Bb si cainele!

Buna. Sunt tare incurcata. Am o fetita de 8 luni si sambata am cumparat un caine, ptr ea. Parintii mei comenteaza mereu spunand ca nu sunt constienta de ce am facut. Cainele ii Bichon Maltez Toy, si la maturitate nu depaseste 3 kg. Ii o scumpete.
Aveti careva si bb si caine...Veronica nici nu prea mai are treaba cu catelusa, Bibi. Ca doar oricum nu le dau de mancare din acelasi vas...si doar am si eu grija de fetita. Mentionez ca stau si la bloc in ap de 2 camere. Nu stiu ce sa mai zic. Doar bb si animalele se impaca bine, sau nu?
Va pup!
ralucimp
Postat pe 5 Octombrie 2009 13:53
Eu sunt pentru un copil care creste cu un animalut in preajma are numai de castigat.Eu am avut catelus pana a implinit Barbara 1 an si 8 luni, din pacate a trebuit sa il duc la fratele meu la curte din simplul motiv ca era gelos pe fata. Aveam cainele cu mult inainte de a se naste Barbara si chiar daca am incercat eu sa tin pasul cu ``doi`` nu am mai reusit.Nu o musca dar se vedea pe el ca suferea din cauza fetei.Nu mai iesea afara cand vroia el si incet incet sa simtit in dezavantaj.Pot zice ca primi pasi ia facut in urma lui iar de strigat in casa nu striga mama striga jeiii.O apara de persoane straine care veneau in casa dar si asa isi cerea dreptul de primul venit in familie.Un caine e ca un copil, ii trebuie atentie si dragoste la fel ca un copil.Acum ca este la fratele meu, spre surprindeea mea cand mergem in vizita se bucura si e tot gramada pe Barbara. Nu a perceput plecarea lui de acasa ca o parasire a inteles ca l-am dus undeva unde o sa-i fie bine.Acum e la ``pension``.Nu a muscat-o niciodata, statea langa ea cand avea colici si era paznicul ei cand ramanea pe pat. Cum facea o miscare ma avertiza Eu am crescut inconjurata de animalute de tot felul si nu am avut nici o boala sau alergie de la ele.La mama acasa avem doua cateluse care sunt calutii ei vii,niciodata nu i-au facut macar o zgarietura
Sunt PENTRU categoric, si cine isi ia un animalut sa nu uite ca este o fiinta vie si ca are nevoie de ingrijire(vaccinuri, deparazitare, etc)si multa dragoste.
alinakatt
Postat pe 6 Octombrie 2009 12:10
Mersi Alina...ma simt mai bine...si mie si la sotu ne plac cainii la nebunie si asa vrem sa o invatam si pe Vero. Va pup
ralucimp
Postat pe 6 Octombrie 2009 12:14
eu pentru a evita parul in casa il tundeam periodic chiar daca nu era o rasa cu par mare.Era o corcitura de pechinez cu pudel si acea un pic blanita.Trebuie sa sti ca, caini crescuti in apartament nu naparlesc doar primavara si toamna.Ei o sa naparleasca mai mult sau mai putin cam tot anul.Nu cunosc ce rasa i-ai luat tu dar daca are parul scurt un pas inaint, probleme mai putine.Si sa-i faci controale periodic.Vorbeste cu doctorul veterinar pe faptul ca ai copil mic si el iti da mai multe sfaturi.
alinakatt
Postat pe 6 Octombrie 2009 12:21
buna, noi avem in casa, intr-un ap cu 2 camere, un boxer (adica talie mare) care pierde destul de mult par, iar socrii mei au si ei un alt boxer. Asa ca eugen este in contact cu cainii atat la noi in casa cat si la bunici si nu a avut niciodata nici o probleme din aceasta cauza. Boxerii sunt caini foarte prietenosi, mai ales cu copii. Cainele il aveam deja de 7 ani cand s-a nascut Eugen si el era seful, insa s-a adaptat foarte bine, este putin gelos, insa nu avem probleme. Il iubeste foarte tare pe eugen, mereu il pupa, pe manute.. si pe fata daca nu ii vad
Eugen a invatat ca atunci cand nu mai vrea sa manance ceva ii da lui bebe (cainele), asa a vazut la noi. Cainele il pazeste cand doarme de dupamiaza, iar afara il ajuta sa mearga sau sa se aplece, in sensul ca merge incet pe langa eugen care daca are nevoie sau se dezechilibreaza are de ce sa se tina... au cam aceiasi inaltime.

Eu cred ca un copil care creste cu un animal si in special un caine in casa este mult mai sociabil si invata de mic sa aiba responsabilitati.

Bafta si felicitari pentru ultimul membru al familiei
corina_dragoi
Postat pe 6 Octombrie 2009 15:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parabenii in cosmetice... 1 De la: izab33lla 28 Septembrie 2009 09:03
CUM SA OBTII BANI MAI REPEDE SI MAI USOR... 5 De la: ramona_andronic 3 Octombrie 2009 18:19
SARBATORI FERICITE MAMICILOR!! 5 De la: balu 31 Decembrie 2008 20:40
INDEMNIZATIA COPILULUI 2 De la: alex2007 26 Iunie 2010 23:35
lipsa poftei de mancare 6 De la: Szilvia 14 Decembrie 2009 20:53
Setari Cookie-uri