Amniocenteza

FETELOR UNEORI TRIPLU T POATE SA IASA POZITIV SI CAND FACI AMIOCENTEZA ESTE NEGATIV ,ASA CA AMANDOUA TREBUIE FACUTE VA SPUN CA AM TRECUT PRIN ASA CEVA DE FAPT AMANDOUA MI-AU IESIT NASOALE CE VA SPUN TOTUL S-A TERMINAT FOARTE TRIST,SINDROM D... CU DUMNEZEU INAINTE SI SPERANTA
garbo110339
Postat pe 14 Iulie 2010 21:23
Mamicilor sunteti niste eroine. Oricum ai lua-o situatia este f. grea. Trebuie sa ai un psihic f. puternic. Eu va spun ca indifrent cat de mult sufera o mamica ea are obligatia sa faca tot ce se poate ca bebita al ei sa fie bine.
garbo070695
Postat pe 14 Iulie 2010 21:28
Sunt perfect de acord cu tine!...pt siguranta si sanatatea copiilor nostri, trebuie sa facem orice ne sta in putinta.Insa...putem evita zile in sir de suferinta , lacrimi, framantare...nefacand acea idiotenie de triplu test, cele care s-au documentat in privinta lui, ma inteleg exact ce vreau sa spun!
In rest...sanatate multa tuturor copilasilor, si nu numai...
Morena29
Postat pe 15 Iulie 2010 12:41
Buna redfire eu zic ca amniocenteza nu este f riscanta pt ca eu am facut-o la recomandarea doctorului si a iesit totul bine.iar riscul de a pierde sarcina este 1la suta mi-e asa mi sa spus aici unde sunt eu.si eu am suferit f mult cnd am aflat ca sa-r putea sa fie probleme cu bebele meu dar in final a fost totul bine.am o fetita sanatoasa de 6 luni.multa sanatate si la bebelusii vostri
Alina23
Postat pe 16 Iulie 2010 04:21
Fetelor am 23 de ani si am fost nevoita s afac amniocenteza mi-a fost tare frica dar a iesit totul bine.riscul este 1 la suta de a pierde sarcina.bineinteles ca trebuie sa stai o zi doua in pat fara sa depui efort ca atunci riscul este mai mare sa avortezi.daca vreodata vi se cere sa faceti amniocenteza eu zic ca e bine sa o faceti pt ca e cel mai sigur test ,orice mica malformatie ar avea bebele sau alte probleme la amniocenteza se cunoaste.si am uitat sa mai spun ca si sexul bebelusului se afla sigur.mult succes la toate mamicile in devenire!
Alina23
Postat pe 16 Iulie 2010 04:36
Draga Alina,

pai asta spun dr din Romania, normal ca nu o sa-ti spuna ca e riscul f mare, pt ca ei se gandesc doar la bani. De ce mie mi-a spus altceva? si pana la urma in ce consta testul ala triplu test si care sunt sansele sa iasa pozitiv? cum spuneam totul e matematica si oricat de sanatos e copilul el va indica o valoare. nu inteleg dupa ce criterii se evalueaza acel triplu test. eu raman la parerea mea, ca amniocenteza e riscanta si ca nu e, de f multe ori necesara, cred ca tb schimbat acel triplu test.
fiecare face cum crede de cuviinta pe riscul lui.
redfire
Postat pe 16 Iulie 2010 15:45
Felicitari tuturor mamicilor care au copilasi si celor care ii vor avea, daca sunt si femei care nu-si doresc copii-multa sanatate si lor !
Fetelor nu va luati dupa idei si paperi preconcepute ! Cum puteti spune ca medicul recomanda amniocenteza doar pentru bani ? Va rog insistent si foarte frumos cititi si documentati-va care sunt bolile care se pot diagnostica prin aceasta metoda ! 100 de amniocenteze costa o nimica toata fata de cati bani ai nevoie sa cresti un copil bolnav ! Stiu ce inseamna sa pierzi o sarcina, am trecut prin asa ceva, nu mi-a fost deloc usor, dar nu-i doresc nimanui sa creasca un copil bolnav, cu afectiuni grave ! Aveti grija de viitorul copiilor vostri si ascultati ce va spun medicii daca vreti sa aveti copilasi sanatosi !
anisoaraf
Postat pe 16 Iulie 2010 18:57
De la: anisoaraf, la data 2010-07-16 18:57:03 Felicitari tuturor mamicilor care au copilasi si celor care ii vor avea, daca sunt si femei care nu-si doresc copii-multa sanatate si lor !
Fetelor nu va luati dupa idei si paperi preconcepute ! Cum puteti spune ca medicul recomanda amniocenteza doar pentru bani ? Va rog insistent si foarte frumos cititi si documentati-va care sunt bolile care se pot diagnostica prin aceasta metoda ! 100 de amniocenteze costa o nimica toata fata de cati bani ai nevoie sa cresti un copil bolnav ! Stiu ce inseamna sa pierzi o sarcina, am trecut prin asa ceva, nu mi-a fost deloc usor, dar nu-i doresc nimanui sa creasca un copil bolnav, cu afectiuni grave ! Aveti grija de viitorul copiilor vostri si ascultati ce va spun medicii daca vreti sa aveti copilasi sanatosi !


