mihai eminescu si veronica miclea

salut ana ce neatza, nu ma speria!
aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:27
tot cu "nescu" se termina
si cu ce zici ca te mai lauzi in seara asta?
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:29
ge, unde ai disparut?!
no, coanelor, conilor va pupa mama, sa fiti cuminti ...
aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:34
ei,Laurici...azi nu ma laud cu nimeca :)))
tu?ceva nou?

aly te tucaleste fata somnik usor.
anaROBERT
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:36
somn suor, te prind din urma cat de curand

azi ana draga, s-a ajuns la cioace, sa vina nenea Ge sa-ti explice treaba
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:37
Multumesc Aly...

eu nu citisem asa ceva, nu scrie nici in viata lui Eminescu, de G. Calinescu, nici in corespondentza dintre cei doi, nici un cuvant. nici din alte parti nu am auzit de asa ceva ca fiind real.
l-am intrebat pe taica-miu - profesor de romana, a zis ca nici el nu stie, "spre rusinea lui" (astea i-au fost cuvintele).

eu zic asa:

pentru o sarcina dusa pana la capat, nu crezi ca ar fi trebuit sa se stie, totusi, macar din barfele vremii, daca nu din ceea ce isi scriau cei doi?

in plus, aceasta biografie rezumat, e extrem de romantzata, in timp ce, in realitate, amorul dintre cei doi a fost unul tumultuos, plin de nabadai si scandaluri, si mai mult la mare distanta, unul dintre ei fiind la Iasi, iar celalalt la Bucuresti.
voi cauta sa vad cine este autorul povestii gasite de tine.

cu o luna inainte de aceasta presupusa "nastere", adica in aprilie 1880, cei doi se despartisera pentru prima oara. relatia dura din august 1879.

sa nu fi stiut Eminescu si nici altii despre asta?... ma indoiesc.

relatia au reluat-o la sfarsitul lui 1881si a mai durat pana in august 1882, cand s-au despartit definitiv, de aceasta data.

o sa mai caut, o sa ma mai interesez, oricum e o noutate.
poate ca mi-a scapat, poate ca nu mai retin.

dar... multumesc!...:)
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:39
De la: aly_fab, la data 2010-11-14 23:57:31mai vuvu, nu inteleg de ce trebuie sa ma citezi pe mine?! nu ma consider asa importanta
doar asa ca sa umplem spatiul forumului?!




diferenta dintre raspuns,comentariu si citare este cam mare.daca simti o lezare ca "te-as fi citat ",fa si dovada.indiferent ca nu ne suportam sau gandim diferit,exista motive" sa-i dai Cezarului,ce este al Cezarului".
vuvuzela
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:44
cum am mai zis "zeu pe pamant" te crezi sizar acum?
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:45
no, ca am mai aruncat un ochi pe aici... adevarul il stiu doar ei...si cu ei l-au luat in mormant. stiam despre ei ca ea a ramas gravida cu el mai demult dar nu a dus sarcina pana la sfarsit..dumnezeu stie...
eminescu ar mai fi scris mult mai multe...pacat ca a murit asa devreme.
aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:46
haide pa
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:46
aly, te vad cum casti, hai la nani pipile ca ni s-au impartit pijamelele, iti dau si tie o canca cu lapte, sa vezi ce bine dormi
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:48
De la: Laura_M, la data 2010-11-15 00:46:42 haide pa


pa pa Laurici ,somnik usor.
anaROBERT
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:49
vuvu, era sa zic o prostie, dar e pacat ....ca tocmai am scris ceva despre cineva mai sus pe care respect. un sfat iti dau. si tine-l minte, macar pana maine: daca vrei sa fii respectata, in viata pe forum nu conteaza, respecta si tu la randul tau. nu aduce acuzatii nefondata. pace!
aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:49
o cana am vrut sa zic, da cum sa zic eu altfel daca nu asa :D
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:51
aly, trebuia sa scrii "pis" si nu pace, ce-i aia? :D
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:52
lau, mai ce-as bea o bere.. ma repet daca pleci, vreau sa vin cu tine, daca pleci, ia-ma si pe mine (tatalin crisan ... hihihihi)
aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:52
lau, lol ...da` chiar ma pis era mai fain
aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:53
mai fetelor, daca ati sti voi ce fericita sunt seara cand pot si eu sa stau putin in liniste, de abia astept uneori clipele astea....fara sa se catere astia micii ai mei pe mine, fara tipete si urlete... doamen cat iubesc clipele astea de liniste...
doar ca al meu bebe se scoala de vreo 5 ori pe noapte si ma cauta.... parca vad peste cateva minute ca iar incepe... uaaaauuu si uuuaauuu mama si mama oooff
aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:56
ei vezi, pisicuta pis pis pis
hai ca prea multa peace, pis, pace, si cum ii mai zice, si tre sa dorm si eu linistita in pis
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:56
laura, te pisicesti?...
asa se umple frigiderul, eu stiam...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 01:05
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-11-07 18:26:03Eu am citit ca eminescu a fost victima lui maiorescu si ceilalti care erau imp[otriva relatiei lui eminescu cu poeta veronica miclea..Pt ca gandeau ca eminescu nu o sa mai plamga asa frumos..Si cautam motive ca sa il faca sa planga....Ce idioti....Eminescu s-a imbolnavit de dementa si a murit si veronica s-a sinucis


irinooka, tu ai citit si ai retinut ceva destul de corect...

