pomelo

pomelo- le-ati dat bebelusilor acest fruct numit conserva cu vitamine? mihnea are 8 1/2 luni si doresc sa-i dau. este oare prea devreme? multumesc!
felideni
Postat pe 13 Octombrie 2008 11:30
buna m-am interesat eu..am vb cu dr pediatru...nu este nici o problema...pomelo este un fruct asemanator cu portocala ,mai amarui putin...eu i-am dat deliei ieri...i-a placut....deci poti sa ii dai si u baietelului...pupici la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 2 Noiembrie 2008 08:42
multumesc! daca este foarte copt, e chiar mai dulce decat portocala.
felideni
Postat pe 3 Noiembrie 2008 18:50
si baietelul meu mananca foarte bine acest fruct. ii place mult.
vio373710
Postat pe 24 Noiembrie 2008 15:35
Buna. Chirei i-am dat pe la varsta de 1 an pomelo, mai mult in suc...Ii place...eu zic ca mai mult seama cu grefuit...amarui...
chira
Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:16
copii mei manaca pomelo cate unu odata dak se poate le place tare multsimi are4ani si razvan are1 an deci nu vad ce ce sa nu ii dam ca pana la urma e un fruct si are vitamine
marcela0508
Postat pe 16 Martie 2009 15:56
buna.am si eu fetita de 5 luni.credeti ca pot sa-i dau si eu ? dar ce ziceti de brocoli...de la ce varsta se poate da?
va multumesc
garbo080600
Postat pe 8 Mai 2009 15:37
buna paula corina elena! broccoli poti sa-i dai de la varsta de un an, o data pe saptamana, cat despre pomelo, nu-ti recomand sa-i dai acum ca nu mai este asa bun (a trecut vremea lui).
felideni
Postat pe 9 Mai 2009 15:25
buna.....fetita mea are 9 luni si eu am inceput sa-i dau broccoli de la 7 luni.ii pun in supa amestecat cu alte legume.si vad ca ii place.

despre pomelo, eu zic ca e asemanator cu grepfruit-ul,nu cu portocala.nu i-am dat pana acum.eu stiu ca e bine sa-i dai fructe exotice dupa un an,ca sa nu faca alergii. ei i-am dat struguri,pepene galben,piersica,nectarina.am incercat o singura data mango si avocado, dar nu i-au placut si nici nu am mai insistat.

acum...fiecare face cum crede ca e mai bine pt bebele lui.

va pup
horobeanu
Postat pe 9 Mai 2009 15:54
multumesc de sfat.dar ce pot sa-i mai dau la 5 luni.mentionez ca mancam supite gen crema cu morcov telina cartof dovlecel si foarte putina carne de pui (piept) sau de vacuta si cateva funze de patrunjel iar ca fructe mancam pere mere (portocale nu ne place) si cam atat . mai completam cu cereale (burtica sanatoasa de la nestle) si rar ii mai dau ceai cu biscuite.........intreb pentru ca nu ne mai saturam cu lapte(milumil 1)....asteptam ajutor si pareri . multumim
garbo080600
Postat pe 10 Mai 2009 18:03
daca vrei iti trimit eu o carticica de bucate dar sa-mi lasi adresa de ema-il
silviatatu
Postat pe 10 Mai 2009 21:07
paula_coina_elena@yahoo.com multumesc