Intr-u totul de acord cu tine! cine gandeste ca amniocenteza nu este absolut necesara, desi medicul o recomanda, atunci....sa-si asume riscuri, personal imi doresc un copil sanatos, frumos....care sa duca o viata normala ca si ceilalti!
Morena29
Postat pe 17 Iulie 2010 10:45
Indiferent despre ce test vorbim concluzia e una singura : malformatia genetica confirmata ( si nu numai ea) e un adevarat "blestem' pentru familiile in care acel copil se naste.( Fie-mi scuzata comparatia.)
Nu va mai exista viata de familie, nu va mai exista viata sociala, nu vor mai exista prietenii, nu va mai exista serviciul,nu vor fi destui niciodata banii pentru medicamente, nu va mai fi liniste si totul se va reduce la o simpla lupta pentru supravietuire. A ta ca si parinte (care incearca sa asigure un minim de comfort copilului) si a copilului care va fi un stigmatizat toata viata lui ( si societatea nu iarta cind e vorba despre asa ceva). Si nu stiu citi dintre parinti vor rezista.
Acum , eu as pune o contra intrebare : avind rezultatul testelor pozitiv si avind macar idee despre ceea ce urmeaza....care dintre alternative va fi cea aleasa?
mala
Postat pe 19 Iulie 2010 17:04
Chiar daca eu nu as face intrerupere de sarcina daca copilul ar avea SD sau alte sindroame, pt ca la drept vorbind SD este cea mai usoara afectiune dintre cele date de mutatii cromozomiale si un copil cu SD poate fi mai sanatos decat un copil prematur vreau sa va spun ca v-as face aceeasi recomandare ca si morena de a renunta la dublu - triplu test in favoarea Amniocentezei. Intradevar amniocenteza poate duce la pierderea sarcinii, dar pt cele care sunt hotarate sa nu pastreze copilul in cazul unor afectiuni, acele teste nu au nici o conclundenta, eroarea lor e f mare. Intreba o viitoare mamica din Cipru ceinseamna aceste teste, sunt exact ceea ce povestea ea ca i s-a facut acolo.
Cat despre mamica care zicea ca este o aritmetica as vrea sa explic putin legat de Dublu si Triplu Test vreau sa spun celor interesate cateva detalii. Trebuie sa intelegeti ca aceste teste nu diagnosticheaza nici Sindromul Down, nici Trisomia 18, ele sunt doar statistice. Astfel daca riscul dat de aceste teste este de 1/142 inseamna ca sunt unul din 142 de copii nascuti de femei cu exact aceleasi caracteristici ca a celei testate se va naste cu acea problema pentru care exista riscul respectiv, insa nu se stie daca copil acela va fi acel 1 sau acel copil va fi unul din ceilalti 141. Ca sa va dau un exemplu concret o cunostinta de a mea avut un risc de 1/80 sa fie un copil cu sindromul Down, un risc considerat foarte mare. Au fost atunci in Ungaria la un mare genetician care le-a explicat aceste lucruri si au ales sa nu faca aminocenteza si nici sa nu avorteze cu riscul de a naste un copil bolnav. Cand a nascut a nascut un baiat de 4100 g perfect sanatos, fara sindrom Down. Se poate intampla si contrariul adica o mamica cu risc de 1/1.000-100.000 sa dea nastere exact acelui copil care reprezinta 1 chiar daca Dublul-Triplul Test a dat un risc foarte scazut. Unul din testele care pot da o certitudine foarte mare legata de Trisomia 21, 18 este aminocenteza care este o analiza de diagnostic si nu este statistica are alte riscuri, in unele cazuri poate duce la infectii, avorturi, insa rezultatul este foarte aproape de realitate. De aceea cel mai bine pentru parintii care sunt hotarati sa intrerupa sarcina in cazul in care bebelusul este bolnav este sa faca aminocenteza. Va spun toate astea pentru ca m-am documentat destul de bine pe acest subiect atunci cand am facut dublul si triplul testul (le-am facut la indemnul dnei dr desi nu as fi facut avort indiferent de rezultat). O alta cunostinta de a mea, care nu si-a facut nici dublu, nici triplu testul pt ca medicul ei i-a zis ca este tanara si nu are rost sa le faca a nascut un copil cu Sindromul Down. Ea ar fi facut avort sa stie ca e bolnav copilul. Nu a avut sansa de a alege si asa cum a mai spus ea, chiar daca nu ar fi facut avort macar s-ar fi pregatit psihic, desi nu intotdeauna e bine pentru ca creaza un stres in plus, care nu face bine bebelusului si in unele cazuri, rare e adevarat, s-a dovedit ca si aminocenteza a dat un rezultat fals pozitiv sau fals negativ. Sfatul meu este sa analizati foarte bine orice situatie, orice test care il faceti, iar daca aveti indoieli legate de medic sau de un anume diagnostic cereti inca o parere. In speranta ca v-au ajutat cu ceva sfaturile mele va spun ca nu orice medic explica pacientelor ce inseamna testele, analizele, ecografiile si alte investigatii care se fac in sarcina si pot duce la situatii neplacute cu final fericit sau din contra nefericit. Daca se opteaza pt amniocenteza mare atentie la medicul care va face procedura sa fie cu experienta iar spitalul sau cabinetul unde se face sa fie curat.
Cu siguranta am fost cam lunga si poate plictisitoare, dar sper ca am fost de ajutor macar unora din voi.
ingerasulGabriela
Postat pe 19 Iulie 2010 23:58
De la: mala, la data 2010-07-19 17:04:12Indiferent despre ce test vorbim concluzia e una singura : malformatia genetica confirmata ( si nu numai ea) e un adevarat "blestem' pentru familiile in care acel copil se naste.( Fie-mi scuzata comparatia.)
Nu va mai exista viata de familie, nu va mai exista viata sociala, nu vor mai exista prietenii, nu va mai exista serviciul,nu vor fi destui niciodata banii pentru medicamente, nu va mai fi liniste si totul se va reduce la o simpla lupta pentru supravietuire. A ta ca si parinte (care incearca sa asigure un minim de comfort copilului) si a copilului care va fi un stigmatizat toata viata lui ( si societatea nu iarta cind e vorba despre asa ceva). Si nu stiu citi dintre parinti vor rezista.
Acum , eu as pune o contra intrebare : avind rezultatul testelor pozitiv si avind macar idee despre ceea ce urmeaza....care dintre alternative va fi cea aleasa?

