nu mai rezist!

in primul rand buna tuturor! sunt noua pe forum , si va spun sincer ca m-am inregistrat doar pentru ca nu mai stiu ce sa fac si am mare nevoie de un sfat de la persoane cu experienta de viata , care au trecut prin mai multe ca mine! am 20 de ani si simt ca viata mea nu mai are nici un rost! in ultima vreme sunt mai tot timpul trista, suparata ,nervoasa si irascibila! problema mea sta in felul urmator: noi, adica familia mea e destul de numeroasa...am avut inca 4 frati dintre care 3 sunt baieti si o fata. unul dintre fratii mei a decedat. si am mai ramas 2 baieti si 2 fete. cel care a decedat era cel mai bun frate pe care il putea avea cineva! cu restul nu ma prea inteleg finnd mai mica decat ei. si cel care a decedat era mai mare ca mine dar tot timpul ma intelegea! acum problema este mama mea! de cand a decedat fratele meu bea foarte mult , si eu nu suport chestia asta! si inainte de a muri el mai bea dar nu atat de mult! tatal meu natural a murit cand aveam eu 8 ani...:(( si acum mama traieste in concubinaj de cativa ani buni cu altcineva acel altcineva cred ca este responsabil ca ea bea atat de mult! pentru ca am obsevat ca daca tatal meu vitreg ca sa-i spun asa nu bea nici mama nu bea! nenorocul meu e ca mie nu-mi plac oamenii care beau si se imbata pana uita de ei insisi! Am intrebat-o pe mama de ce bea si a spus ca nu bea pe banii mei, i-am explicat ca nu e vorba de asta si ca e vorba de sanatatea ei dar nu vrea nici cum sa ma inteleaga! nu stiu ce sa mai fac, de fiecar data cand bea si o vad asa eu ma enervez, si devin trista si simt ca viata mea nu mai are nici un rost si ajung sa ma cert si ci iuubitul meu din cauzsa asta , pentru ca eu sunt nervoasa si ca proasta imi descarc nervii pe el! o alta problema e fratele mau mijlociu care sta cu noi. pleaca dimineata de acasa si vine noaptea si de multe ori isi da drumul la sonorul de la televizor tare, si nu mai pot sa dorm. mi-am facut o obsesie din asta! nu supot sa aud televizorul dat asa de tare! si degeaba ii spun sa-l dea mai incet ca nu vrea! ma stresez in fiecare seara ca vine iar acasa si iar nu pot sa dorm din cauza lui! acestea sunt problemele mele! daca cineva este dispus sa ma ajute cu un sfat o sa-i fiu vesnic recunoscatoare! va multumesc anticipat ca v-ati facut timp sa-mi cititi mesajul si sa ma ajutati!
alexia231
Postat pe 28 Octombrie 2010 11:15
draga mea, se vede limpede ca nu e cale de comunicare cu cei din familia ta. nu de alta, dar orice comunicare presupune bidirectionalitate ori, in cazul tau, nu exista decat emitator, nu si receptor si, ca urmare, nu poti obtine vreun raspuns adecvat. si asta, din cauza faptului ca ignoranta (lipsa instruirii, a educatiei) e insotita de cele mai multe ori de lipsa de bun simt si de bunavointa si, mai ales, de indaratnicie grobiana. se pare ca ai tai nu sunt capabili de receptivitate si un dialog normal, astfel incat sa inteleaga ca ei sunt cei care au probleme si sunt disfunctionali, si nu tu. cel mai bine ar fi sa parasesti acel mediu, care nu e sub nicio forma unul sanatos si benefic. mergi la vreo ruda ori cauta-ti un loc unde sa poti sta departe de ei! problema ar fi cum te poti intretine. inteleg insa, ca ai 20 de ani.
esme
Postat pe 28 Octombrie 2010 18:24
mai bine cauta-ti un loc de munca si stai in chirie, singura sau cu prietenul tau, ceva trebuie sa faci ca toate astea se aduna si te macina in interior, te doare si te roade si nu stiu cat de mult poti sa duci ca om

e pacat, esti tanara, dar chiar si asa poti sa fii tare si sa mergi inainte, pentru tine trebuie sa faci asta si sa te gandesti ca nu e bine sa mai stai acolo ca te distrugi singura, cand ai nervi, esti suparata, stresata, te deranjeaza si cel mai mic zgomot

