cum sunt bebelusii vostrii la 4 luni?

alex isi papa manutele de la 3 luni si saliva enorm de am crezut si eu ca ii ies dintisorii mai ales ca la el se vad niste chestii mici si albe in partea de jos. dar tot nu au iesit. Si acum e la fel cu manutele in gura toata ziua. Eu ii dau suzeta si el baga degetelele si o da afara.
aliadi_kidz
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:17
nazdravani.Stefania refuza suzetica,e o smechera sunt mai bune manutele.ali sper ca bb-ul tau e mai bine.
kidz005053
Postat pe 10 Ianuarie 2010 15:11
Eu am inteles ca li se intaresc gingiile si este posibil sa ii deranjeze.Amalia este toata ziua cu pumnii in gura.Si daca nu reuseste sa bage in gura tot pumnul,macar doua degetele.Si isi face greata.Chiar azi mi-a vomat putin din cauza asta.Trebuie sa fiu foarte atenta cu ea.Am program de stat cu floricica in gura ei ca sa o poata roade.Iar in privinta sughitatului,sta foarte bine.Cum vorbeste un pic,sughite.Eu o ridic in brate ptr.a elimina aerul pe care poate il mai are si apoi ii dau ceiut si ii trece foarte repede.Suzeta nu o folosesc decat pentru adormit.Nu poate adormi fara ea.In rest,i-am cumparat tot felul de jucariute de bagat in gura,prosopele-iepuras tot pentru aceeasi intrebuintare.Si sta toata ziua cu ele prin gura.In schimb am observat ca ii apar niste puchinasi la ochisori.O spal cu ser fiziologic,dar nu vor sa dispara.Voi merge la medic sa vedem ce ne spune.Sanatate tuturor bebelusilor.
kidz004460
Postat pe 11 Ianuarie 2010 17:55
Kidz 005053 ce scumpica ai.S sta foarte bine si la capitolul par.Fata mea are foarte putin.Este superba rochita din poza.
kidz004460
Postat pe 11 Ianuarie 2010 17:58
Am fost ieri iar la pediatru ca i se accentuase iar dermatita. Alt tratament, alte pareri. Si am scos si cerealele din meniu. Pana nu ii da inapoi nu putem incepe diversificarea ca pe urma nu putem vedea la ce aliment e alergic. Are 6,8 kg si 65 cm la 4 luni si 3 saptamani. La limita in grafic. Se pare ca acum in ultima luna nu a luat prea bine in greutate. I-am luat si eu diferite jucarii. Le baga in gura cateva minute si revine la manute.
aliadi_kidz
Postat pe 12 Ianuarie 2010 10:54
Aliadi eu cand am fost cu a mea la dermatolog si m-a intrebat ce mananca..., imi vine sa rad,practic nu-i mai dadeam nimic de mancare ca tot ii facea rau si cum ziceai si tu alt tratament alti bani alti nervi.
Bine ai venit in clubul meu
acum serios, lasam gluma, incearca si sa-i faci baita cu apa si bicarbonat si sapun nu-i face nici un rau.Apa sa nu fie prea calda si sa nu-l infofolesti.Caldura favorizeaza aparitia lor.
Daca i-ai scos cerealele, introdu alt tip sunt mai multe feluri.Vezi reactile Nu elimina de tot, dai doar ligura dou asa ca de gustare si vezi cum se comporta in urmatoare 1/2 zile.Trebuie sa se obisnuiasca organismul cu toate alimentele.