Din pacate asa e pt ca noua ne pasa de gura lumii. Dar sa sti ca acei copii pot fi sanatosi si sa duca o viata normala ajutati de parinti inca din primele zile de viata, iar cel mai important ajutor este tocmai scoaterea in lume, in societate a copilului ... si culmea nu costa nimic. sunt pariniti care isi ascund copiii cu SD de gura lumii, dar nu gura lumii il hraneste, il spala si il creste ... asa ca ar fi timpul sa nu ne pese de gura lumii.
Alegerea mea ar fi sa pastrez copilul, iar daca vrei sa afli motivul nu am sa il relatez aici insa l-am explicat f in detaliu pe un alt forum si imi puteti trimite mesaj privat si imi cereti link-ul unde puteti vedea postarea mea.
ingerasulGabriela
Postat pe 20 Iulie 2010 00:04
e alegerea fiecaruia - nici situatia in care mama nu se simte suficient de puternica sa creasca un copil cu probleme, nici situatia in care si-l doreste indiferent de gura lumii nu sint de invidiat....
Personal, n-am nici o treaba cu ce spun altii si nici mari frustrari financiare n-am, deci alegerea mea era clara - fie si daca tot ce puteam sa ofer copilului meu erau citeva zile in care sa fie fericit, o faceam. Mi se parea mai mult decit nimic. Chestiune de atasament fata de fiinta din pantece, nu de calcule. Dar pot sa inteleg la fel de bine si decizia inversa. Insa as sfatui viitoarele mamici care ar renunta imediat la un copil cu probleme de sanatate sa se mai gindeasca o data daca sint intr-adevar pregatite sufleteste sa devina mamici. A avea un copil e o responsabilitate imensa, si o poveste care niciodata nu stii cum va evolua... Copilul poate avea analize perfecte si totusi sa se nasca foarte bolnav. Poate fi sanatos tun la nastere si sa apara probleme in primii ani. Poate avea accidente, boli, i se pot intimpla tot felul de lucruri - daca spui atit re repede pas si fac altul, poate ar trebui sa mai astepti un pic, pina esti convinsa ca esti in stare sa lupti si pentru el si pentru tine cu toate nenorocirile posibile. Pentru ca riscuri exista, si din momentul in care l-ai nascut exista in orice moment.
Ce faci, daca apar probleme pe parcurs? Atunci cind nu mai poti sa ii dai undo si sa mai planifici unul care speri ca va fi mai bun?
quasaria
Postat pe 20 Iulie 2010 00:29
amniocenteza este o investigatie cu risc f mare. si nu se face decat daca triplul test iese prost. poate eu n-am explicat suficient de clar.
arina_tabirca
Postat pe 20 Iulie 2010 15:43
" Copilul poate avea analize perfecte si totusi sa se nasca foarte bolnav. Poate fi sanatos tun la nastere si sa apara probleme in primii ani. Poate avea accidente, boli, i se pot intimpla tot felul de lucruri - daca spui atit re repede pas si fac altul, poate ar trebui sa mai astepti un pic, pina esti convinsa ca esti in stare sa lupti si pentru el si pentru tine cu toate nenorocirile posibile. Pentru ca riscuri exista, si din momentul in care l-ai nascut exista in orice moment.
Ce faci, daca apar probleme pe parcurs? Atunci cind nu mai poti sa ii dai undo si sa mai planifici unul care speri ca va fi mai bun? "

