despre anticonceptionale

Am si eu o nelamurire,stiu ca poate este prea devreme sa intreb dar stiu ca este foarte devreme si sa fac un test dar sunt prea speriata si am nevoie de un sfat.Am inceput sa i au anticonceptionale acum 24 de zile in urma unui control ginecologic,mi-a prescris Harmonet,le-am luat 21 de zile dupa care urmeaza sa fac o pauza de 7 zile in care trebuie sa-mi vina ciclu insa acesta intarzie sa apara si sunt foarte speriata deoarece am avut contact sexual in acest timp si nu ne-am protejat considerand ca nu avem de ce intrucat i-au anticonceptionalele.Se poate sa fie ceva grav??mai mentionez ca inainte sa i au anticonceptionale mi-a venit ciclu de 2 ori intr-o luna.mi-a venit o data cum imi venea deobicei la sf lunii iar la 2 sapt mi-a mai venit inca o data acum incepand sa i-au anticonceptionalele intrucat prima data am uitat sa le i a-u in prima zi de ciclu.va rog sa ma ajutati cu o parere.
garbomia
Postat pe 2 Septembrie 2010 17:27
stiai ca trebuie sa iei anticonceptionalele cel putin 3 luni (iar in acest timp sa te protejezi) pana cand ele isi fac efectul?
alina_claudia
Postat pe 2 Septembrie 2010 17:59
eu atiu de la medic si din prospect ca trebuie sa te protejezi in primele 7 zile in care oricum esti pe ciclu dar mai bine fa-ti un test de sarcina de vre-o doua ori si dupa aceea te duci la doctor daca inca nu ti-a venit ciclul in tot acest timp.
danyella04
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:20
Daga doream za beneam giglul, zbuneam la Achmed za buneam bomba inzeriade, gare ezblodam giglig.
achmed
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:23
De la: Achmed, la data 2010-09-05 23:23:35Daga doream za beneam giglul, zbuneam la Achmed za buneam bomba inzeriade, gare ezblodam giglig.