alinakatt
Postat pe 12 Ianuarie 2010 11:07
Toate cerealele pentru 4 si 5 luni sunt cu orez. si pediatra a spus ca a intalnit copii care faceau alergie la cereale cu orez. Am zis sa il las 5 zile sa ii treaca petele alea rosii de la pliuri ca alea se accentuasera cel mai mult de ziceai ca e oparit si i-a dat si sangele si pe urma sa vedem. Si pediatra vrea sa trecem pe diversificare cat mai repede si nu e de acord cu creme puternice. Si inca un lucru ciudat mi-a spus ca ea nu e de acord cu aerius ca are multe E-uri si poate intretine alergia chiar daca este un sirop antialergic. Azi dimineata parca mai dadusera putin inapoi dar sa vedem diseara ca la el seara se intensifica. Baita i-o fac cu apa calduta, in casa nu sunt niciodata mai mult de 23 de grade si uneori il las chiar la body cu maneca scurta sau eventual ii pun bluzite subtiri cu maneca lunga ca el cand doarme are mereu mainile pe afara. mersi mult pentru sfaturi si pentru poze.
aliadi_kidz
Postat pe 12 Ianuarie 2010 11:25
Aliadi,cred ca ii dadeai cereale de la Nestle.Eu ii dau cereale Milupa cu mar si morcov si ii plac.Bineinteles ca si laptele este Milupa.Ce voiam eu sa te intreb pe tine(caci am constatat ca baietelul tau mananca lapte praf) sau pe mama Stefaniei in cazul in care fetita ei mananca lapte praf,daca ati trecut la etapa a doua.Am citit in Mama si copilul ca ,in cazul meu,se trece la Milumil2 de la 4 luni.Dar pe cutie se precizeaza ca de la 6 luni.Asa ca sunt in dilema si am uitat sa intreb medicul.Cred ca il voi trimite pe sotul meu sa-l intrebe.Stiti,dupa o baie fetita mea era pe corp parca era batuta cu urzici.Ii trecea,la baie iar ii aparea.Am descoperit ca era de la sampon.Eu nu am obisnuit-o sa o clatesc pentru ca nu pot sa tin copilul cu o mana si sa o mai si clatesc.Asa ca i-am schimbat samponul si a revenit la normal.Apoi am uitat sa-i clatesc de doua ori hainutele si la fel am patit,cu toate ca i le-am calcat.In schimb nu are nimic de la mancare.Cand am inceput diversificatia s-a constipat.De cand am inceput sa-i dau si mar tranzitul incepe sa i se regleze.Multumesc lui D-zeu ca nu este plangacioasa si este cuminte.Sanatate bebelusilor vostri.
kidz004460
Postat pe 12 Ianuarie 2010 18:45
Da, cerealele erau nestle orez si morcov si lapte nan HA. Pe cutie la nan scrie ca trecem la nr 2 dupa 7 luni. Si dermatita se poate face si de la alergie la sampon sau detergentul cu care speli rufele nu neaparat ca nu sunt clatite de mai multe ori. Al meu s-a constipat cand incepusem sa ii dau mar. Multa sanatate si bebicilor vostrii.
aliadi_kidz
Postat pe 12 Ianuarie 2010 18:52
dar de ce ii dai doar cereale de la nestle?sunt mai multe marci care ii poti da de la 4/5 luni.Imi aduc aminte ca Barbara era innebunita dupa cerealele de la milupa .Cele de la nestle le-a refuzat la inceput, abea pe la 7/8 luni a inceput sa ciuguleasca si de la nestle.
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 12:14
M-am uitat azi dupa alte cereale. La milupa si humana sunt cereale cu fructe dar toate sunt cu lapte. Si alex a avut reactie urata cand i-am dat lapte normal si nu HA. Eu ii luasem cereale cu orez si morcov fara lapte si pe alea poti sa le pui in lapte. Si ii placeau tare mult. Mie mi se parea ca miros tare bine. Nu cred totusi ca are vreo alergie la cereale. Acum incep sa dea inapoi bubitele cu advantan si zyrtec. Mai avem 3 zile si terminam cu ele si cand e bine incercam din nou.
