CINE ESTE VINOVAT...? EU SAU EL?????

De la: eladaela, la data 2011-02-09 13:10:27"Cine este vinovat...? eu sau el?????"
soarta....si site-urile de socializare




madita
Postat pe 11 Februarie 2011 15:55
Da ..poate ca ai dreptate...cred ca problema este la mine...dar greu de explicat...mersi oricum...
garbo027623
Postat pe 11 Februarie 2011 17:33
Amandoi...el pentru lipsa de sinceritate si tu pentru prea multa incredere in fortele proprii...ma explic: tu aveai disponibilitatea pentru a incepe o relatie si de aici capacitatea de a trece peste orice obstacol....te-ai intrebat daca merita?...cum te poate iubi un om care nu te cunoaste si cu care abia poti comunica?....te-ai gandit cat poate fi de superficial?...nu crede ca toti cei intalniti intr-un site de matrimoniale sunt sinceri si dornici de a stabili o relatie de durata...in virtual poti intalni tot ceea ce in viata reala fiecare persoana ascunde...e opinia mea si sper sa nu te supere...ma astept sincer,sa o iei ca o avizare si sa fii mai atenta....numai bine
garbo044621
Postat pe 12 Februarie 2011 09:24

Tu esti de vina, nu-l iubesti, ai plecat numai ca te-ai saturat de Romania, si ai fost curioasa sa vezi si alte state, cultura etc., motiv pt. care ai trecut cu vederea multe handicapuri, intalnite ulterior la el. Daca plange trimitel la masa sa-i dea laptic. Pe matrimoniale gasesti numai rebuturi, ca la reclame. Prieteniile se fac in direct la petreceri, ocazii diferite, cunostinte serioase. Daca vrei vino la mine, ca tot sunt singur, ne vedem ne placem ne luam. In caz contrar facem staga imprejur. Scriemi la codul afisat.
alexandru_revnic_yahoo_com
Postat pe 12 Februarie 2011 13:39
Prima impresie conteaza, daca ti s-a parut oribil nu inteleg de ce mai vrei sa te intalnesti cu el. Cauta-ti un barbat puternic care sa te protejeze, nu rebuturi din alte tari. Daca ti s-a parut oribil si e si mai mic de inaltime lasa-l balta, ca nu va duce nicaieri relatia asta. De iubit .. nu ai cum sa il iubesti doar ca l-ai vazut o data de doua ori. Nici macar nu il cunosti, dar sigur nu va potriviti din cate spui.
garbo180613
Postat pe 12 Februarie 2011 14:04
Parerea mea e ca te-ai bagat singura intr-o chestie destul de incurcata : Din ceea ce ai scris se pare ca nu-l cunosti deloc, ca de-abia acum incepi sa-l cunosti si sa-i descoperi calitatile si defectele. Partea proasta e ca daca nu stapanesti destul de bine limba engleza si comunicarea dintre voi nu poate fi profunda ci mai superficiala. Ai fi avut un avantaj daca stiai limba franceza si vedeai cu ochii tai cum te prezinta el prietenilor,, familiei . Atata timp cat nu stiii limba ai multe bariere, de unde stii ca nu te vrea doar pt banii tai si pt pozitia ta socila si pt aspectul tau fizic si el pozeaza in rolul de victima , trezindu-ti compasiune .
Din experienta mea iti pot spune ca intalnirile pe site-urile acestea sunt o mare pierdere de timp, pt ca ajungi sa-ti faci o parere apoi constati ca nu se potriveste deloc cu realitatea.
Iar daca se simte inferior tie, asta iar e o mare problema , pt ca niciodata nu va uita asta . Eu daca as fi in locul tau l-as uita , pe principiul ca mai bine nu te legi la cap daca nu te doare , Si cauta-ti un partener in viata reala nu pe net .
shoana
Postat pe 12 Februarie 2011 19:41
De la: garbo027623, la data 2011-02-09 03:51:40Dragii mei...am 32 de ani si am senzatia ca degeaba ii am.Povestea mea incepe cam asa: acum o luna de zile am intrat pe un site de socializare sau mai precis spus de matrimoniale.Sa va spun sincer de ce? ma plictiseam si aveam chef sa mai imi pierd timpul si cu alte persoane .Am iesit dintr-o relatie de un an si jumatate in luna noiembrie.Ca sa scurtez povestea acolo mi-au scris sute de barbati,dar unul chiar mi-a atras atentia.De ce...? Nu stiu...Nu era frumos dar avea ceva care imi placea...M-a cautat pe facebook m-a gasit si am inceput sa socializam.Foarte incantat la inceput ,si-a lasat nr de tel,adresa de acasa,poze de acasa ,dupa 2 sapt si-a cumparat bilet de avion sa vina sa ma vada.Am uitat sa spun ca este elvetian,are 36 ani si este asistent medical.Nu este un om bogat si nici nu urmaresc asta pentru ca eu aici am o situatie mai buna decat a lui.Toate bune si frumoase,,,i-am explicat cine sunt,ce pozitie am etc...Dar intamplarea a facut ca eu sa ma hotarasc intr-o zi, ca ar fii mai bine sa ma duc eu la el mai intai...si asa am facut.Mi-am cumparat bilet si am plecat intr-un weekend in Elvetia.Cand am ajuns acolo am constatat cu stupoare ca tipul este chiar oribil,mai mic decat mine de inaltime,dar cu multe alte calitati, care au inceput sa ma faca sa imi schimb parerea despre el.Imi spunea ca se simte ca in frumoasa si bestia.Este foarte complexat.La plecare m-a pus sa imi mai las din lucruri acolo ...in ideea, ca am sa ma mai intorc...ceea ce am si facut.Dar de cand m-am intors s-a schimbat radical.Imi spune ca sunt prea frumoasa si prea bogata pentru el,nu intelege de ce il iubesc...ba s-a intors fosta lui iubita sa se impace ,dar el de fapt nu mai vrea.Iar acum... vrea sa ne despartim ...si chiar nu mai inteleg de ce.Ca ar fii diferente de cultura,de limba(eu nu vb foarte bine engleza,iar franceza mai deloc) desi i-am spus ca sunt dispusa sa las tot aici pentru el si sa ma duc acolo.Acum parca nu mai vrea nimic desi imi repeta intr-una ca ma iubeste si plange la telefon continuu...dar vrea sa terminam.Acuma...am si eu o intrebare... Cine are vina in toata povestea asta? Eu sau el.???? Va multumesc ...!!!!



