giardia, e-coli, klebsiella

buna sunt noua pe forum.bebe meu are 4 luni si jumatate si are giardia si klebsiella dupa rez de la un laborator si giardia si e-coli dupa rez de la alt laborator.ce ne facem ? a mai patit cineva / ajutor cerem sfaturi . noi suntem dim curtea de arges, jud arges
kidz005425
Postat pe 15 Februarie 2010 15:41
buna kidz005425 nu am fost intr- situatie similara tie si nici nu conosc cazuri dar am auzit ca cel mai bun este un tratament pe cale naturista insa sfatl meu este sa intrebi doctorul sa vezi ce spune is ce parerea are el si am mai inteles ca fff bun ar fi ''uleiul de oregano''dar n ustiu de la ce vrsta se administreaza sfatul meu este sa te interesezi sa vezi.pupici si sanatate.
anaROBERT
Postat pe 16 Februarie 2010 01:38
eu ma numar printre mamicile care s-au confruntat cu e-coli si klebsiella
la fel ca si la tine kidz005425 cam la aceasi varsta pe la 3/4 luni. Partea buna este ca se poate trata dar partea proasta este ca se face tratament cu antibiotic injectabil.
Eu am ajuns cu fetita mea in spital pe la 3 luni jumate pentru ca de azi pe maine refuza sa mai manace si sa deshidratat ca am ajuns cu ea in perfuzii.La rezultatele de laborator i-au descoperit e-coli.Explicatia medicilor a fost ca probabil a luat-o din spital din maternitate.Dupa ce am facut tratament pentru e-coli, ne-am externat si pana sa mergem la urmatorul control mi s-a imbolnavit iarasi eu crezand ca are un banal rosu in gat.Doctorita care o avea in evidenta de cand am fost internata cu ea i s-a parut cam urat gatul ei si a cerut un exudat faringian.Rezultatul klebsiella.Mi-a cazut cerul in cap.De unde ne-am incaltat oare?Din spital, bacteria sau ce drac o fi traieste in pereti,asternuturi,saltelele vechi de o mie de ani...Am refuzat internarea si am facut tratament cu un cokteil de antibiotice 26 la numar ca injectii de doua ori pe zi.Dureroase ca naiba ca saraca Barbara era albastra la fata cand ii faceam injectiile.
De atunci doamne multam nu am mai avut probleme dar o perioada de timp buna refaceam analizele pentru a fi sigura ca am scapat si nu recidiveaza.
Eu te sfatuiesc sa-i mai refaci inca o data analizele si sa urmezi tratamentul cum iti zice doctorul pediatru ca nu-i de joaca.
alinakatt
Postat pe 16 Februarie 2010 11:12
Refaceti analizele si fuguta la tratament, pentru ca din pacate nu trece cu una cu doua, ci neaparat cu antibiotic. Si fetita mea a facut e-coli in maternitate si i-au dat antibiotic perfuzabil. Nu mai pierdeti timpul!!!
IriCris
Postat pe 16 Februarie 2010 17:06
buna fetelor! eu sunt noua pe aici. si desi nu am bebe, as vrea sa va intreb si eu ceva. aceasta nemernica de bacterie, si anume, klebsiella o are mama de vreun an jumate in gat. si desi a fost pe la toti doctorii posibili nici unul nu i-a dat un tratament care sa o ajute. intrebarea mea e urmatoarea: in ce consta tratamentul acela cu antibiotice pentru bebelusi? ma gandesc ca poate de la ala o trece...
azalea
Postat pe 20 August 2010 17:11
lasati, nene, tratamentele naturiste la bebei...mergeti la doctor, fuguta !
Freya_
Postat pe 20 August 2010 17:37
si eu am o fetia de 4 luni si la o banala analiza de coprocultura a iesit klebsiela iar acum facem gentamicina injectabil deoarece e rezistenta la celelalte anrtibiotice
garbo_3377
Postat pe 19 Mai 2012 05:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
steriletul????????????? 1 De la: onutza 31 Decembrie 2008 18:37
Ce marca de scutece folositi? 30 De la: corina_dragoi 4 Decembrie 2013 11:05
Mamicii care stiu sa gateasca 42 De la: SEBY1YEAR 17 Iulie 2009 13:58
caut bona -bucuresti zona pajura 25 De la: floare_cu_colti 21 Iunie 2011 19:14
revenirea la servici inainte de implinirea a 2 ani a copilului 7 De la: ionela_miruna 24 Martie 2010 14:23
Setari Cookie-uri