aliadi_kidz
Postat pe 13 Ianuarie 2010 22:10
La multi ani Alex.Sa-ti dea D-zeu sanatate,viata lunga si fericita,sa ai parte de tot ceea ce este bun in viata,sa-ti iubesti si respecti parintii asa cum te adora ei pe tine.Ce mai faceti?Sunteti sanatosi?Stiu ca astazi petreceti sarbatorind 5 luni de la mult asteptata lui venire pe lume,asa ca si cu Amalia va mai uram inca o data LA MULTI ANI.
kidz004460
Postat pe 17 Ianuarie 2010 10:30
Multumim pentru urari. Alex e mult mai bine. I-a trecut dermatita cu advantan si zyrtec (5 zile). Acum il mai lasam putin si incepem si noi diversificarea.
Va uram si noi multa multa sanatate si sa va bucurati de copilasii vostrii ca sunt tare scumpi si dragi.
aliadi_kidz
Postat pe 17 Ianuarie 2010 14:16
Ma bucur ca si-a revenit.Nimic nu se compara cu linistea pe care o ai atunci cand copilul ti-e sanatos.Cu Amalia am avut probleme pe la o luna cand a facut otita externa.Dar am trecut si peste asta.Era exact in perioada cand avea colicii foarte puternici.Colici si otita-toata ziua era numai un plans.Nici nu vreau sa-mi amintesc acea perioada.Credeam ca nu se mai sfarseste.Eu acum o scot afara o data la 2 zile cand este foarte frig si in fiecare zi in zilele mai caldute.Abia astemptam primavara sa se faca vremea frumoasa si sa ne putem plimba foarte mult.Ii place asa de mult afara.A inceput sa-i creaca perisorul.Este asa dulce.Astazi i-am pus in sucul de mere si putin suc de pomelo.Este foarte bogat in vitamina C.A fost un deliciu pentru ea.Apropo,am citit in cartea sotilor Capraru in capitolul de la 5 la 6 luni ca sucul se fructe se administreaza la copii pana la pranz ca sa-i ajute la digestie,iar fructele cu cereale sau alta combinatie dupa-amiaza ca o gustarica in completare cu lapte.Asa preciza pentru aceasta perioada.Acum parerile sunt foarte impartite.Oricum,eu daca am o problema merg la medicul pediatru si nu la medicul de familie.Medicul meu de familie m-a dezamagit profund cu privire la modul de a creste si de a alimenta un bebelus.Nu am eu studii de specialitate,dar instinctul meu imi spune sa nu-mi transform bebelusul in cobai.Eu scriu cand Amalia doarme.Asa ca am putin timp.Si cum stau cu ea pe picioare,ce pot sa fac?Scriu.Ne mai auzim maine.Sa aveti o noapte usoara.
kidz004460
Postat pe 17 Ianuarie 2010 18:00
Buna mamici. Azi am fost sa ii iau cereale lui alex. Majoritatea ba au lapte ba au gluten. Pana la urma i-am luat de la milupa doar cu orez. Mai erau unele cu orez si miere dar alea aveau si zahar. Ce e ciudat e ca sunt pentru patru luni dar se stie ca nu e bine sa ii dai miere copilului pana la 1 an chiar 2. Dar cereale cu miere, se poate? Voi ce cereale folositi si ce parere aveti despre cele cu adaos de zahar, miere sau vanilie, sau gluten in cerealele de 4 luni desi, iar, doctorii iti interzic asa ceva?
Cand am citit mai bine pe cutia de la nestle de care ii dadeam inainte orez si morcov am descoperit ca sunt cu urma de lapte. si cum el facuse reactie de la lapte normal e posibil sa ii fi intretinut cerealele dermatita si de aceea nu se vindeca. Si scrie si ca nu se recomanda copiilor cu alergii dar asa e cand nu citesti absolut tot ce scrie, inclusiv ce e scris mic mic undeva intr-un colt.
aliadi_kidz
Postat pe 17 Ianuarie 2010 18:03
Noi iesim afara in fiecare zi oricat de frig ar fi. In secunda in care am iesit la aer a si adormit. Numai cand ma vede ca scot salopeta de fas incepe sa rada. Si din fericire nu a racit pana acum. Si il scot afara de la 2 saptamani. La sfarsitul lui august cand era foarte cald si l-am scos doar in body afara, fara caciula, fara altceva ma certau babele dar se pare ca i-a prins bine.
