Ce terapie putem incerca in calmarea nervilor ?

nu striga , ca aud. stiu. esti o modesta calma
....si ramane cum am stabilit : bine

si_totusi
Postat pe 22 August 2010 13:28
caleidoscop
Postat pe 22 August 2010 13:36
De la: m_XLL, la data 2010-08-16 03:52:32Inafara de partea cu Religia .... In care credeti-ma chiar nu ma regasesc
Restul propunerilor sunt interesante ... si am sa le pun in aplicare

Acum sa nu sune aiurea sa spuneti ca iau in deradere, dar ce ma relaxeaza cel mai mult este Sexul .. e singurul care ma face sa uit de tot .. si iubesc starea de dupa
simt ca mam nascut din nou... Si de cate ori am ocazia nu ezit sa il practic :)
Chiar sar pragul spre Abuz

Muzica ... e cu dus intors .... In raport de muzica am ascultat TOT de la chill out pana la Beethoven ...nu am un stil anume preferat . nush depinde de stare nu tot timpul e placuta ... cateodata prefer linistea

Cu sportul cam slabut .... ce mai merg in weekend pe la Strand sau Piscina (depinde de vreme)


dor72
Postat pe 22 August 2010 13:57
Ai zis ca ai incercat de toate...
Cu religia... nu te regasesti...
Pai sincer, pot sa iti spun din experienta, daca te regaseseti in religie, o sa iti gasesti linistea de toate felurile.
Ar fi cam multe de explicat si de clarificat.... un lucru este sigur : daca reusesti sa intelegi ce este de fapt religia, sa te rogi, sa mergi la biserica si sa intelegi toate lucrurile, succesul este garantat.
Iti recomand sa incerci sa mergi la o manastire ( acolo se fac slujbe specifice-Sfantul Maslu pentru boala trupeasca si sufleteasca) si sa iti deschizi sufletul cu toata increderea spre Dumnezeu.
Ai sa vezi in foarte scurt timp ce multa liniste si autocontrol iti aduce. Nu se compara cu nimic. Nici eu nu am crezut, eram cam impulsiva dar de cand merg la biserica, ma rog si postesc sunt ffffffffffffffffffffff calma si linistita.
Cei mai multi zambesc atunci cand le spui astfel de lucruri, dar e vorba doar de necunoastere.Cand ajungi sa simti biserica, automat principiile, comportamentul, etc... totul se regleaza de la sine si devine atat de simplu si de firesc incat te miri cum ai putut trai atata vreme ca un incuiat.
Nici sotul meu "nu se regasea in biserica", dar de cand a vazut ce bine poti sa traiesti cu credinta in Dumnezeu, merge la biserica, la manastire, se roaga regulat, posteste si s-a schimbat fffffffffffff mult ( isi controleaza f. bine furia care inaintea il controla).
Nu suntem pocaiti, nici sfinti dar ne merge mult mai bine.Da-ti si tu o sansa.
dor72
Postat pe 22 August 2010 14:11
De la: si_totusi, la data 2010-08-19 17:00:30la biserica merg cei care se pot regasi acolo. daca biserica iti da acea stare de liniste si regasire, e ok

eu una, am groaza. asociez biserica cu moartea. si apoi, nici sentimentul pe care-l am calcandu-i pragul, nu-mi da o stare de confort. de ce? poate pentru faptul ca slujbele ortodoxe sunt plictisitoare si lipsite de noima. apare popa si incepe o predica dezlanata in care se regasesc doar sperieturi, amenintari , mi se spune ce pedepse ma asteapta si alte alea. nu intelege nimeni nimic din ce se zice dar ,se bat matanii, se fac inchinaciuni, se sta in genunchi.nu cred ca asta e adevarata credinta si nici calea de a ne apropia de divinitate


eu as spune ca nenea asta are un gugut la bibilica asa, de fite.cand am vazut ca a postat chestia cu sexul m-am edificat topicul e la "sto"


si totusi..... Draga mea ne e frica de ceea ce nu intelegem si nu cunoastem. Slujbele sunt lipsite de noima pt tine, pt ca nu le intelegi... Nu mai vorbi atat de urat de lucruri pe care nu le cunosti si nu la intelegi.
Asociezi biserica cu moartea cand de fapt ea inseamna mai mult decat orice viata.
Fiecare gest care se face in biserica are o semnificatie foarte puternica si are rostul ei.Nu intelege cine nu asculta. Si a asculta nu inseamna sa auzi cuvinte, inseamna sa intelegi semnificatii.
dor72
Postat pe 22 August 2010 14:14
scuze,; schimba biserica, schimba si preotul in caz ca nu intelegi slujbele. Fii ochi si urechi ca la scoala...Te deranjeaza vreo baba, spunei in soapta. Odata si odata vei dori sa ajungi acolo din placere nu doar din nevoie si interes, sau din fala ca tu te duci si alti prieteni nu se duc, problema se rezolva tot la preot cu acea spaima, de ce nu asociezi biserica cu un botez, cu slujba frumoasa de la botez, de la nunta?...scuzati-ma ca m-am bagat unde poate nu trebuie. Dar dor72 spune bine ce spune.
caleidoscop
Postat pe 22 August 2010 15:10
Mda... si daca si dupa ce ai schimbat preotul, tot nesatisfacuta, adica nervoasa ramai, schimba-l din nou, dar de data asta cu un "frate" calugar... astia-s mai doriti, pardon, mai cu har! Numai grija mare sa ai, ca unii sunt cu "dogmele" mai pe dos
Thor_again
Postat pe 22 August 2010 15:14
Tu vrei cu adevarat schimbare in acel comportament?...constientizeaza, analizeaza, actioneaza, combati, vindeci si apoi ne mai tii si pe noi la curent cu rezultatele obtinute.
caleidoscop
Postat pe 22 August 2010 15:20
Grija sa aiba de cel doare ,nu de ce spui tu? o grija in plus cui foloseste?
caleidoscop
Postat pe 22 August 2010 15:21
incurajeaza omul si nu-l adanci in prapastie mai tare...
caleidoscop
Postat pe 22 August 2010 15:22
De la: dor72, la data 2010-08-22 14:14:19 Slujbele sunt lipsite de noima pt tine, pt ca nu le intelegi... Nu mai vorbi atat de urat de lucruri pe care nu le cunosti si nu la intelegi.


