Somnul la bebelusi

Buna seara, ma numesc Oana si am un baietel de 8 luni pe nume Alexander care nu doarme aproape de loc...ziua doarme in jur de 45 de minue pe la ora 10, apoi maxim 1 ora pe la 2 si pe la ora 5 DACA mai doarme 30 min si cam asta este ziua noastra de somn...apoi seara se invarte pe toate partile si se trezeste la fiecare ora ( nu pt a manca ci doar se balaceste putin in sticla de ceai) iar la ora 4 dimineata se trezeste vorbind si sare in fudulet si nu-l mai poti pacali sa adoarma, nu vrea decat sa stea la mine in brate sa-mi vorbeasca si mai reusesc sa-l adorm abia la 6 dim. pt inca vreo 2 ore... Drept sa spun am fost ingrijorata pt k asta se intampla de cand s-a nascut si am mers pe la 4 luni jumatate cu el la pediatru dar acesta mi-a spus k baietelul este perfect sanatos si k nu are ce-i face ( asta se intampla in Canada unde doctorii nu sunt deacord cu administrarea nici unui medicament bebelusilor) Am incercat tot felul de metode apoi cu bai lungi (30-45 min),l-am lasat sa planga in patut pana adoarme..doar k partea cu adormitul nu mai aparea ,masaj cu lotiune de levantica care se spune k e un calmat natural foarte bun, ceai de tei sau lapte cald inainte de culcare, l-am obosit de adormea in fundulet si tot degeaba... cand vine ora de culcare ma apuca groaza stiind ce se va intampla pe parcursul noptii...Va rog daca cunoasteti vreun remediu AJUTATI-MA pt ka am 8 luni se 7 zile de cand n-am mai dormit 2 ore consecutiv si nu stiu cat mai pot face fata
oanasbn
Postat pe 7 Decembrie 2008 05:05
buna...........

si eu am o fetita de 4 luni si jumatate avem cam aceeasi problema.ziua doarme maxin 20-40 min cam de 4-5 ori si noaptea adoarme in jur de ora 23-24 si la 3,5,7 se trezeste.de la 7 dimineata nu mai doarme. ii dau san si adoarme la loc. am incercat si cu lapte praf crezand ca nu mai am suficient san noaptea, dar se mai prelungeste cu o ora somnul ei.atat. am incercat si eu baita mai lunga,masaj, scos afara mai mult timp..etc,etc.dar nimic.asa ca asta e ritmul ei, inca nu poate sa stea noaptea fara lapte, asa ca.mergem inainte si asteptam sa avem si noi o noapte linistita.

am prietene care isi culca bebeii la 8-9 seara si se mai trezesc a doua zi la 7-8 dimineata.pt noi e un vis asa ceva.

nu stiu ce sa mai fac sau ce fac gresit. poate in viito se va schimba. asa ca rabdare.

te pup

horobeanu
Postat pe 7 Decembrie 2008 20:31
Din pacate cunosc sentimentul...si eu am prietene care au nascut si inainte si dupa mine iar copii lor dorm de la 8-9PM pana dimineata si mi-as dori k bebe sa dorma macar jumatete de noapte dar vad ca asta nu e posibil ... asta e ce pot sa zic mergem inainte si speram...speranta moare ultima! Iti multumesc pt mesaj si iti tin pumnii tu inca mai ai sperante ingerasul tau are doar 4 luni, sper k macar tu sa ai noroc daca eu n-am avut

