nu mai rezist!

De la: esme, la data 2010-10-28 18:24:49draga mea, se vede limpede ca nu e cale de comunicare cu cei din familia ta. nu de alta, dar orice comunicare presupune bidirectionalitate ori, in cazul tau, nu exista decat emitator, nu si receptor si, ca urmare, nu poti obtine vreun raspuns adecvat. si asta, din cauza faptului ca ignoranta (lipsa instruirii, a educatiei) e insotita de cele mai multe ori de lipsa de bun simt si de bunavointa si, mai ales, de indaratnicie grobiana. se pare ca ai tai nu sunt capabili de receptivitate si un dialog normal, astfel incat sa inteleaga ca ei sunt cei care au probleme si sunt disfunctionali, si nu tu. cel mai bine ar fi sa parasesti acel mediu, care nu e sub nicio forma unul sanatos si benefic. mergi la vreo ruda ori cauta-ti un loc unde sa poti sta departe de ei! problema ar fi cum te poti intretine. inteleg insa, ca ai 20 de ani.
garbo008928
Postat pe 13 Noiembrie 2010 03:55
tu esti tinara cu viitorul in fata,daca se poate vorbii de viitor in tara asta,si daca te intelegi foarte bine cu prietenul tau gasiti amindoi o alternativa,caci aveti viata de trait nu de suferit,in cazul tau fi mai egoista si gindeste -te la tine,caci intentia concubinului mamei tale e sa locuiasca undeva nu sa aiba o familie,asa ca decide mai repede pina nu este prea tirziu ,ori te muti in alta locuinta ori pleci din tara dar cu un loc sigur de explu portugalia unde persoanele in virsta au nevoie de cineva de o companie,asigurind casa si masa ,iti spun ca eu locuiesc acolo-iti doresc succes si fi tare ,ia viata in piept si gindeste-te la tine,vrei sa imbatrinesti linga mama ta,care dupa cum zici tu ca bea are zilele numarate caci ficatul nu rezista mult si pe urma ce vei face,pleaca fa ceva,nu te chinui caci nu are rost
tiberiosaraiva
Postat pe 13 Noiembrie 2010 09:44
Draga mea
ti-as da un sfat simplu de tot ( daca ti se pare bun urmeaza-l, o sa ai rezultate neasteptat de bune) :
Pune-ti credinta si viata in mainile Lui Dumnezeu! Multi vor zambi sau vor rade.
Iti spun cu toata sinceritatea si dragostea ca e calea cea mai sigura.
E greu la inceput, ca orice inceput, insa rezultatele nu intarzie niciodata, crede-ma.
Nu vreau sa plictisesc nici sa polemizez.
E sfatul meu sincer, pe care l-am urmat si mi-a folosit mai mult decat orice.
dor72
Postat pe 13 Noiembrie 2010 15:08
nu esti singura care sufera. din proprie experienta spun k trebuie sa ai mare grija cu mutatul fiindca poti nimeri mai rau incat sa ajungi peste ani sa te intorci acasa . nu vreau sa te dezamagesc poate vei avea norok dar daca nu vei reveni la casa de nebuni cum spui tu .




garbo109225
Postat pe 13 Noiembrie 2010 18:05
unde gasim pshihologul acela binevoitor sa dea sfaturi anonim si free?
garbo109225
Postat pe 13 Noiembrie 2010 18:09
Bine v am gasit! Draga mea, tu singura poti sa ti faci :ordine: in viata ta.Parerea mea este ca; ar trebui sa te indepartezi de toti.Este greu sa pleci singura in lume dar ai un prieten de 6 ani. De ce nu va mutati amandoi undeva, sa fiti singuri, doar voi doi cu iubirea vs!
Stiu ce nseamna sa traiesti sa te stresezi in casa avand un alcoolic, eu l am avut pe tata si ne a nenorocit psihic, pe cei 3 copii. Dute i ati viata in piept e greu, dar merita! Succes.
