nu face pipi noaptea

Ziua buna fetelor,

Eu inebunesc deja, ma lasa nervii....
Dupa ce am trecut printr-o perioada in care bebe nu a vrut sa manance deloc, nu mai accepta biberonul, ii dau papa in somn. Saracutul adoarme ori de cate ori ii e foame si a inceput sa manance din 2 in 2 ore.
Are 3 luni si jumatate si ii dau Nan 1.
Am descoperit acum c are infectie urinara, si ii dam si Zinat 5 ml pe zi, 2, 5 la 12 ore.
cel mai tare ma ingrijoreaza ca nu face pipi noaptea. De la baita pe la 23.00 cand mananca 60 ml pana dimineata la è nu face pipi.
Simt ca inebunesc::::: nu mananca decat in somn, la 3 luni si juma ii dau antibiotic si stam prost si cu pipi.... am citit toate nebuniile pe net si mai tare ma sperii....
S-a confruntat cineva cu asa ceva????

Va pup si sanatate bebeilor
AndyV
Postat pe 14 Iunie 2010 13:57
in calitate de parinte trecut prin multe experiente urinare cu copilul (malformatie, operatie, antibiotic zilnic 2 ani etc) pot sa iti spun asa:

1. mai intai si mai intai de toate trebuie sa scapi de infectie pt ca oricum nu se poate face nimic pana nu ai urocultura sterila.
2.antibioticul trebuie luat pe baza de antibiograma
3. de la antibioticul luat oral se distruge flora intestinala, deci tre sa ii dai ceva pt flora:enterol, enterolactis, ecoflorina, biotics baby etc (intreaba medicul ce doze)
4. zinnatul poate afecta ficatul, deci da-i eventual niste viusid sirop (e sirop de miere cu vitamine, face bine la ficat si cica ar creste si pofta de mancare), dar vb intai cu medicul
5. antibioticele produc candidoze, deci fa-i urocultura, sumar de urina (vezi daca apar levuri), coprocultura pt candida si coprocitograma(tot asa, vezi levuri)pt a vedea daca s-a instalat candida in pipi sau kk (caz in care iei un antimicotic, ce ti-l da dr pe baza analizelor de mai sus)
6. depinde cat de mare are el vezica (eventual pune-i o punga de pipi din aia pt uroculturi , si daca ai noroc si nu se dezlipeste deloc, o sa stii ce capacitate are vezica lui:caree cantitatea totala de pipi din vezica). daca cuma sa zicem el are 70ml vezica, normal ca nu face pipi peste noapte daca a baut doar 60ml, pt ca nu s-a umplut vezica inca.
7. nu conteaza CAND face pipi (ziua, noaptea, la ce ora etc), ci CAT pipi face (sa faca atata pipi cate lichide a baut). deci masori cantitatea de lichide baute si cantitatea de pipi pe 24 ore (sa fie cam la fel, bine o diferenta de 50 ml nu conteaza). masori asa: strangi toate scutecele lui pe 24 ore, le curati de caca sa ramana doar scutecul imbibat cu pipi, le pui intr-o punga toate. cantaresti un scutec gol sa stii ce greuatte vor avea toate scutecele din punga, GOALE. cantaresti punga si trebuie sa obtii cantitatea de pipi (care tresa fie aprox egaa cu cea de lichide baute)+greutatea scutecelor goale.
8. daca sunt discrepante mari intre cele 2 cantitati e suspect de hidronefroza (nu elimina bine urina si raman cantitati de urina ce se acumuleaza in rinichi), si tre sa faci investigatii sa vezi unde e blocajul (ecografie, urografie, cistografie, iti zic si la ce medic daca nu stii unde merge)

mai vorbim dupa ce masori cantitatile, in functie de ce observi. sanatate multa si pupici lui bb
pinicuta_
Postat pe 14 Iunie 2010 14:26
Eu am un baietel de aproape 4 ani. Nici bebe nu facea pipi noaptea. Daca ii schimbam pampersul la 23.00, dimineata era curat. Dar m-am bucurat deoarece, cand am scapat de pampers, pe la 2 ani explicandu-i ca e mare si trebuie sa faca la olita sau la toatela, a inteles si nu a facut nici in pat. S-a intamplat la gradi, de vreo 3 ori sa faca in pat la pranz dar din motive de frica. A fost bruscat de o educatoare si facea in pat de fiecare data cand acea educatoare o inlocuia pe a lui.
Un copil nu face in pat decat daca are nu stiu ce sindrom sau de frica.
smileyele
Postat pe 17 Iunie 2010 14:39
e ok ca nu face pipi noaptea,de fapt,e f bine...
inseamna ca infectia urinara se vindeca..

