de ce apar tulburarile de personalitate?

Tulburarile de personalitate sunt alcatuite din trasaturi de personalitate care arata o persistenta maladaptiva si inflexibilitate. Trasaturile de personalitate sunt patternurile durabile ale comportamentului. Tulburarea de personalitate este un pattern persistent de experienta interioara si comportament care deviaza in mod clar de la asteptarile pe care le avem din partea insului. Patternul este inflexibil cu debut in adolescenta sau timpuriu in viata adulta, stabil in timp si care determina disfunctionalitate.
Ca sa intelegem tulburarile,trebuie sa gasim definitiile personalitatii,patternurilor.
Va recomand DSM IV si o baza in domeniul psihologiei.
crissumia
Postat pe 13 Septembrie 2010 16:20
De la: Doara, la data 2010-08-29 08:37:56Iar ai uitat sa scrii de unde ai dat copy/paste.



ca intotdeauna ai uitat sa citesti cu atentie.sa vezi ca este un articol, si la sf scrie de unde este preluat si cine l-a scris.insa rautatea totdeauna ti-a uratit sufletul.
vuvuzela
Postat pe 14 Septembrie 2010 13:26
De la: aliceintaraminunilor, la data 2010-08-29 11:31:20Ok, nu neaga nimeni ca un profesor cu probleme psihice nu trebuie sa fie printre copii, pentru ca poate fi violent, cel putin ciudat...
Dar credeam ca imi explici cum poate un astfel de profesor sau un alt profesor oarecare sa declanseze aparitia unei tulburari de personalitate la un elev sau la toti elevii sai.

Eu asta inca astept sa-mi explici...




cu asemenea profesori,pana si elevii pot capata tulburari psi.nu te face ca nu pricepi,cand tu esti sanatoasa si sotul tau iti toaca creierii(un ex),ca are probleme psi ,tu cum crezi ca vei ajunge in scurt timp?asa si elevii ,in compania unor profesori cu tulburari de comportament ,cum crezi ca vor rezista sa ramana sanatosi?tu nu ai observat si la tine ca ai o fixatie?ea se cheama rautate sufleteasca impotriva unor persoane care nu iti canta tie in struna.si incepi sa-i ataci in mod gratuit.si asta e tot o tulburare de comportament.ti-am dat articolul sa-l citesti.nu ti-a fost de ajuns.te macina rautatea.e acum ai primit si raspunsul asteptat,poti sa dormi linistita!!
vuvuzela
Postat pe 14 Septembrie 2010 13:45
Nu am studiat si nici nu am lucrat in domeniul psihologiei ori al sociologiei dar incerc un raspuns. Ne construim personalitatea mereu in functie de CELALALT. De mici incepem cu parintii, fratii, rudele. Apoi cu prietenii, profesorii, iubitii, sotii, copiii nostri s.a.m.d. Facem posibilul si imposibilul sa le placem, sa ne iubeasca, sa ne accepte. Normal ca personalitatea noastra se tulbura ori de cate ori intalneste nefericit INDIVIDUALITATEA. Individualitatea iarasi ne-o construim de mici-e laboratorul nostru interior, lumea noastra intima, eul. Cand eu stau bine cu mine insami, voi sta bine cu toti-si nu invers!
Personalitatea e dependenta, individualitatea nu.
Luna_in_capricorn
Postat pe 15 Septembrie 2010 09:14
hmmm
genetica asta!
e adevarat ca ne modelam personalitatea in timp, ca invatam, ca ne adaptam mediului inconjurator, dar cum suntem din nastere, cam ala ne este materialul generic, cu ala defilam...tot ce putem face e sa ne dezvoltam abilitatile pe care deja le avem si sa ne tinem sub control partile problematice de comportament...asta insemnand sa fim constienti de ele

