cum sunt bebelusii vostrii la 4 luni?

pentru dermatita ne-a dat calciu carbonic si niste picaturi din coacaze. ne-a mai dat lypocodium si thuja granule si picaturi merisor. lypocodium cica sunt sa fie mai linistit, merisor pentru reglarea tranzitului si thuja nu stiu ce fac dar mi le-a prescris la urma cand venise vorba despre cum a fost nasterea si i-am spus eu ca a fost foarte grea si am facut epidurala. sunt si eu curioasa cum va merge. acum incercam si o crema moraz skin ointment cu salvie, pelin mirt si inca ceva. sper sa se faca bine. deocamdata nu s-a mai extins si am inceput si diversificarea.
aliadi_kidz
Postat pe 27 Ianuarie 2010 21:20
ce treaba are calciu carbonic cu dermatita??? ce medic ti-a prescris asa ceva? doamne
aly_raz
Postat pe 27 Ianuarie 2010 21:53
si inca ceva: cu cat il dai cu mai multe creme, cu atat vei obtine mai greu rezultate. Dermatita nu dispare de la o zi la alta, ci in timp, poate dura chiar si luni de zile, incearca sa ii faci baita in tarata de grau oparita, sa il imbraci cu hainute lejere din bumbac, evita apa prea calda la baita si daca e timpul de papica, nu ii introduce alimente care pot fi alergice, acestea nu vor face decat sa-i intretina dermatita.....mergi pe mana unui pediatru bun si inarmeaza-te cu multa multa rabdare...va trece. Sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 27 Ianuarie 2010 22:13
Nu calciu. ci calcarea carbonica. nu stiu care sunt pentru dermatita ca m-a intrebat mult mai multe despre copil. Important e ca acum a stagnat si acea noua crema ii face bine la urechiuse. Nu se mai scarpina ca inainte. I-am facut baie si in tarate de grau. Scopul meu era sa scape de mancarimi mai intai si sa nu se extinda ca in rest stiu ca trece greu.
aliadi_kidz
Postat pe 28 Ianuarie 2010 10:49
aly_raz sa stii ca am urmat toti pasii pe care i-ai scris. si am schimbat cremele la sfatul medicului care mi-a spus ca fiecare copil reactioneaza altfel la creme. cand am sunat-o ultima data pe pediatra ea mi-a spus ce creme as mai putea sa incerc daca cele pe care le am nu dau randament de mai mult de o luna de zile. si avem si o lista de alergeni de la alergolog. si toti doctorii care mi-au recomandat creme spuneau cu asta il dai seara, iar cu asta dimineata. si crede-ma ca am fost la doctori cunoscuti si renumiti in cta.acum m-am mai calmat si incerc sa am grija de bebic cum pot mai bine.
aliadi_kidz
Postat pe 28 Ianuarie 2010 19:52
cum mai sunt copilasii vostrii care de acum nu mai au 4 luni. Cel putin noi avem 5 luni jumatate. A inceput sa tina foarte bine jucariile si are o placere sa se joace cu cutia de plastic de la servetele sau sticla de plastic de 2 litri. se invarte dupa ele dar daca nimereste pe burta nu stie sa se intoarca si se enerveaza rau. Daca il las singur si un minut e jale ca vrea atentie continuu. Nu mai vrea sa doarma decat dupa ce tragem o tura de plans buna. Daca il iau in brate adoarme dar eu ma chinui sa il fac sa doarma in pat. Ma refer pe timpul zilei. Ca seara doarme cateva ore in patut si dupa ce se trezeste prima oara vrea in pat langa mami. E tare haios ca am incercat sa il las in patut dar se rasuceste, gangure, face ochii mari. In momentul in care l-am luat de acolo pana ajungem in pat adoarme. Daca il pun in patut iar se trezeste si daca il asez in pat mai intai rasufla usurat si adoarme imediat.
Dermatita ne mai da batai de cap dar e mai putin accentuata. Cand se enerveaza se accentueaza rau corpul cu pete rosii. Inca suntem pe homeopate si trebuie sa schimbam aderma ca ii apar pete cand il dau dimineata cu lapte de corp si doctorita ne-a zis sa schimbam. Cu ce... vad eu azi in farmacie ce ii iau. O zi buna mamici
aliadi_kidz
Postat pe 1 Februarie 2010 12:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna ziua mamicilor 4 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:56
vand hainute bebe pana la 1 an 1 De la: ioana_alexia 27 Iunie 2010 13:53
ce presupune ruperea membranelor?? doare?????? 16 De la: cristinajobs 5 Ianuarie 2010 15:44
enterocolita sau eruptie dentara? 11 De la: office_salinasusesi_ro 2 Aprilie 2010 19:10
BEBE VARSA 45 De la: kidz000847 12 Aprilie 2010 15:35
Setari Cookie-uri