Jojolin
Postat pe 14 Noiembrie 2010 08:11
De la: dor72, la data 2010-11-13 15:08:30Draga mea
ti-as da un sfat simplu de tot ( daca ti se pare bun urmeaza-l, o sa ai rezultate neasteptat de bune) :
Pune-ti credinta si viata in mainile Lui Dumnezeu! Multi vor zambi sau vor rade.
Iti spun cu toata sinceritatea si dragostea ca e calea cea mai sigura.
E greu la inceput, ca orice inceput, insa rezultatele nu intarzie niciodata, crede-ma.
Nu vreau sa plictisesc nici sa polemizez.
E sfatul meu sincer, pe care l-am urmat si mi-a folosit mai mult decat orice.
;;;;;;;;;;;;;;;;;
Da! Ai mare dreptate! Mereu trebuie sa ne punem speranta in Bunul Dumnezeu, pt, ca: daca nu avem speranta nu avem nimic!
I nprivinta ca; ar putea sa rada cineva de ceeace ai scris,,lasa i sa rada! Pt, ca :rad degeaba!
Jojolin
Postat pe 14 Noiembrie 2010 08:58
din pacate toti suntem buni in a da sfaturi. este trsist sa constati ca o domnisoara in varsta de 20 de ani are o viata familiala disfunctionala, si asta datorita unei mame iresponsabile si instabila emotional. este foarte simplu sa iti spun si eu, asa cum a spus altcineva inaintea comentariului meu, sa te muti cu chirie sau nu mai stiu ce. sa stii ca este foarte usor sa parasesti pe cineva atunci cand nu iti ma poate oferi nimic din nici un punct de vedere. pararea mea, si fara a a avea pretentia sa tii cont de ea, este ca, macar sa incerci, pe cat te tin puterile, sa ai o discutie deschisa cu mama ta, daca nu ai avut-o deja, si cand e treaza, sa ii spui care iti sun nemultumirile. daca insa, vezi ca nu ai nici o sansa de reusita, macar sa inteleaga ca esti o femeie care abia isi incepe drumul in viata, pana la momentul in care vei putea pleca intr-adevar, si nu impinsa d ela spate, ci pentru ca asa iti doresti, pune-te pe tine pe primul plan, acorda-ti tie mai multa atentie, si in cazul in care nu ai, gaseste un loc de munca, macar atat cat sa iti acapareze mintea si timpul. fii egoista ca si fratele tau. iti doresc sincer noroc si sa reusesti in ceea ce iti propui.
co2010
Postat pe 14 Noiembrie 2010 09:21
draga mea,

aaaaaaa... am uitat ce voiam sa spun.
e clar ca nu era important...:)))
eu_geminy
Postat pe 14 Noiembrie 2010 10:58
Trebuie sa constientizezi ca oamenii care incep sa bea,capata o dependenta,din care nu pot scapa nici singuri,nici cu ajutorul celor ce ii iubesc.
Ajutorul e unul singur,ori de la dumnezeu,ori de la persoane specializate,adica psihiatri,medici,clinici de dezintoxicare.
am cunoscut destui oameni deosebiti,care au ajuns la zero,din cauza bauturii.
Oameni buni familisti,buni profesionisti.
bautura i-a distrus pe toti,pana au murit,foarte putini scapa.
Norocul tau e ca ai 20 ani.Esi majora,poti lua viata ta in mainile tale.
Pentru faptul ca bea,este responsabila doar ea,nu poti arunca vina pe alte persoane,cand ne maturizam,suntem liberi sa luam deciziile noastre,si nimeni nu ne poate influenta,daca noi nu vrem,nu permitem.
Esti prea obosita,sufleteste din cauza mortii fratelui,din cauza faptului ca mama ta bea,si fizic,din cauza ca nu poti dormi bine.