Si ce anume ar fi de inteles in lalaielile alea pe care unii ni le baga pe gat drept "slujbe"? Ma refer la "slujbele" din ziua de azi, cand la fiecare trei vorbe, apare un "sa ne rugam pentru cutare, cutare si cutare"... Dar nu e vorba numai de asta

Slujbele adevarate sunt cele care se faceau in protoistorie, nu scheunaturile din ziua de azi, facute doar pentru a spala creiere...

De la: dor72, la data 2010-08-22 14:14:19 Si a asculta nu inseamna sa auzi cuvinte, inseamna sa intelegi semnificatii.


As fi curios ce anume "semnificatii" vezi tu acolo. Fara rautate. Te intreb deoarece, din ceea ce ai postat, nu stiu de ce am impresia ca esti una dintre persoanele care cred cu convingere dogmele conform carora crestinismul in general si ortodoxismul in special sunt "adevaratele" credinte
Thor_again
Postat pe 22 August 2010 15:24
asa,thorele...
ca si io-i spusei lu' wanda aia la "carti normale" ,da' zise ca "nu vorbim de la acelasi nivel"...
preci
Postat pe 22 August 2010 15:27
Aha...
Pai are dreptate fata, preci
Mai da-te dreaq si tu mai jos, mai la un nivel apropiat de ea
Thor_again
Postat pe 22 August 2010 15:31
LILO
Postat pe 22 August 2010 15:33
...uite din cand in cand mai citesc si BIBLIA, o fac chiar atunci cand simt(altii fac sex, eu citesc biblia la placere) e o diferenta nu? Eu castig de doua ori, citesc biblia si fac si sex...altii vor numai sex si nimic in rest. Este impresia ta, falsa zic eu. Gasesc o oaza de liniste citind BIBLIA, ceva din launtricul meu gaseste alinare.
caleidoscop
Postat pe 22 August 2010 15:37
nu poci,thorele...
si papucii mei de casa are toace...
preci
Postat pe 22 August 2010 15:38
launtric, dap.. i-adanca rau..
Freya_
Postat pe 22 August 2010 15:40

ioi,ceva din launtricu' meu imi zice sa ma duc la toaleta urgent,altfel ma pish pa mine...
preci
Postat pe 22 August 2010 15:43
ptiu, pacatoaso !
Freya_
Postat pe 22 August 2010 15:45
citeste si pe wc...la wc, dar sa-ti fie mintea acolo, nu la miros.
caleidoscop
Postat pe 22 August 2010 15:48
LILO
Postat pe 22 August 2010 15:48
launtricu' meu imi zice ca ma bine-dispun...datorita voua

LILO
Postat pe 22 August 2010 15:50
numai prostii debitati... fiti mai seriosi cu voi insiva, ce va costa?
caleidoscop
Postat pe 22 August 2010 15:54
sanatatea minatala,bre...
preci
Postat pe 22 August 2010 15:55
pai ne costa mami ne costa...
pai cat un bilet la sageata albastra asa....
fleurdelis
Postat pe 22 August 2010 15:58
calmarea nervilor se face cu buna dispozitie
restul e frectie la un picior de lemn

daca stii sa te pozitivezi facand si primind glume
daca stii sa asculti muzica sa te bucuri de soare cer stele
si toate cate ni le lasa creatorul suntem MANTUITI

restul este apa de ploaie

daca simti nevoia sa te rogi roaga-te dar nu te forta pt acestea
mai vreti sfaturi??
satatate grabnica!!!
LILO
Postat pe 22 August 2010 16:05
un bilet la sageataalbastra presupune simt al masurii, educatie, glume de bun gust, voie buna si dispozitie cat cuprinde...rautatea s-o lasam pe margine.
caleidoscop
Postat pe 22 August 2010 16:09
LILO la noi a functionat telepatia?
caleidoscop
Postat pe 22 August 2010 16:10

posibil...
LILO
Postat pe 22 August 2010 16:11
LILO da din tine tot ce poti.
caleidoscop
Postat pe 22 August 2010 16:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dureri de umar,calcai, sold, genunchi,mana,cot 3 De la: garbo209685 18 Iunie 2011 21:06
TURKY SI SEXI BRAILEANCA : VEDETE CE SUNT PROMOVATE DE TV 3 De la: dafffne 2 Ianuarie 2009 17:20
Fibroame 11 De la: FMeg 10 Decembrie 2009 08:43
vedetele recolteaza celule stem pt copii lor 2 De la: zina03 5 Aprilie 2017 15:38
scleroza multipla 56 De la: husni 6 Septembrie 2016 20:03
Setari Cookie-uri