felinarul rosu

tu esti un caz fericit ,dar ce-ar fi -ipotetic vorbind- daca tu si sotul tau ati fi plecati din tara ,la munca in strainatate .cum ti-ai gasi acasa copilul ,stiind cum l-ai lasat si nu pe mana oricui ,ci a mamei tale sau a soacrei ? cum devin acei copii?

Din punctul meu de vedere eu nu as pleca ptr nimic in lume afara sa mi las copilul aici singur ,degaba fac toti banii din lume daca nu ii sunt alaturi ..parerea mea
cavalerulnegru
Postat pe 22 Iunie 2010 14:23
EU SANT PRIETENA CU FETITA MEA SI O INVAT SI II RASPUND LA ORICE INTREBARE SAU CURIOZITATE CA SA NU AFLE DIN ALTA PARTE ERONAT SAU SA IA DE BUN CE VEDE LA STIRI SI ACUM CAND MAI VAD CATE O RECLAMA SI SPUN CA AS VREA SA CUMPAR IA MA DOMOLESTE SI-MI SPUNE CA SANT PACALELI
garbo074997
Postat pe 22 Iunie 2010 14:26
pai, in primul rand- nu pleci!
si in al doi-lea rand, se poate intampla acelasi lucru si daca esti aici, dar esti prea ocupat sa observi ce-ti face plodul!
si neintelegerile dintre parinti sunt o problema, unu' il cearta, iar celalat zice: lasa tati, ca mami ii nebuna! sau te miri ce...educatia de acasa conteaza!
zambila
Postat pe 22 Iunie 2010 14:27
CAVALERE AI SI NU AI DREPTATE /SI DACA NU AI BANI SA ACHITI MANCAREA SI CARTILE DE LA SCOALA IL FACI SA SUFERE TREBUIE SA GASESTI O CALE DE MIJLOC
garbo074997
Postat pe 22 Iunie 2010 14:28
tin minte ca a aratat la stiri (ca doar ce pot arata astia) cum un copil s-a sinucis de dorul parintilor,nu mai stiu exact cati ani avea, pana-n 13 ani cred, erau si ei plecati dincolo ca cica s-au dus sa munceasca sa-i poata oferii copilului un trai mai bun...
eu cand plec la cumparaturi si-l las acasa cu sotul sun sa vad ce face si alea alea, dar'mite sa fiu plecata cu lunile sau cu anii, pai as muri eu inainte sa se gandeasca el sa faca ceva
Laura_M
Postat pe 22 Iunie 2010 14:28
ZAMBY AI DREPTATE CA TREBUIE SA SE SUSTINA RECIPROC PARINTII IN EDUCATIA COPILULUI SI NUMAI ATUNCI O SA IA EXEMPLUL DE BUN.
garbo074997
Postat pe 22 Iunie 2010 14:30
De la: Laura_M, la data 2010-06-22 14:28:54tin minte ca a aratat la stiri (ca doar ce pot arata astia) cum un copil s-a sinucis de dorul parintilor,nu mai stiu exact cati ani avea, pana-n 13 ani cred, erau si ei plecati dincolo ca cica s-au dus sa munceasca sa-i poata oferii copilului un trai mai bun...
eu cand plec la cumparaturi si-l las acasa cu sotul sun sa vad ce face si alea alea, dar'mite sa fiu plecata cu lunile sau cu anii, pai as muri eu inainte sa se gandeasca el sa faca ceva
SI DACA NU AI AVEA NICI UN BAN CU CE FACE PIATA ?
garbo074997
Postat pe 22 Iunie 2010 14:31
chiar daca am fost generatia cu cheia in gat ,nu regret absolut nimic din toata copilaria mea ... si sa ti mai spun ceva ,eram in armata ...si din cand in cand se mai intampla ca un tampit ca nu pot sa i spun altfel primea o scrisoare de la iubita si ...poc ..un glont in cap ...ptr ce ..sdaca ati fi citit ce scrisori de adio lasau in urma lor,era multa suferinta ...unii erau slabi ,...si credeau ca lumea se termina daca ea nu ami era in viata lor ...dar asta e un alt subiect
cavalerulnegru
Postat pe 22 Iunie 2010 14:31
e cam cu dus intors sa pleci dincolo si sa-ti lasi copilul cu bunicii, cate cazuri n-au fost unde au murit copii si numai te trezesti ca trebuie sa vii in tara sa-l inmormantezi
Laura_M
Postat pe 22 Iunie 2010 14:32
laura eu cred ca sunt implicati mai multi factori in luarea acestor decizii. Un copil sanatos, fericit nu ar decide asa sa se sinucida ca sunt plecati parintii. Hai sa fim seriosi. De ce nu se sinucid cei care raman orfani, sau le moare unul din parinti???
Eu cred ca ori sunt probleme psihice, ori factorii externi influenteaza aceste decizii.
Pitu
Postat pe 22 Iunie 2010 14:33
De la: garbo074997, la data 2010-06-22 14:28:17CAVALERE AI SI NU AI DREPTATE /SI DACA NU AI BANI SA ACHITI MANCAREA SI CARTILE DE LA SCOALA IL FACI SA SUFERE TREBUIE SA GASESTI O CALE DE MIJLOC


