daca ierti un barbat prima oara,va exista a doua oara?nu e vorba de tarfe ci de o relatie de 1 an si, cu casa si masa si nu cu o femeie mai tanara

Carente in comunicare, mai degraba...Putini parinti stiu a comunica cu copiii lor...
Mi-am adus aminte de cuvintele lui Gibran "copiii vostri nu sunt ai vostri..."
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:19
uite ca io nu-s de acord, da' nu in cazul asta!
fiecare om e liber sa isi traiasca viata cum considera ca e mai bine pt el, dar fara sa-i afecteze prea mult pe cei din jur....
eu consider ca si parintii, ca si copiii, sunt doar oameni, deci pot gresi!
exista si oameni care n-ar trebui sa faca plozi, fara explicatie!

si da, imi permit sa-mi judec parintii, atata timp cat au pretentii stupide de la mine, sau imi cer lucruri pe care ei nu-s in stare sa le faca!
sau au impresia ca ei stiu mai bine, doar ca au 25 de ani in plus, ceea ce nu-i intotdeauna adevarat!
sau considera ca stiu ce-i mai bine pt mine, fara sa ma intrebe si pe mine!
zambila
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:22
Sa revenim la intrebarea din topic! Daca ierti...
Ei bine, daca reusesti cu adevarat sa ierti, mergi mai departe! Nimeni nu poate sti daca va exista ori ba o a doua oara...
A ierta...asta e punctul! Ce sa ierti? Ca el a iubit alta femeie? Si apoi, el ti-a cerut aceasta iertare? Se simte vinovat? Tu, ca femeie, te simti vinovata? Eu, daca as fi inselata, m-as simti vinovata...as cauta in mine cauza...
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:23
neata fetele
cine facu azi cafeaua sa trimita si la mine una ca nu am reusit sa o fac azi vreau cafeaaaaaaaaaaa
tusi_Oli
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:27
neata buna fetele
Oli hai la coffe cu lapte si la o vorba
chanty
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:32
si ca sa te trezesti mai bine ..te invit sa vizionezi dansul norilor..a la chanty
chanty
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:33
spui asa:
-e greu sa cresti un baiat singura
corect. e greu sa cresti singura si un baiat si o fata ,dar nu imposibil

-cat e mic poti face fata . cand creste il scapi din mana , nu te mai asculta, iti spune ca din cauza ta a plecat tata

aici e de discutat.
1. nimeni nu face din divort o mare realizare. cine doreste sa se ajunga la asa ceva?
2. decat o mama umilita, care e un fel de popa prostu in casa, mai bine o mama singura care si-a luat viata in maini. e vorba de puterea exemplului.
copilul va intelege - daca i se explica pe intelesul lui- ca mama si cu tata nu mai pot fi impreuna. insa, vor sti ca mama e la fel de puternica ca si tata si se pot baza in ea

-povestea cu "ea aduce pe altul in casa"
1. depinde daca aduce, pe cine aduce si cum aduce

sunt femei care au cap atat cat are si musca. atunci, da. e o problema. insa, sunt femei care stiu sa-si reorganizeze viata onorabil si nu se balacaresc intr-o lume insalubra .

de obicei copiii sunt folositi de femei ,pe post de artilerie grea. aici e greseala. ei nu trebuie bagati in discutiile maturilor. tata ramane tata chiar daca apare divortul.

si_totusi
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:33
daca ierti sau nu, e alegerea ta! si trebuie sa te descurci cu ea

dap, aici totusica are dreptate! e de preferat sa divorteze decat sa se certe in fiecare zi!
adica, te plangi toata ziua ca ala-i asa si pe dincolo, dar ramai cu el!
no, atunci taci si suporta!
si nu te mira ca nici copiii nu te mai iau in serios!
zambila
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:33
neatza buna lume!!
Teoretic nu se poate stii daca poti sa treci sau nu peste infidelitatea de genul.Daca esti inselata cu 10 femei usoare....e mai usor de trecut.Pentru ca zici....astia-s barbatii...
Daca esti inselata cu o singura femeie...si o relatie de lunga durata.....e mai complicat.In primul rand intervine frustrarea.Nu conteaza varsta celeilalte...conteaza doar ca el a vazut-o mai buna decat tine.Parerea mea este ca e bine sa nu reactionezi pe moment.Intai trebuie sa te analizezi tu pe tine.....sa vezi unde ai gresit tu....apoi sa analizezi situatia....ca sa afli cat de mult conteaza pentru el acea relatie.Conteaza foarte mult si comportamentul lui vizavi de familie.E....e o chestiune de timp....si puse toate cap la cap...ar trebui sa ai un rezultat....despre care nu vei stii curand daca e cel bun!!
Iertarea e una.....nu este greu de iertat....cu uitarea e marea problema!!!
walkiria
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:37
zambilici, una e ce spui tu cu judecatul parintilor - cand iti cer anumite lucruri pe care le consideri irealizabile- si alta e sa-i judeci nedrept si sa-ti motivezi faptele tale