Ceea ce expui tu aici sunt 2 probleme total diferite: una e sa stii dinainte ca puiul tau se va naste bolnav, si alta e sa se intample ceva pe parcursul anilor! Mi se pare ca faci o confuzie. Nicio mama adevarata nu-si abandoneaza comoara la greu, este capabila de orice sacrificiu pt a-l vedea bine, si cred ca vor fi de acord cu mine mamele care din nefericire au fost nevoite sa treaca prin aceste necazuri.
Cat despre optiunea de a-l pastra stiind ca va suferi de o boala cumplita, incurabila si extrem de grea...ramane la latitudinea fiecaruia, eu personal...am mai spus-o si in alte randuri...nu mi-as condamna ingerasul la o astfel de viata, din care oricum nu va intelege mare lucru.Sa ne fereasca bunul Dumnezeu de asa ceva....
Citeste mai multe despre acest sindrom Down...si cred ca nu vei mai afirma cu o asa tarie ca il vei pastra, orice ar fi...
Morena29
Postat pe 20 Iulie 2010 17:09
"Chiar daca eu nu as face intrerupere de sarcina daca copilul ar avea SD sau alte sindroame, pt ca la drept vorbind SD este cea mai usoara afectiune dintre cele date de mutatii cromozomiale si un copil cu SD poate fi mai sanatos decat un copil prematur "

CARE SINT SIMPTOMELE/CARACTERISTICILE SINDROMULUI DOWN?
- tonus muscular scazut (hipotonie), laxitate ligamentara
- fata mai lata, radacina nasului mai evazata, fisurile palpebrale orientate mai spre superior, gura mica
- urechi mici
- diametrul capului redus (de obicei nu este vizibil)
- git mai scurt
- mina mai mica, degete mai scurte. In 50% din cazuri este prezenta doar o singura creasta palmara orizontala
- dezvoltare intirziata
- retard mental
- malformatii congenitale frecvente: malformatii cardiace (in 40% din cazuri), digestive (in 10% din cazuri), oculare
- tulburari metabolice, imunologice

Nu toti copiii vor avea toate semnele enumerate mai sus. Severitatea bolii depinde de setul cromosomial al copilului.