Eu am fost la 3 pediatre toate renumite in constanta si toate aveau pareri diferite. Cred ca daca mai mergeam si la altele aveam surpriza sa constant ca inca nu le-am auzit pe toate.
aliadi_kidz
Postat pe 17 Ianuarie 2010 18:10
aliadi si noi am avut dermatita, de pe la 3 luni pana la 6 luni si l-am dat cu crema Exomega si i-a trecut. Tin insa sa-si spun ca noi nu papam cereale atunci si nici altceva dacat lapte matern, iar explicatia pediatrei a fost ca unii bebelusi sunt mai sensibili si de aceea fac aceasta dermatita, care poate tine pana la 6 luni sau chiar uneori pana pe la 6 ani. Zyrtec am luat cand am facut o usoara alergie de la un antibiotic prescris de medicul de familie total aiurea...Noi folosim cereale de la Nestle si suntem foarte multumiti de ele, iar sfatul meu e sa mergi pe viitor pe mana unei singure pediatre in care ai incredere, va va fi mult mai bine. Apropo, la ce pediatra mergi acum?
aly_raz
Postat pe 17 Ianuarie 2010 18:36
Acum merg la Dr Dumbrava. De la inceput am mers la ea dar cand a nins rau de tot si nu m-am putu deplasa cu masina am mers la Munteanu ca era aproape de mine si o laudasera multe fete dar eu nu am fost impresionata de ea. Si pe urma am mers la Copaciu ca e alergolog pediatrudar tratamentul ei nu a dat roade deloc. Nu stiu de ce Alex nu a mai tolerat brusc laptele nan1.
aliadi_kidz
Postat pe 17 Ianuarie 2010 19:39
noi tot la d-na doctor Carmen Dumbrava mergem, suntem foarte multumiti de ea, in toate privintele a fost super ok, planul pt diversificare tot de la ea il avem si nu am gasit momentan nimic in alte carti, reviste care sa contrazica cele spuse de ea, ba din contra...Crestere usoara si sanatoasa!
aly_raz
Postat pe 17 Ianuarie 2010 19:44
alinakat cum se numeste acea crema pe baza de ulei de masline? Noua ne-a aparut iar si pe tot corpul acum. Maine vreau sa merg la homeopate sa ii caut sapunul de care ziceai. Pana acum l-am cautat la naturiste ca nu am citit bine si aveau doar de galbenele si ovaz. Am folosit si crema cu uree 2% si trixera si aderma nimic nu mai are efect. A luat si sirop si picaturi si tot degeaba. Nu imi pot da seama de la ce poate face. Nici pediatra nu stie ce altceva sa imi mai recomande. A zis sa mai incercam cu dextril parca. Eu nu vreau sa se agraveze si incerc cat pot sa nu las sa se inrautateasca.
aliadi_kidz
Postat pe 19 Ianuarie 2010 20:17
aliadi sapunurile o sa ma interesez sa vad in farmacie care erau ca nu imi mai aduc aminte cum se cheama cat despre crema trebuie sa ma uit acasa sa vad cum ii zice dar nu prea cred ca o sa o gasesti la noi.Eu am luat-o din italia anul trecut.Crema este pe baza de ulei extravergin de masline si este indicata pentru piele cu impura.Este usoara ca, consistenta se absoarbe imediat.Eu am ajuns la crema asta deabea la doi anisori.
Idea este sa o iei strategic...
Bai nu prea calde sau dca se poate sa le elimini chiar in perioada cand are aceste eruptii.Apa cu bicarbonat, sapunuri macerate la rece pentru piele sensibila,iar pielea sa fie bine hidratata.De obicei dermatita usuca pielea.