ca exemplu. furi. mama iti atrage atentia. sari repede cu gura si incepi. de asta fur ca te-ai despartit. din cauza ta umblu noaptea cu drogatiii ca nu ai stiut sa-l tii pe tata. nu ma mai duc la scoala pentru ca tu eesti vinovata. din cauza ta, tata s-a dus la altele.

asta am vrut eu sa spun cu cel judecat
si_totusi
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:40
am inteles, tocmai de aceea am spus ca nu de cazul asta vorbesc, pt ca in asta, strict, ai dreptate!
zambila
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:43
O mama nu poate fi si tata! Sunt femei puternice ce iau viata in piept si trag la jugul vietii, unele reusesc dar copiii de parinti divortati au carente...se vad mai tarziu in viata lor de adult...Nu e bine nici sa se traiasca in suferinta...Nu e bine oricum...
Iertarea? Il mai iubesc pe omul asta? Asta e intrebarea? Sau doar ma simt umilita si inselatul e doar o chestiune de orgoliu?
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Septembrie 2010 09:50
De la: chanty, la data 2010-09-03 09:33:03si ca sa te trezesti mai bine ..te invit sa vizionezi dansul norilor..a la chanty


ma uit ma uit
mersi vin si la cafa
tusi_Oli
Postat pe 3 Septembrie 2010 10:01
Eu spun ca iubirea nu trebuie sa aiba a face cu decizia luata.Totul trebuie gandit la rece.Nu e suficient sa-l iubesti tu.....trebuie sa fie si din partea lui.Iar daca a avut o relatie de lunga durata,,,zau daca mai pot crede ca te iubeste.E nevoie de mult sange rece....si ratiunea folosita la maxim.Mai ales ca e vb de un copil.Nimic in viata asta nu e usor!!!!Doar sa incerci sa gasesti calea corecta....care sa aduca linistea pentru tine si copil.Eu sunt de parere ca e mai important ca copii sa creasca in liniste....decat sa creasca intr-o casa in care domina tensiunea,ura....supararea.Chiar cred ca cu putina munca din partea ambilor....copilul sa nu aiba foarte mult de suferit.Va trebui sa va ganditi inainte de toate la echilibrul lui.....si sa treceti peste resentimentele dintre voi.Totul e o chestiune de vointa din partea voastra...in calitate de parinti.
walkiria
Postat pe 3 Septembrie 2010 10:01
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-03 09:50:51O mama nu poate fi si tata! Sunt femei puternice ce iau viata in piept si trag la jugul vietii, unele reusesc dar copiii de parinti divortati au carente...se vad mai tarziu in viata lor de adult...Nu e bine nici sa se traiasca in suferinta...Nu e bine oricum...
Iertarea? Il mai iubesc pe omul asta? Asta e intrebarea? Sau doar ma simt umilita si inselatul e doar o chestiune de orgoliu?


stai ca nu te inteleg

daca il mai iubesc si el ma inseala, nu trebuie sa ma simt umilita? e doar orgoliu ranit?

bun. eu il iubesc. accept sa ma insele. intrebare e , el ma mai iubeste?

daca pleaca un an -ca acesta e cazul ce-l discutam- ma mai vrea?

si atunci, cum ramane cu mine? e doar orgoliu? si daca ar fi orgoliu, ce e rau in asta? de ce in numele dragostei ,trebuie sa acceptam umilinta?
te simti implinita ca femeie, esti fericita cand stii ca el e cu alta -in fapt- si de tine nu-l mai leaga decat o hartie? simti ca e al tau si esti a lui?acea hartie si acea casnicie de ochii lumii asigura bunastarea psihica a copiilor ?aceasta mai e casnicie sau e dragoste cu forta?

