In ce consta "fenomenul 2012"??

De la: Thor_again, la data 2010-08-26 17:03:01
De la: nazirra, la data 2010-08-26 16:58:47walky....talky....acu traim intr o lume tridimensionala!!!!!!!!!!!atunci for fi 4 dimensiuni!!!!!!!!!!


Dap... le-om npdi pi fantomili dintr-a patra dimensiune

Walki, or fi bune beioarele alea cu bumbac n capete_


deci nu le mai aruncam???he he he.....uite cum punem de o afacere!!!Deschidem centru de colectare a betisoarelor folosite!!!
walkiria
Postat pe 26 August 2010 17:08
De la: walkiria, la data 2010-08-26 16:56:49iote...ce zic astia......
"In ciuda imensei publicitati si discutiilor care se desfasoara pe seama acestui eveniment ce se apropie, Susan Milbrath, curator la Muzeul de Istorie Naturala din Florida, a declarat in numele comunitatii arheologice ca nu a fost descoperit, pana in prezent, vreun document care sa ateste ca maya credea ca lumea se va sfarsi in 2012, ci doar ca in acel moment se va incheia un mare ciclu calendaristic, care fara indoiala va avea si urmari la nivel planetar, dar nu neaparat apocaliptice. "Pentru vechii maya, data reprezinta o mare sarbatoare de incheiere a unui intreg ciclu", declara Sandra Noble, director executiv la Foundation for the Advancement of Mesoamerican Studies din Florida. In viziune acesteia, intreaga isterie mediatica declansata in jurul acestui eveniment, nu este decat o ocazie de castig pentru anumite parti. Parerea acestora este sustinuta si de E. Wyllys Andrews, director la Universitatea Tulane:"Va fi un alt ciclu. Stim cu siguranta ca civilizatia maya stia ca mai fusese un astfel de ciclu inainte, ceea ce implica si faptul ca stiau ca va urma un altul."
de ar vorbi si astia mai pe-ntelesul nostru.....





deocamdata pot spune ca esti pe udeva,pe aproape.singura curiozitate a mea este:cuvantul "apocalipsa"este adaugat de tine,sau asa ai citit?
vuvuzela
Postat pe 26 August 2010 17:13
ia zi-ne tu cum e....
eladaela
Postat pe 26 August 2010 17:17
De la: vuvuzela, la data 2010-08-26 17:13:09
De la: walkiria, la data 2010-08-26 16:56:49iote...ce zic astia......
"In ciuda imensei publicitati si discutiilor care se desfasoara pe seama acestui eveniment ce se apropie, Susan Milbrath, curator la Muzeul de Istorie Naturala din Florida, a declarat in numele comunitatii arheologice ca nu a fost descoperit, pana in prezent, vreun document care sa ateste ca maya credea ca lumea se va sfarsi in 2012, ci doar ca in acel moment se va incheia un mare ciclu calendaristic, care fara indoiala va avea si urmari la nivel planetar, dar nu neaparat apocaliptice. "Pentru vechii maya, data reprezinta o mare sarbatoare de incheiere a unui intreg ciclu", declara Sandra Noble, director executiv la Foundation for the Advancement of Mesoamerican Studies din Florida. In viziune acesteia, intreaga isterie mediatica declansata in jurul acestui eveniment, nu este decat o ocazie de castig pentru anumite parti. Parerea acestora este sustinuta si de E. Wyllys Andrews, director la Universitatea Tulane:"Va fi un alt ciclu. Stim cu siguranta ca civilizatia maya stia ca mai fusese un astfel de ciclu inainte, ceea ce implica si faptul ca stiau ca va urma un altul."
de ar vorbi si astia mai pe-ntelesul nostru.....





deocamdata pot spune ca esti pe udeva,pe aproape.singura curiozitate a mea este:cuvantul "apocalipsa"este adaugat de tine,sau asa ai citit?


nu am schimbat nimic.Doar am citat exact ceea ce am citit(cu copy/paste evident).
Doar ca parerile sunt impartite.Tocmai citeam cum ca nu ar trebui sa ne facem foarte mari probleme de exploziile solare,de schimbarea polilor.Bineinteles....vor exista dezastre....dar nu de anvergura apocaliptica.
Si in plus....se mai zvoneste si ca al 3 lea razboi mondial ne bate la usa.Ceea ce inseamna adevaratul dezastru pentru omenire.Si cica...deja ministerele de interne...se pregatesc pentru acest razboi.
Oare ar trebui sa nu-i bagam in seama???
walkiria
Postat pe 26 August 2010 17:19
De la: Thor_again, la data 2010-08-26 16:56:09Aa e, walki, TOI vom trece n alt dimensiune... o dimensiune cu vreo 2 enti mai mare... din pcate, deoarece toi o vom face, nu se va simi nici o diferen... c dac berbaii trec la dimensiunea cu 2 enti mai mare, la fel vor face i fomeile, ca s nu se sim mai prejos...

Ori voroveai de alt dimensiune?
De la XL la XXL???




imi permit sa te contrazic cu ceva.referitor la trecere...nu toti vom trece in alta dimensiune,deoarece nu toti avem aceeasi evolutie spirituala si unii dintre noi ,poate inca nu si-au terminat misiunea pt care au reinviat.
vuvuzela
Postat pe 26 August 2010 17:20
De la: eladaela, la data 2010-08-26 17:17:26ia zi-ne tu cum e....


WALKYY SI THOR,SUNT F APROAPE,DE ADEVAR.CU UNele adaugari TOT CITITE si de mine..SCZ PT LITERELE MARI.insa nu sunt de acord cu amestecul gresit inteles,sau tradus, al cv "apocalipsa".
vuvuzela
Postat pe 26 August 2010 17:32
1)apocalipsa=descoperire,revelatie,cunoastere.


2}tridimensionalul exista de mult,acum insa aflam noi .


3)nu toti vom trece in aceasi dimensiune."plecarile"mortile),deja au inceput sa se inmulteasca.se spune ca sunt si plecari provocate de o anumita grupare "new age"(noua era)se mai spune ca de mult au inceput schimbarile provocate de trecerea intr-o alta dimensiune,printr-un portal de trecere.se spune ca astfel de portal avem si noi in Bucegi,si in alte locuri tinute in secret.


4)se spune ca schimbarile naturale,vor fii si f tragice.adica nu toti vom scapa de ele.depinde de evolutia noastra spirituala.de aceea e bine sa ne schimbam comportamentul,sa fim buni.

5}se spune ca cei ce vor trece intr-o alta dimensiune,vor intra intr-o noua era,ce este azi nu va mai fii atunci.se spune ca atunci va fii iubire intre oameni,vom comunica mental.aparatura de orice natura si domeniu va fii alta.modul de plata financiar va fii altul.cei ce vor intra in aceasta noua dimensiune ,vor merita aceasta viata ,in pace,liniste,iubire si multe altele care inca nu se spun.singura vb care este reala:"ce este azi nu va mai fii maine".dar va fii bine.


6)ar trebui sa avem grija de terra.pt ca s-ar putea se spune ,sa avem schimbari naturale destul de grave.se spune ca unele grupari secrete,si-au pregatit diferite constructii ascunse,pt protectie in momentele critice.


si se spun multe......






7)referitor la razboi,stiu decat de unul care deja exista,razboiul mental.de care s-au folosit multi presedinti.sau au patimit dupa urma lui.popoarele ,cel putin nu au habar,de ce le vine asa dintr-o data sa inceapa razboaie,oameni care se sinucid in masa,presedinti care apasa pe butonul rosu la comanda transmisa mental....subiectul este vast si multe se spun.....
vuvuzela
Postat pe 26 August 2010 18:05
mare ti-e gradina...
aliceintaraminunilor
Postat pe 26 August 2010 18:09
nu trebuie sa strigi...noi intelegem
eladaela
Postat pe 26 August 2010 18:09
De la: vuvuzela, la data 2010-08-26 18:05:381)apocalipsa=descoperire,revelatie,cunoastere.


2}tridimensionalul exista de mult,acum insa aflam noi .


3)nu toti vom trece in aceasi dimensiune."plecarile"mortile),deja au inceput sa se inmulteasca.se spune ca sunt si plecari provocate de o anumita grupare "new age"(noua era)se mai spune ca de mult au inceput schimbarile provocate de trecerea intr-o alta dimensiune,printr-un portal de trecere.se spune ca astfel de portal avem si noi in Bucegi,si in alte locuri tinute in secret.


4)se spune ca schimbarile naturale,vor fii si f tragice.adica nu toti vom scapa de ele.depinde de evolutia noastra spirituala.de aceea e bine sa ne schimbam comportamentul,sa fim buni.

5}se spune ca cei ce vor trece intr-o alta dimensiune,vor intra intr-o noua era,ce este azi nu va mai fii atunci.se spune ca atunci va fii iubire intre oameni,vom comunica mental.aparatura de orice natura si domeniu va fii alta.modul de plata financiar va fii altul.cei ce vor intra in aceasta noua dimensiune ,vor merita aceasta viata ,in pace,liniste,iubire si multe altele care inca nu se spun.singura vb care este reala:"ce este azi nu va mai fii maine".dar va fii bine.


6)ar trebui sa avem grija de terra.pt ca s-ar putea se spune ,sa avem schimbari naturale destul de grave.se spune ca unele grupari secrete,si-au pregatit diferite constructii ascunse,pt protectie in momentele critice.


si se spun multe......






vuvu...corect...se spun multe.Dar mare parte sunt speculatii.Nu se stie ce inseamna aceasta trecere....pentru ca nu exista astfel de preziceri.....Eu zic ca astea inca nu-si au rostul atata timp cat nu cunoastem esenta fenomenului.Daca stam sa facem o paralela intre religie si stiinta...exista o conexiune destul de puternica.Doar trebuie gasita esenta fenomenului in ambele ipostaze.
Exista teorii....dar nu exista certitudinea.
walkiria
Postat pe 26 August 2010 18:15
si acum deviind putin de la subiect.....am sa citez modalitatea prin care putem sa fim fericiti:
"Sunt pasi pe care trebuie sa-i facem cu bucuria pruncului ce descopera pentru prima oara mersul...cu bucuria si inocenta lui...

Pasul I
Sa stii ca Dumnezeu exista in toate lucrurile din viata si pentru aceasta trebuie sa-l iubesti si sa-i fii recunoscatoare pentru toate lucrurile care ti se intampla

Pasul II
Sa te iubesti pe tine insuti si in fiecare zi cand te trezesti si inainte sa adormi trebuie sa spui: Sunt important, am valoare, sunt in stare, sunt inteligent, sunt iubitor, astept mult de la mine, nu exista obstacol sa nu-l pot invinge!

Pasul III
Sa pui in practica tot ceea ce spui ca esti si daca tu gandesti ca esti inteligent actioneaza inteligent, daca tu gandesti ca esti in stare fa ceea ce iti propui, daca tu gandesti iubitor exprima-ti iubirea, daca gandesti ca nu exista obstacol pe care nu-l poti invinge atunci propune-ti scopuri in viata si lupta pentru ele pana cand le vei obtine.

Pasul IV
Sa nu invidiezi pe nimeni pentru ceea ce are sau pentru ceea ce este, ei vor obtine partea lor, tu o vei dobandi pe a ta.

Pasul V
Sa nu pastrezi in inima ta ranchiuna impotriva nimanui; acest sentiment nu te va lasa sa fii fericit. Trebuie sa-l lasi pe Dumnezeu sa faca dreptate si tu ... iarta si uita.

Pasul VI
Sa nu iei lucrurile care nu-ti apartin, aminteste-ti ca, potrivit legilor nescrise ale naturii, maine vei pierde ceva de mai mare valoare.

Pasul VII
Nu trebuie sa faci pe nimeni sa sufere; toate fiintele pamantului au dreptul sa fie respectate si iubite.

Pasul VIII
Trezeste-te intotdeauna cu un suras pe buze si observa imprejurul tau cautand sa descoperi in fiecare lucru partea lui buna si frumoasa, ajutandu-i pe cei care au nevoie fara sa te gandesti ca nu vei primi in schimb! Cand privesti pe cineva descopera-i calitatile tale. "



walkiria
Postat pe 26 August 2010 18:21
bre, iar veni to'sa "profesoara" sa dea teste si calificative?
panty_C
Postat pe 26 August 2010 18:31
Corinut....eu am ramas pe vara....
poate ma trece la toamna
eladaela
Postat pe 26 August 2010 18:34
2012 va fi un an normal, banal pentru oamenii normali si banali. Si va fi un an special pentru clarvazatori, magi, sensibili, pentru oameni cu adevarat "interesanti"-doritori de iluminare si schimbare. Nu va fi sfarsitul lumii, va fi un cutremur spiritual daca pot spune asa...
As zice ca va fi inceputul sfarsitului...
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 August 2010 18:35
haidi, elutzo, pui tu pret pe judecatile astea..."pertinente"?
panty_C
Postat pe 26 August 2010 18:37
Corinut...nu pot eu sa ma pun cu detinatorii adevarului suprem...
am incercat odata si ....am renuntat
eladaela
Postat pe 26 August 2010 18:41
De la: eladaela, la data 2010-08-26 18:34:23Corinut....eu am ramas pe vara....
poate ma trece la toamna


dragelor...testele vin la mine...io le arhivez....treceti toate!!!!
walkiria
Postat pe 26 August 2010 18:41
Walky,sunt convinsa ca ai citit multe despre aceste lucruri,daca nu ar fii majoritatea reale,de ce se fac tuneluri intre oceane(Indian si Pacific),de ce se fac adaposturi,buncare...in destinatii necunoscute?de ce nu ni se spune adevarul ca Americanii detin si studiaza extraterestrii,de ce Hitler,avea si el preocupari oculte,plus comunistii cei care au adus comunismul si in tara noastra,care foloseau ocultismul,dar vezi lumea nu este pregatita sa creada in aceste lucruri,pt ca sunt manipulati mediatic,si nici nu realizeaza.nu vezi ca nu se explica nimic?rusii sunt cei mai pregatiti in razboiul mental,au si un institut in domeniu,asa a aparut KGB-ul,,chinejii sunt cei mai tari economic,americanii pe langa ei......la noi se discuta la tv numai tampenii,dar nu se explica realitatea,si daca incerci sa deschizi okii cuiva ,nici nu te crede zice ca nu traiesti pe planeta asta....asa ca de aceea nu ma straduiesc sa explic mai mult,pt ca lumea isi merita soarta.tot mapamondul,pt ca sunt ignoranti,neinformati si neincrezatori.sincer?eu abia astept sa vina anul 2012,21 decembrie.am spus-o de multe ori.te pretuiesc si nu numai pe tine ci pe toti care nu raman ignoranti.restul care se hlizesc azi si considera aceste lucruri nebunii ,isi merita soarta.multumesc pt cea mai placuta conversatie de pe Garbo.
vuvuzela
Postat pe 26 August 2010 18:43
walki

io am depasit varsta testelor si refuz sa mai dau vreunul, na

nu vreau sa impresionez si, mai mult ca orice, refuz, da' categoric, sa accept provocarile uneia care se joaca de-a papusareasa - cica face experimente

sa se "joace" singura - io nu-s papusa nimanui!
panty_C
Postat pe 26 August 2010 18:46
walki...sar'na
m-am linistit...
nu as fi vrut sa repet si anul acesta
ptr mine nu a fost unu' tocmai bun

da'romit ca cel care vine va fi de...'excelent"
eladaela
Postat pe 26 August 2010 18:46
De la: eladaela, la data 2010-08-26 18:41:16Corinut...nu pot eu sa ma pun cu detinatorii adevarului suprem...
am incercat odata si ....am renuntat


pai da, cel mai destept cedeaza intotdeauna
panty_C
Postat pe 26 August 2010 18:46
Corinut...eu cred ca i-am mai zis alehai ca studiile de caz nu se fac aici

da' ea...batman,batman
eladaela
Postat pe 26 August 2010 18:49
eu am deschis acest topic cu dublu scop.Unul de discutii pur si simplu pe aceasta tema....si asa cum imi este specific mie...sa mai si glumim.
Nu am citit foarte multe referitor la aceste lucruri.....am cunostinte care pot spune ca au aprofundat acest aspect si de la care detin unele informatii.Imi pace sa cunosc aceasta latura a naturii umane....dar accept doar ceea ce are logica.
Acuma tu nu te supara daca se mai si glumeste aci....ca si eu o voi face...desi sunt cea care a deschis un subiect...deci ma intereseaza acest subiect.Trebuie sa te gandesti ca nu toata lumea cunoaste anumite lucruri....si ca atare nu are cum sa le accepte.
Deci....sa fim rezonabili si fara resentimente!
walkiria
Postat pe 26 August 2010 18:54
ironia ar fi sa va trec pe toate...si sa ma lase pe mine repetenta!!!!

