daca ierti un barbat prima oara,va exista a doua oara?nu e vorba de tarfe ci de o relatie de 1 an si, cu casa si masa si nu cu o femeie mai tanara

De la: thrillia, la data 2010-08-21 03:03:42ce-ati face in locul meu?m-ar interesa si parerile barbatilor.am un copil de 9 ani.e greu de luat o hotarare ,desi inclin 80%spre divort.
De ce as accepta riscul de a ma "calca"in picioare, dovedindu- ce barbat este! DIVORT !
teodor_el
Postat pe 4 Septembrie 2010 10:12
BUNA DIMINEATA...CRED CA TREBUIE SA-TI ASCULTI INIMA IN PRIMUL RIND, APOI SA EVALUEZI SITUATIA REALA ...DACA EL ESTE INDIFERENT SI NEPASATOR LA PROBLEMELE TALE ...IAR CHESTIA CU ''L-AM IERTAT ODATA '''...PICA...DEPINDE DE OAMENI ,UNII OAMENI CHIAR TREBUIE SA LE DAI A DOUA SANSA ...NU -I BAGA PE TOTI IN ACEEASI OALA....DRAGOSTEA INVINGE ...IN 99 % DIN CAZURI...DACA CREZI IN EA ...!!! BINEINTELES DACA EL ESTE CURVAR ...BETIV....ETC....NU IL FACI TU BINE NICIODATA...INDIFERENT CITE SANSE I-AI DA....DAR VREAU SA TE INTREB ...NU MA CUNOSTI...NU TE CUNOSC...TU I-AI DAT MOTIVE REALE DE GELOZIE VREODATA...???
LEULPINGUIN
Postat pe 4 Septembrie 2010 10:25
aha. adica l-a dat motive de gelozie si nenea, rupt in inima de necaz, a plecat asa, cateva clipe - vreun an adicalea -la alta

si_totusi
Postat pe 4 Septembrie 2010 10:47
sa-si panseze ranile...tu...nu d`alta!!!...ca doar o zis ca...vine-ndarat!!
numa....asa...sa nu vaza soatza...cum se chinuieste cu inima franta...si ranita!!!
si...can` vine acas`...e nou noutz!!!!!
ovidiu42
Postat pe 4 Septembrie 2010 10:49
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-04 08:34:39Emma, bineinteles ca si femeile inseala...Macar doamna de care povestesti si-a luat copiii cu ea, am cunoscut femei care au lasat copii, casa, barbat pentru altul. Si nu s-au mai intors din drum!