uita-l.diferentele dintre voi var fi despartit oricu in timp.
carmenere
Postat pe 12 Februarie 2011 20:12
Cu cat iti cunosti partenerul mai putin, cu atat descoperirile vor fi mai socante.
garbo172845
Postat pe 13 Februarie 2011 09:41
De la: alexandru_revnic_yahoo_com, la data 2011-02-12 13:39:14
Tu esti de vina, nu-l iubesti, ai plecat numai ca te-ai saturat de Romania, si ai fost curioasa sa vezi si alte state, cultura etc., motiv pt. care ai trecut cu vederea multe handicapuri, intalnite ulterior la el. Daca plange trimitel la masa sa-i dea laptic. Pe matrimoniale gasesti numai rebuturi, ca la reclame. Prieteniile se fac in direct la petreceri, ocazii diferite, cunostinte serioase. Daca vrei vino la mine, ca tot sunt singur, ne vedem ne placem ne luam. In caz contrar facem staga imprejur. Scriemi la codul afisat.
Dar tu ai 61 de ani si fata asta doar 32 de ani!!Ce vrei s-o cresti?Asta vrea ceva tanar,potent...tu inca un pic si..gata!!Ogoaiete-te!!
elisabeta_boia
Postat pe 13 Februarie 2011 12:50
nuti_vio
Postat pe 13 Februarie 2011 12:53
decat unu' de 60 mai bine 2 de 30
eladaela
Postat pe 13 Februarie 2011 13:30
Este bine si cu doi de treizeci asa cum sugerezi.Acum inteleg de ce pe unele doamne le doare atat de tare mijlocul si nu pot sa se aplece in fata.S-au obisnuit sa stea prea mult pe spate si cu candelabrele in sus.Dar tinand un cal intre ele, nu e de mirare ca si acestea cu timpul se deformeaza.
garbo172845
Postat pe 13 Februarie 2011 15:32
NU ..SE PARE CA NU VREA SA CONTIUNUATI ...ESTE GREU SA-TI ACCEPTI PERSOANA "SUPERIOARA" TIE.....POATE CA NU ESTE DAT SA FIE AL TAU...VIATA CONTIUNUA...NU DISPERA..
garbo_oana
Postat pe 13 Februarie 2011 15:47
De la: eladaela, la data 2011-02-13 13:30:41decat unu' de 60 mai bine 2 de 30




