ar trebui sa`mi fie rusine?:(

De la: Carmen_Denise, la data 2010-10-24 22:29:24e incest


stii ce inseamna incestul? Incestul inseamna relatiile sexuale intre copii si parinti sau intre frati, unde apar aici parinti sau frati?
viobregar
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:51
..nena, tore, d meta un c/p c crmenus nu nțleas...
daria_
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:03
Dario, da tu c/p, iti dau voie sa dai dupa textul ala al meu
Stai linistita, nu te va trage nimeni la raspundere, pentru ca eu sunt autorul
Thor_again
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:07
..ce nu fac io pentru meta, nene tore

De la: Thor_again, la data 2010-10-23 22:24:31dor72, gradul de rudenie se stabileste numarandu-se astfel:
x e var primar cu y, adica unul din parintii lui x e frate/ sora cu unul din parintii lui y
se pleaca de la x pe linie de rudenie ascendenta si se numara tatal lui x = 1, bunicul lui x (care e si bunicul lui y, si e ascendentul comun) = 2
De acolo coboram la parintele lui y care e frate/ sora cu parintele lui x si ne da parintele lui y = 3 (deci unchii si matusile sunt de gradul TREI) urmeaza, bineinteles, y=4
Asta e gradul de rudenie dintre verii asa zisi primari.

Intre frati se numara astfel: parintii = 1 (ascendentii comuni) fratele/ sora = 2
De asemenea, nepotul cu bunicul este: tata/mama = 1, bunicul (parintele tatei sau al mamei) =2

De la cinci in sus, gradele de rudenie nu mai au relevanta pentru casatorie.
daria_
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:13
De la: Thor_again, la data 2010-10-19 18:32:32Revin cu doua observatii: casatoria dintre rudele de gradul patru (verii primari) este posibila doar cu dispensa speciala medicala, iar daca ar fi imorala, nu s-ar oficia in biserica .
E drept, practica indelungata in timp a unor astfel de obiceiuri, duce la degenerarea pe cale genetica a neamului respectiv.
daria_
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:16
Asa, Dario, asa!
PS: Acum se va lua dor 72 si de tine, ca va zice ca ea a inteles!
Thor_again
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:16
...ntr-un bar intr un cauboi s serveasc o beric...aude un glas:
- Vezi c-ți iau calul.
Merge afara. Calul la locul lui.
- De ce mințiți, bi? si scoate pușcociul și mpușc unu la ntmplare.
Mai st un pic și aude iara: vezi (idem ca mai sus c-s adormit și nu mai am chef s scriu).
Dup ce-l impușc pe al doilea, se aude un glas:
- B, mai lsați drak șahul la c asta ne omoar pe toți.

...care nu ntlesrț, bre? hai c v mai dau odat c/p ca s ncheiem drak

De la: Thor_again, la data 2010-10-23 22:24:31dor72, gradul de rudenie se stabileste numarandu-se astfel:
x e var primar cu y, adica unul din parintii lui x e frate/ sora cu unul din parintii lui y
se pleaca de la x pe linie de rudenie ascendenta si se numara tatal lui x = 1, bunicul lui x (care e si bunicul lui y, si e ascendentul comun) = 2
De acolo coboram la parintele lui y care e frate/ sora cu parintele lui x si ne da parintele lui y = 3 (deci unchii si matusile sunt de gradul TREI) urmeaza, bineinteles, y=4
Asta e gradul de rudenie dintre verii asa zisi primari.

Intre frati se numara astfel: parintii = 1 (ascendentii comuni) fratele/ sora = 2
De asemenea, nepotul cu bunicul este: tata/mama = 1, bunicul (parintele tatei sau al mamei) =2

De la cinci in sus, gradele de rudenie nu mai au relevanta pentru casatorie.
daria_
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:24
thor esti jurist? ai explicat foarte bine gradele de rudenie, dar trebuie sa te completez gradele de rudenie in drept asa cum le-ai explicat se refera la sistemul roman care sunt consacrate legislativ la noi in tara gradele de rudenie din vorbirea curenta vin din sistemul germanic care nu nimic de a face cu sistemul consacrat legislativ. Eu una daca nu stiam cum e cu gradele de rudenie cred ca ma apucam de desenat dupa explicatiile tale care sunt clare
viobregar
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:26
thor esti jurist? ai explicat foarte bine gradele de rudenie, dar trebuie sa te completez gradele de rudenie in drept asa cum le-ai explicat se refera la sistemul roman care sunt consacrate legislativ la noi in tara gradele de rudenie din vorbirea curenta vin din sistemul germanic care nu nimic de a face cu sistemul consacrat legislativ. Eu una daca nu stiam cum e cu gradele de rudenie cred ca ma apucam de desenat dupa explicatiile tale care sunt clare
viobregar
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:26
De la: Thor_again, la data 2010-10-24 23:16:26Asa, Dario, asa!
PS: Acum se va lua dor 72 si de tine, ca va zice ca ea a inteles!


