buna mamicilor

am o fetita de 3 luni , am nascut-o cu 3kg200gr, si acum are doar 5 kg. am alaptat-o artificial de la inceput, dar nu prea i-a plcut laptele. i-am dat nan, miumil,humana ,nu prea ii place laptele si nu mai stiu ce sa mai fac. este vioaie ,rade, nu plinge ,doarme, .nu imi i-a mai mult de 60-70 ml la o masa . ce sa mai fac??
garbo165904
Postat pe 1 Septembrie 2010 00:33
Daca bea asa putin, cat de des ii dai laptic? Parerea unui pediatru ai cerut-o ? Eu cred ca daca copilul doarme si este fericit nu ar trebui sa fie o problema ca bea mai putin lapte . Fetita mea cand era asa mica , era lenesa si adormea cu biberonul in gurita si de aceea manca mai des .Succes!
garbo_Nico
Postat pe 7 Septembrie 2010 14:46
mamico are doar 3 luni ..............cat crezi ca trebuie sa bea ....lasa-o sa isi ia cat doreste si da-i si ceva ceiuc si apa ....si las-o ca creasca in plus o sa vina diversificarea la 4 luni ..bafta
Lory07
Postat pe 8 Septembrie 2010 12:11
daca pune kg cat trebuie pe luna las-o in pace.
sanatate!
ameno
Postat pe 8 Septembrie 2010 13:20
fii fericita.fetita mea am nascut-o de 3100,la 8 luni,si la vaccinul de 4 luni avea doar 4600,pana iam introdus mancarea nu a luat in greutate mai deloc.am fost la n medici si pediatrii.a mancat milumil de la inceput,dar nu lua in greutate,apoi sa ingrasat din cereale,mar cu biscuite,banana si pana la vaccinul de 6 luni facuse deja 6500.manca ff multa mancarika.si acum are 1 an si 8 luni si are 12 kg si un pic.sia revenit de cand papa mancare.nuti face griji.eu am fost bleaga,o fortam de frika ca ajunge anemika,si voma fata tot pana miam dat seama ca asta e,am lasato in pace,nu vroia sa pape o lasam,si sia revenit singurika si acum e o mare fana a mancarii si pufarinelor.mult succes si nervi de otel si sanatate
mada_sabina
Postat pe 8 Septembrie 2010 15:00
fii fericita.fetita mea am nascut-o de 3100,la 8 luni,si la vaccinul de 4 luni avea doar 4600,pana iam introdus mancarea nu a luat in greutate mai deloc.am fost la n medici si pediatrii.a mancat milumil de la inceput,dar nu lua in greutate,apoi sa ingrasat din cereale,mar cu biscuite,banana si pana la vaccinul de 6 luni facuse deja 6500.manca ff multa mancarika.si acum are 1 an si 8 luni si are 12 kg si un pic.sia revenit de cand papa mancare.nuti face griji.eu am fost bleaga,o fortam de frika ca ajunge anemika,si voma fata tot pana miam dat seama ca asta e,am lasato in pace,nu vroia sa pape o lasam,si sia revenit singurika si acum e o mare fana a mancarii si pufarinelor.mult succes si nervi de otel si sanatate
mada_sabina
Postat pe 8 Septembrie 2010 15:06
fii fericita.fetita mea am nascut-o de 3100,la 8 luni,si la vaccinul de 4 luni avea doar 4600,pana iam introdus mancarea nu a luat in greutate mai deloc.am fost la n medici si pediatrii.a mancat milumil de la inceput,dar nu lua in greutate,apoi sa ingrasat din cereale,mar cu biscuite,banana si pana la vaccinul de 6 luni facuse deja 6500.manca ff multa mancarika.si acum are 1 an si 8 luni si are 12 kg si un pic.sia revenit de cand papa mancare.nuti face griji.eu am fost bleaga,o fortam de frika ca ajunge anemika,si voma fata tot pana miam dat seama ca asta e,am lasato in pace,nu vroia sa pape o lasam,si sia revenit singurika si acum e o mare fana a mancarii si pufarinelor.mult succes si nervi de otel si sanatate
mada_sabina
Postat pe 8 Septembrie 2010 15:06
Ma incurajati!!!! Ce bine ca va am pe voi mamaici !!! chiar nu mai stiam ce sa ma fac.De abia astept sa-i pot diversifica mincarea.Ea este foarte vioaie isi tine capul drept!!!Am sa va mai tin la curent!!! Mersi!!!
garbo165904
Postat pe 8 Septembrie 2010 21:06
AM O FETITA DE 3 LUNI A FACUT PE 6 SEPT.ARE 5.400 SI S-A NASCUT CU 2.400 AS FI VRUT SA FIE MAI GRASUTA UN PIC.NU-I DAU DECAT LAPTE MILUPA,MANANCA CAM840 IN 24 ORE.NU STIU E BINE NU E BINE.NOI TRAIM IN SPANIA MEDICII SPUN CA E PERFECT SANATOASA DA EU CONTINUI SA MA STRSEZ IN PRIVINTA MANCARII,CACI NU BEA MAI MULT DE 120ML .CE SA FAC?
OACHI2010
Postat pe 8 Septembrie 2010 23:40
nu ti face probleme caci fiecare copil e diferit ,eu am nascut baiatul cu 2800 si lam adus acasa cu 2kljumatate si imi era teama ca va ramine mic ,a luat normal in greutate in primele luni iar medicul meu de familie mia spus sa nu compar copii intre ei ,fiecare e unic daca copilul tau ia normal in greutate pentru ca mergi luna de luna la circa nu?dece -ti faci griji si eu eram la fel dar nu te speria ,ai rabdare!
166116maryeta
Postat pe 9 Septembrie 2010 09:41
rabdare si iar rabdare...
cand incepeti diversificarea atunci sa vedeti stres...
poate o sa ceara mai mult lapte sau poate o sa prefere mancarea diversificata.
Sanatate bebelacilor
ameno
Postat pe 9 Septembrie 2010 13:59
asa e ameno,stiu cum e
suntem si noi la faza cu diversificarea
dancris
Postat pe 9 Septembrie 2010 14:29
Oachi,normal un copil tre sa ia 750g pe luna,fetita ta ia aproape 1kg,de ce-ti faci griji?

