Sa divortez, sa nu divortez, sa divortez...

mey LILO, cre'ca alex asta a vrut sa transmita un mesaj cifrat, de neinteles pentru fraieri ca noi...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:19


dap...ii foarte criptat

dar oare alex nu face bine sa ne traduca???
LILO
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:21
De la: me_reloaded, la data 2010-11-02 23:18:45mdea...

unii nu-si fac temele...


sau incurca materiile...
sora_ilsi
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:22

NUMARUL 11 = UN NUMAR FATIDIC, TOATE EVENIMENTELE DEOSEBIE IN RAU, SUNT PROVOCATE PE DATA DE 11. DECI DESPARTIREA SAU DIVORTUL, INCLUDE NUMARUL 11, FATIDIC (RAU).

FATIDICA = FAT - I - DICA = FIU - IUDA -DACA

IUDA = FIUL DACCA (PUMNAL )

IUDA = IADU = AIUD =AUDI =AUDI-O (AUDI-T) = UDAI =(DAUI =DAOI = DACCA = PUMNAL(latina)
alexandru_revnic_yahoo_com
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:22
aici apare ca ar fi postat iar, dar cand dau click... creca a scris cu cerneala simpatica...:P
:)))))
eu_geminy
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:23
mey alex, am vazut ca ai bagat una cu STEAUA...
daca mai bagi una cu DINAMO si una cu RAPID, din punctul meu de vedere ti-ai facut lucrarea. (chiar daca nu-s deloc microbist)...:P

:))
eu_geminy
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:26
gata, shushaua...ma duc sa bag o cafa tzapana inainte de culcare si sa ma pun la un muvi...maine am o intalnire de gradu' zero cu nenea doctoru', deci tre' sa fiu fresh...

sa va jucati frumos cu cuvintele astea incrucisate, sau sudoku, ce dreaq or fi ele...
michelle_
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:35
e adanc...
sora_ilsi
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:36

alex ne o incriptat si mai mult cu nr 11

asta o fi explicatiunea ce i am cerut-o???
LILO
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:38
people...e dip dip insaid

la prima strigare l-am confuzat cu nea vieru ala


michelle_
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:39
nu fiti fatidice, va rog...ca va mananca IADU de la AIUD, cu pumnalul...
sora_ilsi
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:41


ilsi,,,si tu?? ne dai criptari din de astea????
LILO
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:42
cand vor reizbucni in fortza reSbelurile pe forum, tre' sa-l curtam pe alex pentru decriptarea mesajelor inamice...:PP
:)))
eu_geminy
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:43
mai, voua nu va e dor de irina? ca parca lipseste de multisor
michelle_
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:45

da ce? de mini cine o intrebat cat am lipsit??
ori m ati confuzat cu oarecine??
LILO
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:47
hai, mai, lilo, ca o fi intrebat cineva, dar n-ai observat tu...
sora_ilsi
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:54
mda?? o intrebat??

pe tine te cred ilsiuca

da spune-mi la ureche

cine???
LILO
Postat pe 2 Noiembrie 2010 23:57
serviciile secrete...da' sa nu mai spui la nime...acu' ca-ti spusei si la ureche
sora_ilsi
Postat pe 3 Noiembrie 2010 00:01
...servicii secrete pe truda

da nu mai spun
LILO
Postat pe 3 Noiembrie 2010 00:05
am incredere...
sora_ilsi
Postat pe 3 Noiembrie 2010 00:07
Cstoria nu e un simplu contract, ci, n primul rnd este un sacrament i un legmnt sacru fcut n faa lui Dumnezeu i a Bisericii, i este indisolubil (de nedesfcut).

Divorul este o mare dezordine i o vtmare a cstoriei. Domnul Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu ntrupat, interzice divorul i recstorirea dup divor: De aceea brbatul va lsa pe tatl su i pe mama sa i se va uni cu soia sa. i cei doi vor fi un singur trup. Aa c nu mai sunt doi, ci sunt un singur trup. Deci, ce a unit Dumnezeu, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: ORICINE II VA LSA SOIA I SE VA CSTORI CU ALTA, COMITE ADULTER MPOTRIVA EI ; I DAC O FEMEIE II LAS SOUL I SE CSTORETE CU UN ALTUL, COMITE ADULTER. (Marcu, 10,7-12).

n prima scrisoare a Sfntului Apostol Pavel catre Corinteni, citim: Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7,10-11).