sau........ ....se mai pot face...inca...impartziri!!
ovidiu42
Postat pe 13 Februarie 2011 15:48
De la: vuvuzela, la data 2011-02-09 05:00:49Doamna psiholog Ioana,eu am cu totul alta parere,poate veti citi.eu cand analizez un caz de acest gen,sunt si mai pragmatica,ii explic exact unde este cauza pt a nu o mai repeta,chiar daca doare un pic pe moment. .ceea ce nu este cazul aici. in psihologie trebuie sa fii rational,pragmatic si intuitiv oricate manuale ai citit.trebuie sa "simti" persoana din fata ta.despre modul de diagnosticare in psihiatrie,am o parere si mai proasta.dar acesta este alt subiect interesant de discutat.Alexandra

mai fata, Vuvulino,tu esti sau nu psiholog????
ca vrei tu sa fii sau poate ai convingerea ca esti asta este alta mancare de peste cum naiba iti permiti luxul de a vorbi asa numai tu sti darDA,ma minunez pe zi ce trece
ameno
Postat pe 14 Februarie 2011 13:29
Vuvu!
Da' de empatie ai auzit?
Da-o incolo.... in psihologie, ca in matematica: exact, concret, redus la zero
Sper ca nu esti psiholog scolar ( sigur toti copii ar fugi de la tine la magazinu' de vise... doare un pic da' ( poate ) trece...
dor72
Postat pe 14 Februarie 2011 18:11
Imi pare rau, dar nu poti schimba sau rasuci roata sortii.Indiferent de parerile tale, evenimentele majore raman imuabile.Judecata noastra este aceea care ne impinge catre ele.
garbo172845
Postat pe 16 Februarie 2011 11:20
Nu situ daca e corect pusa problema cu "vinovatia"... Oamenii pleaca de la niste false (si prea mari!) asteptari, de regula, dar si fara a le comunica si celuilalt, sincer, pentru a nuaparea probleme mari!... E cel putin ciudat ca te-ai dus la el, dar ai omis sa ne spui si daca ati facut dragoste sau sex, si, mai ales, cum a fost! (SPER ca v-ati si PROTEJAT! dacaati facut!) - pentru ca, compatibilitatile emotionale, sociale si mai ales sexuale nu se "prea pot' realiza intr-o perioada scurta, ca un weekend, si mai ales daca a debutat cu dezamagirea ta fata de ce ai gasit acolo!... Caci daca astea erau ok, si mai ales patul, se putea trece peste multe altele! - ar trebui sa stii de fapt asta, daca ai avut deja niste relatii!... Si, daca raportam sinceritatea lui la ceea ce zici ca ai patit mereu, adica ai fost apreciata pentru frumusete si bani "doar"... nu e de preferat, decat sa o fi patit iar, la fel?!..
Si inca ceva: nu cumva, ducandu-te acolo, sperai de fapt sa geseti ceva mult mai bun decat ti s-a spus initial?!... Oare aici e chiar asa de greu sa gasesti pe cineva, trebuie la distanta?!...
Daca vrei sa iti fie bine, incearca sa fi sincera, exacta, cooperanta, toleranta si constructiva!... A nu se uita si simtul umorului, care e , de asemenea foarte important!, ca si chestiile comune ok, etc, etc...
Oamenii sunt foarte diferiti, si, in fiecare relatie noua, ei sunt/devin altii - intelegi?!...