...bre, nea tore, nu s-a mai luat nima d mine d mult timp...era s deviu vergin ...
daria_
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:28
vio,
da, sunt jurist. i nu, nu vin din dreptul romnesc gradele alea, ci din dreptul roman, de pe la mpratul Justinian, care a fost unul din prinii dreptului codificat. De la el au plecat si principii ca "mater semper certa est, pater incertum", in baza cruia la divor regula este ca minorul s rmn n grija mamei, sau "nemo judex in rem", n baza cruia oricine are dreptul la aprare i nu poate fi judecat n lips.
dreptul romnesc, ca i celelalte sisteme de drept europene, au preluat inclusiv aceste grade de rudenie si principii. chiar si dreptul germanic, chiar daca nu e de sorginte roman ci anglo-saxon, dac mi mai amintesc eu bine.
Thor_again
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:39
dar si aceste adagii latine ca si altele de fapt sunt mult atenuate in zilele noastre, copilul este incredintat in caz de divort in unele situatii tatalui si exista la cerere si judecata in lipsa mai ales in procesele civile...Sistemul german este de origine anglo-saxona dar din evul mediu a cunoscut o evolutie proprie, dar deviem puternic de la subiect...
viobregar
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:50
mey, lasati dreptu, ca nu pricepeti care e problema...

pot fi "veri" de gradu' al 174-lea, la romani nu se permite, de puritani ce suntem, fi-ne-ar rasa noastra civilizata a dreaq.:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 24 Octombrie 2010 23:57
De la: viobregar, la data 2010-10-24 23:50:40dar si aceste adagii latine ca si altele de fapt sunt mult atenuate in zilele noastre, copilul este incredintat in caz de divort in unele situatii tatalui si exista la cerere si judecata in lipsa mai ales in procesele civile..

vio, nu sunt atenuate deloc. eu am spus ca este REGULA ca minorul sa se incredinteze mamei. in drept insa intotdeauna exista si exceptii. din drept aici vine vorba "orice regula are exceptii".
Thor_again
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:06
no, tre sa fac si io un topic cu o matushE tare buna si draga mie, apropiata ca varsta.
sa vedem daca am voie sa fac incest ori ba...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:16
ge, las' ca-ti dam noi dispensa
Thor_again
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:20
...gemi, s trac d gradu 1101 și-ț dm voie
daria_
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:24
De la: Thor_again, la data 2010-10-25 00:20:16ge, las' ca-ti dam noi dispensa

Thorule... ma tem ca daca-mi ceri poaza pentru dispensa, o sa zici ca tu esti primu', ca e mai legal...:))))))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:26
De la: daria_pet, la data 2010-10-25 00:24:22...gemi, s trac d gradu 1101 și-ț dm voie


noah, atuncea nu-mi mai cer voie de la voi:P
ma apuc de treaba.
:))))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:27
De la: eu_geminy, la data 2010-10-25 00:26:30Thorule... ma tem ca daca-mi ceri poaza pentru dispensa, o sa zici ca tu esti primu', ca e mai legal...:))))))


Pai si ce? Tusheshte cumva?
Ce, moshu' n-ar incerca si el ceva varieteu?
Thor_again
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:29
no f000t00i...
nu va dau, nu va mai arat nimika... de bagabontzi!...:)))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:32
De la: Thor_again, la data 2010-10-25 00:29:52
De la: eu_geminy, la data 2010-10-25 00:26:30Thorule... ma tem ca daca-mi ceri poaza pentru dispensa, o sa zici ca tu esti primu', ca e mai legal...:))))))


Pai si ce? Tusheshte cumva?
Ce, moshu' n-ar incerca si el ceva varieteu?


...bre, daia a sczut natalitatea...
daria_
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:34
lasa, mamy, ca incerc s-o resuscitez...:))))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:40
...io merg la nani puma (nani puiul mami)... somnic ușor forumisti
daria_
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:44
Somn usor & saptamana faina, Daria!:)
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:45
daria, mama... imi umbli prin poaze?!
parca ziceai ca fuji la somn!:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 00:56
da cine nu o lasa dom-le ?
Mihai55
Postat pe 27 Octombrie 2010 22:19
am zis cumva ca n-o las?...:)
eu_geminy
Postat pe 28 Octombrie 2010 20:21
da!
eu am zis da.....ca ar trebui
fleurdelis
Postat pe 29 Octombrie 2010 19:59
pai....sincer ...eu imi primul rand te-as intreba daca iti este rusine ?? parerile noastre pot fi diferite de ceea ce simti tu...daca tu esti impacata q trb asa e ok...parerea mea personala...nu m-as incurca q o ruda de genul....imoral mai putin ilegal
cathalina
Postat pe 30 Octombrie 2010 11:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Te iubesc,dar nu pot sa te astept!! 1 De la: blaa 10 Decembrie 2009 22:17
Suferă mai mult cine? Amanta sau Soția? 3 De la: sunsset 22 Aprilie 2020 11:27
Femeia- Pesti, Barbatul- Scorpion 1 De la: Schatzybu 16 Ianuarie 2012 08:26
Exista barbati dispusi sa construiasca o relatie serioasa cu o femeie care 235 De la: samburica 19 Februarie 2011 16:42
Ambitia- buna sau rea? 34 De la: dune 20 Iulie 2009 10:11
Setari Cookie-uri