trebuie sa fii tare si sa ai nervi de otel
Laura_M
Postat pe 28 Octombrie 2010 18:36
va multumesc foarte mult pentru sfaturi...m-am gandit si eu la chestia asta cu mutatul , si va spun sincer ca chioar nu stiu ce sa fac! la noi problema e ca nu avem centrala la apartament , si mama avand un salar atat de mic, n u-si poate permite sa plateasaca cheltuelile iarana la bloc, avem o reducere la caldura iarna, si daca ma mut ea o aiba reducerea aceea mai mica...deci cu cate pesoane sunt mai multe fara venit in familie cu atat plateste mai putina caldura...asta e problema, si nu stiu stau si ma gandesc oare ce ar face daca nu ar mai avea reducerea aceea asa de mare, cum ar putea platii? m-am gandit sa ma gandesc si la mine nu doar la atii pentru ca se pare ca altora nu le pasa de mine si de sentimentele mele :(( ...chiar nu stiu ce o sa fac dar o sa ma gandesc bine, va multumesc inca o0 data pt sfcaturi.
alexia231
Postat pe 28 Octombrie 2010 21:24
alex...

daca situatia a devenit insuportabila, imposibil de rezolvat, nu te astepta sa poti face tu singura ca lucrurile sa mearga bine. si mai ales, nu te autoculpabiliza pentru ceea ce se intampla.

te extragi din acest mediu, cel putin o perioada, pentru a-ti reface nervii, si pentru a putea judeca putin mai la rece cum stau lucrurile, si ce se poate face eventual pentru remedierea problemelor pe care le ai TU, in primul rand.

fiindca TU ai viatza ta, si ai nevoie de normalitate.
eu_geminy
Postat pe 28 Octombrie 2010 21:30
Alexia, ia-ti viata in propriile maini si pleaca! Esti tanara.
All_right
Postat pe 28 Octombrie 2010 21:54
va multumesc inca o data pentru sfauri tuturor! ma voi gandi bine la ce o fac si promit ca o sa va tin la curent1! numai bine va doresc
alexia231
Postat pe 28 Octombrie 2010 22:28
cat poate sa fie diferenta la gaz in cazul in care ai pleca? cred ca ar fi o mica diferenta si daca nu vrei s-o lasi pe mama ta sa plateasca mult la gaz, mai asteapta sa treaca perioada de iarna si dupa aceea sa te gandesti bine la ce ai sa faci

asa sa te gandesti ca doar tu contezi, nimeni nu se gandeste la tine... odata si odata tot plecai, ca o faci mai devreme asta e, esti fortata de imprejurari, acum, tu decizi
Laura_M
Postat pe 29 Octombrie 2010 00:47
Ba trebuie sa rezisti...esti tinara si trebuie sa-ti urmaresti propriile idealuri in viata,nu te lasa doborita de problemele din familia ta pentru ca..am senzatia ca nimanui innafara de tine nu-i pasa.Ok e familia ta,e natural sa te doara insa nu poti schimba lumea si remodela caractere...fiind nervoasa,trista si irascibila.Astfel poti indeparta si singurii oameni carora le mai pasa de tine..ca prietenul tau.Poate nu-ti permiti sa pleci de acasa dar macar pleaca la o prietena citeva zile,incearca sa te detasezi,fara discutii pe tema probl de acasa,ocupa-ti timpul cu altceva,iesi cu prietenul dar nu vorbi despre familie si probl...vorbiti despre voi despre cit va iubiti....incearca sa te bucuri ,chiar si de o zi insorita....Ai sute de motive sa fii fericita...si cind esti fericita..macar un pic...vei gasi mai usor o cale sa ajungi la inima mamei intr-o discutie calma,sa rezolvi una cite una problemele....
rapsody33
Postat pe 29 Octombrie 2010 04:17
Nu stiu ce o fi in capul parintilor si mai ales a mamelor care consuma bauturi alcoolice.

Daca a ajuns dependenta de alcool e foarte grav .