Success!
PsihoSex
Postat pe 16 Februarie 2011 16:14
toate relatii au in timp al lor..se nasc si mor. ce e diferit e modul in care ne raportam la ele si cum ne pozitionam in cadrul lor.

in rest, traieste ce ai de trait, nimeni nu garanteaza nimic pe viata.
Freya__
Postat pe 16 Februarie 2011 17:15
De la: ameno, la data 2011-02-14 13:29:40
De la: vuvuzela, la data 2011-02-09 05:00:49Doamna psiholog Ioana,eu am cu totul alta parere,poate veti citi.eu cand analizez un caz de acest gen,sunt si mai pragmatica,ii explic exact unde este cauza pt a nu o mai repeta,chiar daca doare un pic pe moment. .ceea ce nu este cazul aici. in psihologie trebuie sa fii rational,pragmatic si intuitiv oricate manuale ai citit.trebuie sa "simti" persoana din fata ta.despre modul de diagnosticare in psihiatrie,am o parere si mai proasta.dar acesta este alt subiect interesant de discutat.Alexandra

mai fata, Vuvulino,tu esti sau nu psiholog????
ca vrei tu sa fii sau poate ai convingerea ca esti asta este alta mancare de peste cum naiba iti permiti luxul de a vorbi asa numai tu sti darDA,ma minunez pe zi ce trece



vocabularul abordat de mine nu a fost jignitor.cu psihologul ,daca nu stiai vb si la pertu,dupa mai multe sedinte si ramai apoi chiar prieten/a.nu suntem pe vremea comunismului sa consider un 'lux",faptul ca vb cu oricine ar fii,indiferent de domeniu,de diploma ,de functie atata timp cat respect interlocutorul.daca doamna psiholog considera ca am gresit in analiza mea,ma aborda personal fara a considera ca trebuie sa fie un' lux.'si ca incheiere invata de la mine,excluzand persoanele din discutie,nu diploma si titlul il face pe om,ci competenta in domeniu.o zi placuta sa ai si mai gandeste-te la ce am scris.ce functie avem ,aici este irelevant,aici suntem useri pe un site si ne spunem parerea.daca ai observat aici nu se consulta, ci precum a facut si doamna,a invitat-o sa ia legatura amandoua.auzi ce vb ??esti de la sat cumva?ce intelegi prin "lux"intr-o convorbire?daca tu 'te minunezi",eu zambesc cata naivitate exista pe lumea asta.
vuvuzela
Postat pe 16 Februarie 2011 17:17
De la: Freya__, la data 2011-02-16 17:15:06toate relatii au in timp al lor..se nasc si mor. ce e diferit e modul in care ne raportam la ele si cum ne pozitionam in cadrul lor.

in rest, traieste ce ai de trait, nimeni nu garanteaza nimic pe viata.





cu un singur amendament ,draga mea.de cele mai multe ori dupa ce mor aceste relatii,dor si dor al dracului de tare,uitam sa traim apoi,facem numai speculatii si comparatii cu alta persoana.cunosc persoane care si-au trait relatia plina de' iubire',transformandu-se apoi in cei mai mari dusmani.pt ca au confundat atractia,pasiunea cu iubirea,nefiind compatibili decat la sex.
vuvuzela
Postat pe 16 Februarie 2011 17:33
pai ,vuvu, aici vine treaba cu pozitionarea in cadrul relatiei. evident, nimeni nu se bucura cand se termina ceva ce a fost frumos. dar daca ajunge sa se rupa, frumosul ala de mult nu mai e prezent.
Freya__
Postat pe 16 Februarie 2011 17:40
De la: garbo172845, la data 2011-02-16 11:20:25Imi pare rau, dar nu poti schimba sau rasuci roata sortii.Indiferent de parerile tale, evenimentele majore raman imuabile.Judecata noastra este aceea care ne impinge catre ele.



depinde cu ce judeci,cu inima sau cu mintea.
vuvuzela
Postat pe 16 Februarie 2011 18:04
De la: Freya__, la data 2011-02-16 17:40:13pai ,vuvu, aici vine treaba cu pozitionarea in cadrul relatiei. evident, nimeni nu se bucura cand se termina ceva ce a fost frumos. dar daca ajunge sa se rupa, frumosul ala de mult nu mai e prezent.



