mamici on line

si cate si mai cate or mai fi acum incepe totul sa va tinei bine,evident depinde si de copil cat este de curios si de ascultato nu toti sunt la fel.si fimiu em ai mult tatos decat mamos adica in sensul ca eu daca plecnu are nici o treaba cu mine dar dupa tasu imdiat plange si nu te intelegi cu el sem ca il alinta mai mult eui l mai si cert,e normal.
anaROBERT
Postat pe 27 Februarie 2010 14:59
asa e si al meu dar probabil ca din cauza ca stam mai mult cu ei
viobregar
Postat pe 27 Februarie 2010 15:02
da asa este se plictisesc deja de fetele noastre ce om face cand s-or mari
anaROBERT
Postat pe 27 Februarie 2010 15:05
mony te vad on-line ce faci,ce crosetezi de nu ne onorezi cu prezenta?
anaROBERT
Postat pe 27 Februarie 2010 15:05
eu ii tot zic sotului ca sa stea mai mult cu bebele, desi are foarte mult de lucru si azi cand am crezut in sfarsit ca va sta acasa suna tata aseara ca are nevoie sa-l ajute cu ceva si e plecat de azidimineata
viobregar
Postat pe 27 Februarie 2010 15:08
Incerc sa linistesc un bb care s-a plictisit si sa va citesc din urma ca vad ca bagati tare cu scrisu
bau
Postat pe 27 Februarie 2010 15:09
daaaaa eu profit ca doarme robert cu tasu si am si eu timp .mancare am facut nu mai fac nimic azi.

am facu de dimineata paine prajita cu ou si lapte si acum dupa masa ciorbita de pui.voi ce ati mai facut de mancare eu nu mai stiu ce sa mai fac am ramas in pana de idei
anaROBERT
Postat pe 27 Februarie 2010 15:12
ce grautate si ce mancarica prefera bebei vostri si ce cate luni au... mentionez k sunt noua pe acest forum si am un baietel de 7 luni
criseric
Postat pe 27 Februarie 2010 15:26
eu am un baietel de 1 n si 4 luni papa aproape orice si avem 11 kg dar acum avem rosu in gat si nu ne mai place nimic
anaROBERT
Postat pe 27 Februarie 2010 15:28
eu de ex i-am dat ieri pilaf de orez cu carnati afumati si ou fiert azi supica de pui cu galuste si morcovi din supa
viobregar
Postat pe 27 Februarie 2010 15:30
criseric baietelul meu are 10 luni intre 11 si 12 kile. Mananca orice, cam ce fac pt noi ii dau si lui. Al tau ce greutate are?
viobregar
Postat pe 27 Februarie 2010 15:33
am avut ieri supita din pioept de pui cu galuste azi ciorbica de pui si dimineata paine cu margarina si gem.



ok fetelor mi sa trezit pilu mai vb va pup dulce si pe voi si pe bebeii vostri.pa pa.
anaROBERT
Postat pe 27 Februarie 2010 15:33
si eu va las ca stau foarte prost cu invatatul va pup papapapapa
viobregar
Postat pe 27 Februarie 2010 15:35
criseric si eu am un baietel de 7 luni .
azi -am facut orez fiet cu pastarnac si morcov,l-am blenduit si i-am dat sa pape,daca nu-i place pui si o lingura de lapte praf sau lapte de mama.
ieri i-am facut pastarnac cu morcov si 3 frunze de spanac.
i-am facut si sfecla rosie cu morcov ,patrungel si cartof dulce.

la fructe i-am facut banana cu mar,banana cu portocala, banana simpla.
I-am dat si ananas care i-a placut f mult . Si acum caut avocado sa incerc ca am inteles ca e f bun pt bebei.

viobregar eu consider ca afumaturile nu sunt bune la copii asa mici,asta e parerea mea.
bau
Postat pe 27 Februarie 2010 15:37
Ana eu azi am facut pt noi cei mari ciorbita de legume , o tortilla si piept de pui la gratar.

Pe cand eri am facut f multe: de dim am facut o salata natur cu cartofi,ceapa si maioneza ; la pranz am facut spaghete bologneze,iar pe seara am facut supa de galuste,pireu si carnati frupti.

bau
Postat pe 27 Februarie 2010 15:39
"eu de ex i-am dat ieri pilaf de orez cu carnati afumati si ou fiert" la 10 luni?
vai de mine, mi se pare mult mult prea devreme...
aly_raz
Postat pe 27 Februarie 2010 15:46
eu sunt de parere ca fiecare isi creste copilul dupa bunul plac,si eu cred ca afumaturile sunt mult prea devreme la copil de 10 luni eu nu i-am dat niciodata carnati lui robert si are 1 an si 4 luni si nici nu ii voi da prea devreme dar repet fiecare isi crestye bebelul cum vrea si daca ia dat si nu a avut nici o reactie e alegerea ei ce face,eu doar mi-am spus parerea sper sa nu fie luata in nume de rau.


