Portetul femeii ce nu-si doreste copii...

Thor - de aia vorbeam de probe.
Ca are sau ca n-are.
quasaria
Postat pe 26 Septembrie 2010 17:53
Probabil s-a dus deja la raionul "gospodina"... o fi si coada la casele de marcat...
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 17:57
De la: roxanicalutataia, la data 2010-09-25 21:57:00chiar asta inseamna o femeie ce nu-si doreste copii???:o egoista,plina de sine si lipsita d altruism???va inselati!!!o femeie care nusi doreste copii e una din femeile constiente de propriile limite si de sistemul in care traieste.e femeia dispusa la sacrificiu ptr cei dragi si care stie sa daruiasca fara sa aiba asteptari prea mari d la ceilalti!!e femeia cere priveste in jurul ei si vede rautatea,cruzimea si mizeria in care zace intreaga omenire.stie si constientizeaza cu adevarat ca desi isi doreste copii ea NU trebuie sai aduca p lume(sunt impotriva avortului si a criminalelor care fac asa cva ),intro lume in care acestia ar avea d suferit,o lume in care ar sta cu teama ca copilasul ei scump si drag ar putea fi abuzat sexual d oricine sau tratat cu partinire pe motive religioase d asa zis oameni cu sentimente crestine....eu sunt una din acele femei care isi iubesc prea mult rodul pantecelui incat sa astepte ca tot cei in ziua d azi sa dispara si omenirea sa se ntoarca n stadiul propus d la bun nceput,sunt femeia dispusa sami incalc sentimentele materne n picioare pt k nus egoista si pt k sunt constienta k as da dovada d egoism si cruzime sami satisfac o dorinta in detrimentul suferintei celui d langa mine!!nu nu vreau sa am un copil doar pt k eu sa ma simt implinita si sa arat lumii k am ntrat n randul lumii si nah k am facut si eu un copil care cu siguranta nu are nici un viitor n prezent!!c fel d mama as fi??sa ma gandesc la mine si nu la copilul meu scump si drag>?>?le felicit totusi p femeile curajoase care indraznesc sa aiba un copil azi..in aceste timpuri dificile si pline d durere...


Da, normal, sunt perfect de acord, il iubesti atat de mult incat nu vrei sa ii acorzi nici macar sansa la viata. Hai mai bine recunoaste ca nu te simti in stare sa il cresti si sa il aperi. Argumentul cu lumea plina de rautate si cruzime e apa de ploaie, intotdeauna lumea a fost cruda iar acum parca e mai blanda decat in alte epoci (vezi holocaust-ul din al doilea razboi mondial).
Nu-mi zi ca tu ai crescut intr-o perioada de floricele pe campii, inorogi si pace mondiala...
awesomeness
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:05
cred ca titlul topicului (in ce ma priveste,pe mine ma) e nitel incomplet...
daca ar fi fost ceva de genul "portretul femeii ce nu-si mai doreste copii dupa ce l-a facut pe primul" mai ca l-as fi luat in serios!
preci
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:06
valei, e cu sechele.
Freya_
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:10
roxanica asta o fi citit recent povestea cu drobul de sare, ca prea seamana cu personaja...
O lume rea si cruda, hai sa ne taiem venele toti. De ce dreak sa ne mai nastem, daca tot exista posibilitatea sa ni se intimple tot felu'de nenorociri.... Ia, mai bine sa murim repede in patutul nostru, ca sa fim siguri ca nu ne abuzeaza nimeni sexual si nu ne trateaza partinitor asa, de-a lungul timpului.
quasaria
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:10
Q..
nice 2 see u arrownd

deci freyo...
parca mai vazui vorba aia din batrani p'acilea,nush sigur: "cine-i are sa si-i creasca,cine n-are,nu-si doreasca"...
sechele zici?
ohoho...
pe tipuri si categorii,la alegere...
preci
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:13
dar mai e si alta vorba din batrani,pe care sigur n-am vazut-o p'acilea scrisa,si de care orice mama se loveste-n grinda de sus : "nimic nu te bucura si nimic nu te supara mai tare decat un copil"...
cine are neuroni (si chef) de meditat asupra chestiei - sa mediteze...
preci
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:16
io zic ca s-a lasat si cu ucenici de-ai lunetei, nu numa' cu sechele
iote la fetiscana aia de facea pe iluminata... cre' ca si acum sta la rand la casa, sa achite creierii pane, blestemand clipa in care a acceptat sa raspunda provicarii lui Q
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:16
stiu, precilico..concentreaza-te pe partea aia cu bucuria..
Freya_
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:20
ma concentre,ma concentrez....
da' sa va zic o chestie: am in vecini un cuplu care,dupa multe si nenumarate tratamente,a reusit sa procreeze un baiat extrem de reusit...
ultima data l-am vazut saptamana trecuta,la o luna dupa ce implinise dooj'cinci de ani...era in cosciug,in drum spre hotelul de veci...
3 luni,freyo....atat a mai trait din ziua in care a aflat ca are melanom malign.

preci
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:31
Freya_
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:36
bag sama ca aveti nevoie si de-un pictor, pt acest portret...
so...va pot imprumuta eu sevaletu'
fleurdelis
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:37
preci, cel putin s-au bucurat si ei de el si el de viata 25 de ani.
Pina la urma finalul e acelasi - e important ce se intimpla in between.
quasaria
Postat pe 26 Septembrie 2010 18:54
eu cred ca n-a prea apucat sa se bucure de viata,Q...
n-a apucat s-o traiasca,cu bune si cu rele...
iar parintii...vorba aia: numa' mama sa nu fii!

