Fimoza congenitala - operatie sau tratament

Baietelul meu are 3 ani si jumatate si la un control de rutina mi s-a spus ca are fimoza congenitala. Am citit mai multe pareri pro si contra operatiei.Medicul mi-a spus doar sa revin pt operatie, neexpunandu-mi efectele adverse in cazul unei operatii. Ce parere aveti?
monica_otel
Postat pe 17 Iunie 2008 13:26
Pentru Monica - cauta mai multe pareri pe net si apoi decide singura. Unii sunt de parere ca daca urineaza bine -adica jet continuu si fara dureri- sa-l lasi in pace ca se rezolva cand mai creste. Altii sunt de parere ca trebuie rezolvata chirurgical. Eu am fost cu baiatul meu cand avea 7-8 luni la chirurg pentru alta problema si l-a si decalotat putin. Dupa aceea eu trebuia sa fac operatiunea la fiecare baita. Dupa un timp iar s-a acoperit capul si pe la 2 ani am fost din nou la medic si l-a decalotat. Un timp , la baita il decalotam eu apoi iar s-a acoperit si am decis sa-l las asa daca nu-l deranjeaza. Ideea este ca acum face pipi asistat si eu trag putin pielea dupa urinare cand "scuturam" . Dar dupa ce am citit diverse opinii pe net am decis sa nu mai intervin chirurgical decat daca vor aparea probleme.
vali_filote
Postat pe 18 Iunie 2008 10:33
daca esti din bucuresti iti recomand dr topor laura (grigore alexandrescu, cladirera "chirurgie, ortopedie". ea este chirurg dar stie sa rezolve fimoze si fara operatie. noi ne-am dus la ea si credeam ca trebuie operata fimoza dar l-a decalotat ea si a zis sa facem in fiecare seara asa si sa ii dam cu o crema "dermovate", si nu crede ca mai e nevoie de operatie. e un om super implicat si nu alearga dupa bani ca altii. in polus, e specializata pe problemele aparatului urinar si nu am auzit si de la ceilalti pacient decat de bine despre ea:)
ruschita
Postat pe 18 Iunie 2008 14:33
Si eu o recomand pe d-na Dr. Laura Topor. O puteti gasi pentru o consultatie prealabila si la Spitalul Euroclinic. Este super ca medic. Comunica si este deosebit de implicata si dedicata. Eu sunt mai extremista de fel si ca sa fie totul ok si sa nu mai recidiveze lipirea pielitei am optat pentru circumcizie.
Operatia in sine nu e grea (se face sub anestezie generala) dar partea urata urmeaza dupa, cand ajungi acasa si trebuie sa-i schimbi tu pansamentul la putica, dar stai linistita toata viata. E si mai igienic asa.
dana2006
Postat pe 18 Iunie 2008 22:59
buna
eu am doi baieti; cel mare are 5 ani si 8 luni si cel mic are 11 luni.
amandoi au fost diagnosticati cu fimoza. Cu cel mare am fost la chirurg cand avea 1 an si trei luni si am reusit sa o decalotam. dupa ceva timp am ajuns ca la inceput. Nu am mai mers la dr, iar acum la 5 ani si 8 luni s-a decalotat fara prea mari eforturi. la baietelul cel mic nu am sa mai merg la dr., decat daca apar complicatii. succes! si sanatate!
danciulescudiana
Postat pe 22 Iunie 2008 14:50
Va mutumesc pentru situatiile prezentate. Cred ca vom mai astepta, eventual vom folosi un tratament pe baza de crema, am vazut ca este recomandat. Sper sa ajute, mai ales ca pruncul meu este f. pretentios, nu reusesc niciodata sa-i dau medicamente (noroc ca nu a fost nevoie). Multumim si ganduri bune si rabdare!
monica_otel
Postat pe 22 Iunie 2008 21:13