insa ai vrut sa scoti in evidenta faptul ca porcul de Eminescu a fost victima maimutzoiului Maiorescu si a celorlalti patrupezi de la zoo Junimea, care voiau s-o insele si s-o violeze pe biata fumeie (cu frica de Tatal Ceresc) Veronica MicleA, care n-a pus biciul pe ei la timp.:D

da' de unde stii ca n-a folosit si catuse cu ei?!:PPP
:))))))))))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 01:09
Cercul junimist se impotriveste casatoriei, invocand, intre altele, flacara poeziei ce trebuie tinuta treaza prin suferinta. Conform marturisirii Virginiei Micle, in mai-iunie 1880, Veronica -Micle are un copil de la Eminescu, nascut mort.....-.
vuvuzela
Postat pe 15 Noiembrie 2010 01:23
vuvuleana,
bravo ca tu muti ineptia cu copilul din mai in iunie.
te crezi si Veronica MicleA, vad...:))))

auzi...
da' de ce nu-l faci acuma?:PP
=))=))=))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 01:35
si dezVirginica MicleA de ce nu stia exact? ce fel de sora era ea?!:D
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 01:36
in fine, eu fac caterinca acuma...

e posibil sa fi avut copil, naiba stie,...
oricum, o sa ma interesez la un eminescolog adevarat, fiindca vad ca s-a cam umplut tara de ei...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 01:39
De la: aly_fab, la data 2010-11-15 00:49:57vuvu, era sa zic o prostie, dar e pacat ....ca tocmai am scris ceva despre cineva mai sus pe care respect. un sfat iti dau. si tine-l minte, macar pana maine: daca vrei sa fii respectata, in viata pe forum nu conteaza, respecta si tu la randul tau. nu aduce acuzatii nefondata. pace! [/quote




nu ai inteles inca ,ca nu facem parte din aceleasi societati?eu cred in respectul de sine si ne lezarea vecinului.putin imi pasa daca tu crezi in aceleasi valori.nu ma intereseaza viata nimanui,sau sa capat respecte.societatea in care eu traiesc are alte principii de valori.singurul lucru ce ma leaga de aceasta societate,adica cea in care tu traiesti,este sa nu ii fac rau.stii ce inseamna o acuzatie nefondata?argumenteaza la ce te referi..vezi diferenta dintre noi ,tuvorbesti intr-un limbaj de lemn.arunci cu vorbe invatate fara sa le cunosti semantica.daca la tine a respecta pe cineva inseamna 'pupincurismul',balacareala,ipocrizia etc...ramai fatain societatea din care faci parte.sincer putin imi pasa.eu am un alt principiu.nu jignesc,doresc reciproca.



PS.pt a nu intelege gresit cand spun 'societatea mea",ma refer la cei care au aceasi cultura ca si a mea.adica alta credinta.
vuvuzela
Postat pe 15 Noiembrie 2010 01:53
da... credinta voodoo, care permite, intere altele, si abuzul de droguri...:D
:))))))))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 02:02
deci aly... vezi ce faci cu "limba de lemn", ete ce zice vuva...

fiindca, de exemplu, dupa ce m-a apostrofat ONANelia (ma rog, useritza care foloseste SI acest cont), limba mea a devenit de fier forjat...:)))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 02:05
De la: eu_geminy, la data 2010-11-15 01:39:12in fine, eu fac caterinca acuma...

e posibil sa fi avut copil, naiba stie,...
oricum, o sa ma interesez la un eminescolog adevarat, fiindca vad ca s-a cam umplut tara de ei...:P
:))




desi nu as vrea, totusi sunt obligata sa dau dreptate celui care o are.nici eu nu stiam de copil.cauta si reciteste cu atentie perioada in care au vrut sa se casatoreasca si toti se opuneau.cel putin asa scrie.
vuvuzela
Postat pe 15 Noiembrie 2010 02:08
eu o sa ma interesez la cineva care studiaza asta de o viatza intreaga, nu la prostiile care pot aparea la o cautare pe Google. fiindca netul suporta orice.
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 02:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat va rog ! 20 De la: AlexandrWho 23 Ianuarie 2016 17:37
indemnizatie profesor suplinitor 3 De la: comanmonica77 22 August 2010 22:25
femeia-calitati&defecte 6 De la: ratuscaceaurata 27 Septembrie 2011 16:47
Buna 5 De la: garbo_422205 11 Mai 2016 21:56
iadul meu 50 De la: quasaria 25 Aprilie 2011 16:56
Setari Cookie-uri