Pai tocmai asta e, au plecat... au plecat sa fie sanatoase, dar ce te faci daca dupa ceva ani se intorc si vor vezi-doamne "sa o ia de la inceput"..... Eu personal nu prea cred ca nu vor repeta povestea si a doua oara.
Dar, cine stie, nici o situatie nu seamana cu alta, nici o relatie nu se poate compara cu alta cert e insa, ca atunci cand s-a produs o ruptura ambele parti sunt mai mult sau mai putin vinovate, ramane de vazut insa, ce decizie ia si unul si celalalt, fiecare are dreptul lui la fericire in final...
Emma_K
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:06
he-heeeeeeeeeeee.......ema...tu nu stii multe!!!
iote ca...taman`...asa se-ntampla!!!
si...cu ce ne alegem?
unii...batman...batman!!!
ovidiu42
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:21
TU TI-AI PUS INTREBAREA CE ANUME DIN COMPORTAMENTUL TAU A DETERMINAT PARASIREA CAMINULUI CONJUGAL?
NU VREAU SA PAR REA DAR ESTE EL VINOVAT SUTA LA SUTA?
DAR DACA ESTE VINOVAT ANALIZEAZA MAI INTII STAREA PSIHICA A COPILULUI (CUM PRIVESTE EL DIVORTUL VOSTRU )SI DACA E POSIBIL LASA-L.
demetra
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:27
Sunt barbat si vreau sa spun ca asta e valabil pentru orice cuplu. Nu stiu ce probleme sunt sau au existat la voi in cuplu dar exista ceva care l-a facut pe sot sa fie rece sau sa gaseasca pe altcineva etc ( aici e vorba de intelegerea in pat). Trebuie sa fi mai deschisa la propunerile lui sau sa nici nu fie nevoie sa-ti spuna el ce sa faci sau cum sa faci. Daca-ti lipseste fantezia erotica si alte chestii nu mai e atras, devine o obisnuinta ceea ce nu e bine. Mai este si stresul de la servici care ne face sa devenim irascibili si sa uitam sau sa n-avem chef de sex.Daca nu e asta si e vina lui atunci el e un fraier si n-ai de ce sa mai stai cu el. Problema este copilul. Copilul o sa sufere cel mai mult chiar si la varsta de 15 ani nu numai la 9 ani. O sa fie dezorientat iar cineva trebuie sa fie foarte atent la el.
stmike
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:28
oameni buni...sincer...scrieti fara caps look
pt ca...incercam sa va credem!!!
chiar daca e scris cu litere mici!!!
si...daca pb e tratata...la modul real si...matur...se poate intelege exact ce scriem!!!
asa ca ...hai sa nu obosim...pt ca...nici nu trece ca...fiind ceva mai aparte...daca e scris cu m ajuscule!!
ovidiu42
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:34
Cu orgoliul nu faci nimic. Asa cum unele dintre femei sunt vinovate asa si unii barbati sunt vinovati. Problema este ca vina nu e 100% a unuia sau a altuia. Totul se rezuma la gandire(inteligenta),sex,dragoste si intelegere sau iertare( fara orgoliu). Am si eu o intrebare :
Cazul 1 - Barbat fiind te casatoresti cu o femeie usuratica , deci nu mai ai pretentii ajungand la o varsta. Casnicia poate fi foarte fericita si iti dai seama ca te-ai casatorit cu o femeie minunata. Cazul 2 - Daca ai norocul sa gasesti o femeie cuminte si te-ai casatorit cu ea e si mai bine dar dupa un timp iti dai seama ca nu e persoana potrivita si ca in timpul casniciei devine o "usuratica". Totul depinde de ce am spus mai sus.
stmike
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:40
Eu am avut pina acum o saptamina o relatzie de 10 ani,in care au fost 5 chiurotaje iar acm o sarcina de 8 saptamani la care nu mai am de gand sa renuntz.Dupa 10 ani pe al meu lau apucat iubirile de alta femeie,chestia dureaza de un an,el plangea dupa mn,in genunchi a venit la mama dupa mn si plangea...dar sti dc sa sch?FIINDCA LA IERTAT.... ,tre sa iertzi...dar macar trateazal cu indiferentza...itzi spun eu ca stiu cum e....INDIFERENTZA...dar nici aia prea multa..acolo cit sa itzi stea la picioare
Lavin33a
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:41
De la: thrillia, la data 2010-08-21 03:03:42ce-ati face in locul meu?m-ar interesa si parerile barbatilor.am un copil de 9 ani.e greu de luat o hotarare ,desi inclin 80%spre divort.

Cunosc unul (nu spun cine ,dar nu sotul meu ) care a avut o relatie la fel cu una care era de aceeasi virsta cu mama(atunci) era deci freo 20 de ni diferenta intre ei , lua si hainele nevesyti si le facea cdou tirfei- pentru mine tot tirfe sint -,cind l-a decoperit sotia minca cu aia ce acasa nici sa nu fi auzit de asa ceva , aveau deja 2 copii .Deznodamintul : au reusit a treaca peste tot (mai mult ea evident) si sint si azi impreuna au 40 de ani de casnicie frumoasa si nepoti mari !
Concluzia :1-s-au iubit enorm , daca cineva s-ar fi opus casniciei erauhhotariti sa se omoare
2-dupa freo 5-6 ani de la casatorie ceva s-a intimplat ce , numai ei stiu
3-probabil ca toti avem niste rataciri (eu am constata ca mai mult barbati) dar trebuie a stim cum sa le gestionam si cit de mult trebuie sa riscam .
angin
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:46
lavy...sincer...cand e vb de...copii...iti doresc sa-ti fie sarcina usoara...si...sa te poti bucura de rezultat!!!
dar...chestea cu...masculii...nu cred c-o va rezolva cineva...vreodata!!!
asa ca...fiecare isi face viata...functie de ce are in cap!!
pt ca...nu exista retete...standard!!!
ovidiu42
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:46
ladyDY
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:55
De la: stmike, la data 2010-09-04 16:28:26Sunt barbat si vreau sa spun ca asta e valabil pentru orice cuplu. Nu stiu ce probleme sunt sau au existat la voi in cuplu dar exista ceva care l-a facut pe sot sa fie rece sau sa gaseasca pe altcineva etc ( aici e vorba de intelegerea in pat). Trebuie sa fi mai deschisa la propunerile lui sau sa nici nu fie nevoie sa-ti spuna el ce sa faci sau cum sa faci. Daca-ti lipseste fantezia erotica si alte chestii nu mai e atras, devine o obisnuinta ceea ce nu e bine. Mai este si stresul de la servici care ne face sa devenim irascibili si sa uitam sau sa n-avem chef de sex.Daca nu e asta si e vina lui atunci el e un fraier si n-ai de ce sa mai stai cu el. Problema este copilul. Copilul o sa sufere cel mai mult chiar si la varsta de 15 ani nu numai la 9 ani. O sa fie dezorientat iar cineva trebuie sa fie foarte atent la el.