si_totusi
Postat pe 3 Septembrie 2010 10:46
sunt anumite lucruri care le invatam din experiente.Sunt greu de conceput.....dar este realitatea.Doar experienta ne poate ajuta sa ne folosim ratiunea in luarea decizilor...si nu inima.Si din punctul meu de vedere...este mai sanatos sa infruntam realitatea asa cum este ea,sa luam decizile conform situatiei.....si sa stim sa rationam cu mintea....
walkiria
Postat pe 3 Septembrie 2010 11:12
asta am zis si eu, cell. pe pagina cealalta

acu, zic si eu pentru cine are ochi sa citeasca si puterea de intelegere de a lua in seama

fericirea personala, aduce fericire si celorlanti din jur. o femeie fericita e o sotie placuta, buna, o mama de exceptie. a te amagi ca nu trebuie sa te gandesti la tine, ca nu pui fericirea ta pe primul plan si sa faci din asta o dovada sacrificiu, de e o greseala.

vei fi mereu nemultumita, te vei neglija, ti se va citi pe fata starea de inconfort, vei fi mai mereu morocanoasa, vei avea o fata batrancioasa( femeile nefericite imbatranesc mai repede)
gandurile ce te apasa nu-ti mai pot permite sa ai fata de copii o atitudine vesela , normala. dispare puterea de concentrare, de vointa, increderea in sine si chiar stima de sine

cereti mult fetelor de la viata. putin ceri, putin ti se da. e simplu. omul care se multumeste cu firmituri , asta va primi. atat da impresia ca vrea, ca accepta, ca doreste.

ceri mult, dai mult. ceri putin, nu ai ce da si apar problemele
si_totusi
Postat pe 3 Septembrie 2010 11:17
Salutare la toata lumea;
In primul rand vreau sa spun ca nu numai barbatii inseala doamnelor....sa nu ma intelegeti gresit, dar hai sa nu ne mai victimizam atat si sa procedam asa cum ne indeamna pe noi instinctul sau ratiunea sau bunul simt, etc.
Daca am putea invata din experienta altora bine ar mai fi si cum cred ca persoana care a deschis acest topic tocmai asta ar vrea sa auda, imi permit sa vin si eu cu un exemplu din care o las pe ea sa traga concluzia...
Cunosc o pereche, fosti soti, situatie materiala buna, o afacere care le aducea un venit frumusel, astfel incat sa isi permita sa-si faca vacanta oriunde, doamna isi putea permite absolut orice (material vorbind) , patru copii frumosi , sanatosi si destepti, familia perfecta s-ar putea spune.In afacere ea avea partea ei de responsabilitati, el muncea cot la cot cu angajatii lui de dimineata pana seara,de doua ori pe saptamana venea o femeie sa faca curatenie in casa.
Toate bune si frumoase pana intr-o zi cand doamna s-a indragostit zice ea de un alt barbat, si a luat frumusel cei patru copii, cel mic avand un an si a plecat la noua ei iubire dupa zece ani de casnicie...Nu va imaginati cat a putut suferi barbatul asta,isi iubea enorm copiii, cate intrebari si-a pus ajungand pana la psiholog..
Incet incet si-a revenit, isi putea vizita copiii si inca o iubea pe mama lor; Dupa o perioada iubitul femeii a plecat la alta normal, ce credeati ca o sa stea sa creasca el copiii altui barbat, nuuuuuu,el a obtinut ce a vrut, responsabilitatile erau ale ei asa ca trebuia sa se descurce singura.
Si ce credeti ca a facut doamna? Mentionez ca trecusera deja trei ani. A stat ea asa si s-a gandit mai bine, si atunci a realizat ca parca tot mai bine si caldut era langa barbatul ei, de ce sa se chinuie ea cand poate avea o viata confortabila si lipsita de griji, asa ca zis si facut, i-a sarit frumos in gat si l-a rugat sa o accepte inapoi sa mai incerce si asa mai departe....El a accepta, a iertat-o, s-a gandit normal si la copiii lui si normal ca a vrut familia unita fara ca nimeni sa aiba de suferit.
Pana aici toate bune si frumoase dar ce credeti ca face femeia noastra dupa inca zece ani s-a indragostit dom-le din nou de un pierde-vara, si intr-o zi a venit acasa cu un camion in timp ce el era la munca, a incarcat cam tot ce era prin casa a facut consiliu cu copiii intreband cine vrea sa mearga cu ea, ea stie ce o fi spus, cei doi baieti mai mari au zis ca ei raman la tatal lor, cele doua fete adolescente nu prea au avut de ales si au mers cu mama.....
Si uite asa vine omul nostru acasa de la munca si gaseste casa goala si familia din nou destramata....
Au trecut ceva ani de atunci, el si-a revenit si a invatat sa mearga mai departe, si ce credeti ca are vreo statuie facuta de copiii? Nici pe departe, ce a facut mama se estompeaza cumva de-a lungul timpului si ciudatenia e ca ea incepe sa pozeze in victima si chiar sa fie crezuta si inteleasa;
Acum cea care a deschis acest topic sa traga ea concluzia, oare va mai insela din nou partenerul tau dupa ce a facut-o odata si l-ai iertat??!!!
Numai bine la toata lumea,si la cat mai multe decizii intelepte!




