DESPRE ALIMENTATIE IN GENERAL.....SFATURI DE LA MAMICI CU BEBEI MAI MARI PENTRU PRICHINDEI

gya eu l-am pus la masa de cand am inceput sa-i dau papica, pe la 6 luni, vreau sa-ti spun ca e foarte bine cu ea, acum ii zic: Razvanel hai pune masa sa papam iar el merge la locul cu pricina, trage masa si asteapta sa-l ridic sa-l asez in scaun, deci merita toti banii, nu stau ca alte mamici in genunchi pe nu stiu unde sa-i dau sa manance,

eu am modelul asta, e super confortabil, reglabil...merita banii
http:/ /www.inglesina.ro/eshop/product.php?id_product=10
aly_raz
Postat pe 13 Mai 2010 14:33
e FOARTE util. (si ia-i din ala care se poate lasa si putin pe spate)

noua ne-a fost f util :si in casa (a stat pe scaunelul lui de pitic de pe la 7 luni pana la 2 ani, cam asa), si la bunici (ca acolo nu aveam scaune cu spatar, si in plus scaunul adus de acasa era singur lucru constant indiferent de locul unde mergeam, in sensul ca daca se speria sau plangea sau ceva, in scaunul ala se linistea si adormea in scaun, de aia zic ca a fost bine ca se putea lasa si putin p spate scaunul nostru), si in concediu (cand mergeam undeva la vreun restaurant sau la sala de mese la hotel sau pensiune sau unde mergeam, noi stateam la masa si el in scaunul lui, scaun care avea si masuta atasata si daca nu papa statea cuminte acolo cu jucariile pe masuta lui si macar statea linistit, nu ne agitam nici noi nici el)
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 14:36
http://www.inglesina.ro/eshop/product.php?id_product=10
cu spatiul respectiv pt a putea posta mesajul
aly_raz
Postat pe 13 Mai 2010 14:39
Am si eu un baietel de 1 an si 1 saptamana Rares, mananca bine zic eu dimineata un iaurt cu faina de orez si 160 ml lapte, la 12 un catronel de ciorbita de pui sau vacuta depinde ce am facut pentru noi sau zarzavat, cu o banana dupa sau mar.Pe la 13 chiar 14 el doarme ,dupa ce se trezeste manaca ori piure ori pilafdepide ce am ,sos cu bucatele de pui, la 18 e urmatoarea masa care consta in ciorba sau daca nu vrea ii dau felul doi iar si cu o jumatate de banana iar ca desert ii dau biscuiti.Eu zic ca mananca bine pentru varsta lui dar avem o problema inca nu dormim toata noaptea, ne tyrezim sa manancam biberonul de lapte.Stiti de la ce varsta doarme toata noaptea,sau nu are o anumita varsta?
rares_tisianu
Postat pe 13 Mai 2010 14:46
depinde de la persoana la persoana. in general daca mananca bine seara (cereale de exemplu) ii tine de foame si are sanse mai mici sa se trezeasca sa pape.

dar dupa cum am zis, depinde de l individ la individ. vara o sa se trzeasca de sete de pilda
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 14:51
Si noi am luat scaunel si este f util.
Ca sa mentinem vitaminele in legumele care le facem acasa pt bebe putem face ori la steamer,ori cu ajutorul a doua oale sa le facem in aburi,ori la cuptor.
Este o diferenta f mare in special la gust intre legumele fierte in apa si facute in aburi.
La Denis ii place doar mancarea facuta in casa,separat pt el.
De la hipp am luat si noi biscuiti,care ii plac f mult.
bau
Postat pe 13 Mai 2010 14:51
al meu fix 8 ore reusea sa stea noaptea nemancat:daca manca la 10 noaptea la 6 era treaz sa pape. daca manca la 12 noaptea dormea dus pana la ora 8 . etc.
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 14:52
Am uitat sa spun de carnita ca o maruntesc ori la blender ,ori la robot.
Al meu de la 3 luni nu se mai trezea noaptea sa manance,dar difera de la un bebelus la altul.
A lu varamea are 10 luni si inca se trezeste noaptea sa pape.
bau
Postat pe 13 Mai 2010 14:54
ma scuzati ,a aparut mesajul de 2 ori.