Fantezie , fantezie , dar nu ar trebuii sa stiu si eu(ea in cazul de fata) , voi barbatii cind luati o fata fara experienta nu stiti sa vorbiti ce vreti (in pat) de ce trebuie sa inselati si cind sinteti prinsi ii spuneti fraieri "pai stii aia face asa si asa" ok.fac si eu dar spune nu ma insela si apoi sa-mi spui de ce ai facut-o(cazul meu ) .
La 8 sau 9 ani de casnicie e totusi cam mult .
angin
Postat pe 4 Septembrie 2010 16:57
Scuza-ma ca-ti spun dar el este cam fraier sa faca treaba asta daca ai trecut prin problemele pe care le-ai spus si mai ales ca arati si destul de bine.
stmike
Postat pe 4 Septembrie 2010 17:00
Eu am dat un exemplu. Sunt cazuri de-astea si la barbati care nu stiu ce vor.
stmike
Postat pe 4 Septembrie 2010 17:02
De la: ladyDY, la data 2010-09-04 16:55:32




lady...ce-i mami? ...ce te gasi macariciu-n barba?
ovidiu42
Postat pe 4 Septembrie 2010 17:06
ahaaaa,..ma gandeam la ce se poate intampla cand intr-un cuplu nu cedeaza nici unul ,fara a incerca amandoi sa geseasca calea de mijloc.....
ladyDY
Postat pe 4 Septembrie 2010 17:09
si tu...acu`...devii carcotasha!!!
ce treaba ai tu...daca ei...se-nteleg au ba?
ovidiu42
Postat pe 4 Septembrie 2010 17:13
ioooooooooo,...acu n-am dreptul nici sa gandesc !!!!
ladyDY
Postat pe 4 Septembrie 2010 17:17
De la: ladyDY, la data 2010-09-04 17:17:58 ioooooooooo,...acu n-am dreptul nici sa gandesc !!!!



poi...vezi ca...intri-n divergente cu...tertzi!!!
ovidiu42
Postat pe 4 Septembrie 2010 17:24
nu-mi este frica,....
ladyDY
Postat pe 4 Septembrie 2010 17:49
De la: ladyDY, la data 2010-09-04 17:49:20nu-mi este frica,....





meeeeeeyyyyyyyyyyyyyyyy...intri pe mana lu` irinuca!!!
ovidiu42
Postat pe 4 Septembrie 2010 17:59
De la: garbo107589, la data 2010-09-03 05:02:45BINEINTELES,CA VA FII SI A DOUA OARA,DACA A FACUT-O ODATA SI I-A MERS O VA FACE SI A DOUA OARA,EU NU L-AM IERTAT,DOAR TOLEREZ SITUATIA,DIN ANUMITE MOTIVE
"tolerezi "...?! PAI CE TOLEREZI ..?! CA TE-A PARASIT DE >>1 AN >>>NU-I O ZI !!! >>MAI BINE ZIS : INGHITI O SITUATIE DE NE TOLERAT ,DIN CAUZE MATERIALE !!!! iar la el ,in gand este : INTRE DOUA NU TE PLOUA !!>>>UNDE -TI E MANDRAIA ???? ...in papuciiiiiii.....
garbo001084
Postat pe 4 Septembrie 2010 19:18
draga mea,ti-am citit povestea si pot sa-ti spun ca sunt si eu in ,, tabara,, femeilor inselate de sotii lor,Al meu m-a inselat de mai multe ori ,ultima data cu o ziliera ce lucra la ferma lui.Din pacate am aflat asta dupa 5 ani de la evenimente si nu am divortat.Nu am reusit insa sa depasesc emotional momentul si-mi pare rau ca nu i-am dat omului libertatea de-a umbla cu cine doreste fara sa ma tem ca aduce vreun virus pe-acasa.Am acum 50 de ani si-mi pare grozav de rau ca n-am divortat cand mai era timp sa-mi refac viata.Nu pot recomanda nimanui un divort din moment ce eu insami n-am fost in stare sa-l aplic,dar cred ca daca e posibil,un divort e de preferat poverilor sufletesti care se instaleaza in astfel de cazuri.Trebuie mentionat faptul ca eu nu i-am dat NICIUN motiv sa ma insele.
garbo114459
Postat pe 5 Septembrie 2010 00:14
De la: stmike, la data 2010-09-04 16:28:26Sunt barbat si vreau sa spun ca asta e valabil pentru orice cuplu. Nu stiu ce probleme sunt sau au existat la voi in cuplu dar exista ceva care l-a facut pe sot sa fie rece sau sa gaseasca pe altcineva etc ( aici e vorba de intelegerea in pat). Trebuie sa fi mai deschisa la propunerile lui sau sa nici nu fie nevoie sa-ti spuna el ce sa faci sau cum sa faci. Daca-ti lipseste fantezia erotica si alte chestii nu mai e atras, devine o obisnuinta ceea ce nu e bine. Mai este si stresul de la servici care ne face sa devenim irascibili si sa uitam sau sa n-avem chef de sex.Daca nu e asta si e vina lui atunci el e un fraier si n-ai de ce sa mai stai cu el. Problema este copilul. Copilul o sa sufere cel mai mult chiar si la varsta de 15 ani nu numai la 9 ani. O sa fie dezorientat iar cineva trebuie sa fie foarte atent la el.

