ar trebui sa`mi fie rusine?:(

nu-i bai daca te indragostesti da-i bai daca te casatoresti... in concluzie... stai pe curu tau si mai bine conbina-te cu vecinu, este?
Laura_M
Postat pe 22 Octombrie 2010 16:36
De la: Lilyana, la data 2010-09-26 00:58:22sunt indragostita de un verisor de gradul 2. e ceva ilegal,asa`i?:(

un expl: adam si eva au facut copii...copii, la randul lor s-au imperecheat si au facut copii...ca doar nu aveau sa se imperecheze...cu cine oare?! dar se mai pune pb asta acum, ce naiba...s-au terminat baietii de pe fatza pamantului... oribil.
garbo-mira
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:16
cine stie ca a fost adam si eva?
Laura_M
Postat pe 23 Octombrie 2010 09:19
dap, oribil ! oribil, de-a dreptu', he, he, he...

mai lasati dreaq piatra aia din mana, tolerantii lu' peshte prajit, plini de morala proletara
michelle_
Postat pe 23 Octombrie 2010 12:53
Faptul ca esti indagostita de varul tau nu e o vina, e ceva ce nu poti controla, ca doar nu ai facut nimic cu el...
garbo000046
Postat pe 23 Octombrie 2010 14:10
La rudenia n linie dreapt, gradul de rudenie se socotete dup numrul naterilor. Astfel, fiul i tatl sunt rude de gradul I iar nepotul de fiu i bunicul sunt rude de gradul II.

La rudenia n linie colateral, gradul de rudenie se stabilete dup numrul naterilor, urcnd de la una dintre rude pn la ascendentul comun i cobornd de la acesta pn la cealalt rud. Astfel, fraii sunt rude de gradul al doilea, unchiul i nepotul sunt rude de gradul al treilea, verii primari n gradul al patrulea.

Trebuie remarcat faptul c pe linie colateral nu exist rude de gradul I.
( e copy/paste)
Sau poate ti se potriveste bancul cu Ion, cand vroia sa se insoare: Orice fata ii placea, tatal ii spunea ca nu se poate deoarece ii este sora de tata. Pana cand intr-o zi disperat, ii spune mamei care este problema. Mama izbucneste in ras si ii zice: Insoara-te cu oricare, nu -ti este niciuna sora !
dor72
Postat pe 23 Octombrie 2010 22:04
dor72, gradul de rudenie se stabileste numarandu-se astfel:
x e var primar cu y, adica unul din parintii lui x e frate/ sora cu unul din parintii lui y
se pleaca de la x pe linie de rudenie ascendenta si se numara tatal lui x = 1, bunicul lui x (care e si bunicul lui y, si e ascendentul comun) = 2
De acolo coboram la parintele lui y care e frate/ sora cu parintele lui x si ne da parintele lui y = 3 (deci unchii si matusile sunt de gradul TREI) urmeaza, bineinteles, y=4
Asta e gradul de rudenie dintre verii asa zisi primari.

Intre frati se numara astfel: parintii = 1 (ascendentii comuni) fratele/ sora = 2
De asemenea, nepotul cu bunicul este: tata/mama = 1, bunicul (parintele tatei sau al mamei) =2

De la cinci in sus, gradele de rudenie nu mai au relevanta pentru casatorie.
Thor_again
Postat pe 23 Octombrie 2010 22:24
foarte corect thorule...

in cazul de fatza, protagonistii au de luptat doar cu "gradul" de rusine... sau al prejudecatilor de care se ciocnesc, din partea mediului social in care vor sa convietuiasca.
eu_geminy
Postat pe 23 Octombrie 2010 22:33
Exact, Ge. Teama de "gura lumii". mama ei de lume!
PS: Normal ca e corecta "numaratoarea" mea, doar nu am facut degeaba patru ani de zi de cuza, la iasi... si asta pe vremea cand inca se mai facea scoala
Thor_again
Postat pe 23 Octombrie 2010 22:38
e o luna mintenash de cand a deschis subiectul, poate s-a indragstit de alt var
Laura_M
Postat pe 23 Octombrie 2010 22:42
tre sa fumez o tigara ca mananc rau litere
Laura_M
Postat pe 23 Octombrie 2010 22:47
De la: Thor_again, la data 2010-10-23 22:24:31dor72, gradul de rudenie se stabileste numarandu-se astfel:
x e var primar cu y, adica unul din parintii lui x e frate/ sora cu unul din parintii lui y
se pleaca de la x pe linie de rudenie ascendenta si se numara tatal lui x = 1, bunicul lui x (care e si bunicul lui y, si e ascendentul comun) = 2
De acolo coboram la parintele lui y care e frate/ sora cu parintele lui x si ne da parintele lui y = 3 (deci unchii si matusile sunt de gradul TREI) urmeaza, bineinteles, y=4
Asta e gradul de rudenie dintre verii asa zisi primari.

Intre frati se numara astfel: parintii = 1 (ascendentii comuni) fratele/ sora = 2
De asemenea, nepotul cu bunicul este: tata/mama = 1, bunicul (parintele tatei sau al mamei) =2

De la cinci in sus, gradele de rudenie nu mai au relevanta pentru casatorie.


