De ce?

Stai pe-aproape, ca mai urmeaza
Thor_again
Postat pe 6 Martie 2011 09:44
Nu stiu ce anume - in tot talmes-balmesul asta de rasu'-plansu' - ma determina sa stau pe-aproape.
Recunosc - pe de o parte e amuzant. Pe de alta parte - dau cam de aceleasi "dileme" peste tot,atata doar ca sunt altfel coafate.
Rutina,rutina,rutina...
Allegra
Postat pe 6 Martie 2011 09:53
Da, observ ca suntem doua "tabere" aici, iar cei care aproba asemenea comportament sunt insasi persoane care au facut in viata lor asmenea schimbari si ele insele s-au complacut in situatii de genul "fuga" , e foarte logic ca omul sa-si gaseasca motivatii pentru a nu se simti vinovat de greselile lui pana la urma.

In fine fiecare gresim, insa fuga denota un caracter slab, iar ceea ce afirma unele ca in acest mod se evolueaza si se trec la trepte superioare, eu inclin sa cred contrariul, un om evolueaza prin recunoasterea greselilor lui si prin capacitatea de iertare a greselilor altora.

"Evolutia" acesta egoista, este de fapt o regresie a spiritualitatii si o decadere a omului.
garbo192031
Postat pe 6 Martie 2011 09:58
De la: Allegra, la data 2011-03-06 09:53:53Nu stiu ce anume - in tot talmes-balmesul asta de rasu'-plansu' - ma determina sa stau pe-aproape.
Recunosc - pe de o parte e amuzant. Pe de alta parte - dau cam de aceleasi "dileme" peste tot,atata doar ca sunt altfel coafate.
Rutina,rutina,rutina...


Ai foarte mare dreptate, se extinde din ce in ce mai mult acest flagel, iar daca poti privi din exterior aceste probleme pot sa zic ca esti o persoana norocoasa.

Iar rutina se formeaza de la nivelul gandirii noastre, uitam frumusetea lucrurilor marunte si ne aruncam in prapastii dupa iluzia binelui si uitam ca nu exista absolutul nu exista doar bine si rau, visele inceputurilor sunt foarte feerice pana se ridica cortina si atunci cred ca apare intrebarea "oare a meritat?"
garbo192031
Postat pe 6 Martie 2011 10:12
031, si cind stai tu la cratita si la telenovele, bucurindu-te de lucrurile marunte, nu apare intrebarea "merita"? Niciodata?
quasaria
Postat pe 6 Martie 2011 10:13
De la: quasaria, la data 2011-03-06 10:13:56031, si cind stai tu la cratita si la telenovele, bucurindu-te de lucrurile marunte, nu apare intrebarea "merita"? Niciodata?


Da gasesti motivatii pentru actiunile tale, te-am citit deja esti o persoana la care fidelitatea nu "costa" mai mult de un ban...enjoy(app vrei sa ne-o punem?)
garbo192031
Postat pe 6 Martie 2011 10:20
Pe onoarea mea,azi mi-e scris sa stau cu gura pana la urechi de dimineata!

Eu ma refeream la un alt fel de rutina,031.

Q
Tigaia ma cheama,nu pot sa-i rezist. Mai ales ca stomacul ma impinge cu nerabdare din spate.
Allegra
Postat pe 6 Martie 2011 10:20
probabil daca "nu mai evoluez spiritual" am de castigat... evolutia asta numai belele aduce, fir-ar mama ei.
quasaria
Postat pe 6 Martie 2011 10:37
Nu exista "ceata" aceea de care tu vorbesti!!!!
Pot spune ca eu sunt una din femeile descrise de tine.
"o viata" " faurita cu bine, cu rau"....depinde de rau, crede-ma cand esti calcata in picioare si vezi ca tot ce ai faurit, ca tot pentru ceea ce te-ai zbatut este in zadar......nu ti-ai mai pune astfel de intrebari.
Viata intr-adevar nu este roz...dar este mai frumoasa colorata, decat gri.
Cine gandeste asa, inseamna ca intr-adevar a avut motive puerile de a face pasul....un om care are motive serioase nu gandeste asa.
Mai bine o femeie VIE, PUTERNICA SI APTA SA REALIZEZE CEVA pentru ceea ce a "creat", decat una jalnica, care-si plange soarta.