Kiss ya :D
oanasbn
Postat pe 8 Decembrie 2008 00:47
Buna fetelor! Baietelul meu de 6 luni doarme de la 21.30 pana la 7-7.30 fara sa se trezeasca deloc! asta se intamla incepand de la 2 luni,atunci cand i-am introdus formula de lapte! Dar bineinteles depinde in primul rand de copil! unii fac diferenta intre zi si noapte iar altii nu. Si ziua doarme bine ,3 reprize a cate 1 ora jumatate! Ce pot sa spun...sunt o mamica fericita in aceasta privinta . Va pup pe toate si aveti grija de ei,de comorutele noastre!
ramona_iuliana
Postat pe 8 Decembrie 2008 09:26
salut
Ma numesc Geanina si pe puiul meu il cheama Dragos are 8 luni si avem aceeasi problema cu somnul, se trezeste foarte des noaptea de 8 luni tot astept sa mearga in picioare si sa oboseasca poate asa o sa doarma toata noaptea. el este foarte cuminte si nu se agita prea mult si cred ca nu este foarte obosit.
geanina0680
Postat pe 8 Decembrie 2008 18:47
Buna fetelor ...
Vreau sa va spun k sunt foarte fericita...aseara pt prima oara am reusit sa dorm...baietelul meu s-a trezit de doar 4 ori aseara, S-a culcat la ora 12 noaptea si mi s-a mai trezit la 9:20 dimineata...eu cred k nu dormea de cald , la mine in casa noaptea deobicei aveam 25 de grade aseara in schimb am avut 19-20 grade si l-am culcat cu mine in pat, fara sosete in picioare pt k in fiecare seara si le trage de pe picioare si cred k nu le suporta, si cu radioul deschis...ce pot sa va spun o sa incerc aceeasi metoda si in seara asta si daca merge voi fi extrem de fericita...incercati si voi poate merge !!!
oanasbn
Postat pe 9 Decembrie 2008 02:38
abia astept sa vad daca e consecvent in atitudinea fata de temperatura, sau radio, sau sosetute ca, le-ai incercat pe toate odata se pare asa ca nu vom stii exact ce i-a prelungit somnul. Ma bucur mult pentru tine. Eu 2 ani cat am alaptat n-am avut nici macar o noapte fara 3, 4 treziri, asta in cazurile fericite, can nu ma trezeam de 7,8 ori, asta e, a trecut
acum doarme, de 5 luni mai dorm si eu ca oamenii.
ioana_ciorbea
Postat pe 9 Decembrie 2008 03:33
si apropo ca ziceai ceva de baita, contrar celor citite, fetita mea era foarte agitata dupa baita, nu reusea sa se adoarma decat dupa vreo 2 ore . asa ca ii faceam baita pe la ora 18 ca sa fim siguri ca va dormi pe la 21.
ioana_ciorbea
Postat pe 9 Decembrie 2008 03:36
si eu sunt de parere ca baita agita. noi inainte ii faceam baie pe la 9-9.30 seara, in speranta ca o a obosi si va dormi bustean.dar ea adormea pe la 12-1 noaptea. apoi am schimbat si acum ii facem la 8 seara si adoarme pe la 23-23.30.

acum am incercat o noua metoda.cd se trezeste ii dau un biberon de lapte praf(cam 120-150 ml si la a doua trezire ii dau ceai si vad ca e mai bine.asta ma face sa cred ca nu se trezeste numai de foame, poate si de sete.

va pup
horobeanu
Postat pe 10 Decembrie 2008 09:50
buna fetelor!
ramona_iuliana
Postat pe 13 Decembrie 2008 01:08
Fetelor vreau sa va spun k noua mea metoda functioneaza... bine acum nu pot spune k in fiecare seara...dar de cand folosesc noua metoda (temperatura de 20 de grade seara,radioul deschis si fara sosetute) baiatul meu a dormit exceptie facand o singura noapte cand mi-a dat trezirea la 1noaptea si am mai reusit sa-l culc la 4 :))...oricum pot spune k am inceput sa facem progrese si in acelasi timp nu mai sunt asa obosita Sper k metoda mea sa fi ajutat si pe alte mamici...

Va pup si va urez succesc cu ingerasii
oanasbn
Postat pe 13 Decembrie 2008 04:56
buna fetelor....piticii nostrii au toane de cateva zile printesa mea se trezeste noaptea cam din ora in ora....de ce?
ne ies maselele si ziua suntem tare maraite...nu ii intram in gratii cu nimk....si ce bien imi dormea fata mea de o luna incoace....se trezea (dak se trezea)bea putin ceiut si pe urma nanitza....acum adio somn si pt mine si pt ea....ii dau cu dentinox dar parca degeaba ca parca nu mai are nici un efect.... pupici la mamici si bebici si somnik pufos!!!
deliarebecca
Postat pe 14 Decembrie 2008 20:32
pushtiu meu, Petru, face indata 8 luni. eu citesc multa teorie despre bebe si am primit si ceva info de la pediatrii din belgia. alaptez si, din cauza ca s-a obisnuit sa adoarma la san, m-am lovit de aceeasi problema(desi in trecut, dormea 7pm-5am, dupa care s juca si gangurea pana ma trezeam eu). rezumand, cam asa ar trebui facut(si eu sunt la capitolul reeducare):
-pas 1, in fiecare zi la aer, si daca nu s poate, inainte d culcare camera f aerisita
-temperatura optima in camera 20 grade. consultati regulat ceafa lui bebe si, daca e transpirata, va trebui sa il inveliti/imbracati corespunzator
-orice invat are si dezvatz...
-nu adormiti copilul prin leganat si nu-i cantati pentru a-l adormi! Daca bebelusul este sanatos, curat si bine invelit, sa nu va impresioneze daca plange. Lasati-l singur iesind pur si simplu din camera.
-desigur nu trebuie lasat sa urle ...
-reveniti in camera, daca e cazul, vorbiti cu el si explicatii ca sunteti obosita si de ce e bine pt el sa doarma toata noaptea(eu am incercat..si el urla..il mai iau in brate si ii vorbesc pe ton calm la ureche)
-incercati sa va impuneti fara prea mari concesii, altfel pierdeti teren in fata lui permitandu-i sa speculeze fiecare ocazie de a-si manifesta categoric si uneori violent vointa sau ambitia
-bebeii, ca si noi, au pe noapte mai multe cicluri de somn; la finalul unui ciclu sunt foarte usor d trezit...ei trebuie sa se invete sa se adoarma singuri
-se panicheaza daca nu gasesc, sau prefera, sa regaseasca mediul in care au adormit: san in gura, mama ..etc
-ne cheama nu neaparat d foame ci ca sa ne simta aproape...incercati o mangaiere , un shh, nu sariti imediat...etc..normal ca daca nimic nu merge dam un ceai , un lapte...mai negociem...si in final..daca nu s poate...ce stiti ca il adoarme...
-pana la final pushtiu va obosi si va intelege ca e cam greu sa obtina c vrea..
sperand ca va skimba ceva in atitudine...va pup
nicoletaionita22
Postat pe 12 Ianuarie 2009 22:02
sirop colic beybi ceai tei cu o lingura de zahar siropul este 45ron