Dr. Roberta Dochnal


Citeste asta...si mai spune inca o data ce ai scris mai sus..daca poti...
....documnetati-va inainte sa faceti o gramada de speculatii, mamele in special trebuie sa fie bine informate cand vine vb de astfel de lucruri, nu sunt o joaca, este ceva serios si extrem de grav...o adevarata drama
Morena29
Postat pe 20 Iulie 2010 17:16
De la: Morena29, la data 2010-07-20 17:16:52"Chiar daca eu nu as face intrerupere de sarcina daca copilul ar avea SD sau alte sindroame, pt ca la drept vorbind SD este cea mai usoara afectiune dintre cele date de mutatii cromozomiale si un copil cu SD poate fi mai sanatos decat un copil prematur "


Citeste asta...si mai spune inca o data ce ai scris mai sus..daca poti...
....documnetati-va inainte sa faceti o gramada de speculatii, mamele in special trebuie sa fie bine informate cand vine vb de astfel de lucruri, nu sunt o joaca, este ceva serios si extrem de grav...o adevarata drama


Stiu toate astea pt ca in martie o prietena de a mea a nascut un astfel de copil. Eu eram insarcinata atunci in 20 de saptamani. Mi-a zis, nu stia din sarcina, si mi-a indicat amniocenteza, nu am facut-o pt ca dupa ce am studiat o saptamana doar acest subiect, am hotarat ca orice ar fi pastrez copilul (pt mine era un copil, nu o sarcina). Aopi spre marea mea durere fetita mea, nascuta prematur la 28 saptamani, a plecat la cer dupa numai 12 zile de viata, timp in care am aflat multe de la medicii care o supravegheau, inclusiv faptul ca de multe ori copiii prematuri, cum era si fetita mea sunt mai grav bolnavi decat copiii cu SD, fapt confirmat si de prietena mea, care a intalnit astfel de copii in Ungaria unde umbla cu copilul la tot felul de terapii. Eu din primele minute in care am nascut-o stiam ca e posibil sa fie complet la pat sau sa fie foarte grav. Cu toate astea am rugat medicii sa o salveze si in ultimele ei ore luptam impreuna cu ea, cu speranta ca va trai... iar dupa ce i-au dat ultima doza de adrenalina si nu reactiona am vrut sa ii mai dea, insa inimioara ei cedase deja

Faptul ca mi-am spus parea, exact asa cum si tu ai facut la deschiderea acestui topic, si tu nu mi-o impartasesti nu inseamna ca nu m-am documentat. Sunt mult mai documentata decat multe din mamici si poate mult mai documentata decat tine, pt ca am avut o sarcina f grea si de la 8 saptamani de sarcina nu am lucrat, nu am facut decat sa ma documentez. Chiar dna dr mai in gluma imi zicea ca ma ia de asistenta.

La mine riscul de a naste prematur il cunosteam de la 18 saptamani de cand m-am documentat f mult si in sensul acesta.
ingerasulGabriela
Postat pe 20 Iulie 2010 19:53
De la: arina_tabirca, la data 2010-07-20 15:43:37amniocenteza este o investigatie cu risc f mare. si nu se face decat daca triplul test iese prost. poate eu n-am explicat suficient de clar.

Este o investigatie foarte riscanta dar e singura care da un rezultat f aproape de realitate. Cat despre faptul ca nu se poate face, nu este adevarat se poate face la cerere indiferent de motive, doar ca fiecare mamica trebuie sa isi asume acest risc.
ingerasulGabriela
Postat pe 20 Iulie 2010 19:59
De la: Morena29, la data 2010-07-06 19:15:31In urma unui triplu test pe care eu l-am cerut, a inceput cosmarul! Vestea ca fetita mea inca nenascuta, ar putea avea sindromul Down, m-a lovit in moalele capului....am simtit cum totul in jurul meu se naruie, si nimic nu mai are sens!
Dupa aceasta experienta care mi-a marcat oarecum existenta...as avea un sfat pt mamicile insarcinate, sau pt cele care doresc sa se infaptuiasca o minune in pantecele lor: nu faceti triplu test, emit f multe erori...si viata unui bebe sanatos, ar putea fi curmata in urma acestor teste de 2 bani!
Succes si multa sanatate...