Emma_K
Postat pe 3 Septembrie 2010 11:23
exact ce sustin si eu cu cea de-a doua sansa. tipul a gresit si a platit. sa fie sanatos daca a fost fraier
si_totusi
Postat pe 3 Septembrie 2010 11:28
De la: si_totusi, la data 2010-09-03 11:28:15exact ce sustin si eu cu cea de-a doua sansa. tipul a gresit si a platit. sa fie sanatos daca a fost fraier


next....;)
walkiria
Postat pe 3 Septembrie 2010 11:31
mda, eu una as creste copilul singura decat sa stiu ca ma inseala non stop, ca vine si mai pune mana pe mine, ma saruta si mai stiu eu ce mai vrea.... a facut-o odata, o face si a doua oara, cu siguranta.... s-o luam si pe partea cealalta, cand unul dintre parteneri cauta altceva in alta parte, inseamna ca acasa lipseste ceva.... nici femeile nu sunt sfinte si ti se putea intampla si tie sa te indragostesti de altul, poti sa ai si 10 copii
cum spuneam, eu nu as sta cu el, si dupa cum ai zis, l-ai mai iertat de vreo cateva ori... o sa ajungi sa-ti fie mila de tine si o sa dispara respectul fata de tine ca persoana ai sa fii suparata mereu (si_totusi are dreptate) gandeste-te bine, o sa treaca anii pe langa tine si ai sa-ti dai seama ca unele lucruri trebuiau facute mai de mult
Laura_M
Postat pe 3 Septembrie 2010 11:42
De la: thrillia, la data 2010-08-21 03:03:42ce-ati face in locul meu?m-ar interesa si parerile barbatilor.am un copil de 9 ani.e greu de luat o hotarare ,desi inclin 80%spre divort.
retinerea aia de 20 ???????????sigur ca esti ranita dar ar trebui sa vorbiti sincer si sa vedeti ce sa intamplat de el a facut asta si in cunostinta de cauza sa iei o decizie ...............gandestete la tine si la copil si sotul tau daca merita ca om,sot ,iubit si tata o a doua sansa.
garbo074997
Postat pe 3 Septembrie 2010 11:57
oricine merita a doua sansa dar sa nu repete anumite lucruri, cred ca e urat si te simti foarte prost cand stii ca sotul sau sotia te insala.... si mai cred ca nu trebuie sa se gandeasca la copii neaparat si din cauza lor sa nu divorteze, ea conteaza cel mai mult, pe viitor nu stii cum vor fii copii, asa ca poate sa faca o schimbare majora in viata ei, incepand de la o coafura noua pana la toate lucrurile care ii trec prin cap, sa faca ceva sa uite si sa se gandeasca, ca viata merita traita si nu sa fii un fel de sluga acasa
Laura_M
Postat pe 3 Septembrie 2010 12:08
mai bine te gindesti la tine si anume ca meriti o sansa sa fii fericita. el se pare ca s-a gindit deja la el. dar nu ma pun eu cu fun club telenovele. poti sa plingi daca-ti face bine. si oricum , mai bine sa fii martira si victima decit sa-ti vezi de treaba si sa-ti asumi responsabilitati, nu?
beatricero
Postat pe 3 Septembrie 2010 16:17
De la: si_totusi, la data 2010-09-03 10:46:02
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-03 09:50:51O mama nu poate fi si tata! Sunt femei puternice ce iau viata in piept si trag la jugul vietii, unele reusesc dar copiii de parinti divortati au carente...se vad mai tarziu in viata lor de adult...Nu e bine nici sa se traiasca in suferinta...Nu e bine oricum...
Iertarea? Il mai iubesc pe omul asta? Asta e intrebarea? Sau doar ma simt umilita si inselatul e doar o chestiune de orgoliu?


