica, sa ne intalnim si sa ne pupam pe obraji..?
ooo nu..
odata incheiat un capitol..,trebuie sa ramana incheiat..
la mine e ceva mai complicat din punctul asta de vedere..
aproape in fiecare wekeend,sunt silit sa o revad..
iau copilul la mine..,ca atare ne mai incrucisam privirile..
nu pot sa-ti descriu ce simt..
roby_cado
Postat pe 16 Martie 2011 21:45
roby, asculta ce-ti zice michelle...ura nu e constructiva. cand persisti in asa ceva, si in inversunare, ajunge sa te roada pe dinauntru

si iti mai zic ceva: daca nu ai puterea sa te eliberezi, si sa-i urezi aluia de care te-ai despartit, toate cele bune, e cam greu sa mergi mai departe. pentru ca ramai tot in moimentul ala de soc, ceea ce inseamna ca esti prizonoierul propriei tale neputinte.

nu fac eu aici apologia bunatatii, pentru ca nu-s deloc buna si iertatoare. dar spun ca ura te consuma atat de mult, incat la un moment dat, nici nu mai stii de ce simti asa. ramai doar setat pe asta si iti refuzi sansa daca nu a unei stari de fericire, macar a uneia de impacare. in primul rand cu tine

parerea mea...
michelle_
Postat pe 16 Martie 2011 21:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fotograf profesionist din Bucuresti 1 De la: Teocle_Adrian_1 28 Martie 2016 02:12
cam cat ii firul de sandwich cu dragoste??? 38 De la: fleur_de_lis 9 Octombrie 2009 19:48
Te invitam la Coaching Your Life: Marriage, Money & Sex 2 De la: garbo_8546 16 Octombrie 2012 17:29
mi-e foame 54 De la: daniilia 11 Noiembrie 2012 23:21
Mai e ceva de salvat din aceasta casnicie? 3 De la: cri_cat 4 Aprilie 2012 21:41
Setari Cookie-uri