in concluzie,io-te d'asta nu mai vreau io sa fac inca un copil...
nu din egoism,ci pt ca n-as indura sa vad suferinta copilului .
evident,nu-ti poate nimeni garanta o viata fericita si implinita,asa cum nu-ti poate garanta nici una de kko.
da' mai bine previn decat sa tratez...
preci
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:05
preci - eu nu mai vreau alt copil din alt motiv, da' probabil e o chestie de care n-o sa ma vindec daca n-o sa il am si pe al doilea, si cum nu vreau sa il am pe al doilea n-o sa ma vindec deloc.
Asta e.
Imi ajunge fie-mea.


Referitor la ce ai spus tu... putin twisted, dar m-a marcat scrisoarea parintilor din Sinuhe, M. Waltari. Na, cam asa vad eu relatia cu copilul....
quasaria
Postat pe 26 Septembrie 2010 19:10
bun subiect, vad ca, ce mi se pare interesant e ca cine l-a deschis e aici si comenteaza, de obicei cam disparea, sunt cam mult in urma, nu mai am timp si vad ca gasca mea, nu mai e, pe rand toti ne tragem la gura sobei, dintre cei pe care-i vad acum pe aici nu stiu pe nimeni , so tot ca de obicei una se incepe cu totul altfel se sfarseste, e un mod de comunicare si asta
casperphantom
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:17
casper, daca sondezi un pic prin postari, s-ar putea sa mai gasesti cate ceva cunoscut... rebotezat
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:19
cred ce e o femeie egoista si narcisista
gregorio
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:24
OK, gregorio... si ce anume vezi tu rau in asta? Ca se gandeste doar la ea? Ca se place doar pe sine? De ce ar fi ceva rau in chestiile astea?
A, stiu: e rau sa fii egoist, pentru ca daca vin eu la tine si iti cersesc ceva, tu nu ai sa imi dai. Si, vai de mine, Iisus a zis sa dai. Ma leshi?
E mai bine sa experimentezi pe propria-ti piele zicala "pe cine nu lasi sa moara..."?
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:29
cred ca multe femei nu-si mai doresc sa faca copii, cel putin romancele !!!...si le compatimesc !!!...este grea viata in ROMANIA !!!!ma bucur nespus de mult ca sunt in STATE(USA). nu sunt de mult timp dar traiesc o cu totul alta poveste de viata !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nici nu-mi vine sa cred ca nu mai duc grija zilei de maine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
caleidoscop
Postat pe 26 Septembrie 2010 21:00
si de ce zbieri asa?!...de "bine" ce ti-e?:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 21:12
toate ca toate, da' faza cu "STATE" si pe urma adaugirea "(USA)" face toti banii
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 21:14
aha.
cind n-o duci nu te gindesti la ea, iti spun eu.
Altfel tzopaiam toti pe aici intr-un picior ca am mincat in ultima luna.... ca era posibil si sa nu mincam. Ar fi o voiosie generala.
quasaria
Postat pe 26 Septembrie 2010 21:16
Thor - > pai daca aveai si tu 4 (PATRU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) clase de tren .... pardon, "facultati", stiai de ce!:P
=))=))=))
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 21:16
.....nu era cazul pentru acest subiect dar.....poate ca nu stiati.....ca prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza......bine ne pot face numai anumiti oameni, rau ne poate face orice prost....si se stiu ei care sunt, poate se vor abtine candva...cu respect pentru cei destepti, cu discreditare pentru prosti.
caleidoscop
Postat pe 26 Septembrie 2010 21:55
e mai nashpa cand unul care iti face rau nu e deloc prost... atunci sa vezi cum tragi o viata si tot nu scapi
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 22:00
Ce atata bataie de cap ??!!! O femeie alege cand sa faca un copil atunci cand isi doreste ! Va complicati sa gasiti niste raspunsuri inutile ! (parerea mea...) Deci : din tot topicul acesta de 12 pagini ,avem ceva de invatat ??!!! eu zic ca NU ! ...aaa ,da ...am invatat care e diferenta intre mandarine si nectarine
GlaMourios
Postat pe 26 Septembrie 2010 22:34
O femeie alege sa faca un copil ****** (ma scuzat)
GlaMourios
Postat pe 26 Septembrie 2010 22:35
Gla...
pai fii un pic mai atenta, mami! cum adica diferenta dintre mandarine si nectarine? era dintre mandarine si clementine!
eeee!!! putin rashpect fata de educatiune si pedagog!
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 22:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
rezolvarea crizei 4 De la: vuvuzela 15 Iulie 2010 04:02
De ce pocaitii il numesc pe Tatal Ceresc? Iahova? 74 De la: Laura_M 10 Octombrie 2010 17:17
indiferenta doare! 73 De la: KNIGHT_31 9 Decembrie 2010 19:54
de ce oamenii prefera sa invete pe ceilalti oameni lucruri rele decat sa le invete lucruri bune? 33 De la: iasomia 21 Martie 2011 11:15
poti sa fii barbatul unei singure femei,sau femeia unui singur barbat? 54 De la: Gmihaela 6 Martie 2011 12:00
Setari Cookie-uri