Portetul femeii ce nu-si doreste copii...

nu au dreptate garbolinele care nu vor sa spele scutece si voma
mai degraba au dreptate sefii sau cine ti-a zis tie ca te invoieste doar o ora si la servici fara copil.
Plange???Asta e! Plange azi plange maine dar pana la urma o sa priceapa si bb ca locul ei este la gradi si parintii la servici!
Daca ar fi dupa ei, saracutii plang ca nu vor la gradi, atunci nu-i mai ducem nici la gradi nici la scoala...ii tinem langa fusta noastra pana la 20 ani cu speranta ca poate or sa vrea la facultate
ameno
Postat pe 27 Septembrie 2010 13:01
cum dam un pic de greutati gata, parca era mai bine altfel... nu cred ca esti singura care a patit asa si nici nu vreau sa ma gandesc ce ma asteapta si pe mine.. si eu am iesit cu kinderu afara de dimineata si am zis ca ma toaca, nu vroia in tricileta nici pe jos, doar in brate, stergea masinile prafuite si ude de la ploaie si daca nu-l lasam facea scandal, si are niste perioade de zici ca numa in ciuda imi face... dar nu-mi pare rau si nici tie nu ar trebui sa-ti para... sa nu crezi ca parintii nostrii nu s-au chinuit cu noi si atunci erau alte vemuri, altii au dus-o mai bine, altii nu
Laura_M
Postat pe 27 Septembrie 2010 13:06
20 ani esti indulgenta sis altii si la 40 sunt inca legati de mamica ombilical mai pe inteles nu li s-a taiat cordonul ombilical la nastere
tusi_Oli
Postat pe 27 Septembrie 2010 13:21
sug inca la tzatza tzoc tzoc tzoc
ameno
Postat pe 27 Septembrie 2010 13:33
tusi_Oli
Postat pe 27 Septembrie 2010 13:37
Buna! e optiunea fiecareia dintre noi daca face sau nu face un copil... Eu am ales sa fac un copil pentru ca asa am vrut intr-un moment in care nu mi-era nici foarte bine, nici foarte rau, financiar vorbind.(rate la casa, fara prea multe electrocasnice...in fine...stiti voi...). Dar aveam dragoste! La 3 ani de la nasterea baietelului meu...am divortat! Si am luat-o de la capat, singura in alt oras. Alta casa, alte credite, alte....multe altele. Dar nu regret nimik! da, probabil ca mi-ar fi fost mai usor fara copil dar, nimic nu se compara cu sentimentul pe care l-am incercat acum doua saptamani cand am mers impreuna pe drumul spre scoala! Da, ma mandresc cu copilul meu si recunosc asta. Este extraordinar sa ai un copil! Si sa stiti ca ma gandesc la faptul ca va pleca si ca voi ramane singura dar asta nu ma sperie. Eu l-am facut pt ca mi l-am dorit, am dorit sa am pe cineva caruia sa-i impartasesc toate experientele mele, sa-l invat asa cum stiu eu mai bine cum sa traiasca, sa fac tot posibilul sa-i fie bine si cam atat. Va pup!
garbo006581
Postat pe 27 Septembrie 2010 15:10
De la: rebelfire, la data 2010-09-27 11:12:40
De la: reyya, la data 2010-09-24 14:24:48
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-24 09:53:38Da, Q, tot egoismul e cel ce impinge femeile sa-si doreasca copii. Sunt femei ce cred ca salveaza o relatie cu ajutorul copilului ori ca se salveaza ele insele. Sunt femei ce se sprijina pe copii, inainte ca ei sa creasca...
Eu voiam sa inteleg dorinta de a NU avea copii. E fireasca? Cred ca da. De ce nu? E o calitate ori defect? Nici, nici. Femeia care nu-si doreste copii poate ca isi doreste lucruri mai importante...Multe femei spun: a avea un copil e cea mai mare realizare in viata. Oare chiar asa e?