Atentie,concentreaza-te urgent pe viitorul tau,gaseste vreo scoala postliceala,vreun curs,care te poate ajuta sa inaintezi in viata,la o slujba buna,du-te la biserica sa te linistesti,sa gasesti intelegerea si sprijinul sufletesc,speranta ca va fi totul bine in viitor.
fa plimbari in aer liber,jogging,sau aerobic,sau altceva,dans,orice,gasesti pe youtube broadcast yourself.Ajuta sufleteste,intareste cum nu iti imaginezi.
Am scris atentie,pentru ca e pericol sa clachezi sufleteste,asa cum a patit sora mea,apoi e foarte greu,mult mai greu ca acum.
Esti tanara,ai toata viata inainte,ai sanatatea ta,gandeste-te la cele pe care le ai,si la ce poti face de acum incolo.
Pune dopuri de vata in urechi,ca sa nu mai auzi asa de tare tv-ul,si ai rabdare,viata se schimba intotdeauna,situatia se va schimba,nu poate ramane asa.
Cere ajutor de la fratii tai,pentru mama ta,e altceva daca ii spuneti toti sa nu mai bea,dar nu vreau sa te descurajez,numai o minune o poate face sa va asculte ,referitor la bautura.
Imi pare atre tare rau pentru fratele tau pierdut,stiu ce inseamna,pentru ca sora mea e grav bolnava,si cand s-a imbolnavit in urma cu 15ani,am inteles ca am pierdut-o,si a sangerat sufletul meu,imi vin lacrimi in ochi si pentru tine,si pentru sora mea.
Imi lipseste mai ales cand sunt la greu,intelegerea si iubirea ei,pe care nu o mai am acum.
E greu sa fii nefericit,si sa nu ai pe cineva care sa te inteleaga.
fa totul pentru ca relatia cu prietenul tau samearga bine,el te iubeste,si nu e de vina pentru necazurile din familia ta....are si el pe ale lui,si cauta iubire si intelegere undeva in lumea asta nebuna.
E bine ca va aveti unul pe altul,nu lasa necazurile sa deterioreze relatia asta.
roaga-te ca sa te poti linisti,si vorbeste cu un preot bun,cauta unul,intreaba prin babe,vecini,etc.Pe mine doar asta MA ajuta acum cand sunt la greu...sunt in alta tara,departe de ai mei,care ma intelegeau.
Ai grija de tine,esti persoana cea mai importanta pentru tine,fara tine nu mai poti face nimic.
Ai suferit prea mult,ai grija de tine,incurajeaza-te oricat ar fi de greu,orice problema are cel putin doua solutii,intotdeauna.
Concentreaza-ti toata atentia pe tine,fa tot ce poti pentru tine,ca sa iti revii,si ca sa fii bine in viitor...
Pupic,D



daniilia
Postat pe 14 Noiembrie 2010 14:21
Bine v am regasit! Da , este usor a da sfaturi !! Cine ti da :sfaturi; nu ti da punga, dar, noi care i dam :sfaturi: poate, am trait ceva :asemanator: din viata! Am trait in casa cu tata , betiv si stiu ce nseamna sa te stresezi, langa niste oameni ; care nu te inteleg" Mama mea , era o fiinta , uneori, imposibila. Niciodata, nu ne am inteles.Prea bine.Eu am plecat sa muncesc de acasa in urma cu 43 ani si n aveam 18 ani., terminasem liceul, Si m am descurcat, am muncit, am stat in chirie si anii au trecut! Viata m a calit si am devenit o femeie puternica, eu nu , m am speriat niciodata de greutatile vietii. M am descurcat mereu singura, doar prin fortele proprii.Stiu ca este greu azi, ieri gaseam mult mai repede un serviciu, dar cu rabdare, perseverinta, cu rugaciuni o sa razbesti in viata! Eu iti doresc, mult succes, nu sta sa innebunesti,degeaba.Iar in privinta :dialogurilor; cu persoanele , care beau este ;:imposibila , o conversatie decenta! Ostiu fff, bine ca;am avut parte de ;betivi; in familie1.Numai bine.