AM patitt-o si eu cu baietelul meu.Medicul i-a decalotat-o "pe jumatate" si apoi am intrat pe acest site: www.circumcizia.org.
Gasesti acolo despre decalotarea prematura si multe altele.
Eu nu ammai intervenit cu nimic dupa ce am citit.
codumitrescu
Postat pe 27 Iunie 2008 06:53
Draga mea sa ti ca si eu am patit acelas lucru ca si tine si am fost cu copilul cand avea 2 ani la spitalul Grigore Alexandrescu unde ia facut o incizie si mi-a spus ca trebuie sa il decalotez in fiecare seara dar eu dupa o saptamana nu am mai putut face acest lucru si i-sa lipit la loc dar nu am mai vrut sa mai ma duc sa il operez .asa ca am gasit un tratament naturist pe net cu bai cu nalba mare?(am luat de la plafar ca sa fiu sigura) si dupa 3 bai am reusit sa i-o decalotez.pcfarm .ro
nicoleta_caramaliu
Postat pe 31 Octombrie 2008 13:43
ca sa nu zic altceva.LASATI COPIII CUM S-AU NASCUT ASA TREBUIE SA FIE. D-ZEU A FACUT BINE CE A FACUT.NU MAI MALTRATATI COPIII! STIATI CA LA UNELE TRIBURI DIN AFRICA LA FETITE SE TAIE CLITORISUL? CE ZICETI DE ASTA? NU VA VAD PE NICI UNA SA ZAMBITI!AM UN INGERAS DE 10 LUNI CU ACEASTA PROBLEMA SI M-AM GANDIT LA OPERATIE PANA AM VAZUT WWW.CIRCUMCIZIE.ORG.INGROZITOR! AM 31 DEANI SI LA 4 ANI PARINTII MEI AU ALES PT MINE INTERVENTIA CHIRURGICALA SUB ANESTEZIE TOTALA-NU TIN MINTE DECAT MASA RECE SI FAIANTA ALBA. ESTE ACELASI LUCRU CA DEFLORAREA UNEI FETIZE! SUNT METODE NATURISTE, DAR NU VA GRABITI ESTE NORMAL PANA LA 15-20 ANI. SE POATE REZOLVA SI PRIN MASTURBARE SAU SEX. LASATI COPIII SA ALEAGA! IGNORANTA POATE UCIDE!
Tati_kidz
Postat pe 8 Decembrie 2008 22:18
metoda naturista este mai buna dupa parerea mea si la baietelul meu de 4 ani chiar a dat roade doar dupa 4 bai fara sa fortez. Arata oribil circumcizia eu am vazut asa ceva la un baietel de 3 ani.
nicoleta_caramaliu
Postat pe 15 Decembrie 2008 11:27
Daca nu face infectie acolo eu zic sa lasi copilul asa
nicoleta_caramaliu
Postat pe 15 Decembrie 2008 11:30
Clar!! Renuntam la decalotare...M-a convins ce am citit pe acel site.
Este cineva aici care mi-ar putea da mai multe detalii despre baile cu nalba? Cat se pune in cadita si cat de des trebuie facuta baita?
Multumesc.
anflo
Postat pe 22 Februarie 2009 14:28
eu sunt unu caz "decalotat" de la varsta de 2 ani jumatate si nu am nicio pb de natura sexuala sau legata de functionalitatea penisului...si un mare avantaj este ca iti poti face o igiena foarte buna,asta dupa inceperea vietii sexuale...iar cu acel site cu povesti in care spune ca se pierd nustiu cate terminatii nervoase si nustiu cate vene sangvine,sunt numai bla,blauri alea...pt ca cel ce sufera de fimoza daca nu este tratat chirurgical,oricum dupa cateva contacte sexuale "va fi tratat natural", numai ca la acea varsta va durea si vor fi momente nu tocmai placute in viata unui barbat...(ceva asemanator cu deflorarea vaginala)...asa ca numai aplecati urechea la pareristii de pe net si tineti mai mult cont de sfatul medicilor care au experienta in asa ceva...ca doar nu or fi toti in fata primului caz de fimoza ....si mai bine de atata,daca primul medic la care ati fost sa cereti o parere avizata nu va convins,mergeti si la un altul,vedeti ce va spune si acela...

