retete noi pt bebeii care au inceput diversificarea

Dragele mele...

Am ales sa postez acest subiect deoarece nu mai stiu ce as putea oferi puiutului meu sa manace
Am incercat toate retele banale... pireu de cartofi... morcov... piept de pui cu morcov si cartofi... dar are cineva idei pt alt fel de mancare pt un bebe de aproape 7 luni? As incerca sa-i introduc galbenus de ou in meniu sau alt fel de carnita insa nu stiu cum as putea sa le prepar sa fie yummy Am incercat tot felul de borcanele cu mancare gata preparata... dar nu au un gust prea stralucit si as vrea sa prepar eu insumi papa micutului meu macar sa stiu ceea ce contine mancarica lui!
Daca sunt mamici care m-ar putea ajuta... as fi foooooooooaaaaaarte recunoscatoare!
Pupici multi si sa va creasca mari si sanatosi piticutii!!!!
ramonik_delly
Postat pe 4 Noiembrie 2008 21:22
buna...iti dau eu 2 retete pe care printesa mea le papa cu mare placere... ai nevoie de urmatoarele ingrediente:un piept de pui, 250 gr smantana,condimente de care consideri u.. cum procedezi....pui pieptul de pui intr-o tava, fierbi smantana cu condimentele 4 minutele dupa care torni sosul alb peste pieptul de pui si dai la cuptor pt 30-40 de minute.la final poti sa ornezi cu verdeata...se serveste impreuna cu piure de cartofi. 2.paste cu carnita tocata de pui:ai nevoie de urmatoarele:piept de pui(il toci u) rosii,condimente, paste. Cum procedezi: fierbi pastele cu putina sare si un stop de ulei de masline.carnea tocata se caleste si ea intr-o tigaita in ulei de masline ,dupa ce s-a calit bine carnea se adauga rosiile date pe razatoare,condimentele(eu pt bb folosesc busuioc,rozmarin cimbru)se lasa sa fiarba bine de tot.la final scurgi bine pastele de apa pui sosuletul peste paste si garnisesti cu putin cascaval.Astea sunt retetele noastre preferate...sper ca ti-am fost de ajutor....pupici
deliarebecca
Postat pe 5 Noiembrie 2008 09:36
Si noi trebuie sa incepem diversificarea, si nu stiu cu ce sa incepem in afara de suc de mere si morcovi. Mentionez ca avem 4 luni !
krys_flo
Postat pe 5 Noiembrie 2008 17:37
ca regula a diversificarii, nu se introduc mai multe alimente odata, intre ele se lasa cel putin 4 zile pentru testarea tolerantei la ele. deci intai se incepe cu un fruct, se da 4 zile, apoi altceva. la fel si cu supa-piureul de legume: mai intai dintr-o leguma, apoi treptat si altele (nu toate odata).
krys+flo, e cam devreme 4 luni pentru diversificare. daca e alaptat se incepe la 6 luni, consens unanim intre medici, daca e alimentat artificial cu lapte praf atunci parerile medicilor sunt impartite, dar mai nou se recomanda si la acestia diversificarea tot la 6 luni, pentru ca laptele praf care se gaseste actual pe piata este un lapte adaptat, cu o compozitie asemanatoare laptelui de mama, deci intruneste toate calitatile nutritive ca si laptele de mama. nu stiu cati medici recomanda asta din pacate, dar 4 luni e cam devreme, macar pana la 5 luni lasa-l doar cu laptic.
a1_23
Postat pe 5 Noiembrie 2008 18:33
Merci mult pt. sfaturi, cred ca ai dreptate!
Suculet ii dau pentru ca se constipa de la laptele praf, noi inca mai avem cateodata colici, si din aceasta cauza nu mai introduc nici un aliment nou.