ma uitam la pisicii mei, i-am crescut de cand s-au nascut pana la 4 luni...si eram convinsa ca daca o sa-i cresc pe toti la fel, or sa se dezvolte in aceeasi directie...surpriza, nu e asa!
cum sunt din nastere, asa se dezvolta, si seamana izbitori cu unul dintre parinti, sau sunt o combinatie din ambii parinti
zambila
Postat pe 15 Septembrie 2010 09:24
zambii ci io am patit la fel cu fetita mea......am incercat sa ii induc toateeee calitatile ....mai dar are o personalitatee
garbo074997
Postat pe 15 Septembrie 2010 09:28
bine, nu putem sa comparam pisicile cu oamenii...dar principiul cred ca-i acelasi
decat ca am ales specia gresita, pisicile nu pot fi dresate, sau, poti fi dresate sa faca ceea ce vor
zambila
Postat pe 15 Septembrie 2010 09:36
zambi,.io cred ca numai cele de rasa nu se pot dresa,....zvarluge rau.....am mare bataie de cap cu lady,....
ladyDY
Postat pe 15 Septembrie 2010 09:55
De la: zambila, la data 2010-09-15 09:36:32bine, nu putem sa comparam pisicile cu oamenii...dar principiul cred ca-i acelasi
decat ca am ales specia gresita, pisicile nu pot fi dresate, sau, poti fi dresate sa faca ceea ce vor
fimea e o mata isteata
garbo074997
Postat pe 15 Septembrie 2010 09:57
eu cred ca pisicile voastre au ..........tulburari de personalitate..........
jeanette40
Postat pe 15 Septembrie 2010 09:58
Jeanette !!!! au personalitate
ladyDY
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:03
buna dimineata fetele
vreau o cafea mareeeeeeeeeeeeeeee sa pot face ca altfel nu vad sa scriu facturile azi
si daca vorbim de personalitate are fiimea o personalitateeeeeeeeeeeeeeee de nu o intrece nimeni
tusi_Oli
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:06


lady, depinde de rasa...unele sunt mai "temperamentale", ca sa zic asa
ale mele is ca niste aristocrati englezi...de unde si numele de british shorthair
is echilibrate si destepte, blanzi si arogante
zambila
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:06
tusi, azi fac io cafeaua...mare, neagra si tare, ii bine?
cafeaua
zambila
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:07
De la: zambila, la data 2010-09-15 10:07:22tusi, azi fac io cafeaua...mare, neagra si tare, ii bine?
cafeaua


da da da da asa vreau cafeaua hai tusi
tusi_Oli
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:09
De la: zambila, la data 2010-09-15 09:24:41hmmm
genetica asta!
e adevarat ca ne modelam personalitatea in timp, ca invatam, ca ne adaptam mediului inconjurator, dar cum suntem din nastere, cam ala ne este materialul generic, cu ala defilam...tot ce putem face e sa ne dezvoltam abilitatile pe care deja le avem si sa ne tinem sub control partile problematice de comportament...asta insemnand sa fim constienti de ele

ma uitam la pisicii mei, i-am crescut de cand s-au nascut pana la 4 luni...si eram convinsa ca daca o sa-i cresc pe toti la fel, or sa se dezvolte in aceeasi directie...surpriza, nu e asa!
cum sunt din nastere, asa se dezvolta, si seamana izbitori cu unul dintre parinti, sau sunt o combinatie din ambii parinti
De obicei baietii ii copie pe tatii lor...Si daca vad ca tata lor se comporta urat cu mama lor,si baitelul face tot la fel..Eu am vazut in romania cu baietii de 10 ani,,vorbeau la misto cu femeile,,pt ca asa au vazut la tatii lor..De asta eu cred,ca sa poti sa iti educi copiii,mai i ntai trebuie sa iti educi sotul..Sau si copii tai vor copia pe tatal lor si iti vor face tot la fel,,daca nu stii sa ai demnitate si sa iti castigi respectul...dar barbatii romani sunt pt ei,,,,asa ca majoritatea romanilor,,si femeile tot lla fel au devenit pt ca au invatat de la barbati.Pt ca barbatii sunt lideri...femeile lasa pe barbati sa se comporte urat cu ele,,apoi si femeile se comporta urat cu ceilalti oameni pt ca apoi incep sa urasca pe oameni...daca ele nu se exteriorizeaza si sa fie si ele respectate
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:13
irinuco, da sa ti pup
zambila
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:17
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:30