Cat despre motivul pt care ai deschis acest topic, tot respectul de la mine, pt ca sunt de parere ca fiecare viitoare mamica trebuie sa aiba ocazia de a alege in cunostinta de cauza, insa vad ca tu ti-ai facut din acest topic un alt scop de a convinge ca e mai bine sa renunti la un copil bolnav... Asa ca eu ma retrag ... pentru ca din Amniocenteza ar trebui sa transformi titlul in Avortul pro sau contra. Imi pare tare rau ca o intentie f buna din partea ta s-a transformat in cu totul altceva. Prin faptul ca am subliniat ca amniocenteza sa o faca doar mamele care sunt decise sa renunte la sarcina in caz de probleme tu nu intelegi ca exista si astfel de mame si nu e indicata amniocenteza pt ca imiplica mai multe riscuri si nu isi au rostul.
ingerasulGabriela
Postat pe 20 Iulie 2010 20:06
Medicul decide ce trebuie sa faci, in caz contrar iti asumi riscurile si complicatiile ulterioare...
In ultima perioada numarul copiilor care se nasc cu diverse probleme este f.mare, din pacate exista femei care din motive religioase, incapatanare, prostie prefera sa faca ce vor ele, suferinta este enorma la pierderea unui copil, dar oare este corect sa dai nastere unui copil care sa sufere toata viata ?
anisoaraf
Postat pe 21 Iulie 2010 09:40
nu
iasomia
Postat pe 21 Iulie 2010 09:43
De la: ingerasulGabriela, la data 2010-07-20 20:06:23
De la: Morena29, la data 2010-07-06 19:15:31In urma unui triplu test pe care eu l-am cerut, a inceput cosmarul! Vestea ca fetita mea inca nenascuta, ar putea avea sindromul Down, m-a lovit in moalele capului....am simtit cum totul in jurul meu se naruie, si nimic nu mai are sens!
Dupa aceasta experienta care mi-a marcat oarecum existenta...as avea un sfat pt mamicile insarcinate, sau pt cele care doresc sa se infaptuiasca o minune in pantecele lor: nu faceti triplu test, emit f multe erori...si viata unui bebe sanatos, ar putea fi curmata in urma acestor teste de 2 bani!
Succes si multa sanatate...

Cat despre motivul pt care ai deschis acest topic, tot respectul de la mine, pt ca sunt de parere ca fiecare viitoare mamica trebuie sa aiba ocazia de a alege in cunostinta de cauza, insa vad ca tu ti-ai facut din acest topic un alt scop de a convinge ca e mai bine sa renunti la un copil bolnav... Asa ca eu ma retrag ... pentru ca din Amniocenteza ar trebui sa transformi titlul in Avortul pro sau contra. Imi pare tare rau ca o intentie f buna din partea ta s-a transformat in cu totul altceva. Prin faptul ca am subliniat ca amniocenteza sa o faca doar mamele care sunt decise sa renunte la sarcina in caz de probleme tu nu intelegi ca exista si astfel de mame si nu e indicata amniocenteza pt ca imiplica mai multe riscuri si nu isi au rostul.