Luna cand faci un copil , il faci ca-ti doresti , nu ca sa salvezi o relatie , relatia daca a intrat la apa , nu o sa fie salvata daca vei avea un copil sau mai multi , in plus e dementa totala din parta unei femei sa faca un copil doar ca sa nu-l piarda pe ,,Gicu ". Nimeni nu se salveaza pe nimeni , copilul meu va avea viata lui , independenta de a mea, eu am viata mea ...A te identifica doar ca esti mama unui copil si atat nu stiu daca e foarte in regula depinde ce primeaza in lista prioritatilor , pt fiecare dintre noi.
Daca-ti doresti altceva si nu copil e iar ok , ar putea sa apara regrete mai tarziu ca nu l-ai avut dar..atat timp cat chestiunea e asumata , regretele cred ca nu si-ar avea rostul . eu consider ca avea un copil e un lucru minunat,a-l creste si a-i urmari fiecare zambet , dintisor care-i creste si asa mai departe, a avea cariera este iar o realizare..dar depinde ce primeaza pentru tine , eu cred ca se pot face ambele , cu sprijin din partea celor dragi.


Asta daca constientizezi ca nu s esalveaza o relatie cu un copil..din pacate, nu toate, sa stii, te asigur nu gandesc ca tine..



Rebelfire, evident trebuie sa constientizezi aspectul cu pricina,NICIODATA o relatie nu va fi salvata de ceva exterior ei . A face un copil doar pt ca cineva doreste sa te tina langa ea e un act de maxim egoism si extrem de ingust as putea spune , nu acela e rostul nasterii acelui copilas , copilul acela e o fiinta minunata , el va veni pe lume pt cai doi isi vor dori mult sau mama lui isi va dori mult , asumandu-si rolul de mama singura, e si asta o varianta.
Dar ca sa aduci pe lume un suflet pur doar ca sa tii pe cineva agatat in relatie e dementa. In lumea asta , toti , absolut toti suntem liberi si nu ,,apartinem " nimanui ...nici macar atunci cand iubim sau suntem iubiti , fiecare e liber sa-si caute calea si fericirea personala , a tine un barbat legat de mine atunci cand ala nu mai are chef sa fie cu mine , ar insemna sa ma dezapreciez eu mult prea mult ca femeie , parerea mea :-) Fericirea si satisfactia personala nu tine de ceva sau cineva exterior noua ci chiar de noi .
Nu incercati sa tineti pe cineva langa voi , atuncic cand acela nu mai doreste ,aviz amatoarelor !!! :-))
veti fi profund dezamagite de VOI. de el , e mai putin relevant ...atunci cand totul a devenit ,,dust in the wind"...
reyya
Postat pe 27 Septembrie 2010 15:26
multumesc pentru rabdare si explicatii-asa am inteles si eu legatura dintre copii-aprozar-pruteanu.
cat despre portretul pe care l-am cerut si pe care l-am primit: inteleg perfect,intr-adevar este foarte simplu.expresiile referitoare la societate-limitare-robotel-etc-samd imi sunt foarte aproape si le cunosc mai bine decat as vrea sa recunosc.
andra_sara
Postat pe 27 Septembrie 2010 17:40
De la: Alina_M_, la data 2010-09-27 12:55:04Si ca sa fie clar cit de subiectiva e toata chestia asta: azi dimineata am dus-o pe cea mica la gradi , am stat cu ea o ora jumate si cind sa plec a inceput cu urlatul (dupa doua saptamini de munca de lamurire strasnica!) , asa ca am luat-o cu mine la serviciu, ce era sa fac? Ajunsa la serviciu am fost certata, ca doar ma invoisem doar pt o ora, nu pt o ora si jumatate si nu era vorba sa mai vin si cu copilul... Asa ca m-au apucat pandaliile si m-am gindit ca au dreptate garbolinele care nu vor nici in ruptul capului sa isi consume cei mai frumosi ani din viata schimbind pampersi...