Jojolin
Postat pe 16 Noiembrie 2010 13:05
buna tuturor! am ascultat de sfaturile fiecaruia in parte! am vorbit si cu mama cand a fost treaza, si nu am avut nici o problema...se poate discuta cu ea. am si plecat de acasa. am fost mutata aproape o saptamana, dar a fost mai rau! ce e drept ca am stat la parintii iubitului meu , dar ei se pare ca sunt mai rau ca si ai mei. a fost oribil, nu m-am simtit bine deloc acolo! si in chirie nu ma pot muta deocamdata! asa ca m-am intors inapoi acasa! cum se spune..nicaieri nu-i ca acasa! si asa si e! m-a fost dor de mama mea asa cum e ea pentru ca o iubesc foarte mult, mai mult ca orice pe lumea asta! asa ca m-am decis sa raman acasa si sa lupt pentru familia mea, sa-i fie biune! si asta si am sa fac! problema cu fratele meu e ca si rezolvata! azi noapte m-am decis pur si simplu sa ignor acel mic zgomot ce se auzea , am inchis ochii si am adormit! ma voi obisnui si cu asta! cu iubitul meu ma inteleg ceva mai bine de 2 zile incoace! si lui ii pare bine ca am venit inapoi, nici lui nu-i placea acolo chiar daca sunt parintii lui! nu ne-am imaginat ca o sa fie chiar asa de rau la ai lui. dar nu-mi pare rau ca am plecat , chiar daca pe o perioada scurta de timp! am avut timp sa ma gandesc la tot si la toate. n-am sa mai pun la suflet fiecare prostie! sper ca am sa reusesc sa-mi vad de viata mea alaturi de iubitul meu, am sa ma rog la bunul Dumnezeu sa-mi dea rabdare si sa ma ajute! si nu cred ca nu ma va ajuta... si voi incerca si ma voi lupta sa ma maturizez si sa nu mai fiu asa usor influentabila. sa nu mai pun la suflet tot, voi ignora prostille altora! sper sa fiu fericita candva! o data si o data va iesii soarele si pe strada mea, si vor trece toate. o data si o data tot o sa treaca ca doar nu o sa tina o vesnicie! Va multumesc tuturor pentru timpul pe care mi l-ati acordat sciindu-mi mesajele , si pentru sfaturile voastre..unele mei bune altele nu. asta e va multumesc oricum tuturor!
alexia231
Postat pe 16 Noiembrie 2010 16:16
Ia-ti lumea in cap, fato! Ce mai cauti la 20 de ani in casa de nebuni si alcoolici? Marita-te, dupa ce iti iei un servici si ai o locuinta! Ai toata viata inainte, succes! Nu uita totusi de mama ta! Merita sa-i acorzi atentie, orice s-ar intampla!
delly000311
Postat pe 18 Noiembrie 2010 16:33
Buna iubita, ma bucur enorm ca te-ai intors acasa ,..parca ai fi copilul meu, poate sunt eu prea sentimentala sau...nu stiu dar, ma bucur enorm, ai facut un gest minunat pentru tine si pentru familia ta . Imi imaginez cum intri pe usa casei tale si ii tii pe toti in brate si ii strangi la pieptul tau.Mama, cred ca este cea mai fericita ..sunt convinsa de ceea ce spun ca am dreptate.Cea mai mare durere pentru o mama sa isi vada copilul ca pleaca de langa ea. Fiul meu sta la cateva blocuri de mine si vine tot timpul zilei pe la mine dar... cand iese pe usa si raman singura...plang ,Vreau sa iti spun ca vorbesc cu el la telefon mereu(daca nu exagerez cred ca din ora in ora) daca nu sun eu suna el.Asa ca iubirea celor dragi nu poate trece neobservata. Acum ca ai fost plecata ai putut discerne ce inseamna iubirea de familie si ai putut constata ca ori unde ai pleca....sufletul ramane langa ai tai. Te pup si ai grija la urmatoarele decizii.Stai mai mult la discutii cu mama, schimbai gandurile, fii tu cea puternica, incercati atunci cand va amintiti de greutati sa indulciti viata prin gesturi,zambete sau alte lucru care va aduc un zambet larg pe fata. Te pup dulce.