M-ai inteles total gresit!!! Prin deschiderea acestui topic eu nu am vrut decat sa impartasesc cu voi durerea prin care am trecut.Nu am facut din asta alte scopuri imaginate de tine, de fiecare data am spus parerea mea personala, si anume...ca eu nu doresc sa-mi condamn ingerasul la o viata de chin, iar cele care pastreaza un copil, cu orice risc...este problema lor, eu nu o pot face, punct! Puneti-ma la zid pt asta, dar eu nu ma gandesc la fericirea mea in primul rand, ci la cea a copilului meu, care va trai intr-o alta lume, diferita de a multor alti copii.
Ai spus ca ai avut o sarcina cu risc, ca asa ti s-a spus inca de la inceput.Ce ai spune daca m-as alatura tie? Sufar de o boala incurabila, cu care se poate trai mult si bine insa, hipotiroidie se numeste.Daca te documentezi putin, vei afla ca este o boala grea ce necisita tratament pt tot restul vietii, si pe langa asta, lupta cu kg este permanenta.
Pacientele cu aceasta boala pleaca cu un risc de pierdere a sarcinii, destul de mare, si pe langa asta se mai adauga si acela de a naste copii retardati (asta fara o medicatie corespunzatoare), iar cezariana nu mai este o chestiune optionala!
Deci stimata doamna...credeti-ma ca stiu despre ce vb...si cu toate astea raman la parerea mea: copilasul meu merita o viata normala, din care sa inteleaga tot, nu doar franturi...
Morena29
Postat pe 21 Iulie 2010 09:59
hai fiti cumintele,aici trebuie sa gasiti un strop de prietenie,si sa discutati constructiv,nu va mai necajiti...
iasomia
Postat pe 21 Iulie 2010 10:03
ai perfecta dreptate
anisoaraf
Postat pe 21 Iulie 2010 12:58
De la: ingerasulGabriela, la data 2010-07-20 00:04:33
De la: mala, la data 2010-07-19 17:04:12Indiferent despre ce test vorbim concluzia e una singura : malformatia genetica confirmata ( si nu numai ea) e un adevarat "blestem' pentru familiile in care acel copil se naste.( Fie-mi scuzata comparatia.)
Nu va mai exista viata de familie, nu va mai exista viata sociala, nu vor mai exista prietenii, nu va mai exista serviciul,nu vor fi destui niciodata banii pentru medicamente, nu va mai fi liniste si totul se va reduce la o simpla lupta pentru supravietuire. A ta ca si parinte (care incearca sa asigure un minim de comfort copilului) si a copilului care va fi un stigmatizat toata viata lui ( si societatea nu iarta cind e vorba despre asa ceva). Si nu stiu citi dintre parinti vor rezista.
Acum , eu as pune o contra intrebare : avind rezultatul testelor pozitiv si avind macar idee despre ceea ce urmeaza....care dintre alternative va fi cea aleasa?

Din pacate asa e pt ca noua ne pasa de gura lumii. Dar sa sti ca acei copii pot fi sanatosi si sa duca o viata normala ajutati de parinti inca din primele zile de viata, iar cel mai important ajutor este tocmai scoaterea in lume, in societate a copilului ... si culmea nu costa nimic. sunt pariniti care isi ascund copiii cu SD de gura lumii, dar nu gura lumii il hraneste, il spala si il creste ... asa ca ar fi timpul sa nu ne pese de gura lumii.
Alegerea mea ar fi sa pastrez copilul, iar daca vrei sa afli motivul nu am sa il relatez aici insa l-am explicat f in detaliu pe un alt forum si imi puteti trimite mesaj privat si imi cereti link-ul unde puteti vedea postarea mea.


ai dreptate ! totul se reduce la a face o alegere ! iar daca a fost cea corecta, asta se va vedea in timp ! oricum trebuie sa ai mult curaj (sa ai singe in vina cum bine zice romanul) ca sa aduci pe lume un copil care sti / banuiesti ca nu va fi sanatos ! si mai ales trebuie sa fii bine destupat la minte ca poti suporta tot ceea ce urmeaza ! am intilnit cazuri de parinti care-si abandonau copiii pe la rudele de la tara nemaisuportind boala si neinteleging ca si-au asumat acel risc cind au hotarit sa nasca acel copil, am vazut bunici terorizati (la propriu) de acei copii, am vazut copii care-si blamau parintii (atit cit puteau ei sa faca) pentru faptul ca le-au dat o viata !
ca o parere strict personala mi-as permite sa spun doar ca eu nu as pastra acel copil ! chiar de- ar fi singura sansa (din viata mea ) ca sa-l am !
mala
Postat pe 23 Iulie 2010 07:31
mala- daca viitoarele mamici ar gandi asa cum gandesti tu-cu siguranta numarul copiilor bolnavi cu SD si alte boli va fi cu mult mai mic !
anisoaraf
Postat pe 23 Iulie 2010 07:38
Am citit mai tot ce ati scris aici si vreau sa o contrazic pe acea doamna care a spus ca aceste malformatii pot aparea doar la femeile de peste 30 de ani . Eu aveam 26 de ani cand am trecut prin tot ce scrieti voi ,am facut triplul test,amniocenteza si medicul meu mi-a spus ca daca voi avea ghinionul sa aiba bebe sindromul Down ajung la un avort provocat .Credeti-ma ca 2 saptamani cat am asteptat rezultatul,multumesc lui Dumnezeu mi-a iesit negativ,am tot pus in balanta ce e mai bine sa fac sa renunt sau sa il pastrez pe bebe pe care mi l-am dorit atat de mult,tinand cont ca inainte de Raoul am mai avut o sarcina pe care nu am putut sa o tin .Este foarte adevarat ca amniocenteza este foarte riscanta dar trebuie sa ne gandim si la viitorul bebelusului pe care il vom avea ,in momentul in care a trebuit sa fac amniocenteza eram foarte nehotarata, acum ziceam ca nu vreau daca este bolnavior sa fac avort iar dupa zece minute ma razgandeam gandindu-ma cat o sa se chinuie si tot asa am tinut-o timp de 2 saptamani iar cand mi-a venit rezultatul nu stiam ce sa fac mai intai sa plang ,sa rad de fericire. E greu de luat o decizie in astfel de cazuri si eu va dau un sfat atunci cand aveti de luat o decizie vorbiti cu doctorul,sfatuiti-va cu sotul,cu familia si asteptati sa va vina intai rezultatele analizelor.Baietelul meu are acum aproape 3 anisori si e sanatos .Va doresc la toate mamicile sa fie sanatoase si aiba parte de copii sanatosi ,fara probleme de genul asta
garbo163634
Postat pe 23 Iulie 2010 12:32
De la: anisoaraf, la data 2010-07-23 07:38:14 mala- daca viitoarele mamici ar gandi asa cum gandesti tu-cu siguranta numarul copiilor bolnavi cu SD si alte boli va fi cu mult mai mic !