De la: garbo192031, la data 2011-02-28 07:44:29De ce-si doresc mereu femeile acel 'altceva"?
Cum pot avea o ceata atat de abundenta in capsor incat sa riste tot, familie, copil, o viata pe care si-a faurit-o cu bine, cu rau, pentru ceva nou, o provocare, pentru acel "altceva"?
Cum nu pot realiza ca nu totul e roz in lumea aceasta, ca avem responsabilitati fata de ceea ce am "creat" si totusi isi doresc alceva...ceva ce in imaginatia lor e mai bun, mai....
Cum pot sa suporte cand vad cata suferinta creaza in jurul lor,persoanelor care erau candva esenta vietii lor?
Cum nu pot vedea cat vor suferi cand vor da cu capul de deziluzia unui vis care nu mai poate fii total, cand vor "vedea" ca au dat cu piciorul in darurile cele mai de pret ce i-au fost oferite?
Cum vedeti "criza varstei mijlocii" la femei?
elvira79
Postat pe 6 Martie 2011 12:10
SINGURATATEA IN DOI E CEA MAI GREA,NU TREBUIE SA JUDECAM PE NIMENI
salvyna_g
Postat pe 6 Martie 2011 12:18
De la: Lady_Di, la data 2011-02-28 10:53:03Pentru ca orice om - si asta include si o nevasta sau o mama - are dreptul la fericire. Daca n-o gaseste acasa - are dreptul s-o caute altundeva. casnicia e in doi - si e responsabilitatea ambilor s-o faca sa mearga.
Ei da!Acesta-i sigur adevarutul motv!!Avem dreptul la fericire!!LA MULTI ANI!!
elisabeta_boia
Postat pe 6 Martie 2011 12:33
Iar la acesta varsta, cred ca e mai de pret stabilitatea si linistea sufleteasca decat "picanteri" si senzatii inedite, dar care sunt de moment in schimb creeaza oceane de suferinta celor dragi...iar atunci cand vei realiza ce ai avut si ce ai aruncat, cred ca doare enorm

Asa este doare foarte tare, o durere aspra ce-ti frange inima si sufletul, dar durerea este si mai mare cand vezi ca alaturi de tine sufera si acel suflet nevinovat caruia impreuna i-ati dat viata. Multi se erijeaza in avocati si aparatori, eu vreau sa fiu doar mediator. Mai oameni buni indiferent de sex, fie ca esti femeie sau barbat despartirea afecteaza la fel de mult atat pe cel care o provoaca cat si pe cel care este parasit. Cineva zicea asa. "pina nu dai cu capul de treapta de sus nu privesti la cea de jos" Va fi greu , va fi usor, nu stiu si nici nu doresc nimanui sa afle.
dancerhd
Postat pe 6 Martie 2011 16:35
da, dar vezi, tu, dancerhd, linistea aia sufleteasca de care vorbesti, are surse diferite! iar asta depinde iar de individ si asteptarile lui, nevoile lui si sperante lui. nevoile unuia pot ft bine sa nu coincida cu ale altora. asa ca etapizarea aia in functie de varsta, pe care o mentionezi, promovand-o drept cavalerie de inaintare si, deci, lider de opinie, e uneori inutila.
esme
Postat pe 6 Martie 2011 16:42
De la: garbo192031, la data 2011-02-28 07:44:29De ce-si doresc mereu femeile acel 'altceva"?