stai ca nu te inteleg

daca il mai iubesc si el ma inseala, nu trebuie sa ma simt umilita? e doar orgoliu ranit?

bun. eu il iubesc. accept sa ma insele. intrebare e , el ma mai iubeste?

daca pleaca un an -ca acesta e cazul ce-l discutam- ma mai vrea?

si atunci, cum ramane cu mine? e doar orgoliu? si daca ar fi orgoliu, ce e rau in asta? de ce in numele dragostei ,trebuie sa acceptam umilinta?
te simti implinita ca femeie, esti fericita cand stii ca el e cu alta -in fapt- si de tine nu-l mai leaga decat o hartie? simti ca e al tau si esti a lui?acea hartie si acea casnicie de ochii lumii asigura bunastarea psihica a copiilor ?aceasta mai e casnicie sau e dragoste cu forta?



Nu ACCEPT sa ma insele. Inteleg de ce m-a inselat si il iert...daca il iubesc cu adevarat...Iubirea adevarata e indelung rabdatoare. Si iertatoare. Orgoliul? La ce e bun orgoliul? Demnitatea da, e altceva...
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Septembrie 2010 21:00
iertarea e a lui dumnezeu. eu sunt om si , intr-un astfel de caz, nu iert , nu uit, nu inteleg.

n-o fi bun orgoliu da, nu ma poci abtine. iaca asa.
si_totusi
Postat pe 3 Septembrie 2010 21:22
De la: si_totusi, la data 2010-09-03 21:22:04iertarea e a lui dumnezeu. eu sunt om si , intr-un astfel de caz, nu iert , nu uit, nu inteleg.

n-o fi bun orgoliu da, nu ma poci abtine. iaca asa.
asa o fi patit si inculpatu ....nu se putu abtine sa nu o.... pe tipa aia un an
garbo074997
Postat pe 3 Septembrie 2010 21:35
adica mangafaua a fost orgolios?
si_totusi
Postat pe 3 Septembrie 2010 21:41
De la: si_totusi, la data 2010-09-03 21:22:04iertarea e a lui dumnezeu. eu sunt om si , intr-un astfel de caz, nu iert , nu uit, nu inteleg.

n-o fi bun orgoliu da, nu ma poci abtine. iaca asa.


Fiecare reactioneaza dupa caracter, dupa capacitatea de a iubi, ierta, intelege...Varsta e importanta iarasi in luarea deciziilor. Am cunoscut o tipa, s-a maritat foarte tanara cu profesorul ei care o iubea enorm. Au facut un copil (o fetita) si intr-o zi ea l-a gasit pe el in pat cu o alta...o alta eleva...In secunda nr 2 si-a facut bagajul, a luat fetita si s-a dus la mama ei. El a facut posibilul si imposibilul sa le aduca acasa, si-a cerut iertare si paraiertare, ea nu si nu. Divort! Dupa divort viata ei a fost un continuu cosmar. El era om cu putere in invatamant si a folosit toate mijloacele s-o alunge din judet-ea fiind invatatoare. A plecat in Ardeal, a lucrat ca muncitoare si-si crestea fetita in conditii jalnice.Imi povestea ca dormea intr-o cada in baie. Au urmat doua casnicii de cosmar, fata a crescut, acum e in America, are la randul ei copii...
Femeia asta are catre 60 ani si-mi zicea ca daca ar fi s-o ia de la capat nu ar mai face bagajele...si a fost sincera pana la capat zicandu-mi " eu l-am impins in bratele alteia si nu mi-am dat seama".
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Septembrie 2010 21:50
afi ce sa spui io.......alfel ce sa fie
garbo074997
Postat pe 3 Septembrie 2010 21:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
JOCURILE DE NOROC DISTRUG TOTUL IN CALEA LOR ! 82 De la: ioanat72 7 Februarie 2013 22:37
oare unde...? 30 De la: micabis 14 Iunie 2009 19:33
O dilema 35 De la: liaiedera 8 Aprilie 2010 18:43
un salut la toti 11 De la: alfheim 1 Iulie 2011 11:34
Consiliere pe teme de viata - personala si competenta, Cartomantie, Tarot, Horoscop 1 De la: eUniversum 1 Iunie 2012 14:50
Setari Cookie-uri