solutie de mijloc gasesti si in romania ,daca e vb de fericirea copilului tau ,faci orice ptr el ,dar nu prea multe ca dupa aia i se urca la cap si iar nu e bine
cavalerulnegru
Postat pe 22 Iunie 2010 14:34
si factori externi care sa influenteze negativ sunt o gramada.
Cavalere daca as fi nevoita sa plec in alta tara la munca as merge cu copil cu tot. Altfel nici intr-un caz.
Pitu
Postat pe 22 Iunie 2010 14:35
as incerca sa ma descurc si in tara, nu trebuie neaparat sa plec dincolo, nu fac avere asa, poate daca nu as avea de lucru chiar deloc, daca ai cauta, gasesti, sunt multi care someaza si sunt mai mari ca mine de ani si vai de mine o duc greu, pai de ce? de putori ce sunt si apoi sa-i mai compatimesti, daca ar cauta de lucru ar si gasi, sa fim seriosi, cat timp trebuie sa te duci dincolo sa strangi bani ca lumea, banii se duc nu-ti ajung toata viata, ma uit la mama, e plecata de 8 luni, si a mai fost, a mai trimis bani, cand a venit cu ei acasa s-au dus repede si stai si strangi ca prostu si mai esti facut si-n toate felurile ca doar esti roman
Laura_M
Postat pe 22 Iunie 2010 14:37
acum nu vorbim de situatii - gen accident la joaca sau pe strada. Ca astea se pot intampla si cu noi langa ei. Chiar anul trecut a fost aici la noi un caz unde mama a mers la banca sa plateasca ceva cu una din fetite si micuta se juca, a cazut un panou pe ea si a murit. Mama era langa ea. Doamne fereste de asa ceva.
Pitu
Postat pe 22 Iunie 2010 14:37
normal ca tine de mai multi factori dar in momentul in care te hotarasti sa pleci si sa-ti lasi copilul in tara trebuie sa te gandesti bine... si eu daca as fi nevoita sa plec l-as lua si pe copil cu mine
Laura_M
Postat pe 22 Iunie 2010 14:40
De la: garbo074997, la data 2010-06-22 14:26:16EU SANT PRIETENA CU FETITA MEA SI O INVAT SI II RASPUND LA ORICE INTREBARE SAU CURIOZITATE CA SA NU AFLE DIN ALTA PARTE ERONAT SAU SA IA DE BUN CE VEDE LA STIRI SI ACUM CAND MAI VAD CATE O RECLAMA SI SPUN CA AS VREA SA CUMPAR IA MA DOMOLESTE SI-MI SPUNE CA SANT PACALELI




pai ai invatat-o bine ,daca a ajuns sa-ti spuna sa nu mai cumperi dupa reclame e super tare ...felicitari ...
cavalerulnegru
Postat pe 22 Iunie 2010 14:40
fata desteapta garbo, bravo ei, si eu am zis ca as vrea sa fiu cu fii-meu prietena, si dupa aceea mama, sa-mi spuna cand o sa aiba probleme, la scoala, cu fetele si toate cele
Laura_M
Postat pe 22 Iunie 2010 14:44
asa ca mami garbo nu mai cumpara toate prostiile ca stie fata ta ce stie
hai v-am lasat ca s-a trezit kinder-ul
Laura_M
Postat pe 22 Iunie 2010 14:45
laura cred ca ne-am suprapus cu raspunsurile si nu am discutat despre acelasi lucru. Eu ziceam de factori externi referitor la copii care se sinucid.
Si eu as vrea si sper ca voi reusi sa fiu prietena cu fiica mea.
Pitu
Postat pe 22 Iunie 2010 14:46
in cazul in care as pleca din tara impreuna numai cu iubita mea ,as face copii acolo si i-am creste impreuna ,doar asa .
cavalerulnegru
Postat pe 22 Iunie 2010 14:47