Ce ma deranjeaza,e ca generalizezi.
Nu toate femeile isi doresc "altceva" Pune-te in situatia femeilor abuzate,cu un sot care bea toti banii si apoi urla ca nu sunt bani pentru mancare,cu un sot care pune pe primul plan nevoile lui si apoi pe cele ale copiilor si ale sotiei.Pune-te in situatia femeilor care in ani si ani de casnicie nu au primit o floare si o vorba buna de la sot,care aduc bani in casa si vad de gospodarie in timp ce "el" sta tolanit in fotoliu,cu nasul in televizor,si maraie ca nu e gata cina.
Reflecteaza 5 secunde doar,si vezi daca nu ti-ai dori "altceva"!
Ariesh
Postat pe 6 Martie 2011 18:13
De la: garbo192031, la data 2011-03-01 10:39:46
De la: dor72, la data 2011-02-28 15:58:31031, sa stii ca una din valori, importanta, e lungimea parului


....


nu ai inteles??????????
Pana la urma esti femeie sau barbat...
Te lauzi ca esti barbat dar te porti precum o femeie
dor72
Postat pe 6 Martie 2011 19:27
De la: Lady_Di, la data 2011-02-28 10:53:03Pentru ca orice om - si asta include si o nevasta sau o mama - are dreptul la fericire. Daca n-o gaseste acasa - are dreptul s-o caute altundeva. casnicia e in doi - si e responsabilitatea ambilor s-o faca sa mearga.




ai foarte mare dreptate.
de ce s stea 2 oameni n nefericire?
poate c au fost fericii, poate c s-au iubit...
dar s-a terminat.
nu conteaz din vina cui..., dar s-a terminat.
poate nu e niciunul de vin sau poate sunt amndoi.
i atunci?? pentru ce?? pentru c au unul sau doi copii??
copii au nevoie de mam i de tat nu de 2 oameni care sunt so i soie dar se ceart tot timpul.
cearta lor afecteaz mai mult copii dect faptul c ar fi separai
totul e ca dup separare, comportamentul lor fa de copii s nu se schimbe deloc
adi68pop
Postat pe 6 Martie 2011 20:17
De la: Allegra, la data 2011-03-06 09:39:55
De la: garbo030866, la data 2011-03-05 12:02:43De ce-si doresc mereu femeile acel 'altceva"?

Dar cu barbatii cum ramane? Intrebarea corecta, dupa parerea mea, este :"De ce-si doresc unii OAMENI mereu altceva?" iar raspunsul ar fi "Pentru ca nu au scrupule, constiinta si Dumnezeu!" Pentru ca dupa ce jura credinta "VESNICA", isi croiesc un drum in viata si fac pe cineva sa creada neconditionat in ei, intorc spatele fara regrete uitandu-se spre alte "zari albastre", fiind convinsi ca de data aceasta au facut alegerea corecta si "greselile trecutului" nu le vor mai repeta. Deci... relatia anterioara, cea care i-a incalzit sufletul atata amar de ani, nu este catalogata decat ca o "mare greseala", in care unii s-au complacut chiar mai mult de 20 de ani! In ce priveste "criza varstei de mijloc"...s-o lasam balta! Mai aveam oare nevoie de alte si alte mituri si legende doar pentru a justifica un derapaj de caracter???


Maiculita,ce de ineptii...



Aleggra, dac ai constata la un moment dat c nu te mai nelegi deloc cu soul tu i a face orice s mai ntrzii pe la serviciu sau pe la pia doar ca s ajungi mai trziu acas i s stai mai puin cu el??
i ai simii c "acas" nu mai nseamn pentru tine dect un loc unde o s dormi??