mereu m-am intrebat,de ce persoanele care ne plac,contin fiecare o particica din ceea ce ne atrage,nu am putea gasi 'unicul' care sa le contina pe toate.....?sigur ca il poti considera asa pe cel ce iti este sot,caci de aceea te-ai decis sa faci pasul.insa am intalnit multe persoane care au crezut ca au atins acest vis,ca apoi sa se trezeasca intr-un viitor sumbru.eu cred in' fatul frumos" din poveste ,cred si in mos craciun,cred in frumusetea basmelor....de ce oare aceasta frumusete o traim uneori, atat de putin in realitate?de ce apar 'zmeii'sa ne strice visul?
vuvuzela
Postat pe 16 Februarie 2011 18:19
Multumesc VUVUZELO!!Mi-ai ridicat mingea la plasa!!Da Zmeul apare si strca ,doar pe moment povestea de dragoste dintre Ileana-Cosanzeana si Fat-Frumos!!Ca F.F. se trezeste si-l rapune pe Z. si pov. se incheie TOTDEAUNA cu o NUNTA mare si frumoasa!!
elisabeta_boia
Postat pe 16 Februarie 2011 19:13
Vuvuzela
As_ninge
Postat pe 16 Februarie 2011 19:19
De la: garbo095559, la data 2011-02-16 19:13:06Multumesc VUVUZELO!!Mi-ai ridicat mingea la plasa!!Da Zmeul apare si strca ,doar pe moment povestea de dragoste dintre Ileana-Cosanzeana si Fat-Frumos!!Ca F.F. se trezeste si-l rapune pe Z. si pov. se incheie TOTDEAUNA cu o NUNTA mare si frumoasa!!



si eu iti multumesc,frumoasa poveste cu un si mai frumos sfarsit.chiar daca poate glumesti,eu tot cred intr-o lume frumoasa ca in povesti.insa traita in realitate.
vuvuzela
Postat pe 16 Februarie 2011 20:07
DA ar fii de dorit..sa se termine totdeauna cu bine..
elisabeta_boia
Postat pe 16 Februarie 2011 23:14
fain articol, adaug si eu o parere fara a avea impresia ca trebuie sa fie buna sau rea ori ca trebuie tinut cont de ea....eu zic ca nu e nimeni de vina ci doar unul dintre voi a vazut realitatea un pic mai pragmatic si acela a fost el...parerea mea daca el nu-ti spunea pas ai fi facut-o tu, pe ce imi bazez aceasta parere....? nu te stiu dar banuiesc ca nu ai ajuns la virsta asta sa fii singura fiind proasta si urita ci din contra...si atunci la standardele tale destul de ridicate de care nu a reusit nimeni sa treaca s-a infiltrat el cu ceva idei la care visai (EX:nu toti barbati sunt "porci" unii mai si simtitm cite ceva si nu cautam numai o partida buna de o noapte) si un fizic care in imaginatia ta putea fi oricum. Mai departe eu cred ca te-ai atasat de un vis si fiind respinsa ai crezut ca si iubesti...ce e dureros ca e "mic" etc...cum draq sa suporti sa te respinga o asemenea persoana? si atunci suferi...sfatul meu? cauta sa vezi in jur, sigur exzista cineva care sa-ti merite atentia si pe care anumite principii de ale tale nu va dau posibilitatea sa iesiti nici macar la o cafea.
Relatiile de durata se construiesc cautind puncte comune in cotidian nu vise pe net...cu respect Mihai
MproF
Postat pe 17 Februarie 2011 10:39
Atunci cand cauti cine este vinovat iubirile sunt aruncate la cosul de gunoi.
garbo172845
Postat pe 17 Februarie 2011 16:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa pastrez sarcina sau sa renunt? Am nevoie urgent de un sfat pls 20 De la: garbo_11499 27 Octombrie 2016 16:39
Buna. 29 De la: Thor_again 17 Iulie 2011 22:28
ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi. 26 De la: tutankhamon 2 Septembrie 2010 11:40
penis mic 158 De la: garbo198382 24 Iulie 2018 11:20
Iubesc un strain, dar urasc strainatatea 25 De la: mugure_alb 24 Mai 2013 22:39
Setari Cookie-uri