Iar n scrisoarea ctre Romani citim: Cci femeia mritat este legat prin lege de soul ei ct timp triete el; dar dac-i moare soul, este dezlegat de legea soului ei. Dac, deci, cnd i triete soul, ea este a altuia, se va numi adulter; dar dac-i moare soul, este dezlegat de lege, aa c nu mai este adulter, dac este a altuia (dac se cstorete cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci, refuzul recstoririi dup divor ct timp traiete soul / soia, nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.
Pentru cazuri grave, Biserica Catolic poate ngdui celor cstoriti s triasc desprii (o aa numit separare de la pat i mas), dar ei rmn tot cstorii i nici unul dintre ei nu se poate cstori din nou ct vreme traiete cellalt so (numai dup trecerea soului / soiei la cele venice).
Nici Biserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", adic un fel de ngduin, un compromis, cu alte cuvinte tot n dezordine sunt cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.

Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Este i un refren al unui cntec: Sunt copii nefericii, / Inima i doare/ C-s prinii desprii / N-au n cas soare.


Putei citi pe internet i un articol foarte interesant despre indisolubilitatea cstoriei:

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Mai multe putei citi i vedea pe un blog foarte interesant, accesnd urmtoarea adres :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Blogul conine: nregistrri video cu miracole, videoclipuri, legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin i posturi de radio i TV on line), cri care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator), articole foarte interesante, etc. V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora. Blogul nu are scop comercial, ci de informare.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 3 Noiembrie 2010 16:08
vierule, ce faci, tati, inca nu te-ai retras in munti? tot mai combati, tot?

De la: vieru_cezar_iasi, la data 2010-11-03 16:08:29Cstoria nu e un simplu contract, ci, n primul rnd este un sacrament i un legmnt sacru fcut n faa lui Dumnezeu i a Bisericii, i este indisolubil (de nedesfcut).


Ei, pe dreaq!
Thor_again
Postat pe 3 Noiembrie 2010 16:22
,,legatura indisolubila" ..haideti mey!!! se rezolva ..o facem solubila intr-o clipa :-))) si lasam si pe D-zeu sa priveasca :-))
reyya
Postat pe 3 Noiembrie 2010 16:29
o dizolvam intr-o baie de vin, p-orma o sublimam cu un concentrat de pruna a-ntaia si, la urma, o bagam intr-o reactie de cracare (nu radeati bre, ruralilor, nu am zis cracanare! ) de sa vezi cum vei zice ca nici n-a fost!
Thor_again
Postat pe 3 Noiembrie 2010 16:38
DIVORTUL? Problema este ca trebui sa treci prin el , ca sa poti intelege ce este si ce se intampla, parerea mea ......!!!! este a doua fata si nevazuta a celui de langa tine , fata pe care nu o cunosti si nu o vei cunoaste pana la DIVORT!
garbo067336
Postat pe 3 Noiembrie 2010 17:20
Atat timp cat casnicia respectiva devine un calvar, nu vad nici un motiv ca sa stai si sa suporti o casnicie chinuita, viata si asa e prea scurta.
kalypso
Postat pe 3 Noiembrie 2010 18:41
De la: Thor_again, la data 2010-11-03 16:38:23o dizolvam intr-o baie de vin, p-orma o sublimam cu un concentrat de pruna a-ntaia si, la urma, o bagam intr-o reactie de cracare (nu radeati bre, ruralilor, nu am zis cracanare! ) de sa vezi cum vei zice ca nici n-a fost!


baie de vin cu sublimare de palinca de pruna.... cam rustic Thor!!
reyya
Postat pe 3 Noiembrie 2010 23:46
Ti-ai raspuns singura la intrebare. Nu divorta. Nu esti hotarata sa faci pasul asta. Rabdare...mai bine rabdare care sa conduca la o decizie finala si buna decat sa iti reprosezi mai apoi ca te-ai grabit si ca nu ai mai dat o sansa casniciei. Apropos...copiii sunt nefericiti intre doi nefericiti reci...decat cu unul singur mai putin stresat si mai detensionat. Bafta!
BondarelBzz
Postat pe 4 Noiembrie 2010 17:26
reyo,mamy...
a nu se lua horinca de pruna in deshert,ca vine daniil si matura cu noi podelele pe motiv ca ne batem joc de aghiazma...
preci
Postat pe 4 Noiembrie 2010 20:24
si ramanem fara sfantu` mir
Freya_
Postat pe 4 Noiembrie 2010 20:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divort sau nu? 80 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
DRAGOSTE CU SILA 186 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
bani in plus! 1 De la: elisabeta_boia 16 Noiembrie 2011 23:33
drept dupa divort 4 De la: iuliana_sava 3 Decembrie 2011 22:54
Renasterea dupa divort. Multumesc sufletelor de pe Garbo! 191 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:08
Setari Cookie-uri