Care e problema?! Sau mi-ai explicat ce am postat? Am inteles ce am postat, altfel nu postam.
Subscriu la gradul "de rusine", parca as avea si eu o urma de prejudecata.
dor72
Postat pe 24 Octombrie 2010 00:50
Nu, dor. Doar am dezvoltat ideea pentru altii. Sau am desenat-o, daca iti vine mai bine. Ca e a patra oara cand explic asta intr-un an si ceva, si tot mai sunt unii care nu o stiu, dar vorbesc aiurea.
Thor_again
Postat pe 24 Octombrie 2010 00:55
De la: Lilyana, la data 2010-09-26 00:58:22sunt indragostita de un verisor de gradul 2. e ceva ilegal,asa`i?:(




Nu sint acceptate de Biserica relatiile intre rudenii, oricit ar fi ele de indepartate (si cu atit mai putin intre verisori de gradul 2!!). Canalizeaza ceea ce simti pentru el in ceva bun, adica sa-l ajuti cind are nevoie, sa-i fii alaturi, asa cum o sora trebuie sa-i fie alaturi unui frate, pentru ca il iubeste si-i vrea binele. Mult succes! Doamne ajuta!
lusel
Postat pe 24 Octombrie 2010 21:58
alta!
michelle_
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:03
eu as intreba-o care este verisorul de gradul doi si care este cel de gradul unu... in opinia ei, bineinteles
Thor_again
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:07
daca le mai explici o data, va trebui sa te ucid!
michelle_
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:09
...nenea tor, o s mai isplici matale de cteva ori pn se termin toapicu c la unii e mai grele....

...da io nu nțleg ce s bag beserica...e mecanic?
daria_
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:09
De la: Lilyana, la data 2010-09-26 00:58:22sunt indragostita de un verisor de gradul 2. e ceva ilegal,asa`i?:(


rusine?????????????? e putin spus!
blondy_made_to_love
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:13
..me, de ce s-l sinomori....mie imi place cum isplic...

...nenea tore, d matale c/p ca s perceap toat poulimea....
daria_
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:14
e incest
Carmen_Denise
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:29
carmenusha, vorbesti pe nas... degeaba s-a chinuit thor sa-ti explice cum sta treaba.
eu_geminy
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:33
dip, dip insaid
michelle_
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:34
me, asta nu inteleg...
topicul e practic inchis, problema e lamurita demult, cu argumente...

si e aproape imposibil sa nu apara trepanatul de la final.
ca in filmele cu tampiti (reali).
:)))
eu_geminy
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:36
io tot, zic...la tatzi ni-i greu
michelle_
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:39
De la: Lilyana, la data 2010-09-26 00:58:22sunt indragostita de un verisor de gradul 2. e ceva ilegal,asa`i?:(

Bine ca nu iti este var primar....parintii frati, mai grav atunci.Stiu un caz similar dar nu va inteleg fratilor...s-a terminat lumea de baieti sau de fete ?sange din sangele tau....vai si amar de voi ,ce-o sa platiti pentru pacatele voastre...sincer mi-e mila de voi ,parca ati fi animale... sa nu va controlati.Atunci cand l-ai atins de ce nu ti-ai zis: e baiatul matusii,ce fac eu? Sper sa va gasiti iertarea...si sa nu formati al doilea iad....iubirea e oarba ...dar ce faci cu monstrii care-i creezi?
pacat...,pacat...ai frica de Dumnezeu !
matix1
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:41
gemy, ramane cum am stabilit
michelle_
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:42
idee cu go for it nu e chiar asa rea dar gandeste-te ca toata viata o sa ai o legatura cu el si cand vei fi maritata si tot timpul va exista riscul sa recidivati chiar si maritata fiind, intreba-te daca esti in stare ...
oana200320
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:44
De la: oana200320, la data 2010-10-24 22:44:07idee cu go for it nu e chiar asa rea dar gandeste-te ca toata viata o sa ai o legatura cu el si cand vei fi maritata si tot timpul va exista riscul sa recidivati chiar si maritata fiind, intreba-te daca esti in stare ...


eu cred ca mai degraba o va mustra constiinta toata viata, sa-si vada de drumul ei, p...gasesti pe toate drumurile, la naiba, in puii mei!
blondy_made_to_love
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:47
De la: me_reloaded, la data 2010-10-24 22:42:34 gemy, ramane cum am stabilit


mamy...
da' nu la tatz la fel...:)))
eu_geminy
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa imi seduc sotia dupa 18 ani de casnicie 498 De la: tutankhamon 8 Octombrie 2009 01:37
catei adoptati 13 De la: garbo172763 15 Decembrie 2010 18:27
Relatia de casattorie dintre barbat si femeie 166 De la: ingerasulluptator 18 Noiembrie 2011 20:18
comportamentul si ideologia feminina despre viata factor important in educatia copiilor. conceptul de familie si influentele negative capitaliste asupra lui. 11 De la: Ciresica 29 Decembrie 2010 20:53
totul despre cainiii labrador 41 De la: Flory70 25 August 2012 10:17
Setari Cookie-uri