mihai eminescu si veronica miclea

da, au avut un copil. si ce-i asa distractiv in treaba asta?
aly_fab
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:33
aly, eu sincer nu stiam ca au avut un copil, desi am citit mult despre ei.

nici corespondenta lor nu face referire la asa ceva.
tu de unde stii?...
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:36
De la: aly_fab, la data 2010-11-14 23:14:58buna seara.

intervin si eu putin, nu va suparati.

pe cei de pe garbo nu am avut ocazia sa ii cunosc foarte bine. din cate observ cand cineva deschide un subiect va place sa va indepartati de la tema subiectului..de cele mai multe ori iese cu scandal.

de ce nu intrati pe cafenaua forumului sau pe useri online?

repet, nu vreau sa impun reguli, dar asa ar fi frumos sa se respecte putin tema si tiparul unui topic. multumesc.




si noi iti multumim pt obiectivitate.ar trebui.cel putin eu sunt de acord.si dau un ex;este cea mai mare rusine sa intri pe un topic,indiferent care si sa incepi sa iti versi veninul.faceti un topic separat in care puteti sa va mocirliti cat vreti.va considerati oameni maturi,inteligenti,parinti,familisti etc. .faceti si dovada acestor pareri despre dvs,printr-un comportament adecvat.asa vor avea si tinerii ce sa invete.si eu candva ma lasam prada nervilor,in urma cv voastre.apoi am realizat ca imi cream singura nervi,coborandu-ma la asemenea comportament.imi cer scz pt ca m-am lasat prinsa candva in asemenea discutii.azi prefer sa ignor mojiciile,sau daca este necesara interventia o fac in termeni adecvati bunului simt.
vuvuzela
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:39
vuvu, pana una - alta, vezi ca imi esti datoare. ia arunca un ochean dincolo, pe topicul ala cu amanta, unde te rugasem eu ceva
Thor_again
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:42
n-o sa-ti spuna nimeni ca o sa fie necesara parerea, si atata timp cat itnri sa mai spui ceva, nu e ignor din partea ta

si scuteste-ne cu "va considerati oameni maturi,inteligenti,parinti,familisti etc. .faceti si dovada acestor pareri despre dvs,printr-un comportament adecvat.asa vor avea si tinerii ce sa invete"

nu poti sa ai ultimul cuvant, nu ai scris care sunt punctele forte ale sagetatorilor, imi pare i'm sorry, dar mai ai de muncit ca sa te asculte lumea asa cum vrei
Laura_M
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:45
copilul din pacate se naste mort
aly_fab
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:46
pardon... "intri"
Laura_M
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:46
da' ce, laura...
e cineva abilitat/-a sa dea comenzi sau sa faca ordine pe-aici si eu nu stiam?...:))
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:47
De la: Thor_again, la data 2010-11-14 23:42:55vuvu, pana una - alta, vezi ca imi esti datoare. ia arunca un ochean dincolo, pe topicul ala cu amanta, unde te rugasem eu ceva





voi intra.si daca ai dreptate nu voi comenta.eu nu sunt dusmanul nimanui.insa nu imi plac discutiile cu referire la familia mea si nici la dresa mea.a trecut vremea cand raspundeam cu aceeasi moneda ca limbaj.
vuvuzela
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:50
nu stiu Ge, doar ca ar vrea sa aiba abilitatea sa fie ceva ce nu e, ca omu, in general, vrea sa creada ca asa este, e alta mancare de peste
Laura_M
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:50
De la: aly_fab, la data 2010-11-14 23:46:26copilul din pacate se naste mort

aly, am inteles asta...
nu te contrazic...
poate stii tu ceva ce eu nu stiu.