Unica ta solutie este sa pleci de acolo. E greu, stiu, dar asa scapi de tot chinul la care esti supusa.
no_identify
Postat pe 29 Octombrie 2010 11:51
inca ma gndesc la ce am de facut...sunt impreuna cu prietenul meu de 6 aani, si ne intelgem foarte bine, tot timpul ma intelege, si imi respecta deciziile oricare a fi ele! voi vorbi si cu el azi despre chestiile astea, sa vedem ce parere are, ne-am putea muta la ai lui acasa pentru o vreme pentru ca ne primesc oricand cu bratele deschise doar ca treaba e ca si paritii lui beau cam mult! in privinta asta ne potrivim impreuna, si parintii mei si parintii lui sunt asa parca soarta a stiut sa ne aduca impreuna...chestia e ca parintii lui nu sunt asa de pisalogi ca si ai mei. eu m-am gandit si ieri si m-am gandit mult , ca nu ar fi mare diferenta dintre acasa la mine si acasa la el, pentru ca incerc sa scap de un mediu neadecvat ca sa ma duc in alt mediu la fel de neadecvat penrtu mine. m-as duce si la prietene daca as avea vreuna! doar ca nu am nici o prietena1 singurul lucru pe care il mai am pe lumea asta este prietenul meu! nu stiu ce m-as face daca nu ar fi el :((, va multumesc inca o data pentru tot si pentru ca v-ati facut timp pentru mine!
alexia231
Postat pe 29 Octombrie 2010 12:41
draga mea, te ai in primul rand pe tine, si pe tine poti conta!
e bine sa ai un iubit, dar nu ii pune lui totul in carca, s-ar putea sa nu fie mereu langa tine.

si revin la aceeasi intrebare: n-ar trebui castrati oamenii care nu sunt in stare sa ingrijeasca si sa educe un copil??
n-ar trebui sa treaca un test mai intai?
zambila
Postat pe 29 Octombrie 2010 12:45
Nasoala situatia ta draga mea, dar am vazut ca ai scris mai sus, ca daca ai pleca nu ar mai avea reducere la gaze.OK. Gandeste-te, daca nu ar mai avea atata reducere la gaze, vor trebui sa plateasca mai mult, si asta ar insemna mai putini bani pentru bautura. Nu poti o viata intreaga sa stai pentru a le fi lor bine. La tine te-ai gandit? Iar, ca sa mergi la parintii baiatului, e ca si cum ai trece din lac in put, acum ii suporti pe ai tai, acolo va trebui sa-i suporti pe ai lui. Tot aia e.

Singura posibilitate e sa pleci cat vezi cu doi ochi, dar asta implica un job, si mai multe altele. Sper sa ai puterea sa iei decizia cea mai corecta pentru tine.
emory
Postat pe 29 Octombrie 2010 12:52
De la: zambila, la data 2010-10-29 12:45:12draga mea, te ai in primul rand pe tine, si pe tine poti conta!
e bine sa ai un iubit, dar nu ii pune lui totul in carca, s-ar putea sa nu fie mereu langa tine.

si revin la aceeasi intrebare: n-ar trebui castrati oamenii care nu sunt in stare sa ingrijeasca si sa educe un copil??
n-ar trebui sa treaca un test mai intai?


zadarnic ii castrezi dupa ce-l fac...:D
eventual eviti recidiva...
:)
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2010 13:01
draga mea esti tinara ,ai toata viata inainte ,poti pleca sau poti ramine in cazul asta va trebui sa-i intelegi pe cei din casa eventual sa-ti ajuti mama sa iasa din starea asta,unii oameni coplesiti de necazuri ,nu le pot face fata si i-si inneaca oful in bautura iar moartea unui copil poate fi cea mai mare durere,poti merge singura pe drumul tau adica sa pleci din familie si vei fi doar tu si problemele tale ,ori ramii linga ei iar problemele lor vor fi si ale tale
166116maryeta
Postat pe 30 Octombrie 2010 15:55
buna tuturor! va multumesc pentru sfaturile date...v-am promis ca o sa va tin la curent cu evenimentele asa ca , vreau sa stiti toti cei care m-ati sfatuit ca o sa ma mut pana la urma ..pentru binele meu si al relatiei mele cu prietenul meu, a venit vremea sa ma mai gandesc si la mine , la binele meu nu doar la al altora. Va multumesc inca o data pentru sprijin!
alexia231
Postat pe 7 Noiembrie 2010 21:28
ai inceput sa gandesti bine, alexia...:)
eu_geminy
Postat pe 7 Noiembrie 2010 21:29
De la: Laura_M, la data 2010-10-28 18:36:10mai bine cauta-ti un loc de munca si stai in chirie, singura sau cu prietenul tau, ceva trebuie sa faci ca toate astea se aduna si te macina in interior, te doare si te roade si nu stiu cat de mult poti sa duci ca om