garbo041805
Postat pe 19 Noiembrie 2010 22:44
Cea mai buna lectie din viata mea,si cea mai folositoare,a fost cand am invatat,dupa multe stradanii,sa imi amintesc sa ma incurajez singura la greu,si sa ma rog.
In loc sa disper,sa plang,cum faceam inainte,acum ma gandesc sa fiu puternica,,imi amintesc ca toate relele trec,ca sunt inca tanara,sanatoasa,etc.etc. Lupt sa gasesc idei ganduri care ma pot incuraja,sau persoane,asta e mai greu,dar caut.
Nici macar cand sunt bolnava,nu mai disper ca inainte...succes si tie,D
daniilia
Postat pe 20 Noiembrie 2010 07:12
..ti-am citit povestea si comentariile bineintentionatilor tai si comentariile tale; cred ca sunt multe astfel de cazuri (mizeria in care traim e de domeniul romanelor lui Dickens)...! dar mai cred ca (analizand comentariile postate de catre tine ulterior pe forum) esti o buna eseista... (ai unele greseli de ortografie care pot fi corectate, insa imaginatia iti functioneaza)..!
..continua sa creezi, poate , cine stie, iti vei putea candva castiga existenta din scris...(?!)
...oricum, ..ne descrii o lume mizera, reala din Romania secolului XXI !
..cu consideratie..!
garbo001362
Postat pe 20 Noiembrie 2010 11:11
MERGI SI CERE SFAT IN BISERICA SI DUMNEZEU TE VA AJUTA.ACESTE STEuri:garbo,kudika scl, nu sant dupa dupa DUMNEZEU,entru aici gasesti numai desfranare
anisiaanca
Postat pe 20 Noiembrie 2010 12:48
garbo001362 nu am prea inteles ce ai vrut sa spui? am inteles ca am gresit cand am scris, si nu zic ca nu e asa, deoarece ma grabesc sa scriu si nu ma prea uit la tastaura cand scriu. ok , e greseala mea! dar ce e cu imaginatia mea? ce anume crezi tu ca mi-am imaginat? sau ce ai vrut sa spui? ca am mintit in legatura cu ceva...sau ce? scuza-ma ca te intreb dar chiar nu am inteles! "(ai unele greseli de ortografie care pot fi corectate, insa imaginatia iti functioneaza)..!,, ai putea te rog sa-mi explici si mie? :))
alexia231
Postat pe 20 Noiembrie 2010 22:25
BUNA! SFATUL MEU E SA TE MUTI CU PRIETENUL TAU DACA CREZI CA TINE LA TINE IATI VIATA IN PIEPT SI NU MAI PUNE LA SUFLET LA TOT PENTRU CA DEABIA ESTI INCA LA INCEPUT DE DRUM SI E PACAT SA AJUNGI LA DEPRESII CARE BOALA ASTA ESTE FRECVENTA LA NOI SI STII UNDE DUCE BOALA. MAMA TA ARE BANI DE BAUTURA SI DE CALDURA NU ARE...IMI PARE RAU CA SPUN DAR ASTA E REALITATEA. MUTATE CU PRIETENUL TAU SI INCEPE O VIATA NOUA SI FRUMOASA SI TOT CEI URIT LASA IN URMA...SUCCES AIGRIJA DE TINE
garbo077921
Postat pe 21 Noiembrie 2010 21:15
nici eu, sunt la capatul puterilor !!!
garbo002674
Postat pe 22 Noiembrie 2010 12:20
Intr un fel ma bucur, draga ca; ai mers de acasa si te ai intors, ai putut face comparatie intre ce ai acasa, (neliniste) dar, tot e mai bine decat; in straini, daca; nu poti merge undeva in chirie.