de unde ai auzit sau citit?...
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:52
Bre, vuvu, hai ca acum ma scoti din papuci! Cine ce a zis de familia ta? Si unde? arata-ni-l noua, ca ii bagam gheara-n gat.
Thor_again
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:52
De la: Laura_M, la data 2010-11-14 23:50:29nu stiu Ge, doar ca ar vrea sa aiba abilitatea sa fie ceva ce nu e, ca omu, in general, vrea sa creada ca asa este, e alta mancare de peste


intrebai si eu, laura, aveam si eu o nedumerire...
din cate stiu, doar adminii au autoritate aici, nu (simpli) useri asupra altor (simpli) useri...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:54
da mei vuvu, tie nu-ti place sa "dea" cineva in familia ta, ceea ce nu a facut nimeni treaba asta, dar bineinteles iti mai trebuie si tie un subiect de discutie

tu in ca bati cand ai zis mai sus " ca va considerati bla bla bla si familisti" tu unde bati draga?
Laura_M
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:56
mai vuvu, nu inteleg de ce trebuie sa ma citezi pe mine?! nu ma consider asa importanta
doar asa ca sa umplem spatiul forumului?!
aly_fab
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:57
mda, adminii poate ar trebui sa mai traga de urechi pe ici pe colo...
poate unii si-au luat diploma de sef
Laura_M
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:58
aly, asa simti ca traiesti, cand esti bagata in seama si citata, cred ca asta cauta si vuvu
ca sa te simti si mai importanta, iti fac cinste
Laura_M
Postat pe 14 Noiembrie 2010 23:59
he he he... si eu sunt familist...
ar trebui sa ma simPt, dupa cum zice vuNvuleaua, nu?!.:))))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:00
nu Ge, te dai familist si vii icisa pe goarbo si spui prostii, nu de alta, dar poate mai sunt copii mici pe aici, si... ce sa-nvete de la tine mai Ge, deci, nu te simtii flatat asa devreme la spusele lui vruuuummvu
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:04
laura, asta e...

prostii mari nu prea pot zice, ca mai verifica nevasta-mea prin sondaj ce spun. e destul de permisiva pana la un punct. in ideea ca stie ce "marfa" are langa ea, de 20 de ani.:P
mai tre s-o si laud din cand in cand, ca sa nu mi-o fur...:))))

da', omu' mai poate si gresi.
asa ca, daca dispar... ori am murit, ori m-a omorat ea...:D
:)))))

eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:10
ge, stiam treaba asta pentru ca am facut un referat despre ei doi mai demult...

stiu ca eminescu scria si poezii cu teme sexuale


iata o faza reala cu eminescu intr-un han, cineva in recunoaste. cer scuze nu-mi amintesc numele celui care l-a recunoscut. acela era cu gagica si il recunoaste pe eminescu la masa alaturata. se gandeste sa il plateasca si sa il roage sa-i scrie o poezie. iata replica lui eminescu:

domnule Xei
pentru-o plata de doi lei,
pupo-n cour pe dumneaiei,
tu pe ea si ea pe tine
si-apoi amandoi pe mine


aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:12
ge, stiam treaba asta pentru ca am facut un referat despre ei doi mai demult...

stiu ca eminescu scria si poezii cu teme sexuale


iata o faza reala cu eminescu intr-un han, cineva in recunoaste. cer scuze nu-mi amintesc numele celui care l-a recunoscut. acela era cu gagica si il recunoaste pe eminescu la masa alaturata. se gandeste sa il plateasca si sa il roage sa-i scrie o poezie. iata replica lui eminescu:

domnule Xei
pentru-o plata de doi lei,
pupo-n cour pe dumneaiei,
tu pe ea si ea pe tine
si-apoi amandoi pe mine


aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:12
sper ca ai luat-o ca pe o gluma ca daca nu dau eu un gaz pan la tine, si ai sa mori de ras
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:13
deci ma roade chestia asta...
oameni buni, care stiti exact?

a avut Veronica Micle un copil (mort la nastere) cu Eminescu?
sunt nedumerit, asta e!...
fiindca nu am auzit/citit nimic pe tema asta!...

eu stiu ca nu...
dar...?

eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:13
ge, uite ia si citeste

am cautat pe goagal pt tine, poftim
Biografie Veronica Micle

(22 aprilie 1850 - 6 august 1889)