======================
office_salinasusesi_ro
Postat pe 15 Septembrie 2010 12:00
De la: zambila, la data 2010-09-15 09:24:41hmmm
genetica asta!
e adevarat ca ne modelam personalitatea in timp, ca invatam, ca ne adaptam mediului inconjurator, dar cum suntem din nastere, cam ala ne este materialul generic, cu ala defilam...tot ce putem face e sa ne dezvoltam abilitatile pe care deja le avem si sa ne tinem sub control partile problematice de comportament...asta insemnand sa fim constienti de ele

ma uitam la pisicii mei, i-am crescut de cand s-au nascut pana la 4 luni...si eram convinsa ca daca o sa-i cresc pe toti la fel, or sa se dezvolte in aceeasi directie...surpriza, nu e asa!
cum sunt din nastere, asa se dezvolta, si seamana izbitori cu unul dintre parinti, sau sunt o combinatie din ambii parinti




imi place competitia.uite un subiect interesant si superb.am avut si catei si pisici si pasari,sti ce am observat la ei ?catei au devenit "hoti"ca pisicile,pisicile furau de stingeau si nici nu prea te mai bagau in seama,iar COCO a invatat sa latre si sa miaune,pt a iesi mai des din colivie.stia ca asa ma amuza.asta se cheama schimbare de comportament,in interes personal.erau haiosi.si azi imi este dor de ei.
vuvuzela
Postat pe 17 Septembrie 2010 08:15
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-15 09:14:30Nu am studiat si nici nu am lucrat in domeniul psihologiei ori al sociologiei dar incerc un raspuns. Ne construim personalitatea mereu in functie de CELALALT. De mici incepem cu parintii, fratii, rudele. Apoi cu prietenii, profesorii, iubitii, sotii, copiii nostri s.a.m.d. Facem posibilul si imposibilul sa le placem, sa ne iubeasca, sa ne accepte. Normal ca personalitatea noastra se tulbura ori de cate ori intalneste nefericit INDIVIDUALITATEA. Individualitatea iarasi ne-o construim de mici-e laboratorul nostru interior, lumea noastra intima, eul. Cand eu stau bine cu mine insami, voi sta bine cu toti-si nu invers!
Personalitatea e dependenta, individualitatea nu.



Luna,dupa parerea mea,daca ai aptitudini,psihologia si sociologia si multe alte domenii apropiate,iti schimba modul de a vedea viata.mult oameni de stiinta ,faceau studiu direct pe ei.asa puteau descrie,in amanuntime transformarile prin care treceau..eu am inceput cu un film superb.trecerea din prezent in alta dimensiune,pt ca in in acea dimensiune ,personajul principal se indragostise.isi inregistrase pe un aparat ,meditatia si o repeta noaptea pana reusea sa treaca portalul celeilalte lumi.intr-o zi a uitat in buzunar un ban din lumea in care el traia.cand a ajuns in cealalta lume(dimensiune),a scos moneda sa plateasca ceva.nu a realizat ca asta ii va schimba destinul.asa a pierdut ,iubita si lumea ei.uite chiar trebuie sa vad care a fost motivatia?doar pt ca a trecut cu un lucru dintr-o lume in alta?e f interesant de studiat.cel putin pt mine e o pasiune.
vuvuzela
Postat pe 17 Septembrie 2010 08:32
cel mai bine poate raspunde un psiholog ,cel mai sigur aceste tulburari apar in urma unor traume suferite .........o copilarie chinuita!
166116maryeta
Postat pe 18 Septembrie 2010 22:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Psoriazis 2 De la: stefanstancu 25 Februarie 2011 22:15
dieta de slabit pe grupa de sange 1 De la: garbo213760 13 Iulie 2011 21:58
Cum faci fata depresiei? 92 De la: garbo_387326 4 Mai 2015 13:04
Adreseaza, in direct, intrebari medicului nutritionist Damian Serban astazi, 4.08.2010 2 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:43
Hepatita C 13 De la: garbo_10948 8 Martie 2013 16:27
Setari Cookie-uri