i-ai mai aduce aminte de "jurmintele" fcute la cstorie??
nu te-ai gndi c i tu ai nevoie s fi fericit, indiferent ce nseamn "fericirea" pentru tine?
adi68pop
Postat pe 6 Martie 2011 20:21
Toata lumea isi doreste mereu altceva constient sau subconstient.Dar nu ne-ai spus ce varsta ai,daca esti casatorita,daca da de cand,daca ai copii,daca esti total multumita de casnicia ta si daca ai schimba ceva in viata ta asa in general vorbind.
garbo190495_0
Postat pe 6 Martie 2011 21:05
Sunt femei care isi dedica totul sotului si familiei, dar se trezeste intr-o zi ca omul de langa ea este un strain si daca vrea sa-l paraseasca o face tot din iubire, daca simte ca el iubeste pe alta. Stiu cazuri in care femeia nu arata suferinta ei si vedea ca sotul ei nu o protejeaza,dar el arata la cei din jur ca sufera pentru ea .Dupa ani a inteles ca el suferea caci nu stia cum sa-si ascunda un adevar.Nu credea nici o clipa ca el ar fi acela din ceea ce povestise una din vecini, chiar si uitase, dar dupa ani, cand erau destule motive pentru care sa creada si-a adus aminte si depre cele spuse de ea.
Era schimbat si ob servase de cand inca nu avea copilul un an,dar nu credea nici o clipa ca ar insala=o cu alta, ci doar spunea si credea ca ascunde ceva.Si totusi, cu doua seri inainte de ziua de nastere a copilului, pe cand faceau dragoste, el a avut o comportare care l-a tradat si asta foarte mult a intristat-o, dar nu a aratat la nimeni, nici macar el nu a inteles si, cu toate astea, ea a crezut cu tot cugetul ei ca ceva este in neregula cu el si o durea ca simtea ca este fals, dar nu accepta ca ar fi alta femeie in viata lui.De ce? Pentru ca ea gasea imoral asta, dat fiind faptul ca el arata ca este un om educat, jurase pe iubire , pe dragoste, pe Dumnezeu cand ea l-a urmat in tara lui. Citea chiar scrisorile lui in care la fel ii promitea si ii jura tot pe iubirea lor si asta o facea sa aiba curaj sa lupte cu greutatile, cu viata grea care ei o aveau...spera la o viata mai buna si fara stres mult.In ziua petrecerii copilului era atat de trista in interior incat simtea ca trebuie sa faca ceva ca sa se elibereze de acea tristete si a mers la o coafeza.A frizat-o prima data nu prea scurt,dar ea i-a cerut si mai scurt .Asa credea ea ca poate sa-l supere putin,dar ...niciodata el nu a inteles ca el este acela care a facut-o sa nu-i pese de cum arata frizura ei.Pentru ea era important ca sa continue viata alaturi de el si de copii.Povestea lor e lunga si asta pentru ca au avut multe greutati si obstacolesi de aceea au facut-o sa para lunga, dar ea asteapta ca sa-i spuna acel adevar care-l tine ascuns ...si totusi, spera ca tot ceea ce a facut nu a fost motivul alta femeie...iar daca ar fi si daca ar avea demnitatea sa spuna ca iubeste alta femeie sau sa-i spuna adevarul pentru care a suferit nu numai ea,ci si copiii.Dar unii barbati devin cu inima de piatra si mint ca serpii
garbo158681
Postat pe 7 Martie 2011 01:08
Din punctul meu de vedere conceptul de iubire este ireversibil degradat atunci cand serveste drept justificare penibila lasitatii( ex:"stiu ca nu e bine ca mi-am inselat partenerul dar il iubesc pe celalalt") si in egala masura ca arma intr-un santaj sentimental (ex:"daca m-ai iubit acu 20 de ani esti obilgat si acum sa ma iubesti ca mi-ai jurat in biserica").
Cazul tau 031 avea deznodamantul predictibil de la prima infidelitate a sotiei trecuta cu vederea.Personal,mi se trist sa ne cramponam de un act atunci cand tocmai componentele ce alcatuiesc esenta unei relatii sentimentale(dragoste,respect,comunicare) lipsesc sau sunt unilaterale.In alta oridine de idei eu ca si individ(indiferent de sex) de ce sa raman intr-o relatie cu un partener care nu ma iubeste?Parerea mea....teama,lasitate,respect de sine scazut,orgolii narcisiste...restul...copii,juraminte,acte...scuze puerile.Sentimentele intr-adevar nu le putem controla insa actiunile noastre,modul in care gestionam o situatie da.
Altfel,divortul intentat de celalalt desi doare (aici incluzand si orgoliul sifonat) privit obiectiv,detasat, poate insemna o noua sansa la fericire,nu...?
diannadanciu
Postat pe 7 Martie 2011 13:17
din punctul meu de vedere este si irefutabil
jeanette40
Postat pe 7 Martie 2011 13:20
janeto, pe cat pariu ca te cenzureaza garboletii?
Thor_again
Postat pe 7 Martie 2011 13:26
de ce Thorele ????? ca , asta-i punctul meu de vedere.........
jeanette40
Postat pe 7 Martie 2011 13:29
De la: jeanette40, la data 2011-03-07 13:20:17 din punctul meu de vedere este si irefutabil