Carnea de peste de la ce varsta o dati? Si ce fel de peste?
bau
Postat pe 13 Mai 2010 14:54
kidz...nu e o regula, depinde de bebelus, Razvan al meu, pana la 2 luni, se trezea cam de 3 ori pe noapte, dintr-o data nu s-a mai trezit deloc, speriata am intrebat si eu pediatra, mi-a zis ca nu-i nimic daca doarme, daca i-ar fi foame sau sete s-ar trezi. Toate bune si frumoase o periada, apoi iar a inceput sa se trezeasca noaptea, ma dispera, nu ma puteam odihni deloc, il puneam la san de 2/3 ori pe noapte... dupa 1 an, probabil laptele nu mai era asa consistent si nu se mai satura, i-am introdus si laptele formula, cu cereale si usor usor nu s-a mai trezit peste noapte. acum are 1 an si 3 luni si e intarcat, papa inainte de culcare 180 ml lapte cu o masura de cereale si nu am treaba cu el, imi doarme toata noaptea. M-am intins la vorba , conculuzia e ca nu exista o varsta anume, daca bebe adoarme satul nu ar trebui sa se trazeasca, iar daca o face, ii poti inlocui lapticul cu un ceiut.
aly_raz
Postat pe 13 Mai 2010 14:55
noua ni s-a recomandat pestele de apa dulce...i-am dat pe la 9 luni, am inceput cu pastrav, nu mi-a placut...mie apoi am luat crap de dunare, (uneori pangasius ca era preferatul meu) si mai nou mancam chefal, e tare bun si imi place ca nu are oase multe
aly_raz
Postat pe 13 Mai 2010 15:07
saluti gya
este o investie buna asa ca poti sa-l cumperi
tusi_Oli
Postat pe 13 Mai 2010 15:23
sarumana fetele......super frumos modelul de scaun de la iglesia aly...ma orientez si va zic ce-am facut, k mai nou umblam sa ne achizitionam si premergator ca maine, poimaine facem 5 luni si noi oricum suntem un nazdravan mic care vrea numai in picioruse....
gya_andy
Postat pe 13 Mai 2010 23:33
obligat trebuie scaun daca nu vrei sa alergi mai tarziu cu mancarea prin casa dupa el.Eu am chicco cel cu 3 trepte la spatar si reglabil pe inaltime.Are masuta detasabila si de la 2 ani il folosest la masa ca si scaun normal...ii pui centurile si la revedere...
Sa te uiti bine cand cumperi si nu te zgarci sa cumperi ceva ieftin ca faci o investite proasta. Cele cu spatar reglabil il poti folosi de la 3/4 luni linistita.
alinakatt
Postat pe 14 Mai 2010 10:34
GYA ANDY...la multe lunitze si ani inainte!...totusi eu una nu ti-as recomanda sa il pui in premergator de la 5 luni...eu pe a mea deabia am pus-o la 8 luni juma...la 5 luni eu zic k e prea devreme si la fel zic si doctori ...bebelina mea chiar dak am pus-o asa taziu akm la 11 luni mai are putzin si merge singura (sta in picioare fara sprijin si face singurica 3 pasi)...akm u facu cum vrei dar eu zic k e prea devreme...chiar dak el vrea sa stea in picioruse (asa era si bebe meu)...
eu_mino
Postat pe 14 Mai 2010 11:42
si cel pe care-l avem noi e reglabil pe inaltine si spatar, de asemenea cu masuta detasabila, merita toti banii nu stiu ce m-as fi facut fara el
aly_raz
Postat pe 14 Mai 2010 19:51
....sunt minunate borcanele, ceaiurile, etc Hipp.......daca ai alocatia din Germania, dar acum eu ma voi multumi sa pot cumpara barem laptele praf..................
acum am inceput sa o intreb pe maica-mea si cele de varsta ei cum ne hraneau pe noi, decreteii......si era gris, faina de orez (adica dai orezul prin masina de cafea) ..si asta mai repede de 2 luni caci erau obligate sa se intoarca la munca atunci....de crescut am crescut si asa dar tot imi doresc sa-i dau ce e bun la bebe meu... of, am intrat in depresie rau, nu mai ma pot gandi decat la asta, la ce voi face cu banii acum.....sau se poate returna bebele?!
monachiuc
Postat pe 15 Mai 2010 11:09
monachiuc... vom returna bebele...
eu_mino
Postat pe 15 Mai 2010 11:33
buna mamici, voi dati la ai vostri copii pufuleti? bebica
mea de 7 luni, cand vede punga de pufuleti nu mai are
rabdare pana o desfac.