garbo080600
Postat pe 11 Mai 2009 15:15
Ne poti trimite si noua carticica cu retete. Eu una nu stiu ce sa-i mai fac de mancare copilului meu. Multumesc
ela.iftimie@gmail.com
shinning
Postat pe 19 August 2009 16:22
Sper ca nu va suparati ca v-am trimis ceva carticele cu retete
lavi_dj
Postat pe 19 August 2009 17:15
mmmm pomelooooo..... provoaca dependenta baetelului meu de 1 an si o sapt. ii place foarte mult.... dar eu nu i dau mai mult de o bucata o data. ii dau acum si mai tarziu ii mai dau, mi-e frica sa nu il doara burtica. pt mine e o adevarata dependenta as manca fara oprire dar doar cand e sezonul. e foarte gustos.
denis2009
Postat pe 18 Ianuarie 2010 14:39
Si mie imi place pomelo, o fi din gama portocalei dar nu e atat de amarui ca si grepfruitul.
Fetitei mele nu i-l place, nu stiu de ce, desi i-am dat de la 1, 5 ani, acu avem aproape 2 ani.
AdinaB
Postat pe 3 Februarie 2010 08:34
buna mamici.. eu vreau sa va zic de un caz.. de exces de pomelo.. matusa mea e bucatareasa la un liceu unde au si gradinitza si pitici de gradi papa acolo.. unui baietel ii placea foarte mult pomelo si a mancat cateva zile la rand...si destul de mult am intelels.. stiti ce a patit ? a ajuns la urgentza maicasa cu el.. am inteles ca, al fel ca si grapefruitul, are calitatea de a goli bila, ... oricum micutul a facut o diaree ca sa dezhidratat de a trebuit sa ii faca perfuzie si sa-l tina cateva zile in spital.. asa ca mare grija la pomelo.. s anu le dati in exces.. acum sigur.. fiecare organism e diferit.. dar se pot intampla multe.. m-am gandit ca am vazut ca a-ti deschis subiect sa va povestesc... multa sanatate la copii.. si multa pofta de fructe ca sunt sanatoase.. a mea, cand va creste sper sa ii placa toate fructele:)
adryaana
Postat pe 15 Martie 2010 16:10
Buna adryaana am citit comentariul tau despre pomelo este clar ca daca faci abuz are reactii.Nu poti manca tu ca persoana adulta un pomelo intreg dar sa mai dai copilului iti scriu mai jos care sunt beneficiile lui Se recomanda consumul sau zilnic, fie ca desert, fie ca mic dejun. Si iata ce beneficii ti poate aduce:
- stimuleaza sistemul imunitar;
- efect antioxidant, elimna radicalii liberi;
- stimuleaza secretiile digestive;
- ajuta la eliminarea toxinelor din organism;
- contribuie la reducerea colesterolului;
- favorizeaza absorbtia fierului n intestin;
- activeaza acidul folic;
- are un rol important n producerea hormonilor de catre glandele suprarenale;
- curata ficatul;
- tonifica vasele capilare;
- determina ncetinirea arterosclerozei;
- poate fi un remediu n cazul infectiilor virale si bacteriene;
- nsoteste cu succes tratamentul pentru glaucom, diabet,etc
- frneaza procesul de mbatrnire;
- ntareste oasele, creste rezistenta organismului;
- reduce stresul si oboseala;
- scade riscul aparitiei cariilor. Cand cumperi un pomelo ai grija sa aiba coaja neteda si stralucitoare si sa fie greu cnd l ridici.Pomelo este foarte bogat n vitamina C (o jumatate de fruct contine 2/3 din necesarul zilnic), vitamina P, B3, B5, biotina, acid folic, provitamina A, calciu, magneziu, potasiu si alte minerale. Si cnd te gndesti ce gust placut are!
Acesta este pomelo un fruct extraordinar de bun o seara frumoasa. Sa cresteti mari frumosi si sanatosi. Va pupa tusi_Oli
tusi_Oli
Postat pe 15 Martie 2010 20:24
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:18
clar ca are multe beneficii.. si mie imi place pomelo.. cand il desfac ma abtin sa nu mananc prea mult:).. eu doar va povesteam sa stiti ce poate face excesul.. ca no..daca vezi ca ii place te bucuri si ii tot dai.. clar pomelo are multe beneficii...dar totul cu moderatie.. multa sanatate si pofta de fructe!
adryaana
Postat pe 16 Martie 2010 19:13
si mie imi place foarte mult pupic la bebe
tusi_Oli
Postat pe 16 Martie 2010 21:03
oare pana in ce perioada este bun? ca de vreo luna nu am mai cumparat deoarece am cumparat de cateva ori si nu mai este la fel de gustos ca in ianuarie si decembrie.
denis2009
Postat pe 18 Martie 2010 15:04
cred ca ain lunile de iarna e cel mai bun.. in rest cred ca nici nu prea gasesti.. in Romania cel putin:)
adryaana
Postat pe 19 Martie 2010 15:48
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:42
heloo salina ai aparut in forta esti tareeeeeeeee
tusi_Oli
Postat pe 13 Aprilie 2010 22:39
Merci, tusi Oli, te asteptam pe la noi.





office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Aprilie 2010 23:14
Si cum a fost?
Nu ai zis ca vii, faceam un pachet promotional, am promis asta pe forum.






-------------------------------------------------------------------------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Aprilie 2010 10:59
sub acoperire am fost bravo voua
tusi_Oli
Postat pe 18 Aprilie 2010 20:48
Danke....!










-------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 21 Aprilie 2010 08:24
tusi_oli chiar ai fost la salina? cum a fost? ..
adryaana
Postat pe 23 Aprilie 2010 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce tresare??? 10 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 11:20
Biscuiti Plasmon Bebelus 6luni + 2 De la: Thor_again 6 Mai 2011 13:52
Este necesar sa dai copilul de grinda? 3 De la: pinicuta 30 Decembrie 2009 19:11
Meniu bebe - 1 an - 8 De la: emi_vio 14 Aprilie 2010 15:31
Pastrarea mancarii lui bebe la congelator? 9 De la: Aly_Fab 13 Mai 2010 15:49
Setari Cookie-uri