Bebe care sughite des...

buna mamici. bebele meu, de doua luni sughite des... i-am dat picaturi de lamaie, dar i-au aparut niste afte la gurita, asa ca am incetat sa-i dau lamaie. ce recomandari aveti? pupici
aly_fab
Postat pe 15 Februarie 2010 18:56
da cu glicerina boracsata
kidz006893
Postat pe 15 Februarie 2010 20:25
si fetitza mea are 2 luni si un pic.. si eu ii dau lamaie dar nu ia aparut nimic in gura.. cu glicerina boraxata trec aftele..uneori ii mai dau si apa fiarta si racita si ii trece sughitul...nu trece asa brusc ca si de la lamaie dar trece.. incearca cu apa daca crezi ca de la lamaie e..
adryaana
Postat pe 15 Februarie 2010 20:28
Si al meu sughita destul de mult. Am incercat si cu ceai, si cu cateva lingurite de apa plata fiarta si racita si nu au avut nici un efect. Pana cand am desoperit ca daca il pun la piept sa suga ii trece. Citisem intr-o vreme ca daca sughita bebele inseamna ca ii este frig sau isi isi mareste stomacul ... Ma rog...
bluerose
Postat pe 15 Februarie 2010 20:31
Pentru afte e foarte buna si glicerina cu Nistatina. Noi am folosit cu succes.
bluerose
Postat pe 15 Februarie 2010 20:34
am inteles caci cauzele sughitului sunt diverse....poate sa fie si din cauza ca e ud si din cauza ca ii e frig si din cauza ca are un gol de aer in stomacel.La mine ce merge cel mai bine este siropelul din apa si zahar.....ii dau 2 lingurite si nu mai sughite.
bau
Postat pe 15 Februarie 2010 20:41
buna seara mamici si bebelul meu sughita des si mult ii dau si apa si ceiuc si suculet de multe ori fara rezultat iar cea mai buna solutie este 2 sau 3 picaturi de la lamaie ii pun pe buze si gata...fac miracol.
anaROBERT
Postat pe 15 Februarie 2010 23:50
multumesc pentru raspunsuri. mony, o mica precizare, stiu ca nu se da zahar la bebelusi, si chiar trebie feriti de culciuri care contin zahar..
Si eu il tin in brate si ii dau sa bea laptic, o zi buna va doresc mamici si bebici!
aly_fab
Postat pe 16 Februarie 2010 12:42
Aly_Fab stiu ca in mod normal nu se da zahar la bebelusi dar de cand mi-a zis doctoru ca lamaia este f rea pt stomacelu lu bebe si totodata contine f mult zahar tot acolo ajungeam doar ca lamaia mai face parte din gama de citrice.
bau
Postat pe 16 Februarie 2010 13:40
Aly Fab ,cand noi eram micuti ,totul ,incepand cu lapticul(de vaca sau praf)si ceiutul se indulceau cu 5%zahar(apoi si sucurile de fructe )>inei ii trecea sughitul numai cu suzeta,dar am inteles ca pe ei nu ii deranjeaza ca pe noi,ba chiar cand sunt mai mari ii amuza.
ina_rebeca
Postat pe 16 Februarie 2010 14:53
Buna,

Noi am sughitat inca de cand eram in burtica. Am observat ca daca il alaptez sughitul trece, apoi daca bea ceva lichid cald iarasi trece. Nu folosim portocala sau lamaie ca avem alergie. Ai putea incerca portocala, cateva picaturi. Am citit ca sughitul nu-i deranjeaza pe ei cat ne deranjeaza pe noi.
kidz006379
Postat pe 16 Februarie 2010 15:15
Si al meu sughite de cand era in burtica....si mai are o ploblema care o am si eu ....cand radem mult cu pofta incepem sa sughitam....
Eu de 2 ori i-am dat sirop din ala ca asa o zis un doctor care se ocupa cu naturiste si i s-a oprit sughitatu dar in rest nu-i dau nimic...laptic numai daca vrea .