Poti intreba daca e ok pentru tine crema LIPOBASE nu este f scumpa, crema aceea o foloseam doar pe portiunile accentuate(la fata in cazul meu)in strat subtire si doar o data maxim doua ori pe zi.Dupa toate astea am ajuns la crema cu olive asta din urma pentru intretinere si hidratare.
Uite ce am gasit pe net de crema Lipobase:
Indicatii: Lipobase Repair Crema reface eficient bariera de protectie a pielii pentru mai mult timp de la prima aplicare.

Lipobase Repair Crema contine substante identice cu substantele grase ale pielii acestea sunt retinute pentru a fi eliberate la nevoie.

Nu contine parfum, consevranti sau coloranti.

Poseda 63% grasimi.
alinakatt
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:52
aaaaa si mai ceva cand mai avea eruptii( le avea asa perioadic o data la x timp ieseau bubitele )ii dadeam dimineata pe stomacul gol ulei de masline extravergin o lingurita.La sfatul dr. dermatolog(un mosulica tare simpatic) la care mergeam eu cu fata pentru dermatita.El mi-a zis sa nu ii dau cu creme care contin cortizon decat daca nu am alta solutie.Nu trece doar se obisnuieste organismul cu ele.Tu ai folosit Advantan milk si dupa un timp din nou a revenit si ce faci... din nou o iei de la capat iarasi si iarasi....
alinakatt
Postat pe 20 Ianuarie 2010 11:01
Salut!Aliadi Sapunul acela este cu extract de galbenele, dar poti folosi cu incredere si de la Aderma sapun pentru bb tau.Cel de la aderma e ok nu costa mult si ca miros iti pot zice ca pute dar e bun.Crema care o folosesc eu este marca ORO DI SPELLO superhidratanta zone uscate si nu se gaseste la noi..
Mai fa o vizita medicului dermatolog sa vezi ce iti zice el.Cauta pe cineva care se pricepe cu adevarat si care sa nu trateze problema cu superficialitate.
alinakatt
Postat pe 22 Ianuarie 2010 09:55
Mersi alinakat. Doctorita pediatru mi-a spus sa nu folosesc ceai de galbenele sau crema. Pt baie si lapte de corp avem toata gama aderma. Dar folosim gel nu sapun. Ce ma ingrijoreaza sunt doua pete rosii mari una la subrat alta in spatele genunchiului care tind sa faca rana. Si in spatele urechilor avea bubite mici care il mancau dar alea sa zic ca au mai dat putin inapoi cu spirt si baneocin. In zonele rosii nu pot folosi asa ceva. In rest pe fata si pe corp sunt micute si neaccentuate bubitele. Aud atatea pareri contra triderm. elidel, advantan. Pe primul l-a recomandat o dermatoloaga, al doilea o alergoloaga care cica e renumita in cta, iar ultimul pediatra pe care l-am si folosit 5 zile. Celelalte nu am avut tupeu sa le folosesc. Plus ca aluat aerius 2 saptamani nu a avut efect si zyrtec 5 zile. Am auzit de o cunostinta a carei fetita a avut la fel si i-ar fi trecut cu un tratament dat de o alta pediatra din cta. O sa mai merg si la ea. Nu vreau decat sa nu se faca rani urate care sa il usture in zonele de la mana si picior. Mersi inca o data.
