ghid pentru o viaƣă ßmplinită
Info
x
info

Info
x
info

Educatia crestina a copiilor

Voteaza
*****Scor: 5 din 0 voturi

Astăzi am văzut în un copil posedat, care cerea în lacrimi de la buna să mama să-i cumpere jucării pokemon. Spun copil posedat pentru că un copil curat, ortodox, nu poate să-și dorească a se juca cu născocirile Satanei, că altfel nu pot să numesc niște făcături oribile care nu seamănă cu niciuna din animalele lăsate de bunul Dumnezeu pe pământ. Și nu mă refer aici la dinozauri, orice bun creștin știind că nu au existat niciodată și că scheletele lor au fost puse în pământ de Dumnezeu ca să ne testeze credința necurmata în El.
Așa că mi-am zis să vă învăț cum trebuie educat un copil care are tendința de a aluneca pe panta pierzaniei. În primul rând va spun că un copil care poate aluneca spre satanism e ușor de recunoscut. Vrea desene animate, reviste cu benzi desenate și cere să i se citească povești în loc de pasaje pline de înțelepciune din Biblie. Mai mult de atât, refuză să înțeleagă că spre deosebire de Dumnezeu, desenele animate și personajele din povești nu sunt nimic altceva decât născocirile unor minți posedate de Diavol.
Cel mai bun leac pentru un asemenea copil îl găsim tot în Sfânta Scriptură. Preferabil cu coperți tari, îmbrăcată în piele de capră și colțare din metal. O deschizi si îi citești cu simțire câteva pasaje bine alese despre chinurile iadului. Firește, dacă se sperie și începe să plângă nu trebuie să te oprești. E semn că diavolul ascuns în el încearcă să-ți curme credința. Abia acum începe lupta! Leagă bine copilul și fă asupra lui semnul crucii de trei ori. Apoi stropește-l cu apă sfințită și strigă către el Piei, Satana! Dacă se opreste din plâns reia cititul. Dacă nu, e semn că Diavolul nu vrea să-ți părăsească pruncul, așa că trebuie să lupți altfel.

După cum bine știe orice creștin adevărat, Necuratul se teme de cele sfinte și nu-i place lemnul de nuc. Un bun părinte are în casă o creangă groasă din lemn de nuc, special pentru aceste cazuri. Creanga trebuie învelită strâns în Calendarul Ortodox pe anul în curs. Se pune copilul legat și stropit cu apă sfințită cu capul pe Biblie și se bate la tălpi cu creanga de nuc. În același timp, se sperie Satana din el cu porunci în numele sfântului sau sfinților din ziua respectivă. De exempu, dacă vrei să scoti dracii din copil astăzi 17 novembrie, îndemnul trebuie strigat așa:
"Piei, Satana! Ți-o cere sfânta nouă muceniță Chirana preaînțeleapta, din Tesalonic, care în chinuri s-a săvârșit, la anul 1751! Îți poruncesc Nimfas și Evvul, care în pace s-au săvârșit. Dispari, Satana! În numele preacuviosului Varsos și a celor șase sfinți mucenici din Egipt îți poruncesc să părăsești acest copil, AMIN!"

Dacă toate cele de mai sus vor fi înfăptuite cu pricepere și dragoste de Dumnezeu, bestia care îți bântuie copilul va pleca pentru totdeauna și niciodată nu se va mai întoarce, iar copilul va rămâne vesnic bun și ascultător, cu frică de Dumnezeu, așa cum își dorește orice bun parinte creștin.
  citeaza   raspunde

io zic sa iti joci rolul,da tot ce poti.....te va inghiti gaura neagra
:)))
esti total...:)))
  citeaza   raspunde

ana, stai ca vine farfuzela sa se dea si la popa...
cu sfaturi privind educatia copiilor si pericolele ce o ameninta pe plan modial.
ca deh, ea spera... poate s-o indura macar PravoSlavnicu si de ea, cu o anal_izare...:))))
:)
  citeaza   raspunde

eu mereu am spus ca fac o pereche frumoasa...
hai mai Ge,ei chiar se potrivesc
:))))
  citeaza   raspunde

poate unul dus cu pluta..... chiar face asta copilului dupa ce citeste aici.....
auzi .... sa legi copilul de copac....
  citeaza   raspunde

eu mereu am fost de parerea ca legi copilul de calorifer :))))
dar,daca parintele vrea de copac,asa facem
  citeaza   raspunde

citeaza   raspunde

credeam ca nu inteleg eu bine .........
  citeaza   raspunde

De la: cory_emy, la data 2010-11-17 00:30:25 credeam ca nu inteleg eu bine .........