Va
bau
Postat pe 16 Februarie 2010 15:25
eu cred ca la un moment dat devine deranjant si pt ei sughitul eu una ma enervez daca sughit mai mult decat este normal,indiferent ca beau apa tot continui sa sughit asa si robert si cred ca este destul de enervant si pt el dar ce sa faci asta este asa cum stranutam cum tusim mai si sughitam.
anaROBERT
Postat pe 17 Februarie 2010 00:40
Grea meseria de mama, nu-i asa fetelor? Multumesc pentru sfaturi...xx
aly_fab
Postat pe 17 Februarie 2010 06:17
da asa este ai perfecta dreptate este foarte greu sa fi mama,adica eu uneori simt ca imi pierd rabdarea oare este normal vi se intampla si voua?
anaROBERT
Postat pe 18 Februarie 2010 00:58
Si baiatul meu a sughitat inca din burtica si am avut problema asta pana pe la 4 luni,sughita des si-l puneam la san si ii trecea.Acum are 6 luni si sughite mult mai rar.anaROBERT si eu imi pierd rabdarea cateodata si vorbesc mai rastit cu bb dar ma calmez repede cand imi dau seama ca puiul meu e mic si nestiutor ,si apoi imi pare rau .
Getty_kidz
Postat pe 18 Februarie 2010 12:01
SALUT AM 2 FETITE UNA DE 3 ANI JUMATE SI UNA DE 4 LUNI/ BB MEA SUGITA O PUNEAM LA SAN SI TRECEA
CAND NU TRECE CU SAN
DAU CEAI MUSETEL O LINGURITA SI TRECE FF REPEDE. LAMAIE IN NICIUN CAZ NU AS DA . PAA VA PUP SI SANTATE LA BB
MAYATHEEO
Postat pe 18 Februarie 2010 12:06
im iimaginez ca nu sunt singura mamica care isi mai pierde rabdarea,si eu imi pierd rabdarea cu el ca nu vrea sa asculte in sensul ca este tare capos si face cum vrea el are 1 an si 4 luni si na recunosc ca ma mai enervez si ii mai dau o palma la fund la care el rade si tot ca el face,imi pierd rabdarea si il cert apoi imi pare rau de imi vine mie uneori sa plang dar...stiu ca trebuie sa facem si dinastea altfel chiar n ustiu cum sa il educ cum sa il fac sa inteleaga ca NU este nu si ca nu are voie.
anaROBERT
Postat pe 18 Februarie 2010 12:22
Eu am doi baietei, unul de doua luni si celalalt are 4 ani jumate. Cu rabdarea stau prost si eu. Din pacate vreau sa te anunt, ca pana la 3 ani, atunci cand incep sa inteleaga si sa faca diferenta intre bine si rau, nu va asculta prea mult, mai ales daca are si o personalitate mai puternica. Si eu ma enervam deseori pe cel mare cand avea un an si ceva, ii dadeam cate o palmuta, si tot nu intelegea ce vroiam de la el...Asa ca cea mai buna alegere, era sa-i distrag atentia, si sa folosesc cumva psihologia inversa...Psihologia inversa mai merga uneori si acum.. Tin mainte ca a fost un adevarat scandal pana a inteles ca trebuie sa mearga de mana pe strada, si eram tot o alergatura....lumea zicea ca-l chinui cand il tineam de mana.. In fine... sunt multe de spus pe tema asta....
aly_fab
Postat pe 18 Februarie 2010 17:12
Buna, eu sunt o mamica a doi baieti ceva mai maricei, dar as vrea sa va spun ca din experienta mea pot spune ca bb se poate educa de la nastere. Copii rai/obraznici nu exista, ci mame nerabdatoare, printre care , din nefericire, ma numar si eu. Am experimentat si cresterea alaturi de bunici, dar si de una singura ( a nu se intelege ca nu avem tatic, dar lucra foarte mult) in cursul saptamanii, iar in weekend impreuna cu tati. Este o diferenta enorma intre primul ( cel crescut impreuna cu bunicii) si juniorul ( a carui educatie ne apartine exclusiv). Stiti ca se zice ca bb cu multe moase ramane cu buricul netaiat - 100% adevarat. Nu ma pricep la dat sfaturi si nici nu cred ca e normal sa fac asta, dar pot impartasi din experienta mea pentru cele interesate. Pt sughit noi foloseam lamaie si va asigur ca o picatura (oricum daca ajuta e destul) nu ii dauneaza. Despre dulciuri, da, fructele contin zahar, dar incomparabil cu zaharul rafinat. Aftele nu cred ca sunt de la lamaie, iar pentru a le evita eu le spalam gurita zilnic cu apa fiarta si racita pe un tifon steril. Va doresc sa aveti rabdare multa ( nici mie nu mi-ar strica)!
forbiden
Postat pe 19 Februarie 2010 15:37
da si eu pun totul pe seama rbdarii dar uneori ma exaspereaza am impresia ca n ustie ce inseamna NU si ca face asa numai in ciuda mea nu stiu c eeducatie ii pot da eu acum este totusi prea mic dar uneori cand ii spun nu este voie sau nu te duce acolo ma intelege si ma asculta iar alteori este nevoie de o palma la fund supa care rade si tot ca el face poate ca asa eram si eu cine stie dar mai astept probabil ca odata cu trecerea timpului si cu cresterea lui lucrurile se vor schimba,sper.
anaROBERT
Postat pe 20 Februarie 2010 00:09
Forbiden, bine ai venit pe acest site, de fapt cred ca ne-am inscris amandoua in aceeasi zi! Cred ca ai dreptate cu aftele...am incerca cu apa fiarta, si parca au mai disparut....dar au aparut alte probleme dar, sper sa treaca...rabdare, rabdare, are cineva de vanzare niste rabdareee??
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 23:52
Forbiden, inca ceva, legat de educatie sau comportament, este adevarat ca copii rasfatati sunt mai dificili...asa era si al meu cel mare , dar cand sunt mai mititei nu prea stiu sa faca diferenta intre bine si rau, si pana nu incearca ei, si nu se lovesc singuri, sau simt pe prpria piele ca nu e bine nu se lasa! Si cum e vorba aia, din greseli invatam si noi oamenii mari! xx
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 23:56
AnaRobert, nu dispera mai ai de asteptat doar un an jumate , nu glumesc !! pana va pricepe el cu ce se mananca educatia Vorbesc din proprie experienta...Al meu are 4 ani acum, si vorbeste si se comporta foarte civilizat, (mai are unele scapari cand e acasa plictisit) Si la fel era si el la un an ..Se spune ca varsta cuprinsa intre un an si doi ani este cea mai grea pentru parinti, atunic invata sa mearga, nu asculta, cad, se lovesc, baga in gura tot ce prind sunt curiosi de tot ceea ce le este interzis...lista e lunga!! Dar sunt atat de scumpi ca-ti vine sa-i mananci !
aly_fab
Postat pe 21 Februarie 2010 00:01
da aly_fab ai perfecta dreptate stiu ca asa este dar na cred ca fiecare dintre noi isi mai pierde si rabdarea:ziua dormim o ora toata ziua noaptea ne culcam la ora 23:00 si ne trezim din 3 in 3 ore,ne catarm peste tot,tragem de ce apucam iti dai seama ca sunt la limita dar na norocul meu este ca ma calmez repede nu spun ca nu il mai cert sau ca nu ii mai dau o palma la fundulet ca as minti dar in speranta ca va intelege ceva.
daca mai avem de asteptat inca 1 an jumate pffff e parca as fi singura mamica in situatia asta,unele sunt altele au fost asta este viata dar ai perfecta dreptate sunt fff scumpi.
anaROBERT
Postat pe 21 Februarie 2010 11:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut cursuri de balet 1 De la: nasturel 8 Iunie 2010 13:48
polipii la copii 1 De la: kidz001571 6 Iulie 2009 04:48
masajul si gimnastica la bebei si strumfi 6 De la: horobeanu 13 Mai 2009 12:29
cred ca am inceput de depresie, am nevoie de ajutor 227 De la: Jojolin 7 Ianuarie 2011 08:21
sunt o mama disperata 10 De la: kidz006089 2 Ianuarie 2010 20:29
Setari Cookie-uri