Ii lacrimeaza ochisorul

Buna fetelor! Bebe de doua luni, a fost racit, cu nas infundat, si acum e spre bine, dar spre disperarea mea a inceput sa-i lacrimeze ochisorul stang... Cauza poate fi blocarea canalului lacrimar, ceea ce poate duce la interventie chirurgicala, anestezie generala, ideea m-a ingrozit!!! I-am pus laptic de la san (asa am inteles ca-i bine), si masaj ushor dinspre exteriorul ochisorulu, spre interior.....dar parca tot ii lacrameaza. Intrebarile mele sunt: Ati patit asa ceva?? Ce sfaturi aveti? Cat dureaza pana s-ar face bine? Trebuie sa mergem la oftalmolog? (nu l-as scoate din casa, ca e un vant si un ger afara) ... xx
aly_fab
Postat pe 23 Februarie 2010 14:24
SALUT ALY FAB. ASA E SI BEBITA MEA II CURGE OCHIU STANG
AM FOST LA OFTAMOLOG
MIA ZIS CARE CONJUNCTIVITA.
BINE ASTA LA 2 LUNI
ACUM AVEM 4
MIA DAT PICATURI NETILDEX O PICIATURA DE 2 ORIPE ZII
EU IAM PUS MAI MULT SAN
IA TRECUT
SI ACUM MAI ARE MOMENTE CAND SE TREZESTE CU OCHIUL LIPIT
DAR O SA MERGEM VINERI LA UN OFTAMOLOG SA VEDEM DACA ARE CANALU LACRIMAL INFUNDAT. SANATAE SI
MAYATHEEO
Postat pe 23 Februarie 2010 14:30
ALY-FAB ESTI DIN IASI?
MAYATHEEO
Postat pe 23 Februarie 2010 14:32
daca secretile oculare sunt purulente(i se lipesc ochisorii)prima data faceti un examen la secretile oculare, ca exudat de gat sau nas.Ca sa nu fie vreun stafilococ.Conjuctivita tratata incorect apare si reapare tot mai agresiva.
alinakatt
Postat pe 23 Februarie 2010 14:38
sanatate mukta si voua. kidz72, nu, nu sunt din iasi, sunt din brasov, dar locuiesc in anglia. de doula luni ii curge ochisorul??
aly_fab
Postat pe 23 Februarie 2010 15:36
alinakat, cred ca are legatura cu faptul ca a fost racit, sper sa nu fie vorba de stafilococ...cred ca l-a tras curentul cumva...oricum multumesc de sfat.
kidz72, astia aici la farmacii nu recomanda decat spalat ochisorul cu apa fiarta, in romania este ser fiziologic, care-i mai bun..
aly_fab
Postat pe 23 Februarie 2010 15:41
kidz72, de doua luni ii curge ochisorul la bebele tau? are si supuratii cleioase? al meu a avut si putine supuratii din acestea, dar cred ca era si din cauza lapticului.. ? xx
aly_fab
Postat pe 23 Februarie 2010 17:46
la fel am patit si noi, cam pana pe la 3 luni, apoi nu a mai avut nimic. Acum mai lacrimeaza uneori la vant sau la soare. Pediatra ne-a zis ca isi curata ochisorul de secretii sau a tras putin curent in spital. Am folosit ser fiziologic, am pus si lapte matern si parca mai rau ii facea (sfaturi babesti )
Daca persista in timp eu zic sa ceri sfatul medicului. Sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 23 Februarie 2010 18:06
ali_raz, salut! ma bucura faptul ca acum fetita ta e bine,si sper si bebele meu sa se faca! Sanatate multa la toti bebicii....ca tare e greu atunci cand sunt bolnaviori..xx
aly_fab
Postat pe 23 Februarie 2010 19:12
multumesc aly_fab, baiatul meu e bine
o sa fie bine si la voi, o sa vezi!
aly_raz
Postat pe 23 Februarie 2010 19:38
Si noi am avut probleme de genul asta plus o secretie galbuie.Am inteles ca se intampla pana pe la 4 luni si asa a fost.Noi am folosit Tobrex(dar ai grija ca picaturile de ochi-scrie pe prospect ca au valabilitate 28 de zile,dar ar fi mai indicat sa le arunci dupa 10-atat sunt sterile) dar la fel de bun este si Ciloxanul(de la Alcon).-Tobrexul insa se afla pe lista de gratuitati la dr de familie.
ina_rebeca
Postat pe 24 Februarie 2010 08:49
multumesc de raspunsuri fetelor. pentru mamici care au asemenea problema, recomand si eu lapticul pus in ochisor, nu mai avem probleme, i-a trecut, nu ii mai curge ochisorul. De asemenea masaj ushor dinspre exteriorul ochiului spre interior, adica spre nasuc, si ushor in jos acolo unde se afla canalul lacrimar. Sanatate la mamici si bebici!
aly_fab
Postat pe 25 Februarie 2010 12:47
Kidz 72, sa nu uit sa-mi spui ce ati aflat la doctor!! sper sa fie bine, si sa nu fie blocat!! pupic
aly_fab
Postat pe 25 Februarie 2010 12:48
salut aly fab nu are blocat kanalul lacrimal am fost la orl in spitalu de recuperare. am zis ca pe la 2 luni ia curs ochiul. Nu ca a curs 2 luni.Am pus san. e de la un curent eu o scot des afarapaa sanatate va pup
MAYATHEEO
Postat pe 26 Februarie 2010 15:06
salut kidz72! ma bucur sa aud vesti bune, ca nu e blocat!! Si lu belele meu i-a trecut ochisorul..nu-i mai curge, i-a trecut si raceala, astfel am facut ieri vaccinul..aici se face in ambele picioruse .. dar e bine!! sanatate multa!
aly_fab
Postat pe 27 Februarie 2010 10:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
petreceri copii, loc de joaca 4 De la: garbo261705 29 Ianuarie 2012 12:33
Vand Infacol produs in Anglia! 1 De la: macisanu 29 Iulie 2009 11:05
Intarcatul 28 De la: cory_emy 10 Noiembrie 2010 19:38
anticonceptionalele in timpul alaptarii??? 8 De la: kidz003638 7 Septembrie 2009 11:06
idei de cadou pt botez baietel 10 De la: garbo_383493 28 Septembrie 2017 17:03
Setari Cookie-uri