Cory,nici nu trebuie sa te chinuii....
nu prea ai ce intelege..
bazaconii
:)))))
  citeaza   raspunde

Vreau si io sa-mi leg copilu'! Da cini ma ajuta si pi mini, ca nu poci de una singura?
  citeaza   raspunde

De la: sora_ilsi, la data 2010-11-17 00:32:50Vreau si io sa-mi leg copilu'! Da cini ma ajuta si pi mini, ca nu poci de una singura?

eu te-as ajuta,dar.....virtual :)))
pai vezi sa nu te lege el,sora
:)))
  citeaza   raspunde

si eu pe al meu.... dar zgaraie tare.... mai bine pe al vecinilor
  citeaza   raspunde

de-aia mi-e teama si mie...te-ai prins
  citeaza   raspunde

pai haideti fetelor sa ne ajutam reciproc
  citeaza   raspunde

hai
  citeaza   raspunde

deci.....
sora,te baga sihastru sub sutana lui,ca ii esti draga,ii asculti intelepciunile :)))
cri mami,tu doar sa legi copilul ecinului(deocamdata)iti va venii si tie randul....trut me :)
cory,a ta e cuminte,nu e cazul
  citeaza   raspunde

ana... dar de ce sa leg copilul vecinului.... nu este mai bine sa il leg pe vecinul

parca este mai palpitant nu?
  citeaza   raspunde

tu esti enoriasa lui, ano, nu io...
  citeaza   raspunde

anuska ai tu impresia ca e cuminte ....are doar fata de ingeras ....ce se ascunde dupa, doar eu stiu
  citeaza   raspunde

hmmm.... am citit cu mare atentie cele scrise de daniil.
asta ar nsemna ca toti copii sunt posedati mai mult sau mai putin....
deci, fetelor, legati-va copii de calorifer si stropiti-i
daniile, mare figura mai esti
  citeaza   raspunde

De la: cricat, la data 2010-11-17 00:41:54ana... dar de ce sa leg copilul vecinului.... nu este mai bine sa il leg pe vecinul

parca este mai palpitant nu?

aaaaa,de asta-mi esti :)))
palpitant va fi numai daca ma chemi si pe mine :))
hi hi,sa te ajut sa il legi,dupa care poti pleca linistita
  citeaza   raspunde

si prea cuviosul...
  citeaza   raspunde

pe vecinul il legam eventual de pat ...de calorifer parca nu prea merge sau daca fanteziile sunt cu caloriferul asta e
  citeaza   raspunde

Oitzelor, pravoslavnicia mea se va indrepta catre o Sfanta Hodina.
Fiti vigilente la corintele ciopiilor, si aveti grija de ei ca sa nu ajunga in bratele dezamtului sau ale Necuratului golitor de carduri.
Hail our Lord! Amin +
  citeaza   raspunde

cory, il legam de si de pat si de calorifer (pe rand )....
saracu' vecinu..... ce i se pregateste....
  citeaza   raspunde

las' ca si lui i-o placea...
  citeaza   raspunde

cri,ai grija la alegerea vecinului....
unu tanar,brunetel,ochii verzi,bine facut si viril dom'le....

iar voi....stati la coada :)))
  citeaza   raspunde

anuska ....n-ai gusturi rele !!!!
  citeaza   raspunde

coada e-n formare...de-aia nu mai raspunde nimeni...e ocupati...
  citeaza   raspunde

ana... tanar este, brunet este, dar are ochii albastrii

il facem sa ii tina inchisi .... bine?
  citeaza   raspunde

Raspunde Varianta pentru tiparire   
Mergi la: