maxime, citate, expresii...

Buna !
Imi plac tare mult gandurile marilor nostri scriitori, de aceea as dori , daca si voi vreti, sa scriem maxime, citate care ne-au placut cel mai mult, si care uneori ne calauzesc in viata.
Am sa sparg ghiata, adaugand :
"oamenii ca si ingerii au doua aripi,diferenta este ca una din ele nu le apartine." Nu cunoas autorul, dar imi place tare mult.
Va doresc o zi cat mai frumoasa!
garbo011441
Postat pe 16 August 2009 09:40
ia de aici, mai tarziu mai aduc un cearceaf

"Nu stiu ce fac, dar continui sa o fac fara oprire."



"Nu exista nici o conditie ca pentru a gasi cautarea sa fie necesara."



"Amintirea nu este altceva decat seva trairii."



"Am inceput sa privesc lucrurile cu atentie, pentru ca evidentul ajunsese sa imi puna mereu invizibile capcane."



"Minciuna nu este decat sora adevarului. Siameza."



"Ratiunea nu este decat un mod barbar de a ucide barbaria."



"Paginile nescrise nu-si astepta cerneala, ci viitorul."



"Intotdeauna va exista mai mult decat 1. 1 este o utopie."



"Paginile cartii mele au fost tot timpul doua: una tinea sub a sa umbra titlul, iar cealalta sfarsitul..."



"Cum poti intelege ceva ca n-ai simtit niciodata? Se numeste umanitate."



"A lupta pentru nici o cauza este a lupta pentru cauza divina."



"De ce mereu cautam iubire pentru iubire? De ce nu speranta...?"



"E interesant cum si in momentele de extaz, si de agonie, ratiunea il paraseste pe om precum un spirit reunindu-se cu neantul unei dimineti aproape fosforescente."



"Bucuria victoriei este mai intotdeauna proportionala cu valoarea adversarului."



"Sunt atat de multe de invatat din trecut, incat prezentul ramane o simpla aplicatie a tuturor teoremelor deja rostite."



"I never knew who I am until I met you, but who you are will remain a mistery to me forever"



"Cum se face ca mereu fac orice altceva in afara de lucrul care stiu ca trebuie facut?!"



"Nimic nu are cu adevarat un raspuns. Nici o intrebare. Fiecare dintre incercari este rodul imaginatiei si limitarilor noastre de tot felul..."



"Victoria este pentru ceilalti, infrangerea pentru tine."



pik_nik
Postat pe 16 August 2009 09:45
"Nu mi se mai pare nimic. Totul este."



"If you can't do it all, don't do it at all."



"Dragostea este cu mult suspendata deasupra ratiunii si moralitatii. Iar atunci cand dintr-un motiv sau altul se va prabusi, intotdeauna se vor gasi cativa tarusi din una sau alta care sa-i strapunga inima in nesimtire."



"Trecutul este o rana deschisa ce pare ca nu se mai inchide niciodata."



"Amnezie, tu imposibila salvare!"



"Persevereaza! Ce astazi este un "nu" categoric, maine poate fi un "nu" in decadere."



"Pentru totdeauna este doar o picatura de apa pe un obraz..."



"It's not that I can't be a good friend, it's just that I can't be a good friend to you."



"Un nimic intr-un nimic mai mare. Iata-mi tabloul in fata oglinzii!"



"Mi se pare hazliu cum intre prezent trecut si viitor se interpune o singura fractiune de secunda."



"A clear sunny day has brilliance, but a full moon night has the brilliance of the shade."



"Cineva spunea ca ne-am nascut pentru-a muri. Cineva spunea ca ne-am nascut pentru-a trai...Eu spun ca ne-am nascut doar pentru a da supozitii!"



"Intrebarile, ca si oamenii nu-si cauta raspunsul, se cauta pe sine."



"Orice apartine nimanui, apartine tuturora."



"Inainte sa afle ca lumina venea de la Soare, oamenii, foarte probabil credeau ca e privirea lui Dumnezeu."



"Ingerului ii sta minunat in alb, insa diavolul nu se va multumi niciodata doar cu negrul!"



"Oamenii se schimba. Ca si zeii. O data la cateva mii de ani."



"Nu cred. Dar mai mult decat nu cred, nu stiu!"



"Ideea existentei este sa poti crede in intamplare."



"Niciodata nu este prea tarziu pentru tacere."



"De multe e greu sa gasesti interesant ceea ce nu e facut de altii."



"Cel mai bun loc de a fi pentru diavol este in spatele unui chip angelic."



"...si apoi am fost eu!"



"Soarele: uneori te orbeste de frumusete, alteori doar te orbeste."



"Cred in non-actiune. Cred in non-existenta. Tot ce ajunge sa fie, material sau in idee, sfarseste prin disparitie. De aceea, cred in ne-idee. Cred in misterul neintelegerii abstracte!"



"Cel putin o data cea mai banala idee are toate sansele de a parea interesanta."



"Sometimes I'm beautiful and others I'm just not me."



"Atat de putin timp pentru atatea idealuri..."



"A spune ca ceva e imposibil inseamna a te resemna cu conditia de om."



"Sunt fanatic in tot ceea ce fac si de aceea incerc sa nu fac nimic. Insa cu grija!"



"Nu victoria este cea care te face mai puternic. Infrangerea!"



"Tot aud spunandu-se: fii tu insuti! Singurul ce a fost el insusi a fost primul. Poate Dumnezeu. Noi suntem doar copii ale copiilor altor copii. Noi nu putem fi decat altii."



pik_nik
Postat pe 16 August 2009 09:47
hallo !!!
kyra
Postat pe 16 August 2009 09:49
Oamenii nu-s altceva decat niste maimute cu constiinta pacatului."



"Pot fi singur scapand de toti si de toata suflarea lumii, dar nu pot fi niciodata singur de mine insumi..."



"Inca imi mai astept revelatia."



"Mai mult, mai mult, tot mai mult! Cineva sa ma opreasca!"



"Am incercat sa-mi tin iubirea atat de aproape incat pur si simplu intrandu-mi in ochi, imi ucidea privirea..."



"Dupa miezul noptii, daca insist, aproape pot vedea minutele scurgandu-se la vale..."



"Intotdeauna in loc sa spun "de ce", spun "de ce nu"! De ce...? De ce nu?!"



"Fii fericit. Unicul lucru in viata ce trebuie sa fii!"



"Uneori din spatele geamului camerei mele, raman atintit cu privirea pe fulgii de zapada intrebandu-ma nu altceva decat daca durerea cu adevarat doare.."



"Fiecarea vrea pe altcineva! Atat de putini se mai vor pe ei insisi..."



"In spatele actiunilor se ascund de cele mai multe ori credinte."



"Ne impotmolim in adevar precum vocalele in tacere..."



"Ce nu poate fi inclus in cuvinte nu poate fi exclus din eternitate."



"Iubesc ce nu pot avea, urasc ce nu vreau si sunt indiferent la restul!"



"Cu cat inveti mai multe si crezi ca stii mai multe, cu atat adevarul iti apare mai tulbure."



"Uneori totul este atat de ireal incat deschizand ochii in jur si intinzand bratul, pot atinge visele..."



"Jumatate din lucrurile pe care le vorbim se refera la trecut, iar cealalta jumatate la viitor. Si atunci intreb: unde e prezentul?!"



"Nimic nu ar fi briliant fara mediocritate."



"Ar fi atatea lucruri ce-as putea sa le spun...Doar de-as fi eu insumi."



"Vrem sa schimbam lumea, s-o facem un loc mai bun. De ce?! Tot asa cum noi trebuie sa fim noi insine, s-o lasam si pe ea sa fie insesi. Doar noi de-am fi noi. Atunci perfectiunea si-ar lua adevaratul rol in primire..."



"Nu este o chestiune de cat de destept sau frumos sau genial sunt cat este despre recunosterea acestora de catre ceilalti."



"Suntem ceea ce suntem, iar schimbarea este ca un nor trecator secat de o ploaie torentiala de vara."



"Si chiar daca as avea aripi tot nu as putea atinge coltul stelelor."



"Prefer sa iau ca punct de referinta simturile mele decat sa ma injosesc la etaloanele perfectioniste ale altora."



"Exista un moment in care te obisnuiesti cu toate, si exista unul in care toate iti par banale. In viata asta trebuie sa existe si lucruri cu care sa nu ne putem obisnui niciodata! "



"Memoria imi poate fura cuvintele, dar nu si gandurile."



"Fii iubit, fii urat, dar nu ezita niciodata sa fii!"



"What was once, never will be again!"



"Destinul ne este ceea ce suntem. Ne vindem sufletul diavolului incalcandu-l!"



"Daca-mi pun urechea destul de aproape de tacere ii pot auzi urletele disperate dupa eliberare!"



pik_nik
Postat pe 16 August 2009 09:49
Sunt atatea lucruri pe care nu-mi vine sa cred ca le-am spus incat aducandu-mi dovezile de rigoare, voi pleda nebunia temporara sau posedarea satanica."



"Un lucru ce nu pot fi este judecatorul meu propriu."



"Dupa cum vad eu, un da spun ieri cu un da spus azi si cu un da spus maine nu este acelasi, chiar daca se refera la acelasi lucru."



"Desi ar putea parea o chestiune normala, mi se pare total bizar faptul ca cele mai frumoase vise le am noaptea..."



"Foarte putine, dar foarte putine lucruri se intampla doar pentru mine!"



"Lucrurile sunt toate egale. Noi, fiecare din noi suntem cei ce le facem mediocre sau marete."



"Pe fiecare mica propozitie ce o spun, inca o idolatrizez ca pe o minune..."



"Cea mai nevrotica, monotona si fara sens zi a anului se dovedeste deseori a fi chiar prima..."



"Unul dintre cele mai triste lucruri la care poate un om poate lua parte este sa asiste la decaderea unui imperiu."



"Schimbarea aduce schimbare."



"Oricati ani as avea si voi avea, intr-un oarecare fel nu voi depasi niciodata varsta de 12."



"Faptul ca timpul ne-a adus cunostinte superioare fata de epoci trecute nu inseamna ca ne-a facut si altfel!"



"Doar pentru ca ceva pare sa nu aiba sens, nu inseamna ca asta nu ii era menirea."



"Omul este singura fiinta cu frumusete adevarata."



"Avand in vedere ca toate lucrurile au o limita mi se pare firesc ca aceasta sa apartina bunului simt."



"Unul dintre cele mai grele lucruri de facut este alegerea."



"Am doua existente: una subiectiva si una obiectiva. Una materiala, la propriu, subiectiva si una psihologica imateriala in cei mai buni prieteni ai mei, obiectiva."



"Se stie despre culoarea urinei ca elimina toxine dupa forma sa accentuata. Astfel culoarea deschisa indica o problema la rinichi sau cine stie ce altfel de problema. Poate insa aceasta culoare ar trebui sa indice faptul ca avem de-a face cu un corp fara toxine!"



"Pentru a putea rade de o gluma e necesar a sti ordinea corecta a lucrurilor, cat despre a putea rade de o persoana este necesar a te transpune pe tine insuti in acea ordine."



"Si chiar daca Dumnezeu exista, nu este el la urma urmei o fiinta? Si nu oare toate fiintele pana la urma dispar la un momentdat in ceata? Si apoi, creatia nu impotriva creatorului se ridica? Miei sunt totusi doar cei ce nu-si pot cunoaste soarta..."



"Uneori incercam sa oprim lucruri ce poate trebuiau sa se intample..."



"Unii oameni ajung mai devreme, altii mai tarziu, iar altii la timp la locul de intalnire. Unora le place sa astepte, altora sa fie asteptati, iar celor din urma doar sa-si duca la bun sfarsit obligatia data."



"Sunt unele persoane care doar prin umila lor prezenta reusesc sa ma irite. Si apoi mai si deschid gura..."



"De cele mai multe ori nu este vorba de locul unde te aflii cat este despre oamenii care te insotesc acolo."



"Cand te iubeam eu nu erai fericita. Acum cand nu te mai iubesc, esti. Ce pacat ca nu-mi pot da seama daca as putea fi fericit doar datorita fericirii tale!"



"Berea, iata recunosc, invie filozoful din mine!"



"I will never see myself in your head the way that I should!"



"Orice as fi, nu voi ajunge niciodata indeajuns..."



"Sunt unele lucruri pe care le faci, si altele pe care doar visezi ca le poti face."



"Even if that something between us seems to be perfect, it's still not good enough..."



"Pentru a afla cine suntem se merita oare a sti cine am fost..?!"



"Iata-ma copiindu-mi si gandul si actiunea pe hartie: mana mea scrie...!"



"Istorie. Ce cuvant! De fiecare data imi da frisoane pe sira spinarii..."

pik_nik
Postat pe 16 August 2009 09:51
Habar nu am cine esti, dar sper sa fii totusi persoana potrivita."



"A fi liber de tine insuti este libertatea suprema."



"Se credea pana deunazi ca Dumnezeu sta in cer, undeva in spatele norilor...Acum stiinta a dovedit ca in spatele norilor e spatiul, si inca oamenii spun ca Dumnezeu este in ceruri. Inainte era o credinta cat se poate de ferma, iar astazi o biata mototolita metafora..."



"Iubirea este ucisa in ratiune. Mediocritatea visului inchina iubirea istoriei."



"Cele mai bune poezii pur si simplu nu au timp sa ma parasesca. Ma iubesc atat de mult incat nu mi se vor imparti cu nimeni. Sunt numai si numai pentru mine, si nu se vor irosi niciodata pe litere!"



"You can't be all just as you can't be nothing!"



"Nu intreba. Intrebarea nu-ti poate aduce raspunsuri, ci doar alte intrebari mult, mult mai complexe. Intrebarile sunt devoratoarele de suflet!"



"Cineva drept raspuns la o scrisoare de-a mea, incepea cu prologul: "iarasi incepi cu astea?" I-am raspuns si eu la randul meu putin amuzat: "dar nu am terminat niciodata..."; nu am terminat niciodata..."



"Punctualitatea: visul celor ce mai au un pic de onoare si nepasarea celor abandonati frivolitatii."



"Cel mai trist decembrie nu poate fi decat unul in care zilele pana la Craciun trec de parca ar fi una singura..."



"1995. Ce mai an! Si totusi, pana la urma unul ca multi, multi altii."



"Cum poate nebunia sa ma sara, cand nebunia este ea insesi trairea? Cum poate cineva sa afirme ca exista si totusi lipsit de nebunie?"



"Am inventat binele si raul pentru, doar pentru ca nu ne mai puteam raporta doar la ceea ce ne inconjoara!"



"Fiecare dintre noi este o pasare cu aripile-i legate savurandu-si ultimul zbor."



"Nimic nu incepe inainte si iarasi, nimic nu se termina dupa..."



"Pentru fiecare secunda pierduta in trecut exista una corespondenta firava in viitor pentru incercarea mentinerii unui echilibru..."



"E mult mai greu decat suna sa stergi ce nu ai scris vreodata!"



"Religia e un lucru interesant. Cu cat stii mai putina, cu atat iti pune mai accentuat stapanire pe minte, in timp ce, cu cat stii mai multa, cu atat vezi mai adanc in complexitatea omului."



"In Europa in special oamenii se nasc aproape crestini si ca atare nu vor putea trai decat in pacat. In restul lumii, se nasc liberi, si totusi nu pretutindeni pentru a trai in libertate..."



"Aproape ca am inceput sa nu mai cred in minunile oamenilor..."



"Nu ma lasati niciodata singur. As putea sa ma prefac in pasare si sa dispar undeva in negura departarii."



"Neputand sa ma opresc iata-ma ucigandu-ma incontinuu si incontinuu de mii si mii de ori cu aceeasi neincredere barbara rupta parca dintr-un colt intunecat de luna!"



"Toti ceilalti oameni m-au redus pe mine la ceea ce sunt."



"Flacara, de cele mai multe ori nu mi se aprinde decat de sarbatoare!"



"Dupa fiecare iubire trecuta si pierduta ma intreb, desi stiu ca ceva a fost pana la urma, de ce a fost asa speciala si oricat as sta sa caut nu-i mai pot gasi nici un fel de menire..."



"Mai mult decat sunt eu, sunt cei pe care-i cunosc plus o doza de literatura, plus cateva ore de televizor pe zi timp de ani si ani de zile."



"O carte mai prosta, dar interzisa s-ar dovedi mai citita decat una excelenta si chiar recomandata..."



"Poate c-ar trebui sa privim viata exact asa cum este: o extensie a vidului. A mortii..."



"Deazamagire mai mai mare decat in literea lui a nu ninge in ziua de Craciun? Da. A ninge fragmentat in pauze scurte cu variatii de temperatura intre grade plus si grade minus in asa fel incat sa se poate vedea zapada scurgandu-se de pe crengile maronii goale ale copacilor..."



"Te iubeam...: e ca si cum odata as fi avut o idee, dar acum ideea e mai mult decat ratacita in padurea profanitatii in care lumina nu mai poate patrunde niciodata."



"Si iata totul: este! Atat de real, atat de credibil incat impugna scarba, dezolare. Dezolarea starii de a fi vine din insasi negarea unei asemenea mirifice, de neinchipuit intamplare."



"Fanatismul este poate cea mai buna dovada de viata si de existenta."



"Desi multe se schimba in jurul nostru, sansele cele mai mari de reusita le au se pare ideile."



"Ce incepe in minciuna, ori se termina in minciuna ori intr-un adevar secat pana si de ultima-i umbra de lacrima!"



"Si daca iadul se intampla chiar acum in jurul nostru? Si fiecare dintre noi pentru celalalt este diavolul gata sa-l corupa si sa-l franga si sa-i fure sufletul? Nu atunci moartea insasi ne-ar fi Paradisul? Sau poate salvarea ar sta intr-un paroxism al solitudinii..."



"Iubesc tot ceea ce ma face sa rad. Ca atare sunt pana peste cap indragostit in orele diminetii de metafizica."



"Niciodata nu-mi place si nu-mi va place clipa, momentul in sine! Doar ceea ce ii este premergator, scurta perioada ce exulta in mister si inchipuire de dinainte."



"Singura dragoste reala este dragostea pentru imaterialitate."



"Is this brilliant, or just something close?!"



"Partea brilianta a existentei mele este ca am fost inteles la toate nivelurile de diverse persoane din tot atat de diverse medii si perioade. Sunt un cameleon fara a mea voie, si cauza o reprezinta numai si numai timpul."



"Mediocrii simuleaza fericirea pana acolo unde se conving pe ei insisi de justetea acesteia, in timp ce ceilalti ce se sustrag mediocritatii simt fericirea doar la clipe dupa ce aceasta ii paraseste. Melancolie a celor ce cu adevarat exista..."



"Totul incepe prin a te preface. Dumnezeu s-a jucat la inceput de-a facerea lumii."



"Mancarea aproape imi provoaca scarba prin profanitatea ei ispititoare. Pactul diavolului cu muritorii!"



"Cel liber in spirit se bucura de fiecare clipa a vietii. Cel subjugat foloseste doar prilejul sarbatorilor si metafora timpului liber..."



"Ce nu sfarseste in tragedie are destinul pecetuit in uitare !"



"Intre alb si negru nu voi ezita nici o clipa in favoarea celui din urma."



"Timpul decade in amintire pe secunda ce trece. Dar numai pentru oameni. Numai pentru noi..."



"Cum as putea sa ma includ intr-o categorie de oameni?! Ar fi absurd. Contra acestei actiuni prefer traiul in sihastrie departe de astfel de culori imprumutate umanitatii."



"Exista melodii care m-ar putea scoate din cea mai intunecata stare de depresie, si exista culori fara de care lacrimile mele nu ar mai avea nici o valoare."



pik_nik
Postat pe 16 August 2009 09:53
piiikkk!
tati,inchide robinetili,ca ne inunzi!

lasa-ne timp sa rumegam,ce dreaq?!
abia ne-am trezit!
preciouss
Postat pe 16 August 2009 09:55
ah! si nu poci sa-i pun piedica! iote cum alearga !
kyra
Postat pe 16 August 2009 09:55
asta inseamna ca mai vreti? ok



pik_nik
Postat pe 16 August 2009 09:56
Oare etica a fost cea care i-a rasculat pe negrii impotriva sclaviei, sau neajunsurile in forma lor cea mai pura?!"



"Se merita oare a fi rege in imparatia omului in pofida ingerului in imparatia vesnica?"



"Tragedia acestei perioade contemporane este ca numarul predecesorilor e prea mare. Aproape toate ideile au fost deja secate...Am renunatat pana si la cautarea gandurilor proprii. Totul este de imprumut in zilele astea."



"In timp ce optimistul spune: sper sa fie un an cu bucurii si realizari, eu spun: sper sa nu fie deloc, si ma consider un optimist al paroxismului."



"Cand destinul ne rateaza pe noi este o tragedie, dar cand noi voit ne ocolim destinul este doar o alta dovada asupra apropierii noastre de divinitate."



"Poate ca bunul simt ar trebui ridicat la rangul de criteriu al existentei!"



"Ar fi interesant sa privim pentru o secunda viata prin ochii mortii. Pentru ea, este o boala !"



"Varsta-mi pentru constiinta mea nu are nici o valoare. Daca la 10 ani as fi scris ce am scris acum la 19, tot la fel m-as fi simtit..."



"Nu mi-e atat de frica ca as putea ramane fara idei cat imi e de obsesia ideilor ce se vor revarsa asupra-mi fara a mea voie."



"Intr-o lume a mediocritatii, mediocrul n-ar putea fi caracterizat decat prin popularitate."



"Uneori nu oamenii isi cauta ideile, ci ideile isi cauta culcusul in mintile lor lipsite de umiditate si discomfort..."



"Mediocritate, dulce-amara binecuvantare...!"



"Moartea fara imprejurare este doar moarte, dar cea prinsa intre pionezele momentului este deznodamantul unui destin !"



"Lucrul ce caracterizeaza omenirea poate cel mai bine este nesiguranta. Si zic poate tocmai de aceea..."



"A cauta frumusete la o masina, sau depasirea conditiei esteticului in paralelism cu decaderea umana."



"Imi pare rau ca nu sunt cine ai fi vrut sa fiu...Dar chiar imi pare rau? Dezamagirea ta imi da sperante...!"



"De ce lucrurile par rele doar cand sunt facute de altii? Simpla mediocritate..."



"Nu cred ca ar trebui sa subestimam puterea ideei. Se spune ca ideea nu a schimbat niciodata realitatea, dar apoi mai exista si problema adevarului..."



"Daca oamenii ar deveni toti ei insisi nu s-ar mai schimba nimeni niciodata !"



"Frumusetea este atunci cand desi stii ca exista ceva care iti poate exalta spiritul mai tare, nu poti atinge acel ceva..."



"Ce are alergatul ca atuu in fata mersului? Mania vitezei, acea adrenalina a existentei..."



"Puritatea la om este o stare. La ingeri o gratie care nu inceteaza niciodata. Iata diferenta intre cei ce populeaza cerul si cei ce ocupa pamantul..."



"Cu cat mai putine intalniri cu prietenii, cu atat mai bine. Cei ce te cunosc te fura de tine. Doar din cand in cand acorda-le cateva momente pentru a te readuce la constiinta propriei existente."



"Pentru a putea ajunge la propria opinie si simtire a lucrurilor trebuie sa treci prin impersonalitate. De la un capat la celalalt, direct prin ea !"



"Pentru a fi capabil sa inteleaga raiul, omul trebuie mai intai sa treaca prin 777 de iaduri!"



"Totul are ca baza intamplarea. Ce nu-si are inceputul in intamplare are drept mana a creatiei pe cea a diavolului."



"Nebunia este elementul ce conchide perfectiunea omului."



"Sa-l citesti pe Cioran fara insa a-i simti durerile...Se pedepseste cu moartea!"



"Ma dor ochii de atata lumina si totusi imi continui inaintarea.Cred ca tot ce mai imi doresc acum nu este sa ajung acolo, ci doar ca lumina sa se faca intuneric !"



"Unicitatea unui sarut adevarat poate ingropa in esenta sa un intreg imperiu al ordinii, eticii si fericirii insesi..."



"Exista ucigasi care dupa felul lor de a fi au tot dreptul sa ucida, si apoi sunt marea majoritate de oameni care dupa felul lor de a fi au tot dreptul de a fi ucisi."



"Cat de mult pot iubi vidul dintre secunde..."



"Cu nici un pret nu dezgropa trecutul. Singurul mod in care trecutul trebuie vazut este prin amintire. Iar amintirile vin de la sine !"



"De frica singuratatii in el insusi si in univers omul l-a inventat de Dumnezeu, companion pentru vecie."



"Moartea nu e decat iesirea din timp si intrarea in eternitate."



"Daca Pamantul ar fi singura planetea populata din spatiu, oamenii n-ar putea suferi de singuratate cosmica. Doar terestra."



"Intre dragoste si cunoastere nu voi ezita asupra cunoasterii.Dar intre dragoste suprema si cunoastere absoluta ma tem ca va trebui sa dau pas cunoasterii..."



"Cea mai sublima floare din lume aproape are drept conditie lipsa mirosului, ori o aroma suferinda de putrefactie..."



"Numai mediocrii si superficialii se lasa inselati de aparente intru a deveni ceea ce sunt."



"A fi uman inseamna a sti ca fara greseala nu se poate.Ca atare poate ca omul insusi e o greseala !"



"Totul isi are conotatiile sale. Eu ma am pe mine."



"Singura sete in esenta este setea de adevar."

pik_nik
Postat pe 16 August 2009 09:57
Extazul este o temporalitate inclusa intre acum si niciodata !"



"Ochii de prea multe ori vad ceea ce cauta, nu ceea ce li se arata..."



"Imi place ca din cand in cand sa ma insel. Nu-mi pot inchipui viata alaturi de unul care are tot timpul dreptate !"



"Daca inspiratia ar avea un nume ar putea fi acuzata de lipsa de bun simt de n-ar raspune cand e chemata..."



"Gandurile cele mai pure vin din singuratatea cea mai adanca."



"Probabil fiecare fiinta daca ar avea o constiinta s-ar crede cel putin in cel mai adanc ungher al gandirii, zeitate printre celelalte."



"Oare daca toate glasurile lumii s-ar ridica intr-o singura clipa intr-un urlet extatic, n-am muri atunci cu totii de fericire?!"



"In bratele mele nu poate sta adanc in noapte decat singuratatea."



"Ploaia. Sau turnirul norilor din care unicul adevarat pierzator este aridul."



"Trebuie sa recunosc: fascinatia raului este cu mult superioara binelui. Un diavol intotdeauna imi va duce mai departe imaginatia decat mi-o va duce un inger! Poate este si vorba de libertate..."



"Cate un motiv este pentru fiecare intamplare. Doar ca unele nu sunt pe intelesul nostru..."



"Suflete pereche...Pentru cineva care si-a gasit sufletul pereche bucuria trebuie sa fie imensa numai datorita unei asemenea intamplari milenare. Si apoi mai e si vorba de iubire. Cat extaz numai dintr-o singura intamplare! Cata fericire...!"



"Decat previzibil, mai bine dat uitarii.Decat acum, mai bine niciodata..."



"Privind inapoi, putine lucruri sunt lipsite complet de frumusete."



"Omul este cu mult superior si ingerului si diavolului. Nici un inger si nici un diavol nu si-a putut schimba vreodata conditia...Poate doar ingerul, o data. In diavol..."



"Pace nu va fi pe Pamant decat absoluta. Si asta dupa apocalipsa..."



"Gandurile, ideile exprimate prin vorbe, prin cuvinte, sunt goale. Priveste filmul, asculta muzica, atinge sculptura. Imbratiseaza viziunile asupra ideilor. Au un alt fel de goliciune, una ce cuprinde lacrimi si mistere..."



"Dupa o noapte cu luna plina, toate celelalte vor fi doar inceputuri de noapte !"



"Unele lucruri ascund in adancimea lor insusi vidul !"



"Ce e timpul? Tragedie si binecuvantare pentru oameni..."



"Extatic este drumul ce duce spre casa sublimului."



"Pentru cei ce repeta greselile istoriei, viata este un timp ce incepe acum si se termina undeva in zilele apuse."



"Adevarul e doar adevar. Dar adevarul tau iti poarta aripile catre portile eternitatii !"



"In zadar...Iata puterea timpului!!"



"Ce poate fi mai sublim decat o tintuire in gol a unei priviri care a depasit pana si ultimul stadiu al disperarii...?"



"Un zanganit de chitara. Iar dupa el potopul..."



"Doar cei ce nu exista nu plang. Pentru ei sentimentele sunt divine."



"Predicile pentru cei ce nu le merita, se reduc la tacere."



"De-a dreptul straniu...In jurul nostru toata nemiscarea e cea mai intensa miscare fata de care ochiul este atat de departe !"



"Nu pot gandi cu adevarat decat atunci cand incep a scrie."



"Cu cat cerul pare ca e mai aproape de pamant cu atat este mai departe de privirea noastra..."



"Un visator este un inger cazut printre demoni."



"Religia face din creatie un act transcendent, in timp ce stiinta o transforma in ceva aproape imposibil insa fara a-i spune minune!"



"A-ti da viata pentru un tel inseamna a nu-ti fi trait viata in van, dar a lasa telul sa te ucida nu este altceva decat o slabiciune dezolanta !"



"Lacrima se aseamana foarte tare cu un fulg de zapada sau un strop de ploaie. Diferenta este ca lacrima este a omului in timp ce fulgul si picatura de ploaie sunt ale cerului..."



"Fara durere ezitarea ar fi sacra. Fara durere, ezitatea ar fi monopolul orbilor si handicapatilor. Fara durere: iata o lume pusa sub semnul intrebarii !"



"Pe cei ce te apreciaza mai mult pentru ceea ce vrei sa pari a fi, pe aceia sa-i renegi mai tare. Caci ei inevitabil vor vedea prin aparentele tale."



"Poti ucide totul insusindu-ti-l..."



"Dragostea pentru nou nu poate fi oprita in imperfectiune. Iubesc cu flacarile iadului doar ce stiu ca nu voi putea atinge niciodata !"



"Doar pentru cei ce nu ma cunosc pot fi oricine..."



"Dintre toate pentru care putem sa traim sa o facem pentru un zambet pe fata unei fiare."



"Modestia ii caracterizeaza pe mediocri cat si pe intelepti. Diferenta este ca n-ai sa vezi niciodata un intelept incalcandu-si-o, insa mediocrii la tot pasul."



"Cel mai mult ii cred pe aceia ce nu se cred pe ei insisi...Ce mod mai bun de a spune adevarul decat prin a il spune fara a-i da insa crezare!?"



"Ce vis straniu al omenirii este inchipuirea...La urma urmei care dintre noi isi mai inchipuie ca traieste?"



"Ferice de cei care nu pot vedea bine si rau, caci ambele sunt expresii ale celor cazuti in omenire..."



"Victoria este momentul. Infrangerea:totul !"



"Celor ce se inchina la zei falsi: va inchinati propriilor voastre credinte si iluzii."



"Rautatea este o repercusiune a multitudinii. Este pura caracteristica a individului, iar cine nu o are sufera de complexul dumnezeirii..."



"Primul scop al diavolului este de a convinge prin inselaciune ca aparentele sunt esentiale."



"Cum ar arata o lume numai si numai a filozofilor?! Ca atare nici in a-si cauta prea profund sinele nu trebuie sa exceleze omul..."



"Diferenta dintre un pistol si un arc cu sageti este ca niciodata sageata nu-ti va face surpriza de a nu se gasi unde trebuie..."



"A gandi este cel mai frumos lucru. A face: cel mai faimos !"



"Iubirile adevarate se sting ori in tragedie ori in tradare..."



"Pentru cei ce privesc in viitor surprinsi de vointa: cugetati mai mult la trecut si incercati gustul clipei. Va spun: viitorul va este ucigas fara simbrie. O face din impasivitate si nici macar din ura...Slaviti clipa caci ea va este camaradul de tresarire si sarutare."



"Decaderea nu este decadere decat pana intr-acolo unde odata fiind foc acum este cenusa si unde odata fiind aripi zburatoare acum sunt doar aripi..."



"Visele nu vor dori niciodata sa devina reale. De ce ar fi ele invidioase pe realitate?! In fond ele sunt vise..."



"Cugetare de 1 ianuarie: anii trec la fel de repede ca secundele !"



"Iubirea este fata de o persoana si este impartasita ori fata de altceva. Altfel nu este iubire."



"Cine ma poate iubi pe mine mai mult decat o fac eu insumi?!"



"Unicul fanatism util este cel inchinat iubirii."



"Urasc definitiile. Cine le face se crede Dumnezeu. Cine le invata se subscrie sclaviei."



"Crima perfecta: sa-ti ucizi dorinta de libertate si sa scapi cu fata curata !"



"Cine moare fara ca macar pentru o clipa sa fi stiut cine este si-a trait fiecare secunda a vietii in zadar."



"Am crescut cu limba romana. O cred pe cuvant. Iar atunci orice alta limba pentru mine este o potentiala
pik_nik
Postat pe 16 August 2009 09:58
Nimic din ce exista nu se merita mai mult decat acel ceva care da starii tale de a fi zbor si apoi prabusire."



"Sunt momente in care iti dai seama cat de neimportant este spatiul si timpul. Si atunci poti vedea cu adevarat cat de neinsemnat este omul."



"Nu vei putea gasi in societate un om cu toate virtutiile decat pe strada. Cersind."



"Tragedia mortii: are viata vesnica..."



"Drumul bun nu poate fi decat cel ales de tine insuti. Adevarul destin al fiecaruia."



"O planeta pe care ar domina pacea ar fi una care si-ar fi implinit destinul. Si ce lucru cu destinul implinit isi mai merita viata..?!"



"De neinchipuit imi este un om ce n-ar irosi nici o secunda. Ce slaveste timpul pana la divinizare. Tare greu imi vine sa-i creez acestuia o imagine in minte, caci nu ar mai avea viata ci doar un ideal in perpetuua miscare. Si viata sa ar fi un martiriu continuu. Cata tragedie...!"



"Casa este sacralitatea profanitatii."



"Parca as trai numai prin revelatii...Tot ce nu mi ofera din prima se exclude simturilor mele pe vecie!"



"Iubirea: cel mai puternic drog al firii nostre."



"Intotdeauna un esec personal va fi diminuat de esecul celora in care te includeai ca individualitate, in a caror masa subexistai..."



"Sunt oameni pe care o mica realizare ii bucura. Daca reusesc a satisface pe cineva se multumesc cu asta. Aduc bucuria asta la bucuria suprema si nu se supara a o confunda cu bucuria de sine. Se multumesc ei a fi pentru ceilalti. Si apoi sunt nemultumitii vesnici, acei nemultumiti de sine. Pentru ca pe ei nu i-ar putea ferici si linisti decat totul. Nimic mai putin luat in raport cu orice si cu oricine. Ei sunt vesnici tristi ca nu pot intelege lumea, vesnici necunoscatori de nimic si nerecunoscatori micilor reusite pe ne de-a-ntregul..."



"Straniu este ca un ceva facut pentru prima oara desi mai greu in teorie decat ceva banal, ar putea fi terminat mai repede cu o mai mare usurinta decat acesta din urma. De ce...? Pentru ca ultimul ni-l calculam, il stim pe dinafara in timp ce noului ne abandonam pana acolo unde uitam de fortele proprii si nu ne mai cunoastem limitele..."



"Diferenta dintre a privi si a vedea...? Pot vedea in viitor, dar nu pot privi decat ceea ce mi se arata."



"Ma pot sinucide de mii de ori insa de murit nu o pot face decat o singura data..."



"Demonii nu-s fiinte lipsite de iubire. Doar ca ei iubesc raul si moartea. Doar atat..."



"In seara de revelion am facut un om de zapada. Iar apoi a doua zi am revenit la locul cu pricina sa-mi vad capodopera...Omul era insa disparut. Deabea daca se mai vedeau bucati aruncate pe ici pe colo din el. Si apoi mi-am zis mie insumi: ia uite ma, dupa un an de zile chiar te mai asteptai sa fie inca?!"



"Ingerii nu zboara. Doar plutesc pe cerurile inguste ale gandurilor noastre."



"Ar trebui sa spun lucruri inteligente mai rar...Sa nu ajung sa fac un prea mare idol pentru mine din mine insumi."



"La caldura si comfort gandurile mele sunt egale cu cel mai mare nimic dintre toate. Frigul mi le invie, dar ce pacat ca mainile imi sunt inghetate..."



"Unde sa ma pot duce cel mai bine la vanat de ganduri daca nu in natura? Acolo se intampla totul...!"



"Diavolul nu este altul decat ingerul realizat in materialitate !"



"Cred ca frumusetea, ca si iubirea, exista pana intr-acolo unde nu incepe a fi explicata."



"Decat distantarea mai dureroasa este apropierea. Mai ales cand isi atinge apogeul in secunda!"



"De ce oamenilor nu le plac zilele mohorate...? Pentru ca niciodata nu au incercat sa le inteleaga. Nu le-au dat nici macar o sansa !"



"Omul e rau. Iar daca nu ma credeti, atunci va intreb: fara om, ce rau ar mai fi in lume?!"



"Inainte speranta se mula perfect pe intamplare neintervenind in cursul sau firesc. Acum fara interactiune este ca si ireala !"



"A fi tu insuti: a sapa groapa binelui si a raului si a le varsa pamant pana la asfixiere."



"Toate ideile sunt fiicele mortii. Pentru ca inainte sa ajunga la tine dominau tinutul nefiintei !"



"Prin ochii unui budist, noaptea pentru zi este o amagitoare. Ii da viata de atatea si atatea ori intr-un ciclu de renasteri infinite lipsind-o totusi de lucrul ce-l vrea cel mai tare: de atingerea Nirvanei si evadarea in nefiinta."



"Problema unei tari de dimensiuni exagerate: nu isi are o identitate finita si nici omegena."



"Cum arata oare un filozof pierdut? Nu oare nemaiputand suporta gandul? Asta ii e ratacirea!"



"Ce este patriotismul daca nu cel mai neconditionat dintre toate fanatismele lumii?"



"Zapada ilustreaza pana la perfectiune puritatea. Exista pana acolo unde-si fac aparitia elemenele externe."



"Iubesc natura cat timp isi pastreaza bunul simt fata de mine: cat caldura nu-i devine arsita, cat zapada nu devine mocirla sau cat ploaia nu devine acida..."



"Culmea iubirii: sa mori pentru o dragoste ce nu era adevarata!"



"Ce e moartea in ultima instanta daca nu o imposibilitate de comunicare?"



"Realitatea este credinta mai multor oameni cauzalitate a simturilor. Ca atare realitatea este in ultima instanta oferita de oameni. Atunci credinta tuturor oamenilor abstactionand simturile nu poate fi decat o transformare din ireal in real. Paroxism al vointei...!"



"Minciuna perfecta este trei sferturi adevarata si totusi cea mai mare dintre toate..."



"Atunci cand gandurile devin prea grele de ridicat si prea usoare pentru a te ridica, in momentul acela totul devine iremediabil pierdut..."



"Si totusi...in clipele mele cele mai disperate mi-as da toata lumea pe un singur zambet revelatoriu..."



"Cel mai sincer zambet dintre toate pe care am avut onoarea sa le vad ii apartine lui Uschi Disl. Si cat dramatism exprima in urma unei infrangeri...As spune ca la o persoana mai potrivita nici ca putea sa salasuiasca!"



"Calatoria in timp n-ar putea decat fi un impediment in calea insufletirii. Pentru ca, cum am putea avea distorsionand timpul doua existente din doua timpuri diferite aduse in acelasi spatiu sub aceeasi vreme?! Ce ar insemna asta daca nu imposibilitatea integritatii sufletului? Trist paradox care ne pune sa alegem intre doua improbabilitati fertile: intre sufletul nostru si saltul printre secunde..."



"Putine lucruri sunt de nepus la indoiala. Iar dintre acestea si mai putine au fost aici de cand lumea."



"Atatea lucruri nici macar nu se merita aduse aminte. Iar noi suntem obligati sa le invatam pe dinafara ca pe poeme...Atat de trista a ajuns lumea civilizata."



"Uneori niciodata este infinit mai bun decat un mai tarziu derizoriu. Mai tarziu este o metafora de a o lasa pe niciodata."



"Iubirea pura: unicul lucru din lume care nu trebuie sa dea socoteala la nimic si la nimeni."



"Dintre toate dementele, aceea a euforiei este cea mai glorioasa."



"Cel mai mare mincinos dintre toti este acela ce este convins pana la moarte ca spune adevarul."



"Nu putem fi altceva, decat inselandu-ne si mintindu-ne in cel mai mizerabil mod pe noi insine."



"Pesimismul nu cred ca este decat limita cea mai inalta a realismului, iar cateodata pentru a putea visa in continuare trebuie sa fii realist atat de mult cat se poate."



"Cea mai mare greseala a omului este ca baga toate sentimentele in aceeasi oala. Astfel, cand le scoate, intotdeauna ratiunea la subjuga pe toate...ghinion curat!"



"Despre antisemitism: a ucide un evreu este o crima, a ucide o multime, genocid, dar a-i ucide pe toti nu este altceva decat o realizare."



"Diferenta dintre mine si majoritatea oamenilor este ca eu stiu cine sunt in timp ce ei nu stiu decat ceea ce vor sa fie."



"Timpul nu-si arata secundele decat acelora care cu adevarat iubesc devenirea."



"I am the devil. I keep on saying it and they keep on not believing me!"



"Odata pentru tine as fi fost in stare sa imi dau viata. Astazi tot ce as mai face ar fi s-o iau."



pik_nik
Postat pe 16 August 2009 09:59
mamiiii! gata!
kyra
Postat pe 16 August 2009 10:05
citi artisti nu au cautat cu constinciozitate sa isi imbogateasca experientele amoroase,pt ca aveau impresia ca iubirea le intretine inspiratia!din pacate,aceasta iubire atit de umana,de senzuala si schimbatoare,care a fost sursa catorva inspiratii,a fost mai ales cauza celor mai mari dezordini.iubirea este ca vinul,va imbata,dar betia pe care o cautam in regiunile inferioare antreneaza aceeasi decadere fizica si morala ca abuzul de alcool.iubirea,adevarata iubire,trebuie sa o cautati in inalt,in regiunile sufletului si ale spiritului.aceasta iubire va infrumuseteaza,va ilumineaza;datorita ei faceti bine tuturor creaturilor,si mai ales sunteti fericiti.intelepciunea nu va aduce fericirea.si nici forta nu o face.cu forta veti fi poate invincibili,dar nu cu mult mai fericiti.pt a fi fericiti,trebuie sa iubiti.(omraam mikhael aivanhov)
LILO
Postat pe 16 August 2009 10:06
Este atat de straniu...Tot ceea ce nu simt in momentul scrierii mai tarziu nu-l pot crede. Ca si cum prezentul ma leaga de fiecare secunda a trecutului printr-un fir invizibil. Iar tot ceea ce nu poarta simtirea nu poate purta decat vidul..."



"Nu stiu cum sau de ce, dar cele mai de calitate ganduri imi vin intotdeauna in engleza!"



"Am incercat zborul catre stele de o infinitate de ori dar de fiecare data aripile mi se impotmoleau in lumina..."



"Cineva care spune obisnuiam sa scriu poezii n-a scris niciodata cu adevarat poezie."



"Ati incercat vreodata sentimentul simplu al puterii muzicii? In care zborul este doar o unda de sunet care iti traverseaza tot corpul si te ia cu ea pe aripile sale...Neasemuita plutire..."



"Secundele au nevoie de o imensa atentie pentru a putea fi cu adevarat vazute."



"Prima caracteristica a rockului este fara indoiala instinctul sau de supravietuire!"



"Ce este mirosul? Un alt mod fad de clasificare a substantelor..."



"Care este diferenta intre cei care stiu multe si cei care stiu nimic?Niciodata primii nu se vor putea lauda ca au stiut totul. Ceilalti in nimicul lor nu-si pot arunca privirile decat in curtea infinitului."



"Sa ucidem timpul cu folos, nu degeaba ca hotii..."



"Poate ca vorbele ar trebui mai intai spuse si deabea apoi ar trebui imbibate cu spirit si viata..."



"Diferenta dintre mine si Dumnezeu...? Singura sa greseala este de a fi. Ale mele sunt nenumarate..!"



"Nu e mai glorios sa pieri in mijlocul incercarii de a castiga totul, decat sa traiesti in continuare cu regretul neincercarii totale...?!"



"Cat de fain poate fi atunci cand cineva te suna noaptea pentru a-ti spune cine stie ce tampenie, pentru ca a doua zi intamplarea sa treaca drept una dintre acelea invelite in ceata si pline de o importanta indefinita a irealului care parca exista si nu exista...?"



"Diferenta dintre mine si ei...?! Eu pot plange pentru orice. Ei nu o pot face decat consumand o mica tragedie."



"Un om fara simtul umorului nu poate fi decat unul pierdut cu adevarat vietii."



"Unele lucruri sunt facute azi pentru a fi consumate, altele azi pentru a fi admirate maine, iar altele azi pentru a putea exista un maine!"



"Incercand sa-mi urlu in minte, am realizat utopia incercarii mele. Urletul nu poate fi decat exteriorizare. De cea mai pura forma posibila.."



"Fiecare dintre noi este un Dumnezeu in descompunere..."



"Cei mai tragici oameni sunt aceia pentru care strainatatea cuvantului renuntare si sacrificiu este glorioasa."



"Ideile brute ne fac zei, ezitarile ne fac ingeri, iar punerea in practica a lor ne fac simpli oameni."



"Greu de imaginat ziua lipsita de dimineata si noaptea fara de inserare."



"Privirile unei persoane care te iubeste face cat privirile a un milion de oameni incercand sa te inteleaga."



"Cateodata mi-e frica de propriile mele cuvinte.Mi-e teama sa nu le masacrez in vreo banalitate esuata.."



"Fluturele: aproape toata viata sa e o larva si apoi este cea mai frumoasa dintre zburatoare, insa doar pentru cateva ore. El nu poate fi astfel decat regele mortii."



"A fi liber sau a nu intelege intelesul."



"Singura menire a lucrurilor care nu trebuie sa prinda sens este sa te prinda pe tine."



"Diferenta dintre mine si multi alti poeti de duzina priviti ca relativi buni? Ei isi fac poeziile sa sune bine in timp ce tot ce eu fac este sa le fac sa sune a mine..."



"Cineva a spus ca gusturile nu se discuta.Eu spun ca dimpotriva.Doar ca eu nu mi le voi discuta pe ale mele niciodata..."



"Omul are nevoie mai mult sa fie posedat decat sa posede. Doar ca este la nivel subconstient, iar la suprafata se desfasoara o totala negare."



"Natural born killers, sau cum am inteles eu ca iubirea nu este chiar totul."



"Atunci cand vreau sa scriu nu imi este cu putinta...Cand nu se poate sa scriu toate ideile imi vajaie prin cap ca cea mai salbatica furtuna de zapada intr-o camera acoperita si cu geamurile inchise..."



"Sarutandu-l pentru prima oara, pamantul a fost amar.Acum este dulce de fiecare data."



"Oamenii uita. Si cel mai tare si mai des si de necrezut, uita de unde au venit si cine sunt...Iar asta nu este alta decat uitarea suprema."



"In order to be, one must first dream. Without the dream there can be no existence."



"Un milion de oameni e nimic. Unul singur insa care isi urmeaza destinul si visul pana la capat este totul."



"Imi pare atat de rau ca uitarea vine inaintea aducerii aminte."



"Am crezut ca pot sa scap de diavol.Sa fug, sa ma ascund, sa-l fraieresc sa nu ma mai gaseasca.

M-am inselat amarnic.Nu am cum sa fug sa ma ascund, sa scap de mine insumi..."



pik_nik
Postat pe 16 August 2009 10:08
Unele lucruri si evenimente evolueaza intr-un mod atata de tampit si fara voia mea, incat imi dau seama ca alegerea de a continua ceva ce nu a fost controlat de mine de la inceput nu-mi va apartine nici pe departe. Si mai mult decat atat, pot fi sigur ca oricat as vrea eu sa se termine sau nu, nu se va termina si partea proasta e ca atunci cand o va face, nu va iesi nimic bun din asta! Si totusi scanteia care aprinde focul, de fiecare data imi apartine..."



Daca nu as fi fost crezut pana acum de nimeni, ar fi trebuit sa fiu mort cu siguranta!



Daca nu as fi incercat sa-mi ridic capul din pamant mai demult, inca m-as intreba ce este departarea...



Pentru ca odata am crezut ca iubesc, acum tot ce mai cred este ca undeva cineva isi inchipuie ca ma iubeste.



Sa spui "nu" si sa ai convingerea unui adevar in tine...Cea mai mare greseala dintre toate!



"Ma trezesc in fiecare dimineata cu acelasi gand nerostit si ascuns in cele mai adanci unghere ale fiintei mele. Si pana sa ma culc este tot ceea ce incerc sa trezesc la viata!"



"Inca ma intreb ce este iubirea...Daca tot ce simt eu acum este nimic, si tot ce simteam inainte este iubire ,atunci nu ma pot decat intreba de unde si pana unde exodul asta..."



"Daca iubesc ceva mai mult decat o luna plina? Doar lucrurile care se intampla sub a sa lumina..."



"Odata nu-mi doream decat ca oamenii sa ma inteleaga. Asta ar trebui sa-mi raspunda la intrebarea ce care mi-o puneam nu cu multa vreme in urma: "fost-am copil vreodata?"..



"Daca nu poate face altceva decat poate, cum poate Dumnezeu sa sufere de omnipotenta?



Intre iubirea vietii mele si ura vietii mele as alege iubirea. De ce?! Pentru ca iubirea oricand poate deveni cea mai adanca dintre ure...



Mi-as astepta sufletul pereche daca ar fi nevoie, si o eternitate. Si de ce pana la urma? Doar ca sa-mi vad inca un vis spulberat printre stele!



Vreau sa iubesc, insa nu cu acea iubire. Despre a fi iubit insa nu pot spune acelasi lucru...



Cred ca lumea este taramul unei singure iluzii:cea a adevarului. Atat de putini dintre noi au puterea sa rosteasca adevarul. Si ce pacat ca de cele mai multe ori el nici macar nu se rosteste...



Am sa fug pana ce am sa raman fara pamant in spate. Pana ce in loc de lumina am sa vad in fata ursi polari si intrebari fara raspunsuri. Atunci am sa ma asez jos si am sa port un dialog ca de la egal la egal cu zeul cel de pe urma!



Mi-ar place sa traiesc vesnic. Sau macar sa pot crede una ca asta. Ma tare intreb cum arata lumea prin ochii unei asemenea fiinte...



Daca as putea face orice, un singur lucru as ezita a-l face: a-mi arata viitorul.



Dintre toate persoanele care le-am cunoscut, una singura imi putea aseza prin simpla ei prezenta gandurile pe limba. Pacat ca nu am fost eu acela.



Sunt unele locuri pe unde am fost, unde pur si simplu m-as putea aseza jos si mi-as putea petrece acolo urmatorii cativa ani fara probleme. Doar privind si hranindu-ma cu privirile absente ale mortii. Si sunt atat de putine locurile astea...



Nu cred ca am prieteni. Doar oameni care ma asculta din cand in cand si care se asteapta sa fac si eu asemenea...Tare scump lucru prietenii astia...



Mi-as da toate visele indeplinite pe unul nou aflat sub semnul intrebarii. Fara ezitare.



"Intre maine si ieri, as alege in noaptea asta, ziua apusa...



"De ce sunt aicea? Pentru a ma putea pur si simplu intreba una ca asta. Adica din intamplare.



"Doar de as avea curajul de a ma uita in oglinda si de a ma striga pe nume..."



"Nu-mi amintesc decat despre ziua de ieri. Doar de-as avea si eu amintirea zilei de maine.."



"Poate exista o lume mai confuza decat asta? daca da, ea nu poate fi decat cea a viselor.



"Nu-mi amintesc decat ca odata vroiam sa sarut o fata. Restul e irelevanta si stare de confuzie acerba. Trei consoane si doua vocale..."



"Lucrul pe care nu-l voi spune niciodata? "Imi pare rau Doamne.."



"Pentru ca urletul ma va face intotdeauna mai mare decat sunt, voi vorbi numai in soapte. Caci pana la urma aparentele inseala."



Pusi cu spatele la zid, toti au raspunsuri..!



Nu stiu cum se face ca de fiecare data cand raman singur incep sa ma doara pana si culorile si atingerile neavute...



Daca odata am iubit o fata, acum nu-mi mai ramane pentru ea decat ura...



Toti gasesc in orizont o portita spre care alearga de nebuni incercand evadarea. Poate ar trebui sa priveasca exact invers: ca aia a fost portita pe unde au reusit sa iasa afara. Sa se indeparteze cat mai mult de acel punct incetosat din departare...



Pentru mine unul, exista momente cand ratacit fiind nu mai stiu la prima vedere nici cum ma cheama...Cand numele imi suna atat de bizar incat nu-i pot da decat conotatii straine. Bine macar ca s-a inventat oglinda...



Nu exista oameni frumosi. Doar priviri cautatoare de reflectii ale unor eternitati defrisate.



Atatea compromisuri...Ce poate insemna din punctul asta de vedere societatea, decat iadul?!



"De ce nu voi intelege niciodata femeia? Din acelasi motiv din care nici Dumnezeu nu a facut-o!"



"Atata vreme cat pasarile or sa zboare iar serpii au sa se tarasca, oamenii inca or sa se intrebe cine sunt si ce cauta prin gunoaie..."



Iubitei mele, sufletului meu pereche: singurul regret pe care l-as putea avea in viata asta, ar veni din samanta esecului de a nu te intalni pe tine niciodata .



Ma uit pe geam si e intuneric. Al dracului de intuneric, insa totusi vad undeva in departare salasuind vremelnic o licariere a unor zile apuse. Si nu stiu cum si nu stiu de ce, dar primul gand asociat acesteia se indrepta inspre tine. Si numele tau se zdruncina undeva in inca nerostirea buzelor mele...Ca si cum n-as vrea sa mai fie lumina afara niciodata!



"I am nothing without you, but you on the other hand, are everything without me!"



"Niciodata nu este prea tarziu pentru ieri."



"Pentru ca sunt, imi cer scuze neantului. Pentru ca voi mai fi, parintilor."



pik_nik
Postat pe 16 August 2009 10:10
Cum se pot lega bucatile din viata ta! Lucruri fara sens la momentul cand se intampla, iti dai seama peste ani de zile cat de perfect au fost ele acolo asezate. Si mai spun ei ca totul este intamplare...Minunat lucru viata asta! Daca este un motiv pentru care sa merite s-o traiesti, asta trebuie sa fie. Trebuie doar sa deschizi ochii si sa privesti..."



"Trebuie sa te fi iubit pentru ca de fiecare data cand eram langa tine gandurile imi erau nu ravasite ci cu totul in absenta. Iar universul, zau daca nu era acelasi..."



"Mi se pare un paradox interesant cum majoritatea filmelor inca prin esenta lor se bazeaza pe un cadru fictiv. Insasi prin prezenta actorului principal in film, realitatea obiectiva ar trebui sa-l demaste ca individualitate actoriceasca."



"Pune la indoiala totul: de la steaua aflata la o mie de kilometri distanta pana la firul de iarba aflat la cativa centimetri de irisul tau in alungire...Nimic nu este ceea ce pare."



"Mi-ar fi placut sa ma nasc diavol si sa mor inger..."



"Sufletului meu pereche: nu te gandi la mine ca la ceva care sunt. Gandeste-te ca la ce as fi daca te-as cunoaste pe tine."



"Ma uit cum fiecare lucru isi are propria-i stare de existenta si propria-i istorie...Pentru unii oameni care poseda simtirea cu adevarat cizelata, traiul intr-o zona populata cu flora si fauna abundenta ar fi chiar o imposibilitate. Ar putea muri chiar si numai gandindu-se la asa ceva, iar daca nu, atunci macar lacrimile l-ar transforma intr-o reala fantana umana arteziana."



"La mine este complet invers: in loc sa privesc lumea prin ochii mei, ma privesc pe mine prin ochii lumii."



"Nici raiul si nici iadul nu pot "fi".Asta ne-ar condamna pe noi la "ne-fiinta".



"Noi nu avem suflete. Suntem."



Nici nu mai am buze pentru cuvinte.Acum le rostesc cu ochii...



...singurul scop al mortii?

Neah...trebuie sa aiba mai multe.



As vrea sa stii totul despre mine...

Dar apoi fiecare gand sau amintire izbindu-se de existenta mea nu-ti va aduce decat tristeturi dintre cele mai amare...



Sa dea dracu daca de aici de unde stau eu se mai poate respira pana si un atom de fericire...



...iubirea?

Este ca si cum ti-ai vinde sufletul unei soparle, unui vierme sau fluture...



Imi foarte place sa bat strazile parcurilor noaptea de unul singur. Ce alt mod mai bun de a imparti tacerea lumii cu cel care atunci cand te striga, o face pe iubire?



Sunt momente cand tot ce mai am este iubire bidimensionala...Iar asta parca este a tuturora numai a mea se eschiveaza a fi in continuare!



Un om inteligent nu-si pierde niciodata macar dubla viziune asupra lucrurilor.



Pe undeva trebuie sa fiu vinovat de herezia ingerilor cantandu-si epilogul...



Ma simt uneori mai batran ca intreg lantul muntos al Carpatilor, iar alteori ca intreaga istorie a omenirii. De parca tot ce mi-as dori in momentele alea ar fi o nastere noua...



Unica justificare a sinceritatilor mele sunt Eu.



...pe ce mi-as vinde sufletul?!

Pe unul mai bun!



Drogurile ucid. Dar viata...?!



Eu...eu nu vorbesc niciodata despre altii. Doar despre mine.



Fiecare plan este o crima. Iar eu as ucide pentru si cea mai umila fluiditate a acestuia...



Totul ma lasa rece. Sa mai fie oare scapare pentru mine...?



Poetii zboara. Eu doar ma catar pe brazde de lumina inspre departaruri...



Cat de frumos ar fi ca de fiecare data sa fie nou, totul...



"Romnul s-a nascut poet", sau "romnul s-a nascut n suferinta pentru a-si trai viata ntr-o moarte perpetuua si incompleta."



Unde fugi atunci cnd vrei sa scapi de toate? Oriunde, numai nauntru nu!



Cel mai genial dintre toti?

Diavolul.

De ce?!

Pentru ca pastrnd raporturile, el este cel mai nenteles dintre toti, avnd nca si cea mai mare dreptate batndu-l catre istoriile sale.



Ei spun ca timpul ar fi o bucla fara inceput si fara coada. Eu doar ca e o insiruire tare lunga de morti cautandu-si ratiunea.



...diferenta dintre vis si realitate?

Visul se sterge mai repede din memorie pana ce nici macar instinctul sau nu mai ramane. De cate ori n-am facut dragoste prin vise, si acum tot ce mai am sunt amintirile de cea mai slaba vividitate posibila...

Au fost. Asta e tot ceea ce imi mai aduc aminte.



Sunt absent, cu exceptia momentelor cand sunt altfel.



Imi place iarna pentru ca ea ascunde totul. Cred ca Dumnezeu s-a nascut in Antarctica, in iarna vesnica.



E ceva mai bine parca sa tanjesti dupa ceva decat sa-l ai pur si simplu.



pik_nik
Postat pe 16 August 2009 10:11
apoooii ce v-ati face fratiloooor fara copy a lu paste???????? si mai HO HO si HO ca se termina hirtia de pe toapic
LILO
Postat pe 16 August 2009 10:12
"Filosofia este o transcedentala propedeutica pentru sufletul bantuit de moarte al romanului."
(Cornel Dinu)
anakin
Postat pe 16 August 2009 10:19
Ce faci Picnicele tata? Bagi km de intelepciuni pe care nimeni nu le baga in seama pe cind uite la nenea Anakin: una si buna! Toata lumea a inteles-o!
Aemulus
Postat pe 16 August 2009 10:23
propede..ce?
kyra
Postat pe 16 August 2009 10:25
ha?!
ce-i "propedeutica" aia?
sorry,da' am chiulit la lectia aia..
preciouss
Postat pe 16 August 2009 10:26
una de la tine

Inamicii nostri inoveaza, sunt plini de resurse. Si noi. Ei nu se opresc niciodata sa se gandeasca la noi mijloace de a ne distruge tara si pe compatriotii nostri. Nici noi" (Washington, 5 august 2004).
pik_nik
Postat pe 16 August 2009 10:26
inca una de bush

Imi aduc aminte ca m-am intalnit cu mama unui copil care fusese rapit de nord-coreeni chiar aici in Biroul Oval" (Washington, 26 iunie 2008).
pik_nik
Postat pe 16 August 2009 10:28
Asa a spus Washington???? In 2008?????
Io-te al naibii stafie....
Aemulus
Postat pe 16 August 2009 10:29
hai ca bush e teroare!

- Despre sanatate:
"Prea multi medici buni au incetat sa lucreze. Sunt prea multi ginecologi care nu sunt in masura sa-si exercite dragostea pentru femei in aceasta tara" (6 septembrie 2004)
pik_nik
Postat pe 16 August 2009 10:30
De la: preciouss, la data 2009-08-16 10:26:26 ha?!
ce-i "propedeutica" aia?
sorry,da' am chiulit la lectia aia..


intrabati-l pe Dinu, ca eu l-am citat doar.. si daca mai vreti din astea, mai am.. Io-te alta:
"Este incontestabila fortuirea ca romanul sa fie un strasnic luptator sarb."
(Cornel Dinu)

si una din partile Banatului:
"Ionel Ganea, ca om, e capabil sa infecteze pana si penicilina!"
(Marian Iancu)
anakin
Postat pe 16 August 2009 10:31
tot bush,
Despre imigratie:
"Cei care penetreaza ilegal tara violeaza legea" (Tucson, Arizona, 28 noiembrie 2005)

pik_nik
Postat pe 16 August 2009 10:33
mai tare ca aviara, he, he...
kyra
Postat pe 16 August 2009 10:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
curs de manichiura pedichiura arad oradea timisoara 1 De la: garbo_3782 26 Mai 2012 17:31
curs de machiaj oradea arad timisoara 1 De la: garbo_3782 26 Mai 2012 17:30
e-Tzatza 62 De la: iasomia 29 Iulie 2010 10:16
Sfantul Nicolae-Sin-Nicoara 1 De la: vuvuzela 6 Decembrie 2010 15:02
8 Martie! 7 De la: ameno 8 Martie 2011 12:33
Setari Cookie-uri