copilu' ia foarte bine in greutate,doar nu vrei sa ia 2kg pe luna nu?!

sanatate multa va doresc
dancris
Postat pe 9 Septembrie 2010 14:38
adica ai trecut cu brio de la nivelul Panica 1 la Panica 2
Eu am avansat in grad, sunt cred ca pe la nivelul 5 mananca de toate, numai cand vrea si cum vrea, uita ca-i fetita mare si vrea sa fie bebelas cu babetita si apoi revine din nou mare...Adica ea stie tot eu sunt inutila si doar cand da a ensepea oara cu capu de grinda revine la stadiu initial de 3 ani jumate.
adica incearca limitele sa vada cat poate atinge si in acelasi timp imi incearca nervii sa vada cat ii poate lungi
ameno
Postat pe 9 Septembrie 2010 14:39


asa asa,lungeste-i nerviiii
dancris
Postat pe 9 Septembrie 2010 14:42
razi tu razi dar conserva-ti bine nervii
sa vezi ce rad eu mai acusi de tine
ameno
Postat pe 9 Septembrie 2010 14:44
dac nu are nimic altceva...las-o n pace ....e sntoas vioaie ...ce vrei mai mult ??/?
garbo166250
Postat pe 9 Septembrie 2010 16:10
MULTUMESC MAMICI DE PITICI,E PRIMUL COPIL SI GRIJILE SUNT INEVITABILE.ASTEPTAM DIVERSIFICAREA.SA VEDEM CU E.NICI NU STIU CU CE SA INCEP CA UN MEDI ZICE BANANA CU BISCUITE ALTUL CEREALE CU LAPTE NICI NU MAI STIU .O SA INCERC PUTIN DINTOATE INSA TREPTAT,NU?
OACHI2010
Postat pe 9 Septembrie 2010 16:14
CE PARERE AVETI MAMICILOR DE CEEA CE ZIC ASTIA LA TELEVIZOR CA LAPTELE PRAF AR FI CONTAMINAT CU PREA MULT ALUMINIU?E DOAR O STRATEGIE DE MARKETING SAU CE? SA-I MAI INTELEAGA MAMAREA...............SANATATE LA PITICI
OACHI2010
Postat pe 9 Septembrie 2010 22:03
De la: OACHI2010, la data 2010-09-09 16:14:54MULTUMESC MAMICI DE PITICI,E PRIMUL COPIL SI GRIJILE SUNT INEVITABILE.ASTEPTAM DIVERSIFICAREA.SA VEDEM CU E.NICI NU STIU CU CE SA INCEP CA UN MEDI ZICE BANANA CU BISCUITE ALTUL CEREALE CU LAPTE NICI NU MAI STIU .O SA INCERC PUTIN DINTOATE INSA TREPTAT,NU?

eu zic sa o intrebi pe pediatra ta cum sa incepi diversificarea.Din cate imi aduc eu aminte banana constipa.Nu vreau sa te pun in ceata dar sincer chiar daca au trecut doar trei ani de atunci nu mai stiu nimic daca ar fi s-o iau de la capat as fi din nou in panica 100%
ameno
Postat pe 10 Septembrie 2010 12:19
DA SI EU STIU LA FEL DAR CU SIGURANTA VOI MERGE LA UN PEDIATRU PRIVAT,CARE VA AVEA MAI MULTA RABDARE SA-MI EXPLICE SI EU MAI MULT CURAJ SA-L BOMBARDEZ CU INTREBARI.CA SI AICI(SPANIA)SUNT SLAVA DOMNULUI DESTUI MEDICI NEBUNI.M-AM DUS O DATA LA CONTROL CU EA SI BATEA F TARE VANTU SI MAI MAI SA TIPE LA MINE CA DE CE I-AM PUS CACIULITA.I-AM ZIS EU VREO CATEVA SI-N SPANIOLA SI-N ROMANESTE.PUPICI LA MAMICI
OACHI2010
Postat pe 10 Septembrie 2010 13:10
De la: OACHI2010, la data 2010-09-10 13:10:52DA SI EU STIU LA FEL DAR CU SIGURANTA VOI MERGE LA UN PEDIATRU PRIVAT,CARE VA AVEA MAI MULTA RABDARE SA-MI EXPLICE SI EU MAI MULT CURAJ SA-L BOMBARDEZ CU INTREBARI.CA SI AICI(SPANIA)SUNT SLAVA DOMNULUI DESTUI MEDICI NEBUNI.M-AM DUS O DATA LA CONTROL CU EA SI BATEA F TARE VANTU SI MAI MAI SA TIPE LA MINE CA DE CE I-AM PUS CACIULITA.I-AM ZIS EU VREO CATEVA SI-N SPANIOLA SI-N ROMANESTE.PUPICI LA MAMICI