Ce a-si incerca sunt cereale din orez cu morcov care sunt indicate dupa 4 luni.
krys_flo
Postat pe 6 Noiembrie 2008 19:12
salut la toti bebeii,noi avem abia 2luni si 2sapt si am vrea sa stim cam cand putem sa incepem cu suculete ,mai avem colici din cand in cand da trec repede,astept un sfat .Multumesc si pup toti bb-ii asa ca mine
bia1984
Postat pe 7 Noiembrie 2008 09:19
buna Bia.....nu se incepe diversificarea mai devreme de 4 luni.... mai asteapta pana face bebela macar 4 luni....daca nu o mai alaptezi si sunteti pe lapte formula....si incepi cu suculet de morcov in prima zi 1-2 lingurite,a doua zi 3-4 si tot asa cresti cantitatea progresiv...dupa o saptamana introduci suculetul de mar in acelasi mod ca si cel de morcovi,a treia sapt ii dai combinat mar+morcov ...eu cel putin asa am procedat....pupici la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 7 Noiembrie 2008 12:05
mersci mult ,noi papam numai piept si nu ne place deloc suzeta sau biberonul ,asa ca trebuie sa tontonim ori de cate ori ne plictisim de asta eram curioasa cu diversificarea poate mai potoleam tontoneala
bia1984
Postat pe 7 Noiembrie 2008 15:29
eu zic k o sa se obisnueasca,asa si claudiu meu nu vrea sa ea suzeta sau biberonu.da pe la 4 luni a inceput k suzetuta si akum la 6luni si jumatate ea si biberonu....sa vezi belea k nu mai adoarme fara "doamna suzi"....da ce sa mai zicem de biberon....nu se mai opreste cand ii dau ceai(ori cai place ceaiu ,nustiu tot ce pot zice ....trebuie sai scot eu biberonu din gurita k dak ar fi dupa el ar tot suge in truna..........)
anabraila
Postat pe 7 Noiembrie 2008 15:44
bia1984, dupacum am zis mai sus, la cei alaptati la san diversifcarea se incepe la 6 luni.
a1_23
Postat pe 7 Noiembrie 2008 20:57
Atunci o sa avem un pic de rabdare ,ca tmpul le rezolva pe toate ,nu? Merci si multi pupici.
bia1984
Postat pe 8 Noiembrie 2008 09:03
buna ramonica. eu ii dau fetei galbenusul de ou cu branzica si banana. stiu ca nu suna f bine dar e gustos si maria mea il mananca cu placere.
DEEITA
Postat pe 8 Noiembrie 2008 12:59
buna mamicutelor! eu cred ca cel mai bine este sa va spuna medicul pediatru al bebelusului, cand si cu ce sa incepeti diversificarea...noi am inceput diversificarea cu supica de legume, la sfatul pediatrului. asa cum a spus si boaba, atentie mare la varsta bebelusului!!! sanatate la bebici!
felideni
Postat pe 10 Noiembrie 2008 08:09
va multumesc din suflet mamicutelor... am tinut cont de sfaturile vostre si parca ne descurcam mai bine! Nu ma gandeam ca va fi cat de cat dificil diversificarea eu chiar asteptam sa-l vad cum papa cu lingurita...si acum... ma intreb ce e bine sau nu sa-i dau... eu i-am dat si iaurtel .. si i-a placut! voi cum va mai descurcati?
ramonik_delly
Postat pe 17 Decembrie 2008 23:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INTRABARE!!!!!!!!!!! 3 De la: ghiorghiesroxana 22 Iunie 2009 16:21
E vreo problema? 5 De la: ina_rebeca 4 Noiembrie 2009 12:03
cum faceti branzica ptr bebelusi ? 11 De la: vasilicasavoiu 2 Februarie 2009 17:40
Ce marca de scaun de masa sa aleg? 4 De la: garbo_384177 15 Iulie 2014 13:02
puteti sa ma ajutati urgent??? va rog 20 De la: somotiucu 8 Februarie 2010 13:43
Setari Cookie-uri