@jeanette pasuieste-ma ca-s mica si idealista...inca
Fiind pana la urma o chestiune de perceptie,atribuirea adjectivului in definirea si/sau raportarea la acest concept, ramane o alegere individiuala si deci pur subiectiva.Doar raportandu-ne la paradigma holografica (a propos multumim Thor pt recomandare) afirmatia "l'amour est irrefutable" reprezinta un adevar general valabil,orice evaluare a conceptului fiind imposibila sau mai bine spus un non sens in lipsa coordonatelor spatiale ori temporale.
Facand parte din categoria "musti de-o zi pe-o lume mica" si fara pretentii de erudit inca disec conceptul asta macar sub forma de carja ajutatoare in introspectie.
diannadanciu
Postat pe 7 Martie 2011 17:21
te faci tu mare .....si o sa zici ;ce dreptate avea Jeanetta........
jeanette40
Postat pe 7 Martie 2011 17:56
nustiu sa va spun
garbo080388
Postat pe 7 Martie 2011 21:04
"... linistea aia sufleteasca de care vorbesti, are surse diferite! iar asta depinde iar de individ si asteptarile lui, nevoile lui si sperante lui."...

Citind postarile, realizez ca pentru anumite persoane :linistea sufleteasca" inseamna siguranta unui camin, indiferent cum este acesta...daca se poate numi siguranta...si daca linistea sufleteasca iti este garantata pentru toata viata de asa zisele juraminte din biserica!
Faptul ca traiesti un lung sir de ani " in doi", in aceeasi casnicie lipsita de orice speranta, in fond ca un vaduv! , nu-ti aduce deloc linistea mult trambitata pe aici...e doar suferinta nevrotica...
Si, ca sa exemplific, uite o explicatie a unui psihoterapeut despre nevrotici: "La suprafata ar putea parea tipul neinfricat de alpinist. Dedesubt - un papa-lapte. Mai mult decat orice altceva, se tem de ceea ce gandesc oamenii - sunt terorizati de faptul ca nu vor fi iubiti si aprobati de ceilalti."
Cat de sanatoasa, pe termen lung, este o astfel de relatie?
cessyghe
Postat pe 8 Martie 2011 10:57
LA MULTI ANI!!!!!!!!! SA AVETI O PRIMAVARA FRIMOASA SI MACAR AZI NU VA MAI GANDITI LA CUVANTUL,,DE CE?''
garbo185155
Postat pe 8 Martie 2011 11:26
POATE ITI DORESTI HAINUTZE DE CALITATE LA PRET REDUS
http://miki-shoppinghaineoutlet.blogspot.com/
bellamy
Postat pe 11 Martie 2011 06:16
s-a terminat ,i-am acordat doua sanse ,atria nu va mai fii
garbo107589
Postat pe 21 Martie 2011 06:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce femeile isi schimba parerea despre barbatul lor, dupa un timp ? 571 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:11
problemele copiiilor problemele parintilor 9 De la: neco 7 Iunie 2012 15:29
Unul "da" si altul "ba" 140 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:10
buna dimineatza... 9 De la: bianca_culea 27 Martie 2014 12:57
Concubinaj si partaj 30 De la: garbo_409768 10 Ianuarie 2016 18:36
Setari Cookie-uri