lizy_kidz
Postat pe 15 Mai 2010 14:56
noi nu ii dam: pufuletii au fie sare fie alte arome ( evident artificiale), pacalesc foamea dar u aduc nici un aport relevant organismului... si nici nu vreau sa se invete sa "rontaie" chestii aiurea:mai bine sa manance mancare la ora mesei, sau daca are chef de o gustare sa ia un fruct!
pinicuta
Postat pe 15 Mai 2010 15:31
Gya, daca ai un copil ca al meu cu siguranta scaunul de masa e Dumnezeiesc ... vorbind la modul serios parerea mea este ca este mai mult decat necesar si sa-ti spun de ce?Pana cand fiul meu a implinit 8 luni nu ii cam vedeam rostul scaunului la modul ca statea cuminte si bascula...de la 8 luni insa...a inceput circul .Daca incerc sa-i dau sa pape intr-un alt loc in afara de scaun trebuie sa-i chem pe cei de la "curat murdar" sa mai scoata o fata civilizata casei Deci parerea mea este ca merita investitia cu varf si indesat...mai ales ca nu e una mare,eu am dat pe el in jur de 150 ron
dani3lla_kidz
Postat pe 15 Mai 2010 15:50
Eu ii dau cate un pufulete in fiecare mana doar atunci cand vreau sa-l pun in carucior fara sa tipe ...si functioneaza
dani3lla_kidz
Postat pe 15 Mai 2010 15:59
nici eu nu ii dau fetitei mele!o data i-am dat si a vomitat de la ele de atunci nu ii mai dau
Szilvia_kidz
Postat pe 15 Mai 2010 16:10
fetitza mea are 11 luni si mananca pufuletzi cu placere si nu i fac nici un rau...dak stam sa ne gandim toate sunt pline de chimicale...dar cum am mai spus-o depinde de copil...
eu_mino
Postat pe 15 Mai 2010 17:11
pinicuta
Postat pe 15 Mai 2010 18:31
buna, mamici! am si eu o intrebare:exista vreun site cu informatii despre alimentele interzise bebelusilor pina la un an? pentru ca, sincer, daca nu existau forumurile, habar nu aveam ca nu au voie miere, zahar, ce contine gluten sau mai stiu eu ce.
mioara82
Postat pe 15 Mai 2010 19:13
pai medicul nu ti-a spus toate astea? pediatrul lui adica?
pinicuta
Postat pe 15 Mai 2010 20:25
mioara ti-am trimis un site pe mess...
bau
Postat pe 15 Mai 2010 22:45
pinicuta, eu stau in londra, aici nu am medic pediatru, ca in tara, ci numai medic de familie, si astia nu dau 2 bani. de ex am baiatul racit si am fost la cabinet, mi-a spus ca e ok, mi-a dat doar niste picaturi de nas, si alea pt ca i-am spus eu ca nu poate respira.
la controlul meu postnatal stii ce a facut? m-a intrebat daca mi-au venit musafirii, daca ma protejez, daca m-am vindecat si gata!!!#
asta a fost controliul de 8 saptamini cica. in tara e altceva , cum ii curg mucii copilului te duci la doctor...nici nu stiu cum e mai bine.
mioara82
Postat pe 16 Mai 2010 11:46
Gya scaunul de masa iti va fi foarte util.Noi ne gandeam sa i-l luam pe la un anisor , doar ca nu am reusit sa ne decidem asupra unui model.Dupa vreo 2 luni am primit unul de la nanasi.Cam asa arata http://www.bestkids.ro/p-5086-scaun-de-masa-bravo.aspx.Noi suntem tare multumiti de el si il folosim si acum la 2 ani si o luna.Darius s-a adaptat in 2 zile si acum manca doar acolo , mai ales ca el nu avea stare nici 2 minute , iar mesele mele erau mai degraba un maraton decat o placere
adelafistis
Postat pe 16 Mai 2010 11:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BONA CONSTANTA 1 De la: mirelalilianatiu 14 Ianuarie 2012 11:38
oglinda pt fina. 5 De la: bianca4you 11 Februarie 2010 17:38
nu stiu c sa ma fac 3 De la: iulia_maria 12 Noiembrie 2009 12:50
Crema pentru fata la bebe 15 De la: tanase_claudia 29 Iunie 2012 10:09
MAMICI SI CRESE DIN TARGOVISTE 45 De la: ginutavrabiuta 19 Decembrie 2013 16:09
Setari Cookie-uri