eu nu amm ia putut intra aseara am probl cu fimiu cred ca ii iese vre-o maseluta ceva si are si rosu in gat si nu vrea sa pape,e marait si plangacios si azinoapte mi-a facut temp 38,7 mititelul nici nu putea dormi si se uita la mine cu niste ochisori tristi si mirati
anaROBERT
Postat pe 28 Februarie 2010 12:52
eu doar mi-am spus parerea, e adevarat ca fiecare face ce vrea cu copilul lui, dar pe de alta parte si eu daca ii dau carnati poate ca mananca, doar nu stie el ce-i bine si ce nu, insa nu vreau sa am neplaceri cand va fi mai mare, are timp de toate. Sper sa nu se interpreteze aiurea ceea ce am spus.
aly_raz
Postat pe 28 Februarie 2010 13:10
Si baietelul meu are tot 1 an si 4 luni si in toate cartile pe care le-am citit nu zice sa dai afumaturi sub 4 ani si carne de porc.
Problema nu e ca mananca sau ca nu mananca ci de ce anume mananca.Degeaba mananca ceva doar sa aiba burta plina.Trebuie sa isi ia din alimentatie vitamine si minerale si calciu si multe altele.
mirelamanea
Postat pe 28 Februarie 2010 15:09
fetelor,unde sunteti?dormiti cu bebeii?
anaROBERT
Postat pe 28 Februarie 2010 15:43
mirelamanea ai mare dreptate, vina este a parintilor, clar!!! am cunoscut de craciun o mamica la un mot, care are o fetita de varsta lui Raz al meu si asa mandra era ca fetita a papat fripturica de porc cu mamliguta cica: "asa bine a mancat", am ramas muta, dar am putut sa zic ceva? sau cumnata-mea i-a dat la bebe al ei lapte de vaca, zahar si alte cele de pe la 7/8 luni, iar la 1 an si ceva manca pizza...degeaba comentam eu ca tot ea avea dreptate, lasa, cica sa se invete cu orice, de parca intra zilele in sac, asa ca... treaba lor. Multa sanatate!
aly_raz
Postat pe 28 Februarie 2010 19:37
Buna fetele
Eu consider caci copilul nu e bine sa se invete cu orice ,ci doar cu alimente sanatoase,pe cand afumaturile fac parte din alimente nesanatoase.Logic fiecare face cum crede. Dar eu o sa-mi invat copilul sa manance sanatos,pt ca depinde de mine cum v-a manca mai tarziu.
V-am pupat.
bau
Postat pe 28 Februarie 2010 20:00
eu sunt de parere ca sa hranim acum copilul cat mai sanatos ca are timp sa bage in ei toate prostiile mai tarziu,pun pariu ca nu o sa se mai tina cont de oalimentatie sanatoasa si.....sa ne punem intrebarea cat de sanatoase sunt alimentele din ziua de azi?
anaROBERT
Postat pe 28 Februarie 2010 22:52
eu am spus mereu ca atunci cand copilul nu-i cunoaste gustul nici nu are cum sa-i simta lipsa ( ma refer la tot ce-i gustos si nesanatos) .va pup,noapte buna
chanty
Postat pe 28 Februarie 2010 22:55
Acelasi lucru zic si eu chanty si cunosc cazuri in care parintii i-au dat copilului numai alimente sanatoase si acum copilul mananca sanatos.
Alimente sanatoase e adevarat nu sunt multe dar exista ,de exemplu eu iau legumele si fructele din piata sau de la cunostinte care locuiesc la sat sau la casa.
bau
Postat pe 28 Februarie 2010 23:01
da dar ma refer ca copil fiind tentatiile sunt mari si poftele de asemenea se uita toata educatia mamei si grija pentru sanatate si alimente.
anaROBERT
Postat pe 28 Februarie 2010 23:03
fetelor eu ma duc sa ii prepar laptele copilului si sa daca va mai gasesc revin imediat daca nu
anaROBERT
Postat pe 28 Februarie 2010 23:07
da,e minunat te invidiez.Aici toate fructele si legumele par desenate,arata la fel,cat despre piata se face o data pe luna si nici atunci nu sunt ,,asa cum trebuie".Caut si eu anunturi unde sunt gospodarii care vand privat(ei zic ca totul este bio ).si uite,de ex fetita mea bea doar apa..si nu-mi cere altceva fiindca nu cunoaste(in afara sucurilor de porto si morcov facute de mine).
chanty
Postat pe 28 Februarie 2010 23:08
si eu imi hranesc copilul cat de sanatos pot cu sucuri facute de mine portocala,morcov mar si alimentatia cat mai bogata in vitamine si proteine dar mai trebuie samanance si un crenbwsti si un ou si multe altele care nu le pot lua decat din comert iar astea cat de bio sunt oare?
anaROBERT
Postat pe 28 Februarie 2010 23:17
bio a devenit in timp un fel de ..,,firma"cred eu,egal in ce tara locuim.Cea ce am reusit eu,si sunt f mandra de mine,am renuntat de mai mult de un an la mezeluri de orice fel .
chanty
Postat pe 28 Februarie 2010 23:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand carucior si scoica auto 1 De la: lupu7 2 August 2009 15:59
vand 1 De la: garbo179032 9 Decembrie 2010 17:15
vand masinuta jumbo 1 De la: 1ayana 9 Iunie 2009 14:29
Vand telefon Sony Ericsson G900 Dark Brown + car kit 1 De la: ahsoka 1 Februarie 2010 02:32
vand carucior graco miraje plus la 130 lei 3 De la: pinky 20 Ianuarie 2010 00:42
Setari Cookie-uri