nu ai niciun motiv de ingrijorare,si un sfat,daca imi este permis:

relaxati-va,si luati totul mai in gluma.

mananca din 2 in 2 ore,pt ca zinatu' ii mareste aciditatea.

sanatate.

nu face din tantar -armasar... te alarmezi aiurea,te inteleg,trece...
pupa bebelu'...
iasomia
Postat pe 17 Iunie 2010 15:55
Ai grija cu infectia urinara. Noi am fost in spital pe la 7 luni, a facut pipi direct in borcanel pt analize, ni s-a spus ca este infectie urinara dar am repetat analizele si la un alt laborator si au iesit analizele ok. Am dus probe si la un al 3-lea laborator si au iesit tot ok. Prin urmare in spital proba a fost contaminata. A avut doar o enterocolita.
Asa ca mare grija pentru ca pentru infectie urinara se dau antibiotice foarte puternice si daca bebe nu are totusi infectie urinara e grav...

Multa sanatate!!!
nicoletta_kidz
Postat pe 23 Iunie 2010 12:11
era un topic deschis cu infectie urinara pe kidz....cu multe informatii folosituare.Si eu am trecut prin astea cu internari si tot tacamul si e urata rau.Atentie mare nu-i de neglijat!!!!!
Mame HELP!!!unde-i topicul cu infectii urinare????
ameno
Postat pe 23 Iunie 2010 12:37
Pentru a te linisti ,trebuie sa fii tot timpul in dialog cu medicul de familie !!! In caz ca nu ai unul care sa te multumeasca,schimba-l,caci mai sunt si doctori pasionati de meserie !!! Oricum nu e bine sa-l alimentezi prea des,caci stomacelul lui are nevoie si de o perioada de repaus !! Sunt atatea carti de pediatrie ,care te invata pas cu pas,pe luni,cum sa-ti cresti copilasul !!! Nu trebuie sa intri in panica,caci lucrurile se deruleaza de la sine !!! Iti doresc numai bine !!
garbo115329_camy
Postat pe 1 Iulie 2010 16:06
Buna seara. Nu stiu daca mai citeste cineva, dar totusi scriu cateva randuri... Poate cineva a trecut printr-o situatie asemanatoare... Am vazut ca baietelul tau de 4 ani nu facea pipi noaptea. Al meu nu face in timpul somnului deloc de la 2 luni... Suntem de-a dreptul disperati! Am facut toate investigatiile posibile... Urografie intravenoasa, cistografie, ecografii( cap, inima, reno-urinara), examen neurologic, EEG, EKG, RMN coloana lombo-sacrata. Rezultat: nimic care sa justifice aceasta situatie. Mentionez ca de cand ne-am dat seama ca nu urineaza, l-am trezit macar o data pe noapte. Se trezeste, urineaza si doarme la loc. Culmea e ca urineaza mult (70-80 ml o data la 4-5 ore). Am mai observat ca, uneori impinge din burtica cand initiaza mictiunea.Ultima analiza am facut-o azi, la biorezonanta magnetica si ni s-a spus ca ar fi ceva tulburari minore pe vervul vag. Sunt foarte ingrijorata si nu stiu cu cine sa mai vorbesc. Nu stiu daca poate fi normal ce ni se intampla. Am intrebat si o multime de pediatri. unii zic ca nu toti copii fac pipi noaptea, altii ca totusi nu e bine. Nu stiu ce sa mai cred ! Adresa mea de e-mail este valentinadav02@yahoo.com, nr de tel 0724280520.
garbo220993
Postat pe 17 Noiembrie 2011 17:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nasuc infundat 8 De la: kidz001100 5 August 2009 17:31
INTRABARE!!!!!!!!!!! 3 De la: ghiorghiesroxana 22 Iunie 2009 16:21
Maternitatea Elena Doamna Iasi 1 De la: Greta_Garbo 20 Iulie 2011 15:20
Indemnizatia pentru cresterea copilului pentru mamele straine 3 De la: garbo074345 30 Noiembrie 2010 11:34
ADHD 49 De la: clea2645 2 Iunie 2016 14:51
Setari Cookie-uri