Subscriu la cele spuse de Stmike si sunt femeie, mai mult nu am avut rabdarea necesara nici sa termin prima pagina din acest topic!!! Eu as mai pune o intrebare(celei care a deschis acest topic), pe langa motivele deja enumerate (lipsa de initiativa, oboseala, stres, etc... - Iti aduci aminte cand ati stat de vorba ultima oara asa ca doi foarte buni prieteni, cand ai avut rabdare sa-l asculti pana la capat, poate ca a incercat sa-ti spuna din vreme de pericolul acestei rupturi...??? Eu daca as fi in aceasta situatie, as duce copilul pentru cateva zile la bunici si as incerca apoi sa imi invit jumatatea la o discutie onesta, fara tipete, crize ca doi oameni maturi care avem o mare responsabilitate fata de copilul care l-am adus pe lume. Facem un bilant, ce pastram, ce uitam, pentru ce merita sa luptam si pana la urma sa gasim o solutie.
Stiu, nu e simplu, poate s-au spus de ambele parti lucruri grele, la manie , care poate nu pot fi usor trecute cu vederea, dar de dragul copilului si al trecutului comun, merita sa incercati aceasta discutie! Cu drag, Gabi!
garbogabim
Postat pe 5 Septembrie 2010 19:53
din partea mea poate s-o faca de numarate ori ,pe mine m-a pierdut de-atunci ,pentru mine este doar tatal copilului si atat,eu sunt puternica si viata mea va fii altfel peste 2 ani,foarte puternica si sa natoasa fizic ,si am ceva frumos in viata mea care imi da putere sa pot face lucruri mari.
garbo107589
Postat pe 5 Septembrie 2010 22:24
Nu cred ca daca ierti o data nu se mai intampla.Vorbesc din experienta.Am iertat si apoi iar s-a intamplat,dar a doua oara am incheiat relatia de 5 ani si cu un copil de 4 ani fiindca eu m-as fi intrebat tot timpul daca el atunci cand nu-i acasa o fi la cealalta asa ca fetita mea ar fi vazut o mama mereu nervoasa si pusa pe cearta ca sa nu vb de tensiunea din familie.Si uite asa el a plecat la cealalta au avut o rtelatie si 2 copii apoi el a gasit alta si i-a facut acestei femei ce mi-a facut si ea mie adica a inselat-o.Acum este la a treia ce o mai face nu stiu si incerc sa nu ma mai gandesc cert este ca mi-a distrus viata asa ca eu nu pot sa dau sfaturi spun ce am patit eu cu iertarea.......
garbo089964
Postat pe 6 Septembrie 2010 18:12
Este forte greu ptr un copil sa va vada separati,dar nici sa stai langa un astfel de barbat nu este o solutie!!!vei avea toata viata in minte si un sufletul tau indoiala,neincredere si suspiciune...si sa nu uitam un lucru nu se v-a lecui niciodata vorbesc din experienta.Nimik nu v-a mai fii la fel din clipa cand afli ca nevasta(sotie)ca esti sau ai fost inselata...Stiu ca un preot va zice ca trebuie sa ierti,dar ce te faci cand va trebui sa ierti mereu??
garbo103011
Postat pe 6 Septembrie 2010 21:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de ajutor 9 De la: garbo055472 5 Octombrie 2009 17:04
Ati lupta pentru a fi fericiti cu riscul a fi foarte egoisti? 39 De la: garbo012814 22 Iunie 2009 13:27
buna 18 De la: garbo089791 20 Ianuarie 2010 23:02
Dupa 20 de ani 80 De la: nicholas_ 14 Octombrie 2011 19:53
help !! 4 De la: pik_nik 22 Iulie 2009 16:13
Setari Cookie-uri