si inca ceva !!!! nu faceti confuzie intre circumcizia practicata de catre evrei,care consta in indepartarea totala a pielii ce imbraca capul penisului si operatia de fimoza....este cu totul si cu totul altceva !!!! puneti intrebarea asta mai tehnica medicului si vedeti ce va raspunde...pe acel site se prezinta comparativ cazurile de decalotare totala vs starea naturala a unui penis normal......
silviu_m74
Postat pe 22 Februarie 2009 16:14
decalotarea nu este circumcizie! (si asta iti spun sigur, pt ca o mamica a mers la dr si a cerut circumcizie, si dr a zis nu , nu va recomand circumcizia, o sa ii fac doar o decalotare si atat!" deci hai sa nu vb fara sa stim despre ce. Iar faza cu triburile din africa, sau ca "le-a facut dumnezeu pe toate bine cum le face"... (atunci ar trebui nici epidurala sa n u mai faci, si sa stai sa te chionui ore intregi sa nasti, sau daca nu se popate naste fara cezariana atunci mai bine mori, ca de, asa a vrut dumnezeu nu???)

mai oameni buni, nimeni nu opereaza doar de dragul de a opera! se opereaza cazurile care fara operatie ar avea mari probleme (de ex nu pot elimina bine urina, se infecteaza etc). Eu sunt de acord ca pe vremea bunicii nu se faceau "decalotari "acasa dupa baitza, dar nu cred ca isi doreste nimeni sa ramana ostatic in epoca de pitra. Daca medicina in evolutia sa a descoperit ca trebuie decalotat, ascultati ce ice dr. oricum recomandarile se fac pt fiecare caz in parte. Iar "decalotarea" dupa baita inseamna sa ii tragi in spate pielicica, nu sa i-o rupi, sau sa il torturezi. Daca nu merge, nu merge, nu insisti cu decalotatul, mergi la dr sa ii dea o crema ceva, sau daca trebuie operat oricum se opereaza sub anestezie generagala si nu simte nimic. Hai sa nu facem degeaba comparatii cu triburile nu stiu care...

Iar "lasati copiii sa aleaga, ignoranta ucide"..sunt de acrod da -ignoranta ucide !!!!!!!!! Ce sa aleaga un copil?tu care copil ai vazut ca alege mersul la dr? hai sa fim seriosi!

Sanatate multa si sa avem cu totii copii cat mai fericiti!
ruschita
Postat pe 22 Februarie 2009 16:28
si apropo...,"Tati", tu esti femeie, ai cercei? cand ti s-au facut gauri pt cercei ce varsta aveai?nu ti s-a parut un abuz si o tortura? nu trebuia sa te lase sa alegi daca vrei sau nu sa te supui acestui chin?
ruschita
Postat pe 22 Februarie 2009 18:21
Mda...ce sa mai zic?! In fine....mergem in continuare cu decalotatul. Cand am citit acolo ca se taie 50-80% va dati seama la ce m-am gandit...Si totusi, sa zicem ca nu o sa mearga cu decalotatul si o sa trebuiasca sa mergem la chirurg...Pe intelesul meu, ce anume o sa ii faca?
anflo
Postat pe 22 Februarie 2009 19:11
ii cresteaza un pic pielicica (nu ii taie nici o bucata ca sa oarunce la gunoi - cum ar fi sa zicem circumcizia)
ruschita
Postat pe 22 Februarie 2009 19:15
Aha...merci mult. Daca m-ar mai lamuri cineva si cu baile alea, ar fi super. Vreau sa incerc toate, nu-mi doresc sa ajung la chirurg cu el.
anflo
Postat pe 22 Februarie 2009 19:22
Eu nu stiu insa de ce te gandesti tu la operatie? Ti-a recomandat cineva operatia? Daca nu e nevoie de operatie nu il opereaza. Daca nu poti decalota tu sunt medici care stiu sa decaloteze fara operatie (pur si simplu trag de pielicica, dau cu o crema si gata, faci si tu pe urma la fel). DE OPERAT SE OPEREAZA DOAR CAND NU SE POATE REZOLVA ALTFEL . Medicul vede copilul si iti spune daca si ce trebuie facut. Iar in Romania circumcizii din cate stiu eu se fac numai la cerere (pe motive religioasde etc, sau daca are cine stie ce boala copilul, care sa necesite "taierea si aruncarea")
ruschita
Postat pe 22 Februarie 2009 19:24
si sa stii ca la operatia de fimoza (unde doar cresteaza dupa cum am zis, nu arunca nici o bucata la gunoi), dupa cateva ore de la operatie chiar iti si da drumul acasa (deci iti dai seama ce interventie "complicata si plina de riscuri"...)
ruschita
Postat pe 22 Februarie 2009 19:25
pe intelesul tuturor "ai rupe ata"...ca asta o stim cu totii din popor...asta pt ca acea piele care imbraca capul penisului sa se poata trage inapoi mai usor si fara dureri, sa poata omul sa-si faca o toaleta intima in conditii normale...intrebati-va sotii care va si pot arata ce si cum,daca din cuvinte este asa greu de inteles.
silviu_m74
Postat pe 23 Februarie 2009 15:54
exact. si cu cat se face chestia asta (daca dr considera necesar, repet!) cand copilul e mai mic, cu atat se va vindeca mai usor, nu va simti nimic, nu-si va aminti, nu va ramane terorizat de imaginea terifianta a unei "mese reci" si a unei "faiante albe". Jesus! (Daca asta e oricum tot ce si-ar aduce aminte , cum zice "Tati" cu cateva randuri mai sus, nu vad de ce atat tevatura! ) Atunci ce ar trebui sa zica parintii ai caror copii chiar au probleme (malformatii, cancer etc: sunt spitalele pline, pt Dumnezeu!)