he he he.....mi-ar fi placut sa fi repetat clasa a12 a...pana acum......
walkiria
Postat pe 26 August 2010 18:59
De la: eladaela, la data 2010-08-26 18:49:24Corinut...eu cred ca i-am mai zis alehai ca studiile de caz nu se fac aici

da' ea...batman,batman



daca nu ma insel ,subiectul a fost deschis iar,de Walky.un om inteligent ,care nu este ignorant.la fel si Thor si altii,care nu indraznesc sa vorbeasca ma bucur ca intalnesc oameni ca ei pe Garbo.


ps .resentimente pt ca altii vor sa ramana ignoranti?niciodata.este alegerea lor.
vuvuzela
Postat pe 26 August 2010 19:00
De la: vuvuzela, la data 2010-08-26 19:00:01
De la: eladaela, la data 2010-08-26 18:49:24Corinut...eu cred ca i-am mai zis alehai ca studiile de caz nu se fac aici

da' ea...batman,batman



daca nu ma insel ,subiectul a fost deschis iar,de Walky.un om inteligent ,care nu este ignorant.la fel si Thor si altii,care nu indraznesc sa vorbeascama bucur ca intalnesc oameni ca ei pe Garbo.


ti-am zis....prea iei in serios toate celea......
walkiria
Postat pe 26 August 2010 19:02
aidi bre, iar iei "periuta" in mana cand n-ai argumente - daca cineva refuza sa "converseze" cu tine nu inseamna ca e ignorant ci ca te ignora!

Walki, iti strica topicul
panty_C
Postat pe 26 August 2010 19:21
Walky,si mie imi place gluma de buna calitate,dar nu mistocaria despre altcineva.sorry.
vuvuzela
Postat pe 26 August 2010 19:24
De la: vuvuzela, la data 2010-08-26 19:24:03Walky,si mie imi place gluma de buna calitate,dar nu mistocaria despre altcineva.sorry.



ps.restul , pt mine sunt discutii sterile ,care te fac sa-ti pierzi timpul.
vuvuzela
Postat pe 26 August 2010 19:29
vuvu dragutza....daca spui ca citesti alte lucruri decat simpla presa si barfele din can can....ar trebui sa gandesti altfel.Deci...lumea asta e facuta din cate suflete...atatea minti.Daca nu invatam sa ne adaptam unei societati...avem probleme.Nu poti sa schimbi mentalitatea unui om....felul in care gandeste....totul tine de adaptare.Maleabilitatea....este un lucru absolut firesc...cel putin din punctul meu de vedere.Eu nu am deschis un topic...nici sa invat pe cineva ceva...nici sa impun cuiva gandurile si cunostintele mele.Pur si simplu discutam.Prin contrare nu rezolvi absolut nimic.
Deci...concluzia....esti binevenita sa discuti pe aceasta tema,poate fetele sunt mai glumete...dar se pare ca si tu esti putin rigida....Hai...sa facem sa fie ok....te rog!!!

Sincer...si mie imi place gluma...si chiar mistocareala....asa ca....fi mai maleabila si tu....

walkiria
Postat pe 26 August 2010 19:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare de ce femeile nu pot fii preot....Sa predice in biserici,?Sau poate nici macar nu s-a gasit nici o femeie cu caracter sa incerce...Si femeile au drepturi nu doar barbatii 5 De la: michelle_ 15 Iulie 2011 21:39
maxime, citate, expresii... 35 De la: garbo011441 7 Octombrie 2012 23:06
BANCURI 2905 De la: 30 Ianuarie 2020 17:51
Cum va faceti atmosfera placuta la birou? 9 De la: garbo_426430 14 Ianuarie 2016 18:04
Vand patut din lemn masiv 16 De la: garbo_400522 6 Decembrie 2015 13:24
Setari Cookie-uri