e pacat, esti tanara, dar chiar si asa poti sa fii tare si sa mergi inainte, pentru tine trebuie sa faci asta si sa te gandesti ca nu e bine sa mai stai acolo ca te distrugi singura, cand ai nervi, esti suparata, stresata, te deranjeaza si cel mai mic zgomot

trebuie sa fii tare si sa ai nervi de otel


subscriu la ceea ce a spus laura

mai pot adauga ca poate fiecare din familie sufera dupa pierderea fratelui. cu atat mai mult mama ta care poate astfel isi plnage tristetea. incearca totusi sa o intelegi si sa o ajuti. nu cred ca i-a fost usor sa va creasca mari pe toti, si mai ales acum cand dumnezeu a fost crud si un copil s-a stins inaintea ei... este , cred foarte crud acest lucru.
esti tanara, ai toata viata inainte nu poti spune : NU MAI RESIST!
aly_fab
Postat pe 8 Noiembrie 2010 00:00
aly_fab nu stiu daca ai trecut prin asa ceva si sincer nici nu ti-as dori ! iti multumesc oricum pentru sfat! si spun ca nu mai rezist pentru ca chiar nu mai rezist! de asta am ales sa plec...nu stiu..daca ai fi tu in locul meu sau oricine altcineva cred ca ati gandi la fel ca mine...casa asta e mai ceva ca o casa de nebuni, fiecare face ce vrea si cum vrea, idiotul ala de fate-meo vine dimineata la 6 acasa si se apuca de urlat prin casa de zici ca ar fi drogat, te trezeste din somn , si daca nu vine dimineata vine seara si da drumul la televizor de tu nu il mai auzi pe al tau, si de multe ori nu o data se cearta cu mama seara cand vine acasa, fac scandal deci...mai ceva ca la nebuni :)) asta e situatia, chiar nu mai am ce sa fac :(
alexia231
Postat pe 8 Noiembrie 2010 15:19
te cred alexia, dar viata merge inainte si trebuie sa alegi o cale...ori ramai, ori pleci.

aly_fab
Postat pe 8 Noiembrie 2010 15:27
pai tocmai am ales..:) si plec abia astept sa scap de aici
alexia231
Postat pe 8 Noiembrie 2010 19:20
De la: zambila, la data 2010-10-29 12:45:12draga mea, te ai in primul rand pe tine, si pe tine poti conta!
e bine sa ai un iubit, dar nu ii pune lui totul in carca, s-ar putea sa nu fie mereu langa tine.

si revin la aceeasi intrebare: n-ar trebui castrati oamenii care nu sunt in stare sa ingrijeasca si sa educe un copil??
n-ar trebui sa treaca un test mai intai?


AMEN SISTA!!!! Asta e vorba sotului meu. Cred ca ar trebui sa faca puscarie cei care isi negijeaza copii si le ofera un mdiu toxic si ptr a fi parinte sa li se impuna mai intai un test. Din nefefericire sunt multi cu situatie materiala buna dar nu pot avea copii si oamenii astia nepasatori devin cu prea mare usurinta parinti si nici macar nu constientizeaza c lucru mare dat de la D-zeu e sa fie mama sau tata.
carminaM
Postat pe 9 Noiembrie 2010 23:36
De la: alexia231, la data 2010-11-08 19:20:03pai tocmai am ales..:) si plec abia astept sa scap de aici