aoleu!!:))))))))
cat_13
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:25
garbo074997
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:25
Floris....de ce esti ganditoare?
nuti_vio
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:28
buna seara .....iote ca ahmed schimba metodele bre
garbo074997
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:30
Normal...doar e terorist....
nuti_vio
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:36
dra cu topicul...din cate am inteles ai o dereglare hormonala, daca luna trecuta ti-a venit ciclul de doua ori.....nu faci tu mai bine un drum la nenea doctoru de-ti dete anticonceptionalele alea???e mai bine fata decat sa intri in panica.....
tutankhamon
Postat pe 5 Septembrie 2010 23:39
acum je sunt sunt rea, pey daca nu te protejezi , evident acum te sperii si deschizi topicuri pe aici
giul1a
Postat pe 6 Septembrie 2010 07:48
pai asa am patit si eu ,cu ceva ani in urma rigividon se numeau depinde de organismul fiecarei femei mie nu miau priit sfatul meu e sa nu mai folosesti pastile au si reactii adverse iar daca ai dereglari nustiu cit te pot proteja.....
166116maryeta
Postat pe 7 Septembrie 2010 18:25
De la: alina_claudia, la data 2010-09-02 17:59:03stiai ca trebuie sa iei anticonceptionalele cel putin 3 luni (iar in acest timp sa te protejezi) pana cand ele isi fac efectul?
cum sa iei 3 luni si in timpul asta sa te protejezi?asa ceva nu am auzit.7 zile trebiue sa te protejezi si din a 8 a esti in siguranta asta in cazul cand le iei pentru prima data.dupa aia esti protejata cat timp le iei
selia
Postat pe 10 Septembrie 2010 21:28
cel mai bun antibaby ramane tot banala aspirina.
tinuta strans intre genunchi:P
eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 21:30
Nu te speria, din ziua in care ai inceput sa iei anticonceptionale esti protejata, inclusiv cele 7 zile de pauza, astea ce ai tu sunt dereglari hormonale care se vor regla in timp, anticonceptionalele avand si aceasta proprietate pe langa cea de protectie, citeste bine prospectul si ai sa vezi ca n-ai motive de spaima si nu mai crede tot felul de pareri eronate.
garbo031192
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:07
Dar anticonceptionalele astea nu ingrasa????
deeagcamelia
Postat pe 14 Septembrie 2010 20:34
Ma frate dak tot va abordati la subiect vb pe subiect nu o dati in diverse dak stiti ceva bine dak nu au-revoir:-h
deeagcamelia
Postat pe 14 Septembrie 2010 20:36
Buna seara! Cate imi mai este dat sa vad si pe forumuri.....suntem femei, dragelor! Can vine vorba de lucruri atat de importante care ne privesc in cea mai mare masura pe noi, cum se poate oare sa existe totusi persoane care sa nu fie informate asa cum trebuie?
Anticonceptionalele incep sa isi faca efectul in general dupa 15 zile. In aceste 15 zile trebuie sa te protejezi. Ele te protejeaza in masura de 99% de o sarcina normala (intrauterina), insa ramane riscul de a purta o sarcina extrauterina.
Pentru ca anticonceptionalele sunt de fapt hormoni, e normal sa apara dereglari in ceea ce priveste menstruatia. Ea in general e redusa cantitativ, nu mai este insotita de dureri asa mari si ar trebui sa vina in cele 7 zile de pauza. Chiar daca inca mai aveti ciclu, incepand cu a 8a zi reincepeti administrarea de pilule contraceptive. Sunt foarte importante prima si ultima zi din luna in care le luati....daca nu le luati la timp sau uitati de ele, trebuie sa va protejati alte 15 zile. Chiar si in restul lunii, daca au trecut mai mult de 12 ore de cand trebuia sa va luati pilula, atunci iar trebuie protectie 15 zile sau pana cand aveti ciclu iar.
Astea sunt niste raspunsuri pe care ar trebui sa le stiti si trezite noaptea din somn...
E extrem de important sa nu uitati ca daca ramaneti insarcinata in timp ce luati anticonceptionale ( din cauza neatentiei voastre), atunci sarcina nu va putea fi pastrata, pentru ca hormonii pot provoca diferite tipuri de handicap copilului.
O seara buna tuturor!
aaaa.....si raspuns pentru domnisoara care a deschis topicul..... daca ai facut sex neprotejat in primele 15 zile de cand ai inceput sa iei anticonceptionale, atunci exista riscul sa fi ramas insarcinata. De asemenea, menstruatia poate intarzia si pentru ca au loc tot felul de dereglari, pana la urma firesti, atunci cand incepi un astfel de tratament.
Iti doresc numai vesti bune!
iulya022002
Postat pe 16 Septembrie 2010 21:46
cand* :D
iulya022002
Postat pe 16 Septembrie 2010 21:47
la fel am patit si eu, mi a intarziat si nu inteleg e ce!!
narcysa
Postat pe 19 Septembrie 2010 12:47
De la: iulya022002, la data 2010-09-16 21:46:02Buna seara! Cate imi mai este dat sa vad si pe forumuri.....suntem femei, dragelor! Can vine vorba de lucruri atat de importante care ne privesc in cea mai mare masura pe noi, cum se poate oare sa existe totusi persoane care sa nu fie informate asa cum trebuie?
Anticonceptionalele incep sa isi faca efectul in general dupa 15 zile. In aceste 15 zile trebuie sa te protejezi. Ele te protejeaza in masura de 99% de o sarcina normala (intrauterina), insa ramane riscul de a purta o sarcina extrauterina.
Pentru ca anticonceptionalele sunt de fapt hormoni, e normal sa apara dereglari in ceea ce priveste menstruatia. Ea in general e redusa cantitativ, nu mai este insotita de dureri asa mari si ar trebui sa vina in cele 7 zile de pauza. Chiar daca inca mai aveti ciclu, incepand cu a 8a zi reincepeti administrarea de pilule contraceptive. Sunt foarte importante prima si ultima zi din luna in care le luati....daca nu le luati la timp sau uitati de ele, trebuie sa va protejati alte 15 zile. Chiar si in restul lunii, daca au trecut mai mult de 12 ore de cand trebuia sa va luati pilula, atunci iar trebuie protectie 15 zile sau pana cand aveti ciclu iar.
Astea sunt niste raspunsuri pe care ar trebui sa le stiti si trezite noaptea din somn...
E extrem de important sa nu uitati ca daca ramaneti insarcinata in timp ce luati anticonceptionale ( din cauza neatentiei voastre), atunci sarcina nu va putea fi pastrata, pentru ca hormonii pot provoca diferite tipuri de handicap copilului.
O seara buna tuturor!
aaaa.....si raspuns pentru domnisoara care a deschis topicul..... daca ai facut sex neprotejat in primele 15 zile de cand ai inceput sa iei anticonceptionale, atunci exista riscul sa fi ramas insarcinata. De asemenea, menstruatia poate intarzia si pentru ca au loc tot felul de dereglari, pana la urma firesti, atunci cand incepi un astfel de tratament.
Iti doresc numai vesti bune!

Excelent !
Dar stai sa vezi alte zeci de raspunsuri aiurea !
angin
Postat pe 24 Septembrie 2010 15:48
Cel mai bine e sa intrebi un ginecolog. Nu te poti lua dupa tot felul de pareri. O spun din proprie experienta. Multe persoane nu sunt informate si dau totusi sfaturi. nu te juca cu sanatatea ta pt ca o sa ti para rau. si sa nu ti fie rusine sa mergi la doctor! nu tre sa ai niciun fel de retinere fata de doctor.
l_erika
Postat pe 24 Septembrie 2010 18:26
Dar anticonceptionalele nu ingrasa????
deeagcamelia
Postat pe 4 Octombrie 2010 14:12
daca le mananci cu slanina, sigur ca ingrasa!
si daca uiti sa le iei, sa vezi cum te ingrasi instant, in vreo 4-5 luni, asa...
zambila
Postat pe 4 Octombrie 2010 14:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau si eu un sfat prietenesc 121 De la: garbo074997 13 August 2010 16:12
Netul poate face o femeie nimfomana? 30 De la: tusi_Oli 12 Decembrie 2011 19:00
SEX DUPA 40 ANI LA BARBATI 862 De la: pufuletdesalcie 28 Februarie 2018 00:00
cat de important este sexul intr-o casnicie? 251 De la: Rotty 23 Septembrie 2014 09:00
CANTITATE VS CALITATE 97 De la: lady_corina 10 August 2009 00:56
Setari Cookie-uri