Postat pe 25 Iunie 2009 13:01
buna! ma numesc Oana si am o fetita de 8 luni, Daria. felul in care descriai somnul fiului tau Alexander in 2008 e identic cu felul in care l-as descrie si eu pe al Dariei. nu am pretentia sa dorm fix toata noaptea (Daria adoarme la san si apoi la fiecare 45 minute cere iar cateva guritze...eu cred ca de fapt se asigura ca e tot in pat la mama). insa ziua nu doarme decat 45 de minute de 2 ori la ore imprevizibile. in rest nu pot parasi camera pt a gati sau face dus fara lamentari, reprosuri si plansete si cand o las singura zece minute sa-i prepar ei fructele sau gustarile (care si astea se iau la ore andala) se lasa cu vaicareli. doar afara la plimbare e happy. noi locuim in sudul spaniei, pediatrul a spus ca e sanatoasa si ca mai mult nu-i pot cere copilului. aici abia acum incepe sa fie mai racoare, 20ºC noaptea. te rog sa-mi povesteti cand ai timp cum a decurs povestea cu somnul la voi, poate prin asemanare sa-mi fac o parere despre cat mai dureaza pana va dormi si bebeutza mea. multumesc
garbo168641
Postat pe 20 Septembrie 2010 04:11
De la: oanasbn, la data 2008-12-07 05:05:20Buna seara, ma numesc Oana si am un baietel de 8 luni pe nume Alexander care nu doarme aproape de loc...ziua doarme in jur de 45 de minue pe la ora 10, apoi maxim 1 ora pe la 2 si pe la ora 5 DACA mai doarme 30 min si cam asta este ziua noastra de somn...apoi seara se invarte pe toate partile si se trezeste la fiecare ora ( nu pt a manca ci doar se balaceste putin in sticla de ceai) iar la ora 4 dimineata se trezeste vorbind si sare in fudulet si nu-l mai poti pacali sa adoarma, nu vrea decat sa stea la mine in brate sa-mi vorbeasca si mai reusesc sa-l adorm abia la 6 dim. pt inca vreo 2 ore... Drept sa spun am fost ingrijorata pt k asta se intampla de cand s-a nascut si am mers pe la 4 luni jumatate cu el la pediatru dar acesta mi-a spus k baietelul este perfect sanatos si k nu are ce-i face ( asta se intampla in Canada unde doctorii nu sunt deacord cu administrarea nici unui medicament bebelusilor) Am incercat tot felul de metode apoi cu bai lungi (30-45 min),l-am lasat sa planga in patut pana adoarme..doar k partea cu adormitul nu mai aparea ,masaj cu lotiune de levantica care se spune k e un calmat natural foarte bun, ceai de tei sau lapte cald inainte de culcare, l-am obosit de adormea in fundulet si tot degeaba... cand vine ora de culcare ma apuca groaza stiind ce se va intampla pe parcursul noptii...Va rog daca cunoasteti vreun remediu AJUTATI-MA pt ka am 8 luni se 7 zile de cand n-am mai dormit 2 ore consecutiv si nu stiu cat mai pot face fata
garbo_6815
Postat pe 21 August 2012 12:04
te rugam daca ai rezolvat ceva cu bebelusul te rugam poti sa ne spui si noua ca si noi trecem prin aceleasi probleme , si noi avem tot baietel tot 8 luni are si nu doarme de loc , te rugam raspuns
Valentin_Jianu_1
Postat pe 5 Ianuarie 2014 22:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Copilul meu nu ia in greutate 1 De la: kidz000523 30 Martie 2009 21:39
O manuta de ajutor? 1 De la: garbo161400 3 Iulie 2010 23:35
VOTEAZ-O PE MAYA.. 1 De la: iulmari 16 Martie 2009 16:17
Intoleranta la proteina din lapte 9 De la: alinutza22 31 Decembrie 2008 12:29
Ceai de musetele la copilul peste 2 anisori? 16 De la: garbo194296 6 Martie 2011 15:36
Setari Cookie-uri