vreti sa lasam felinarul rosu sa se stinga ?!?
liaiedera
Postat pe 23 Iunie 2010 16:04
da! si daca tot mai palpaie, arunc eu c-o piatra!
moniq_
Postat pe 23 Iunie 2010 16:14



eu nu cred c-o sa dispara felinarul rosu. A aparut de la " inceput" , va tine pana " sfarsit" .
liaiedera
Postat pe 23 Iunie 2010 16:20




stii cum a spus Domnul nostru Iisus " lumea va trece dar cuvintele mele , nu " .

la fel va fi si cu felinarul rosu
liaiedera
Postat pe 23 Iunie 2010 16:22
mai Liuta, nu-s de ce am eu o parere, asa, ca nu vorbim despre acelasi lucru totusi...
moniq_
Postat pe 23 Iunie 2010 16:24
De la: liaiedera, la data 2010-06-23 16:20:22


eu nu cred c-o sa dispara felinarul rosu. A aparut de la " inceput" , va tine pana " sfarsit" .



...dar...PANTERA ROZ???
PINK!!!
LILO
Postat pe 23 Iunie 2010 16:30




ba , aceeasi limba vorbim.


le-mbarlig eu ca ma joc altfel cum as fi facut asa o comparatie...

dar ma joc .
liaiedera
Postat pe 23 Iunie 2010 16:32




buna , Lilo , bine-ai revenit .


felinarul rosu nu-i totuna cu pantera roz .

o pagina in urma , explicam ce este felinarul rosu.


prostitutia este " cea mai veche meserie din lume "


din acest motiv am spus ca ea n-o sa dispara si tot din acelasi motiv am adus in discutie cuvintele Domnului Iisus.


gata.
liaiedera
Postat pe 23 Iunie 2010 16:37
De la: Laura_M, la data 2010-06-22 14:37:39as incerca sa ma descurc si in tara, nu trebuie neaparat sa plec dincolo, nu fac avere asa, poate daca nu as avea de lucru chiar deloc, daca ai cauta, gasesti, sunt multi care someaza si sunt mai mari ca mine de ani si vai de mine o duc greu, pai de ce? de putori ce sunt si apoi sa-i mai compatimesti, daca ar cauta de lucru ar si gasi, sa fim seriosi, cat timp trebuie sa te duci dincolo sa strangi bani ca lumea, banii se duc nu-ti ajung toata viata, ma uit la mama, e plecata de 8 luni, si a mai fost, a mai trimis bani, cand a venit cu ei acasa s-au dus repede si stai si strangi ca prostu si mai esti facut si-n toate felurile ca doar esti roman

Eu zic totusi ca nu ar trebui nimeni judecat.Si crede-ma ca si eu si sotul suntem in somaj si ne-am depus n cv-uri si pt aia tot acasa suntem.Si da ti-ai gasi un loc de munca usor dar cand in urma ta mai sunt de hranit 2 guri tu mergi si lucrezi pe 400 ron???Sau mai nou termini o facultate sau un master si ajungi sa lucrezi la banda ca nu ai loc de pilosi pe un post mai bun.
adelafistis
Postat pe 23 Iunie 2010 16:43






mai vorbim despre felinarul rosu ?
liaiedera
Postat pe 24 Iunie 2010 09:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
astenia de primavara cum va afecteaza 6 De la: zambila 24 Martie 2010 11:22
Cine mi-a furat peruca? 54 De la: Sarikiz 13 Mai 2013 10:48
cer un sfat 73 De la: garbo080088 28 Iunie 2014 00:35
Femeie, ti-ai pierdut feminitatea! 156 De la: suparatu_ 5 Iulie 2012 14:19
CURIOZITATE 7 De la: Estera77 13 Decembrie 2015 20:08
Setari Cookie-uri