Felicitari Alexia ai luat o decizie buna!!!! scumpa, draga de tine...imi pare asa de rau sa aud de viata ta trista. D-zeu o sa te ajute, prevad ca te vei realiza foarte bine si pe parcurs tu vei cea care vei ajuta familia. Ai facut un prim pas spre fericire. D-zeu sa iti ajute in continuare
carminaM
Postat pe 9 Noiembrie 2010 23:42
Daca ai probleme cu zgomotul, poti sa-ti pui niste tampoane in urechi si nu mai auzi nimic.
Daca ai probleme cu oamenii care beau, atunci te faci ca nu-i vezi. Gaseste in casa un loc care lor nu le place si stai acolo, citesti, asculti muzica, faci ce vrei , numai pe unde sunt cei care beau nu te duci. Sper sa-ti fie mai bine. Trebuie sa ai multa vointa, nervii de otel si singura sa gasesti acele activitati care iti dau multumire.Si incerci sa fii tu multumita in sufletul tau. Asa este viata cateodata mai dura
garbo070695
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:36
cu alte cuvinte,
"sapa si taci/ rabda si zaci"...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:37
De la: eu_geminy, la data 2010-11-10 22:37:32cu alte cuvinte,
"sapa si taci/ rabda si zaci"...:D
:))


Ti-ai ales-o, tu s-o tragi!
m_ada
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:42
De la: m_ada, la data 2010-11-10 22:42:01
De la: eu_geminy, la data 2010-11-10 22:37:32cu alte cuvinte,
"sapa si taci/ rabda si zaci"...:D
:))


Ti-ai ales-o, tu s-o tragi!


Soarta, la ea faceam referire, spre a nu se intelege altceva...
m_ada
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:43
mada, n-am treaba, eu nu ma vedeam in cauza...Slava Domnului!...:))
eu_geminy
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:57
Buna Alexia, eu as dori daca pleci sa nu faci copii pana nu esti cat de cat cu o situatie materiala ca sa poti trai macar decent.2. Aici pe calculator ai putea sa cauti un psiholog cu suflet sa iti dea niste sfaturi pt. mama ta ,pt. tine- gratis.Durerea este enorma si iesirile astea prin bautura a mamei tale mai mult le iau ca un fel de razbunare .Poate crede ca a gresit pe undeva si nu poate sa le marturiseasca.Eu as dori ,ca tu sa nu o parasesti in situatia asta critica inainte de a discuta cu un psiholog,are nevoie de dragostea ta,chiar daca acum iti refuza orice gest.Nu stiu.....durerea este imensa dar...analizeaza bine solutia.De necazuri nu trebuie sa fugi ci..sa cauti solutia de a le rezolva si asa poate ajunge-ti cu totii la un consesns.Tu vrei sa muncesti..cu scoala ai terminat? daca da..atunci este OK, daca nu!!!!..este o problema!!. Tu detii toate amanuntele problemei...nu trebuie sa te iei dupa nimeni, nici dupa mine chiar, insist prin a prezenta situatia ta la un psiholog, cred ca este cel mai bun sfat pe care ti-l pot da. Ai grija de tine si ...nu ii abandona asa de usor dar ca ti se spune pe topic. ! Unde pleci? la iubitul tau??? care este diferenta....Gandeste mai mult.Te pup, ai grija de tine si ia hotarari printr-o analiza drastica si cantareste fiecare cuvant si hotarare,gest. Oare si fratele tau oare dece are asa iesiri...oare sta cineva cu el de vorba, oare il intelege cineva dece are nevoie,oare ii citeste cineva sufletul....sunt multe intrebari! Orice izbucnire a omului nu este gratuita ci, existe in interior niste framantari ce nu sunt vazute si explicate de cei din preajma.Iti doresc sanatate si mult noroc.
garbo041805
Postat pe 11 Noiembrie 2010 01:20
Bai ce desteapta esti! sa-si puna vata in urechi.....Tu ai trecut prin asa ceva si asa ai rezolvat-o. Zi Doamne fereste sa traiesti cu un alchoolic!

garbo120935
Postat pe 13 Noiembrie 2010 00:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gelozia lui ma ucide 27 De la: garbo_1322 7 August 2017 11:58
Mama tanara si singura,sau avort? 219 De la: Medeea12 29 Martie 2012 19:02
Parinti care profita de propriul fiu + eu vinovata de tot 63 De la: LakeofTears 17 Iulie 2013 22:33
independenta emotionala 119 De la: garbo_404835 2 Septembrie 2015 22:03
e greu sa ma hotarasc sa divortez 15 De la: casperphantom 28 Noiembrie 2010 14:27
Setari Cookie-uri