Da!!! Incercam sa ti dam sfaturi, ca; punga, unii nu avem nici pt noi cat ne-ar trebui! Nu putem sa ti dam!
Pe vremuri in comunizmul mult :hulit: aveam un serviciu, primeam o casa si traiam :mai linistiti: mai fericiti: precum azi!
Tara nu era :impartita: in :bogatii:: putini si ::saracii;: fffff. multi! E groaznic azi.
Te rog, nu ti pierde increderea in Dumnezeu, du te la un preot, vb, cu el spune i despre probl. din familie si el o sa ti dea ceea ce sa faci.
Sotul meu, dat, mediului unde muncea ::mina de aur;: iesea cu prietenii dupa munca la ::una mica:: Aceasta se ::facea mare:: si a devenit ::alcoolic;:Am luptat multi ani pt, al scapa de acest ::viciu;: Din cauza alcoolului a cazut, a ajuns sa aiba , o pata alba pe creier a facut 2 infarcturi,, uneori cadea pe strada,,il cautam prin crasme, era ;:teroare;: dar,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
:: Nu mi am pierdut speranta!! Acum nu mai bea((numai cate un paharel)) la unele evenimente, importante din familie, avem tuica in casa si nu se apuca de baut,
Inainte , daca aveam tuica ,in casa o cauta pana o gasea si ma lasa fara ea! Acum pot pleca linistita de acasa, ca nu pleaca nicaieri, nu bea si isi ia tratamentul,,,dar m-am luptat cu el in jur de 35ani! Sa l scap de ;:viciu::!!! Eu care traisem un infern cu tata betiv!! Eu care ziceam ca : nu voi sta cu un :betiv: am vb, in ceas rau, nu stau cu el decat de 39 ani!! Siiiiiiiiiii, vom sta """pana moartea ne va desparti""""!!Numai Dumnezeu m a ajutat sa l scap de aceasta ::boala:: mizera,,, BETIA"""
: Am ajuns sa ma intrebe :fiii; mei ( 2) - de ce am stat cu tatal lor, de ce n am ::divortat:: pt, ca m am descurcat mereu singura! Din invatamant am plecat in confectii, am muncit pe branci, mi am ::complectat studiile:: sc. prof, de 2 ani in conf, aj, maistru, 1 an ,la zi,, maistru((2)) munceam si mergeam la scoala, zilnic,,, casatorita, 2 copii si sotul::cu probleme::
Daca;n am fost realizata pe plan::sentimental:: m am realizat ;:profesional ;: Mi-am educat bine fiii(cred eu) compensandu mi satisfactia muncii si realizarile fiilor, nefericirea din casnicie.Nu stau toata ziua in genunchi sau la biserica, unde merg atunci cand nu i toata lumea, ,,dar am un inger pazitor care ma ajuta mereu si mi da ajutor cand am probleme. Pentru ca; eu cred in Dumnezeu si n ajutorul lui.
I ti doresc si tie ;;sa ai liniste in familie.
Jojolin
Postat pe 23 Noiembrie 2010 23:25
Alexia, de-abia azi am mai intrat pe-aici. Am citit toate sfaturile care ti s-au dat si ce ai mai facut de la prima postare. Eu nu pot sa-ti zic decit un singur lucru. Sint o femeie de 39 de ani, care de cind ma stiu am mare incredere in puterea lui Dumnezeu si a Fecioarei Maria. Pune-l pe prietenul tau sa-ti dea cadou o candela (nu e bine sa ti-o cumperi singura) si IN FIECARE DIMINEATA aprinde candela si spune rugaciunea Tatal Nostru. Iesi din casa si fa-ti cruce si spune Doamne ajuta! De fiecare data cind crezi ca rabdarea si puterile te lasa spune rugaciunea Tatal Nostru. Ai sa vezi ca Dumnezeu te va ajuta si nu te va mai lasa sa cazi in deznadejde. Mai mergi si pe la biserica, tot sintem in postul Craciunului, vorbeste cu un preot si sa vezi ca Bunul Dumnezeu nu te va scapa din bratele lui niciodata. Dumnezeu sa te binecuvinteze ca esti un copil tare bun!