aliadi_kidz
Postat pe 22 Ianuarie 2010 11:14
buna fetelor,am gasit putin timp si pt mine sa mai palavragim putin.noi tocmai am trecut de vaccinul de 4 luni cu bine si fara probleme, d-na dr ne-a recomandat sa trecem la diversificare avand in vedere ca nastrusnica mea fetita desi avea nevoie de completare nu primeste nici un fel de lapte,asa ca am inceput de o saptamana cu cereale nestle cu orez si morcov pe care il prepar cu lapte de san care le serveste cu linguritasi dupa cateva zile am introdus mar cu biscuite.nu mai poate de bucurie cand vede cana din care papa.saptamana viitoare incercam altceva.va doresc sanatate multa sa va bucurati de bb-ii vostri.pupici
kidz005053
Postat pe 22 Ianuarie 2010 17:42
Ce mai face Alex?Se simte mai bine? I-au trecut bubitele? Cat sufera mititelul.In ceste conditii mai mananca bine?Cred ca ti se rupe sufletul cand vezi ca nu poti sa-l ajuti ca sa nu mai aiba dureri.Pacat ca nu i-a trecut de la tratamentul pe care i l-ai dat si trebuie sa o luati de la capat.Poate da D-zeu sa rezolvati o data problema ca sa puteti bucura de printul vostru fara ni o grija.Sanatate va urez din suflet.
kidz004460
Postat pe 23 Ianuarie 2010 10:15
aliadi incearca si varianta homeopata,macar vezi ce iti zice....daca stai sa te gandesti cate pareri atatea tratamente.Incearca, ii spui cum au ineput toate si ce tratamente ai dat etc si poate o dai la capat cumva.Nu ai nimic de pierdut eventual niste bani pe o noua consultatie si o ora din timpul tau.Medicamentatia homeopata din fericire costa putin si nu contine nimic antibiotic sau nenatural care sa-l afecteze pe micut.Intereseaza-te sa cauti un medic bun homeopat.
alinakatt
Postat pe 23 Ianuarie 2010 11:28
Alex e mai bine pe fata si pe corp. Nu il deranjeaza decat bubitele de dupa ureche ca acolo vad ca isi da des cu mana si se scarpina des la ochisori desi acolo nu vad nici o bubita. Singurele cu care ma mai lupt sunt cele doua pete mari rosii dar nu cred ca il deranjeaza deocamdata. M-am gandit si la homeopatie. Acum asteptam sa treaca gerul asta cumplit si vantul puternic din constanta si pe urma urmeaza sa ma hotarasc la cine mai mergem sa ne vada. Din cate am citit pe forumuri rar se intampla sa treaca aceasta dermatita repede chiar si cu tratamente mai drastice. Macar de o saptamana nu s-a inrautatit si o tin sub control. Mersi fetelor pentru sfaturi. De luni o sa incepem cu supita de legume si sper sa nu avem probleme.
aliadi_kidz
Postat pe 23 Ianuarie 2010 11:48
Azi am fost la homeopat. Ne-a dat destule granule si picaturi. Sunt curioasa daca va merge acest tratament. Sanatate bebicilor vostrii.
aliadi_kidz
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:21
Ce granule ti-a dat?oricum ceea ce ti-a dat tie nu se potriveste la alt bb.Tratamentul este individual pe fiecare pacient in parte.
Eram doar curioasa si in acelasi timp preocupata pentru o eventuala mamica care ar putea achizitiona din farmacie si administra copilului ei fara un consult la medic in prealabil.
Ai sa vezi ca o sa aibe efect, nu imediat dar cam intr-o saptamana doua se vad rezultate.In caz ca vezi ceva suspect sa o suni pe doctorita si sa-i zici evolutia.
Sanatate si sa auzim vesti bune
alinakatt
Postat pe 27 Ianuarie 2010 10:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VAND HAINUTE SI ACCESORII BEBE 2 De la: haineieftinecopil 19 Iulie 2010 19:14
stimularea senzoriala de impact a bebelusului 2 De la: office_salinasusesi_ro 3 Februarie 2010 14:21
Decalotarea 52 De la: ses 3 Februarie 2010 16:15
Nedumerire sau disperare 6 De la: anaROBERT 3 Februarie 2010 23:29
ERUPTIA DENTARA 3 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:53
Setari Cookie-uri