super-tare! ar trebui sa-ti mai dea juma de norma fiindca (te) munceste si copilu!
garbo108904
Postat pe 27 Septembrie 2010 18:28
Reyya, tot ce spui tu se invata cu timpul si sunt absolut de acord cu tine.
Luna_in_capricorn
Postat pe 27 Septembrie 2010 18:52
Seara buna, garbatelor, ce mai faceti?
Luna_in_capricorn
Postat pe 27 Septembrie 2010 18:53
Sora Ilsi,
"ce portret o fi mai bine sa fii?" Intrebare faina!
Luna_in_capricorn
Postat pe 27 Septembrie 2010 18:58
Laura,
Portretul (am un fix cu portretele ) mamelor se modifica in timp...Mamele de azi sunt mai atente, mai responsabile, mai afectuoase chiar.
Luna_in_capricorn
Postat pe 27 Septembrie 2010 19:04
Buey, focosule rebel, ce dai asa? Au te bagasi singur in seama? Me cunosti de undeva? Au ai diaree verbala? Stii tu de ma intereseaza banii or ba? Vezi ca ma-nervezi! Baga-ti cuvintele-napoi de unde le luasi si da-mi pace! Uratule!
sora_ilsi
Postat pe 27 Septembrie 2010 20:37
De la: Laura_M, la data 2010-09-27 13:06:30cum dam un pic de greutati gata, parca era mai bine altfel... nu cred ca esti singura care a patit asa si nici nu vreau sa ma gandesc ce ma asteapta si pe mine.. si eu am iesit cu kinderu afara de dimineata si am zis ca ma toaca, nu vroia in tricileta nici pe jos, doar in brate, stergea masinile prafuite si ude de la ploaie si daca nu-l lasam facea scandal, si are niste perioade de zici ca numa in ciuda imi face... dar nu-mi pare rau si nici tie nu ar trebui sa-ti para... sa nu crezi ca parintii nostrii nu s-au chinuit cu noi si atunci erau alte vemuri, altii au dus-o mai bine, altii nu

Ei,hai... normal ca nu-mi pare rau ! Toate mamele trec prin momente din astea, sa nu-mi zica mie careva ca nu-i asa, ca n-o cred... Doar ca ne tine... 30 minute!
Acuma,de ex., "vinovata" doarme cu o minuta grasunica pe perna mea (io-s cu notebooku-n pat, of course, workaholic...) si ma topesc de drag de cite ori imi ridic ochii de-aici si ma uit la ea... Cum sa-mi para rau??
Alina_M_
Postat pe 28 Septembrie 2010 00:38
sa nascut ptr de toate asa ca poate alege ce va face care vor fi pasi pe care ii va urma in viata nu so judecam sau sa ne dam noi cu parerea
garbo117952
Postat pe 28 Septembrie 2010 07:55
De la: garbo117952, la data 2010-09-28 07:55:36 sa nascut ptr de toate asa ca poate alege ce va face care vor fi pasi pe care ii va urma in viata nu so judecam sau sa ne dam noi cu parerea
garbo117952
Postat pe 28 Septembrie 2010 07:59
evident, dupa ce ai un copil n-are cum sa iti para rau ca il ai. Dar aici era vorba de decizia de a-l avea, care e anterioara revelatiei ca pina nu ti-ai vazut copilul n-ai prea trait, de fapt.
Sau, cel putin, eu cam asta am simtit. Ca, daca n-ar fi fost fie-mea, as fi trait cu o impresie gresita despre ce inseamna legatura dintre doua fiinte umane diferite. Tot ce numeam a iubi, pina la ea, a fost superficial.
Dar asta constati DUPA ce vezi ghemotocul ala infasat si suparat foc ca a iesit de la caldurica. Nu stiu de ce, da'toti bebeii au in prima zi in care au aparut pe lume expresia aia de "ce o fi rahatul asta care mi s-a intimplat".... Parca iti vine sa le spui, e l, lasa ca ne descurcam noi, sa vezi ca nu e chiar asa de rau....
quasaria
Postat pe 28 Septembrie 2010 08:27
Quasaria.............. asa-i ..........nici o dragoste nu-i la fel de mare ca aceea pentru coplilul tau..........in momentul in care apare nimic si mimeni nu mai conteaza.........
jeanette40
Postat pe 28 Septembrie 2010 08:53
date fiind conditiile economice din ziua de azi nici nu mai necesita vreo explicatie cred de c emai exista femei care nu isi doresc copii !
rupt_de_realitate
Postat pe 28 Septembrie 2010 11:33
DA este o real izare sa da-i viata uni copil .nu sefac copii pt a salva casnicii ci se procreaza din dragoste ,iubind dai viata unei fiinte , creed ca femeia este lasata pe pamant sa de-a viata dar bine inteles atatea case atatea obiceiuri ......poti fi fericita si fara a avea copii depinde pe ce iti axezi visele realizarile ......dar intemeierea unei familii trebuie sa aibe roade sa te bucuri atat de sot cat si de rodul iubirii voastre .............sunt multe femei ce aleg sa nu fie mame .....cand nu esti mama nici nu iti doresti ......dar dupa ce l-ai facut nu mai poti sta fara el ...
Lory07
Postat pe 28 Septembrie 2010 13:15
Copii se fac atunci cind iti doresti sa-i ai ,daca nu vrei e alegerea fiecareia pentru care la o virsta avansata vom plinge sau ne vom bucura .Si daca cineva are o parere diferita nu trebuie nimeni sa sara pe el cu jigniri ...........este o modalitate de comunicare pe care ma bucur ca am gasit-o si nu pentru a-mi elibera ...........frustrarile ci pentru a vedea si comunica pareri .
fengari
Postat pe 28 Septembrie 2010 16:01
nu am inteles nimic din mesajul tau:-s...ai putea sa fii putin mai coerenta te rog:*:)
theo97
Postat pe 28 Septembrie 2010 16:04
De la: caleidoscop, la data 2010-09-26 21:00:15cred ca multe femei nu-si mai doresc sa faca copii, cel putin romancele !!!...si le compatimesc !!!...este grea viata in ROMANIA !!!!ma bucur nespus de mult ca sunt in STATE(USA). nu sunt de mult timp dar traiesc o cu totul alta poveste de viata !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!nici nu-mi vine sa cred ca nu mai duc grija zilei de maine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl.glitter-graphics.net/pub/493/493281uixnvd4h3j.gif[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 28 Septembrie 2010 20:10
femeile destepte nu-si doresc copii, momentan, deoarece este saracie in tara !!!.....comment???
caleidoscop
Postat pe 28 Septembrie 2010 21:53
Dap... cand mai ai de dat pe goarna aberatii din astea, incearca sa nu le dai intr-un loc public
Femeilor destepte li se rupe de saracia din tara, pentru ca ele au bani destui cat sa isi permita sa faca macar un copil, daca doresc