Eu am inceput diversificarea la 5luni jumate cu suc de mere,suc de morcovi. Si zeama de supa de legume(morcov,patrungel,pastarnac) la 3 zile ii bagam un aliment nou.
Cum au spus si fetele,intraba pediatru si roaga-l sa-ti faca o schema de diversificare..
bau
Postat pe 10 Septembrie 2010 13:32
OK DRAGI MAMICI ASA O SA FAC AM SA MERG DIN TIMP CA TRE SA VENIM IN TARA PT BOTEZ PUPICI
OACHI2010
Postat pe 10 Septembrie 2010 19:10
Dragi mamici...

astazi, dand o raita prin piatza, am constatat ca au aparut ghiozdanase viu colorate, cu diverse personaje legendare, cum ar fi Hannah Montana (nu stiu daca am scris bine).

Dar, undeva, intr-un colt, la o taraba, dupa ce m-am frecat bine la ochi, am constatat ca exista si ghiozdanase cu mirobolanta Elena Udrea.

Recomandabile baietzeilor de peste 14 ani, presupun...:PPP

:))

eu_geminy
Postat pe 10 Septembrie 2010 19:18
Da...!!!!! amvazut si eu la tv ,despre laptele contaminat cu aluminiu, ce sa mai zic ca toate sunt ambalate in aluminiu. cu dumnezeu inainte nu stiu ce sa cred.sa speram asa cum ai zis ca este doar o strategie de market. vom mai vedea . ei ii dau milumil si este printre cele care nu au zis direct ca ar fi contaminat dar l-a aratat la tv.am sa mai intreb si pediatrul meu. va pupici.
garbo165904
Postat pe 11 Septembrie 2010 19:08
Am si eu o nedumerire: de ce l-ai alimentat artificial? Eu mi-am alaptat toti trei copiii peste 1 an fiecare (cea mica chiar pina la 2,5 ani! era sa nu mai scap de ea!...) si am scapat de toate aceste griji: cite grame maninca, incalzirea laptelui noaptea, sterilizarea biberoanelor,etc... Chiar nu inteleg de ce asa de multe mamici sar direct la lapte praf...Nu stiu daca "libertatea" de a minca tot ce vrei,bea cafea,etc,merita stressul provocat de alimentatia artificiala (ca sa nu mai zic de costuri)...
Alina_M_
Postat pe 11 Septembrie 2010 23:22
De la: eu_geminy, la data 2010-09-10 19:18:15Dragi mamici...

astazi, dand o raita prin piatza, am constatat ca au aparut ghiozdanase viu colorate, cu diverse personaje legendare, cum ar fi Hannah Montana (nu stiu daca am scris bine).

Dar, undeva, intr-un colt, la o taraba, dupa ce m-am frecat bine la ochi, am constatat ca exista si ghiozdanase cu mirobolanta Elena Udrea.

Recomandabile baietzeilor de peste 14 ani, presupun...:PPP

:))



pai in curand va fi asemanata cu Hanna Montana
mama ei de blonda pana si pe ghiozdanele copiilor a aparut
clar copii peste 14 ani nu mai poarta ghiozdane in spate ....
anaROBERT
Postat pe 11 Septembrie 2010 23:54
eh...inseamna ca alea-s ghEozdane pentru tatici...:)))):PP
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 23:59


asta-i buna
pai geminy nu esti si tu un tatic sa ii cumperi copilului un asemenea ghiozdan ?
anaROBERT
Postat pe 12 Septembrie 2010 00:03
ana, n-are rost sa arunc dooj de lei pe o carPutza colorata, atata timp cat fii-miu merge la scoala cu doo caiete in buzunar... ma flituie urgent, n-are rost sa-l jignesc cu asa ceva...:)))
eu_geminy
Postat pe 12 Septembrie 2010 00:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
devine obicei??? 17 De la: kidz006048 8 Februarie 2010 16:27
copii nascuti in luna iunie2006 26 De la: office_salinasusesi_ro 28 Februarie 2010 17:46
tati se simte neglijat.... 18 De la: office_salinasusesi_ro 7 Martie 2010 07:32
Curs Prim Ajutor Bebelusi 2 De la: marirai 5 August 2009 09:38
constipatia la bebe 1 De la: crs 14 Septembrie 2009 08:25
Setari Cookie-uri