Intradevar, sunt de acord ca multi dr sunt cam varza, dar pt cei care au posibilitatea si nu au alt medic de increderee in aria lor geografica, repet, va recomand dr Laura Topor (spital Grigore Alexandrescu, Bucuresti), si daca o a aveti ceva de reprosat la ea sa-mi spuneti si mie, pt ca pana acum nu am intalnit pacient care sa plece sau sa se intoarca nefericit de la ea.
ruschita
Postat pe 23 Februarie 2009 16:16
as dori sa stiu de cate ori trebuie aplicat dermovate deoarece in prospect nu se precizeaza decat ca la copiii mici dupa o saptaman de folosire trebuie revizuit tratamentul
danyela_mariana2007
Postat pe 2 August 2009 22:24
mergi la medic si ii va spune cata vreme sa ii dai cu crema, nu poti sa zici ca exista un tratament clasic pt toti: poate la unii se rezolva mai repede si la altii trebuie aplicat mai mult timptratamentul. sau poate iti va zice " da-i cu crema asta X zile" si apoi vino la control sa vedem daca a dat rezultatul scontat"...
pinicuta
Postat pe 3 August 2009 09:08
bine v-am gasit, am un baietel de 6 luni, primul copil, eu nascuta in familie cu fete. Habar nu aveam de treaba cu decalotatul, ajung acasa din maternitate si imi vine pediatra in vizita, de fapt rezidenta ei, o tipa tanara cu un baietel de 4 ani. Se uita la bebe, ii face controlul si se uita si la putica si vede ca "nu se vede" drept care ma sfatuieste sa ii fac decalotare manuala, zilnic, doar la baita.Caci ea nu a stiut si nu i-a spus nimeni si a fost cu copilul ei la 2 ani pt a rezolva treaba chirurgical si acum copilul are traume din cauza asta.Asa ca m-am pus pe treaba; nu cred ca a durat o luna iar acum este decalotat perfect, cine il vede se mira, nu a sangerat deloc iar eu sunt foarte mandra de ce am realizat.E drept ca atunci m-am pus pe citit sa vad ce si cum dar am optat pt a face eu treaba. va urez succes
mama_lui_Filip
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:33
Ma bag si eu in discutie desi ar trebuii sa stau la distanta de dicutiile contradictorii ca si-asa am suparat multa lume pe site-ul asta


Decalotarea eu stiu ca este dezlipirea pielii de pe "capul" dansei la bebelusi si in nici un caz ruperea atei vizavi de ce am auzit pe site-ul asta ca "decalotarea este ca si deflorarea fetitelor" un lucru spus total gresit......
...iar decalotarea se face treptat la fiecare baita si nu chinuie bebelusul deloc
Eu am un baietel de 6 luni si am inceput de cand avea o saptamana,mai mult sotu ii facea la baita ca mie imi era frica si el stia mai bine ca doar e barbat Acum cand ii facem baita si ii umblam la putulica rade.
Inca o vorba a sotului meu :"sa o decalotam sa cresca mare "
Rad eu dar vorbind serios trebe luata problema f serios ca este printre cele mai importante lucruri pt baietei.

Si inca un aspect offtopic......eu desi am o memorie impresionant de buna nu mai imi amintesc nimic de cand eream mica doar ce mi-au povestit parintii de multe ori,ca la 5 ani scriam si imi placea sa calculez


bau
Postat pe 29 Ianuarie 2010 18:10
Si inca un lucru la baietelul meu de cand i s-o dezlipit n-am mai avut probleme sa se lipeasca la loc...tot timpul merge f usor
bau
Postat pe 29 Ianuarie 2010 18:18
lui andrei eu ii fac decalotarea la fiecare baita, cand era mai micut si ma ajuta sotul la baita ii facea el , mie parca imi era si frica :) sa nu-l doara (ce sa stiu eu? ) iar acum ii fac eu... mai mult am ascultat colegele decat doctorita, care au avut baieti si au ajuns la operatie, si mi-au spus sa-i fac eu decalotarea si nu cred ca e nici o problema (pe vremuri nu se facea dar si fimoza nu mai faceau baietii daca se facea ceva mai din timp )
Laura_M
Postat pe 9 Martie 2010 20:56
Am 13 ani si am fimoza nu pot deschide capul ... ce pot face un tratament ceva cine ma poate ajuta:(
Gabi96
Postat pe 30 Martie 2010 02:33
cine te-a diagnosticat cu fimoza?
anaROBERT
Postat pe 30 Martie 2010 03:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bolile copilariei 4 De la: cristinajobs 4 Februarie 2010 17:58
Tabara Medievala pentru copii 1 De la: Medieval 15 Ianuarie 2010 11:01
buna 1 De la: garbo262187 2 Februarie 2012 12:24
bebe nu doarme noaptea 1 De la: luca_elena22 9 Ianuarie 2011 13:01
buna 2 De la: LILO 2 Noiembrie 2010 17:29
Setari Cookie-uri