Dupa postarea asta a ta, eu unul constat ca tu nu ai bani ...
Thor_again
Postat pe 28 Septembrie 2010 21:58
comment: ar mai fi un pas ca din atat de destepte...
sa se trezeasca a fi niste femei fara sens.......

si astaaa...tot! ptr ca e in saracie tara
fleurdelis
Postat pe 28 Septembrie 2010 21:58
daca confunzi inteligenta cu frica si lipsa de solutii, ai dreptate.
bluelight
Postat pe 28 Septembrie 2010 21:58
De la: caleidoscop, la data 2010-09-28 21:53:40femeile destepte nu-si doresc copii, momentan, deoarece este saracie in tara !!!.....comment???


CINE ISI DORESTE COPII INSEAMNA CA ARE PREA MULT TIMP LIBER SI NU ARE CE FACE CU EL
KNIGHT_31
Postat pe 28 Septembrie 2010 22:00
personal, consider ca cea mai mare investitie este in copilul meu.....voi in ce investiti?!...in vile, case, masini 4ori4,etc, etc,terenuri,etc, etc.....
caleidoscop
Postat pe 28 Septembrie 2010 22:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
poate schimba acest forum viata oamenilor??? 34 De la: garbo211107 29 August 2012 15:14
Invidia se trateaza...??? :) 46 De la: garbo271292 6 August 2017 11:21
isi dau seama? 111 De la: _AlLeXxA_ 8 August 2012 21:18
Daca 17 De la: Luna_in_capricorn 2 Octombrie 2010 11:36
viata de doi lei,,oameni de 2 lei 182 De la: garbo166623 13 Septembrie 2010 20:15
Setari Cookie-uri