Din nefericire mai exista si "curajoase" care cred ca renuntarea la un copil bolnav incurabil, inseamna jena de restul lumii, lasitate , comoditate..etc. Sunt din ce in ce mai sigura ca numarul femeilor care pun pe primul loc sanatatea si fericirea ingerasului este cu mult mai mare decat al celor care privesc aceasta nemiloasa boala cu superficialitate.
tuturor viitoarelor mamici si "minunilor" ce cresc in pantecele lor....
Morena29
Postat pe 23 Iulie 2010 13:58
De la: Morena29, la data 2010-07-23 13:58:24
De la: anisoaraf, la data 2010-07-23 07:38:14 mala- daca viitoarele mamici ar gandi asa cum gandesti tu-cu siguranta numarul copiilor bolnavi cu SD si alte boli va fi cu mult mai mic !


Sunt din ce in ce mai sigura ca numarul femeilor care pun pe primul loc sanatatea si fericirea ingerasului este cu mult mai mare decat al celor care privesc aceasta nemiloasa boala cu superficialitate.
tuturor viitoarelor mamici si "minunilor" ce cresc in pantecele lor....


chiar asta inseamna. E ironic sa spui ca pui pe primul loc "sanatatea si fericirea ingerasului" facindu-l bucati si omorindu-l ca sa nu aiba o viata nefericita, saracul... Mai bine sa nu aiba deloc. Asta, desigur, e pentru fericirea lui.
Freak...

Daca se imbolnaveste la, sa zicem, doi ani, tot asa ai proceda?
Sau toti oamenii bolnavi, dupa parerea ta, ar trebui eutanasiati - na, sa nu privim boala cu superficialitate... Exista probleme de sanatate grave. Daca nu pot fi fericiti, kaput.

Mare ti-e gradina....
N-am nimic impotriva avorturilor - fiecare cu deciziile lui. Dar am ceva impotriva ipocriziei, si parca ipocrizia atinge cote alarmante pe aici. Hai sa ne felicitam ca ne omorim copiii, oricum ar fi ei....
quasaria
Postat pe 24 Iulie 2010 09:19
nu prea ai inteles corect cum sta treaba-nu generaliza si nu dramatiza lucrurile...
anisoaraf
Postat pe 24 Iulie 2010 10:49

Ia mai baga tu niste norisori roz bombon....
quasaria
Postat pe 24 Iulie 2010 10:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VIITORUL COPILULUI NOSTRU STA IN MAINILE NOASTRE SA-I DAM O SANSA!!! 3 De la: anaROBERT 6 Iulie 2010 01:38
Sotul meu si "glumita" lui nevinovata - ajutor 61 De la: pik_nik 21 Iunie 2009 09:47
jocuri de noroc si violenta 136 De la: garbo_11169 25 Februarie 2013 11:25
La cat timp trebuie sa mănânce un bebe de 5 luni? 2 De la: garbo_457525 14 Noiembrie 2016 02:17
Mama de fata vs. mama de baiat ,in calitatea de soacra 60 De la: garbogirl2123 9 Ianuarie 2014 19:50
Setari Cookie-uri