michon
Postat pe 26 Noiembrie 2010 11:44
nici eu sunt supusa la multe testeprea mult
garbo107589
Postat pe 1 Decembrie 2010 16:05
mama ta la pierdut prima data pe tatal tau nu-i usor indiferent cum a fost a facut cu el 5 copii in sufletul ei a ramas o mare disperare SINGURA CU 5 COPII apoi la pierdut pe cel mai bun copil dupa cun spui tu te-ai pus vreo data in locul ei CE-O FI IN SUFLETUL EI ai spus ca are pe cineva poate de frica dea nu va putea creste daca bea cred ca are o mare durere in suflet pe care nu stie cum sa o invinga are nevoie de ajutor refugiul ei e in bautura nu pentru ca vrea sa bea ci pentru ca nu stie cun sa scape alt fel de greutati DAR FAPTUL CA TU NU O LASI SINGURA CHIAR SI PENTRU caldura din casa arata ca esti un copil bun INARMEAZATE CU RABDARE SI CREDINTA si ajuto este mama ta
garbo174955
Postat pe 6 Decembrie 2010 09:24
Nimeni nu poate sa inteleaga durerea,tristetea,amaraciunea unui om care a pierdut ceva drag,poate numai atunci cand realmente treci prin ele cu adevarat si le simti pe propria-ti piele.Eu am trecut prin pierderea celor mai dragi fiinte mie,taticul meu si fratiorul meu ,sprijinul meu ,asa ca ...pot spune ca poate mama ta si-a gasit alinarea in bautura bat-o vina dar incearca sa stai de vorba cu ea,fii alaturi de ea ,pentru ca sa stii comunicarea este fffffffff importanta,vorbiti vrute si nevrute,radeti,glumiti,si vei vedea cum lucrurile se vor aseza.Doamne ajuta!
Mihai55
Postat pe 6 Decembrie 2010 09:43
solutia este una simpla dar dureroasa ....trebuie sa iti faci curaj si sa iti iei viata in piept sa te rupi de tot si toate si sa iti croiesti viitorul asa cum iti doresti .
cory_emy
Postat pe 10 Decembrie 2010 01:32
SA AI INCREDERE IN DUMNEZE E SINGURA CALE. EL TE VA AJUTA
garbo197273
Postat pe 25 Martie 2011 10:40
da cum sunt si sfaturile de mai sus ......e bn sa iti gasesti un loc de munca ,o casa cat pt tine convenabila si sa fii pe contul tau fara batai de cap...iti fa fi putin mai gru la inceput dar cu putina economie eu zik ca te vei descurca ...........si eu stau singura si muncesc in it dar cu economie reusesc sa ies la capat multa bafta si fi cu curaj ca nu ai nimik de pierdut
andrutza448
Postat pe 13 Aprilie 2011 00:28
buna tuturor, din nou. v-am promis ca o sa va tin la curent cu schimbarile, care au aparut. Nu am mai postat de mult pe forum. intre timp de cand nu am mai scris, eu si iubitul meu ne-am logodit si relatia noastra s-a inbunatatit. vedem lucrurile altfel acum. am fost mutati vreo 2 saptamani sau ceva de genul asta la parintii lui, dar a fost mai rau , pentru ca dupa cum spuneam la inceput si parintii lui beau cam mult. mult mai mult decat ai mei, iar mama lui e si mai cicalitoare decat a mea :)) . nu aveam pic de libertate. acasa tot acasa ramane oricum ar fi. acasa la mine , e altceva. mama cu tatal meu vitreg mai beau dar macar nu beau in fiecare zi. in ultimele saptamani s-au intamplat multe, am avut parte de depresii :(( de nervi si de toate cele. a fost in timpul asta , in decurs de cateva saptamani o saptamana foarte nasoala. mama mea a baut in fiecare zi si asta a fost cel mai rau lucru. ne-am hotarat acum o saptamana sa ne mutam intr-o garsoniera singuri, si sa imi gasesc ceva de lucru. Dar nu pot ! nu pot sa plec si sa o las asa pe mama! e mama mea orice ar fi! Si o iubesc mai mult ca orice pe lumea asta! si asa se descurca greu. cheltuielile la bloc sunt foarte mari si ea singura nu se descurca, plus ca mai e si chiria la primarie pentru apartamentul in care stam . tatal meu nu lucreaza, o mai ajuta pe ea, dar in rest cam atat, ce mai face cu ziua pe la vecini. si ea cu salariul ei de femeie de servici cat ia...500 de lei nu se descurca. cateodata nu-i ajunge nici de mancare , si mai are noroc cu noi ( cu mine si alin, logodnicul meu ) ca mai facem noi si normal ca ii dam si ei. doar ca asta ma enerveaza ca cum are mai multi bani cum ii bea. Am stat si m-am gandit in ultima vreme, si ma gandesc ca de asta bea , din cauza ca nu se descurca, si ca nu-i ajung banii cateodata nici sa manance. Iar eu daca m-as muta ar insemna , sa o las fara nimic. macar cat sunt aici o mai ajut cum pot. ar trebui sa renunt la contractul de internet si televizor, pentru ca daca nu as mai sta aici nu ar mai avea rost sa platesc in doau parti , adica si aici si la gasoniera, si sincer nici nu cred ca mi-as putea permite sa platesc doau abonamente. as lasa-o fara televizor, fara nimic. ea singura nu ar fi in stare sa isi faca un abonament pentru ca nici nu se pricepe, unde sa mearga si asa mai departe si nici nu ar avea de unde sa-l plateasca. Asa ca m-am decis deocamdata sa raman aici. o sa merg marti sa-mi caut de lucru, si o sa o ajut cu banii la cheltuieli. poate se va schimba ceva, o sa incerc si sa ma obisnuiesc cu ideeaca daca o sa mai bea nu am ce face , si o sa incerc sa ma controlez, sa nu ma mai enervez. nu pot sa o las singura, trebuie sa lupt pentru familia mea. daca nu o mearga nici asa, o sa plec , pentru ca macar stiu ca am incercat si nu a mers. sper cu ajutorul lui Dumnezeu bineinteles ca va fi bine pana la urma. vom vedea. Cum se spune ...incercarea moarte n-are. macar cu fratele meu s-au rezolvat problemele. nu mai avem probleme cu el . Macar atat am facut , dar daca o sa am rabdare zic eu , sau cel putin asa sper. se vor rezolva si lucrurile astea! doamne ajuta! Va multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru timpul pe care mi l-ati acordat sa cititi acest mesaj . va doresc sanatate si numai bine! Doamne ajuta!
alexia231
Postat pe 14 Aprilie 2011 14:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sanse are o femeie cu doi copii sa-si refaca viata dupa un divort 268 De la: rapsody33 28 Mai 2017 11:26
timp liber cu cei mici 7 De la: iasomia 23 Octombrie 2011 21:23
Defapt nu e o intrebare ci o invataminte. 15 De la: garbo_396101 26 Februarie 2014 19:46
statiunea sovata 53 De la: LACRA34 17 Februarie 2010 13:29
O decizie dificila 98 De la: maria_32 29 Aprilie 2015 20:17
Setari Cookie-uri