Veronica Micle si Mihai Eminescu se nasc in 1850, si se sting amndoi in acelasi an, 1889. N-au fost casatoriti, dar dragostea lor a fost mare si adnca, dincolo de rautatile unor semeni care i-au dorit despartiti. "Ingerul blond" venise la Iasi, cu mama sa, din Nasaudul ardelean. Tatal primise doua gloante in piept (luptase sub steagul lui Avram Iancu). Fata minunata, Veronica termina excelent gimnaziul, in iunie 1863. La examen, asista rectorul Universitatii din Iasi, ardeleanul Stefan Micle. O cere in casatorie, desi e cu 30 de ani mai in vrsta dect Veronica (ea devine "doamna Micle" la 14 ani). Vor avea doua fete: Valeria si Virginia.

Cunoscnd-o la Viena (1872), pajul Cupidon a intins arcul si i-a sagetat pe amndoi. Frumoasa, spirituala, cultivata, Veronica e o femeie plina de poezie si mister, romantica si provocatoare. Eminescu lasa Berlinul si vine la Iasi, dorind s-o revada. Patrunde in salonul ei literar, citind poezii de amor scrise peste zi la Biblioteca Centrala.

In manuscrise, gasim incercarile lui stngace de a o desena si jocuri de cuvinte: Veronica, Acinorev, Verona, Aronev...

Poetul ii dedica versuri eminente, iar poetesa modesta, imitndu-l dulceag, ii dedica stihuri grupate apoi in volumul "Poesii", 1887.

In 1879, se stinge la Iasi sotul ei, Stefan Micle, lasnd-o saraca, fara sprijin material. Veronica vine la Bucuresti. O luna si jumatate, alaturi de Emin (cum il alinta), lupta pentru obtinerea unei pensii. Pe strada, el o prezinta amicilor drept logodnica. Se gndesc sa se casatoreasca, insa Maiorescu si junimistii afirma ca, daca poetul se insoara, "nu va mai plnge asa frumos". In mai 1880, rodul iubirii lor, copilul lui Emin si al Veronicai se naste mort!!!!!!!!!!. Trziu, amndoi isi dau seama ca sunt victimele unor intrigi de culise. Eminescu se imbolnaveste cumplit, savrsindu-se din viata la 15 iunie 1889.

Dupa stingerea Luceafarului, regretele o stapnesc pe Veronica. Pleaca la Manastirea Varatec. Tulburata, parca-l vede pe Emin in oglinda prului de munte. Inghite un flacon de arsenic, dorind sa se duca dincolo. E inhumata lnga bisericuta Sf. Ioan din Varatec. Prin moarte, e logodita cu Eminescu pentru vesnicie.

Text reprodus din albumul scolar "Galeria scriitorilor -
aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:16
laurici multumesc pentru bere ..si sa stii , chiar as bea una in seara asta.

vuvu, din pacate te-ai indepartat si mai mult de teme topicului, ceea ce nu indreapta cu nimic cele scrie de tine.
aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:17
fac o paranteza, bine face sotia, asa te mai cenzureaza :D sagetatoarele astea
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:18
deja imi imaginam povestea lor
Laura_M
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:23
doamne, cat am stat sa-mi aduc minte numele celui care l-a recunoscut pe eminescu, la han...si tot nu reusesc... stie cineva numele lui ?? ma refer la poezioara scrisa mai sus.... offf... nu o sa pot dormi la noapte
aly_fab
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:24
neatza' gajici
gata cu Paunescu ati dat-o pe Eminescu acum??
anaROBERT
Postat pe 15 Noiembrie 2010 00:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Filozofie ieftina 39 De la: garbo265966 6 Iunie 2013 21:00
Exista dragoste adevarata 45 De la: AGAPI_MOU 24 August 2009 23:02
Te-ai casatori cu un barbat cu copil dintr-o alta relatie? 133 De la: garbo_385448 9 Iulie 2016 09:47
despartire 46 De la: garbo_9458 28 Februarie 2013 11:58
sexul anal 189 De la: eu_geminy 13 Noiembrie 2010 00:31
Setari Cookie-uri